Ankieta: Czy powinny wisieć na ścianach krzyże w szkolnych klasach?(nie licząc religi)
Tak
Nie
Nie mam zdania
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy powinny wisieć na ścianach krzyże w szkolnych klasach?
Autor Wiadomość
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #151
 
Nie mam pewności, ale z kontekstu domyślam się, że chodziło o to zdjęcie:
[Obrazek: crucifixo_catedral_port_au_prince_haiti_...010_01.jpg]

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-02-2010 10:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #152
 
Jeśli interpretować to w kontekście jakiegoś rodzaju intencji, oznaczałoby to, że Bóg ma wybitnie wredne poczucie humoru - domy ludziom pozwolił poniszczyć, mnóstwo ludzi pozabijać - ale swój symbol oszczędzić. Raczej bym z takim osobnikiem nie chciał mieć wiele wspólnego.

Ale tak czy siak, uważam to po prostu za przypadek. Gdyby takim samym przypadkiem ostał się, dajmy na to, dom publiczny, katolicy raczej nie interpretowaliby tego jako znaku od Boga, że popiera prostytucję.

A to po prostu przypadek, który wierzący interpretować mogą wedle własnej woli.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
28-02-2010 12:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #153
 
Widać też trakcję elektryczną nie powaloną czyli rozpiętą między dwoma słupami oraz drzewo w głębi.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
28-02-2010 12:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #154
 
omyk napisał(a):Nie mam pewności, ale z kontekstu domyślam się, że chodziło o to zdjęcie:
Dokładnie tak- dzięki

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
28-02-2010 14:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #155
 
Drizzt napisał(a):Jeśli interpretować to w kontekście jakiegoś rodzaju intencji, oznaczałoby to, że Bóg ma wybitnie wredne poczucie humoru - domy ludziom pozwolił poniszczyć, mnóstwo ludzi pozabijać - ale swój symbol oszczędzić. Raczej bym z takim osobnikiem nie chciał mieć wiele wspólnego.

dla mnie jest to dar i znak
I ja Drizzt chce mieć dużo wspólnego z takim Gościem !
Jeżeli podczas nalotu i wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie i Nagasaki ocalały dwa domy wraz z ogródkiem i ludźmi w środku którzy odmawiali różaniec to ja na prawdę chce mieć z Takim Gościem wiele wspólnego chce trwać przy nim bo On ratuje !!

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
28-02-2010 16:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #156
 
aleksab napisał(a):dla mnie jest to dar i znak
Drizzt napisał,że można to interpretować wedle własnej woli, biorąc jednak temat obiektywnie to wiadomo,że konstrukcja tego pomnika pozwoliła na niezawalenie mu się, tym bardziej,że nie dawno był stawiany, konstrukcja domów natomiast jest inna i mimo,że pewnie wisiały w nich krzyżyki na ścianach to nic to nie dało, zapewne też odmawiano ze strachu modlitwy.
Oczywiście mimo to widok Jezusa na krzyżu może być dla niektórych tam ludzi nadzieją, choć w tym chaosie i w walce o krople pitnej wody podejrzewam,że tu wygodnie dla nas siedzących przed monitorami ma inny wymiar.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
28-02-2010 19:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #157
 
z dzisiejszego czytania:

Cytat:Wielu bowiem postępuje jak wrogowie krzyża Chrystusowego, o których często wam mówiłem, a teraz mówię z płaczem. Ich losem - zagłada

Flp 3
dla mnie dyskusja na temat Czy powinny wisieć na ścianach krzyże w szkolnych klasach? kończy się na tych słowach :-({|=

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
28-02-2010 21:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #158
 
Drizzt, a może to człowiek sam na siebie ściąga różne nieszczęścia przez współpracę ze złym duchem? To nie Bogu, ale diabłu zależy na zniszczeniu człowieka. Może Bóg chce z całego swojego Serca ocalenia człowieka, ale człowiek czasem sam zamyka Mu drzwi przed nosem? Może ci, którzy w swojej wolności robią Mu choć kilka cm miejsca, są ocaleni właśnie przez Jego Krzyż, a to, że ten murowany się ostał - jest tylko symbolem, jako, że diabeł Krzyża Chrystusowego pokonać nie ma siły?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-02-2010 21:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #159
 
omyk napisał(a):a to, że ten murowany się ostał - jest tylko symbolem, jako, że diabeł Krzyża Chrystusowego pokonać nie ma siły?

Diabeł krzyża się boi bo doskonale wie, że to narzedzie jego porazki, nie ma szans z Chrystusem a krzyż jest świętym symbolem, więc diabeł sie go boi tak jak święcone wody. I dobrze.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
01-03-2010 01:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #160
 
Omyk - tak jak napisałem, interpretacja jest absolutnie dowolna. Jeśli chcesz interpretować to jako znak, to przecież nikt nie broni. Wskazuję tylko, że może być to dziełem absolutnego przypadku - czy też, jak wskazał Pafini, tego, że krzyż ma nieco inną, mocniejszą budowę, ponadto - nie stawia tak wielkiego oporu wodzie/powietrzu, więc się spokojnie ostał tam, gdzie bardziej masywne bloki popadły w ruinę. To tak, jakbyś wylała wiadro wody na słomkę i na papierowy model budynku. Budynek by się rozleciał, a słomce nic by się nie stało - bo jest mocniejsza, a jednocześnie mniejsza, więc woda nie stawia tak wielkiego nacisku. A w przypadku trzęsienia ziemi trudniej rozwalić mniejszy obiekt, na mocnym, betonowym fundamencie, niż złożony z wielu elementów dom.

Ponadto, jak też pafini zauważył - jakoś słupy elektryczne też się ostały. Czyżby znak, że bóg rozumiany jako nauka (symbol trakcji) czuwa nad ludźmi, i że jest tak samo potęzny, co krzyż? Wybaczcie durne porównanie, jednak tak by sobie to można interpretować.

Stąd napisałem, dla mnie to zwykły przypadek i skutek takiego a nie innego działania sił fizycznych. Ale jeśli ktoś chce sobie interpretować mistycznie, jako Opatrzność - proszę bardzo.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
01-03-2010 07:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #161
 
TOMASZ32-SANCTI napisał(a):omyk napisał/a:
a to, że ten murowany się ostał - jest tylko symbolem, jako, że diabeł Krzyża Chrystusowego pokonać nie ma siły?



Diabeł krzyża się boi bo doskonale wie, że to narzedzie jego porazki, nie ma szans z Chrystusem a krzyż jest świętym symbolem, więc diabeł sie go boi tak jak święcone wody. I dobrze.

Na Haiti złamał się też pomnik Matki Boskiej , mniej więcej w pół i jestem ciekaw jak to zinterpretować , dam tu parę propozycji:
że naród Haitański został złamany tylko w połowie,
że diabeł boi się pomników ale tylko przedstawiających krzyż,
że diabeł boi się krzyży ale tych na ulicy nie w domach,
że pomnik Matki Boskiej stał w rejonie większego ruchu tektonicznego,
że pod pomnikiem z krzyżem był fundament starego domu a pod pomnikiem MB nie,
i można tak jeszcze długo.
Zawsze mnie dziwiło czemu nieraz symbol był ważniejszy od życia.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
01-03-2010 07:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Eldian Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 141
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #162
 
O ile się nie mylę, to na tym zdjęciu jest krzyż Oczko
Pośród ruin różnych budynków to co przetrwało to krzyż Duży uśmiech
06-03-2010 13:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #163
 
O ile się nie mylę to za krzyżem martwe zwłoki ludzi w ruinach.
A na dalszym planie drzewa, przewód elektryczny.
Fotograf robiąc to zdjęcie nie był uśmiechnięty a co było jego intencją nie wiemy.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
06-03-2010 15:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #164
RE: Czy powinny wisieć na ścianach krzyże w szkolnych klasach?
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swi...eisty.html

Cytat:Bp Zadarko: pod krzyżem jest miejsce dla ateisty

- W stanie wojennym ks. Jerzy Popiełuszko pokazał, że prawa, wolność, miłość, sprawiedliwość mogą nie mieć barwy konfesyjnej, ale wtedy pod krzyżem wszyscy wierzący i niewierzący czuli się dobrze - mówił w rocznicę śmierci kapelana "Solidarności" bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. Bp przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. św. Kazimierza w Koszalinie.
- Pod krzyżem jest miejsce także dla ateisty, który szanuje te wartości, ale jeżeli on ich nie szanuje, wtedy nie ma się co dziwić, że z jego serca i ust płynie wezwanie do konfliktu - podkreślił ks. biskup.

Hierarcha dziwi się milczeniu autorytetów, brakiem reakcji wielu środowisk na toczący się spór o krzyż w przestrzeni publicznej. - Tych, których krzyż w stanie wojennym bronił i którym dodawał odwagi, dzisiaj wyraźnie brakuje - zauważył i dodał, że jeżeli mamy budować naszą przestrzeń życia publicznego, politycznego to nigdy jeden przeciwko drugiemu.

- Nie da się zrozumieć posługi ks. Jerzego Popiełuszki dla naszego narodu, dla "Solidarności", jeżeli odłączymy jego postać od krzyża, który ostatnio zamiast obdarowywać ludzi szlachetnym porywem miłości, stał się niestety znakiem kłótni i awantury - podkreślał i pytał: "Ile trzeba mieć w sobie złej woli, obok niewiary, by tak skłócić ludzi, że skaczą sobie do oczu na oczach milionów telewidzów. Chyba nigdy w historii Polski nie było takich scen, jakie miały miejsce rok temu na Krakowskim Przedmieściu. Odważono się z krzyża uczynić znak nienawiści i kolejnego podziału - zastanawiał się hierarcha.

Bp Zadarko zauważył też, że gdy Kościół wynosił na ołtarze ks. Jerzego Popiełuszkę, rozwiał wszelkie wątpliwości, co do jego posługi i głoszonych kazań. - Jego kazania nie były polityką na ambonie, nie były wtrąceniem się Kościoła do polityki, lecz służbą najwyższej próby w czasach, gdy miłość zniknęła, gdy polityka została zastąpiona totalitarnym rozkazem stanu wojennego, a Kościół opluty przez komunistyczny reżim został zepchnięty do prywatnej sfery życia obywateli - uzasadnił ks. biskup.
podpisuję się pod tymi słowami

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-10-2011 12:45 przez Sant.)
20-10-2011 12:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów