Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zadziwiający związek teisty z ateistą
Autor Wiadomość
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
zadziwiający związek teisty z ateistą
Fragment z książki: Karol Tarnowski. Bóg fenomenologów. Tarnów: Biblos 2000 s. 181 n.

Cytat:Dzięki niej bowiem [filozofii intymności i tajemnicy Gabriela Marcela - przyp. Ink'y] mogę dojrzeć równocześnie, że z jednej strony w gruncie rzeczy wiara "jest moim bytem, jest naprawdę sednem tego, czym jestem"* i że ta fundamentalna wiara jest podstawą osądu mojej i cudzej niewiary, z drugiej, że właśnie nie wierzę, o ile przez moją niewierność "nie pozwalam ukazać się i jakby świecić przeze mnie temu światłu, na które się otwieram, gdy wierzę"*. To ostatnie stwierdzenie jednak może mi nareszcie umożliwić wspólnotę z niewierzącym, której na próżno poszukiwały dowody. Mogę bowiem się przekonać, że "ten, kto oświadcza, że jest niewierzący, bardziej prawdziwie, bardziej skutecznie ode mnie, który się uważam za wierzącego, poświadcza tę rzeczywistość, jaka zawarta jest w moim akcie wiary"*.

----------
* Autor podaje źródło cytatów jako RI (s. 223 i 234), nie tłumacząc skrótu (prawdopodobnie: G. Marcel. Du Refus à l’Invocation, Gallimard, Paryż 1940)
warto zaznaczyć, że terminy takie, jak intymność, tajemnica, światło mają określone znaczenie u Marcela, które Tarnowski również tłumaczy

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
06-11-2009 21:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów