Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O godności człowieka i szacunku na przykładzie Dody
Autor Wiadomość
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #46
 
Sant - odpowiadając ogólnie, mi się z kolei wydaje, ze nieco idealizujesz naszą cywilizację. Że mimo naprawdę WIELU "złych" praktyk, które były raczej powszechne (co nie znaczy, ze dosłownie WSZĘDZIE je praktykowane, ale że były w większości, czyli normą), chcesz twierdzić, że były to "odstępstwa" od zachodniej cywilizacji. Wydaje mi się, że tak ujmując rzecz w takiej cywilizacji byłoby więcej "odstępstw" niż normy.

Ogólnie więc nie zgodziłbym się z takim wyidealizowanym "dobrym społeczeństwem" opartym na Dekalogu, jednak mającym tylko swoje "chore, sporadyczne odstępstwa". Uważam, że na Dekalogu to to społeczeństwo oparte było jedynie nominalnie, a nie - faktycznie.

Po prostu, w dawniejszych czasach istniały dość mocno różne od dzisiejszych normy moralności. Posługiwano się innym rodzajem logiki.
16-01-2010 14:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #47
 
Ależ ja nie idealizuję naszej cywilizacji, tylko odpieram argumenty, które uważam za niesłuszne. Nigdzie nie twierdziłem, że społeczeństwo jest "dobre", tylko że jest pewien paradygmat tego społeczeństwa będący punktem odniesienia do zachowań i rozumienia. . Gdyby społeczeństwo było dobre, nie byłoby tylu patologii. Pierwszą próbą zmiany owego paradygmatu była filozofia Kartezjusza, potem działalność encyklopedystów francuskich i generalnie cała rewolucja francuska.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
16-01-2010 14:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #48
 
Cytat:Pierwszą próbą zmiany owego paradygmatu
Przepraszam, ale nie mogę - paradygmatu nie można zmienić, bo on sam fluktuuje wraz ze zmianą realiów i dlatego jest "para" Pomysł

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
16-01-2010 16:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #49
 
A jednak np Kartezjuszowi się udało.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
16-01-2010 18:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
duszyczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,016
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #50
 
A ja uważam że Doda jest bardzo mądra i inteligenta kobieta która wie jak zarobic kase. I wcale nie jest z niej taka blondynka...

„Mówisz, że ja ci pomogłem. Była to moja przyjemność, tańczyłem mój taniec. Pomogło ci to, no to cudownie. Przyjmij moje gratulacje. Niczego mi nie zawdzięczasz”.Anthony de Mello
http://www.dkms.pl
http://www.krewniacy.pl
24-01-2010 13:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów