Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szymon Hołownia
Autor Wiadomość
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Szymon Hołownia
Witajcie!

Szymon Hołownia - publicysta, pisarz, dyrektor kanału Religia.tv i współprowadzący program "Mam talent"....

Ostatnio wydał nową książkę: "Monopol na zbawienie". Co myślicie o jego twórczości, działalności, może powiecie trochę o kanale, któremu przewodniczy, telewizji o charakterze chrześcijańskiej, nierzadko jednak nawiązującej do wiedzy religioznawczej, która na pewno nie może konkurować z TV TRWAM z racji charakteru ogólnego odbioru, ponieważ to nieco inna płaszczyzna przekazu.
16-11-2009 23:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
O, już wyszła :?: Przeczytałam jego 2 poprzednie ,są fantastyczne.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
16-11-2009 23:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2534 ;-)

Aaaa co myślisz o samym człowieku? Duży uśmiech

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
16-11-2009 23:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #4
 
Wstępnie rewelacja Oczko - miałam możliwość z nim po-mailować w sprawie zaproszenia go do nas na jedną taką dużą akcję, niestety nie wypaliło, był za granicą Oczko - ale kontakt szalenie miły, kulturalny, rzeczowy.

Ogólnie to co w nim cenie - nie wstydzi się wiary, nie obnosi z nią, ale i nie ukrywa w żaden sposób Uśmiech - odważnie i dosadnie. A książkę na 100% kupię Duży uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
17-11-2009 20:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marta Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 103
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
Annnika napisał(a):Ogólnie to co w nim cenie - nie wstydzi się wiary, nie obnosi z nią, ale i nie ukrywa w żaden sposób Uśmiech - odważnie i dosadnie.

A i owszem. Weźmy pod uwagę, że pan Hołownia udziela się w branży mocno rozrywkowej i masowej, mam tu na myśli program Mam talent. I tu przyznaje- na wszelkie aluzje na temat swojej wiary potrafi inteligentnie i żartobliwie odpowiedzieć, tak na poziomie- jest to zabawne, ale jednoczesnie nie zawiera cienia jakiegos obruszenia, wycofania, jak to często ma miejsce w chwilach, gdy żartuje się na temat wiary. Ma facet zdrowy dystans, brawo!
No i obala schamaty katolika- mruka i nawiedzeńca- fajnie sprawdza się w roli konferansjera!

[ Dodano: Nie 22 Lis, 2009 16:52 ]
Dla zainteresowanych- Szymon Hołownia będzie w programie Szymona Majewskiego w poniedziałek o 21.30. Jestem baardzo ciekawa, jak wypadnie.. :wink:
19-11-2009 18:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
no to chyba interesujacy człowiek musi być. Podobno chciał być księdzem

[Obrazek: mysz4.gif]
14-12-2009 17:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #7
 
Znaczy jak dla mnie to to ostatnie zdanie nie wiele zmienia... A i podobno Duży uśmiech
Był w nowicjacie dominikanów, jak mnie pamięć nie myli to aż dwukrotnie... Uśmiech

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
14-12-2009 18:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marta Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 103
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #8
 
Dawid napisał(a):Był w nowicjacie dominikanów, jak mnie pamięć nie myli to aż dwukrotnie... Uśmiech

A jakos uzasadniał kiedys publicznie, dlaczego wystąpił z nowicjatu? Wlasnie dopiero niedawno sie pokapowałam, że on mial epozod zakonny.
16-12-2009 20:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #9
 
Za pierwszym razem opiekun duchowy mu zasugerował, żeby zrezygnował, za jakiś czas ponowił "podanie", po przyjęciu sam stwierdził, że to jednak nie jego powołanie Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
16-12-2009 23:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #10
 
I to stanowi dowód o jego wielkiej dojrzałości. Mnie wręcz "zauroczył duchowo" swoją skromnością, z jaką podchodzi do życia, samego siebie i swoich dzieł.

Chciałbym przeprowadzić w najbliższym czasie wywiad z Panem Hołownią, walczę teraz o jego e-mail. Jednak brak mi włóaśnie tego podstawowego kontaktu ;|

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
17-12-2009 12:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #11
 
hmmm....
Ja gostka lubie na serio ....
ale jedna jego wypowiedź mi się nie podoba .
bo patrzcie Bóg powiedział czyńcie sobie ziemie poddaną i dał nam jedzonko -> roślinne + zwierzęce
on twierdzi że nie należy zabijać zwierząt ( krówki , świnki ... ) i ze on wstydzi się tego ze je mięso ......

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
17-12-2009 16:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #12
 
A ja mam zasadnicze pytanie - o czym traktuje książka? Bo tytuł brzmi intrygująco.
17-12-2009 18:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #13
 
Dawid napisał(a):Chciałbym przeprowadzić w najbliższym czasie wywiad z Panem Hołownią, walczę teraz o jego e-mail. Jednak brak mi włóaśnie tego podstawowego kontaktu ;|

A ja mam co do tego do ciebie dawidzie prosbę . Czy Móglbys jezeli bedziesz przeprowadzać wywiad z panem Hołowniom zapytać się go dlaczego manipuluje słowem po to by potwierdzić swoje słowo , a nie prowadzi momenatmi prawdziwej dyskusji ?
Bo była taka sytuacja ze ów Pan w swej audycji poruszył temat abstynencji i zaprosił pana który długo trwa w KWC
ta ze osoba opowiadała o prawdziwym sensie krucjaty , powiedział ze nie jest abstynentem w ścisłym znaczwniu tego słowa : czyli uizywa alkocholu ( słodycze, lekarstwa , Krew Pańska) ale go nie pije, wyjasnił czym jest krucjata . z tej całej wypowiedzi wyemitowano tylko malutki fragment : - nie jestem abstynentem i używam alkoholu, ale jestem w Krucjacie.

Tu mozemy zobaczyć ten odcinek "miedzy sklepami" : http://www.onet.tv/miedzy-sklepami-odc-3...klip.html#


ps: dzis się dopiero o tym tak na prawdę dowiedziałam z innego Forum ponieważ pewien ksiadz o tym wpomniał gdy puszczono im na ORDW w kroscienku ten program i rozmawiano o tym, więc to nie jest bezposrednio ode mnie informacja ale mnie to bardzo interesuje
Wiec w sumie to nie jest tak na prawdę mój zarzut , ale innych i mnie to ciekawi jak było na prawde . ich tez na pewno to będzie interesować xD
19-12-2009 00:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anariel Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 159
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #14
 
aleksab napisał(a):bo patrzcie Bóg powiedział czyńcie sobie ziemie poddaną i dał nam jedzonko -> roślinne + zwierzęce
on twierdzi że nie należy zabijać zwierząt ( krówki , świnki ... ) i ze on wstydzi się tego ze je mięso ......

Czynić sobie poddaną, zabijać i jeść, a przetrzymywać w tragicznych warunkach, nie dbać o nie, a często zabijać w bestialski sposób nie są dla mnie równoważne. Czytałam wypowiedzi Pana Hołowni i on przede wszystkim krytykował sposób przetrzymywania zwierząt.
Czy jak coś jest nam poddane, to znaczy, że nam wszystko wolno? Raczej nie, władców, którzy tak traktowali swój lud wszyscy wspominają jako tyranów.

Drizzt napisał(a):A ja mam zasadnicze pytanie - o czym traktuje książka? Bo tytuł brzmi intrygująco.
Cytat:W najnowszej książce Szymon Hołownia w nietypowy sposób zachęca nas do zmagań z Kościołem i własną wiarą. Jak przeżyć w Kościele dzisiaj to książka połączona z grą planszową Monopol na Zbawienie. Książka odpowiada zarówno na pytania tych, którzy o Kościele wiedzą niewiele, a chcieliby wiedzieć więcej - np. dlaczego pościć w piątek i czemu Kościół nie lubi wróżek, jak i tych, którzy są na wyższym poziomie wtajemniczenia. Dla nich będą interesujące rozważania o jałmużnie, wpływie kościelnej formacji na tembr głosu księży czy godzeniu zła w świecie z Bożą dobrocią. Możemy sprawdzić swoją religijną wiedzę, a także zastanowić się nad rzeczami, o których wcześniej nie mieliśmy okazji pomyśleć. Hołownia odkurza zapomnianych świętych, którzy mogą nam towarzyszyć i wspierać nas w grze o zbawienie, pokazuje, jak dziś można przestrzegać 10 przykazań lub je łamać. Książka zawiera mnóstwo anegdot i ciekawostek związanych mniej lub bardziej z religią i Kościołem, obficie czerpie zarówno z popkultury, jak i z klasyków duchowości. Zapraszamy do gry!
19-12-2009 12:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Dawid napisał(a):Co myślicie o jego twórczości, działalności
ambiwalentne odczucia...

1. Podobały mi się fragmenty jego książki, fragmenty o ludzkim bólu, o cierpieniu, o fałszywym współczuciu:

Cytat:Jan Dobrogowski, anestezjolog, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu:

Takie okrągłe zdania najlepiej wychodzą z ust teoretyków i filozofów. Ludzie, którzy doświadczają bólu, pragną tylko jednego - żeby on się skończył [...]. Ból, nawet ból z rozpaczy, zwiastujący "uszkodzenie duszy", ma sens tylko przez pierwszych kilka godzin. Później staje się mutantem, pomyłką natury, artefaktem, czymś zbędnym, traci sens.

Sens nadają mu ludzie, którzy bohatersko go znoszą. Ale samo w sobie cierpienie nie ma sensu. Za dużo go w życiu widziałem, żeby mieć co do tego jakieś wątpliwości.

Krzysztof Kolberger, aktor, chory na raka:

Wie pan, to bzdura, że cierpienie uszlachetnia, ale jak się do tego sensownie podejdzie, człowiek naprawdę ma szansę coś zyskać.

Kazimierz Szałata, dr, UKSW:

Oto los słabego, niedoświadczonego dziecka zależy od uczuć, jakie we mnie budzi. Jeśli budzi litość, wytnę mu macicę (głośna sprawa 9-letniej Ashley, której to sprawy dotyczył wywiad - przyp. ink'y) lub odłączą od aparatury. Niech się tak nie męczy. Ono? A może chodzi o to, żebym ja się już nie męczył w jego obecności? Cała dzisiejsza cywilizacja nie jest w stanie usiąść przy łóżku cierpiącego człowieka. Cierpienie nas peszy i przeraża [...]. Pan naprawdę sądzi, że jedyne, co mozna zrobić, to się zabić?

źródło: Sz. Hołownia. Ludzie na walizkach. Kraków: Znak 2008 s. 33 n., 40, 125 n.
...chociaż nie są to przecież jego własne słowa, a fragmenty wywiadów, które przeprowadzał.

2. Z drugiej strony nie podoba mi się, że manipuluje słowem w swojej audycji:

aleksab napisał(a):Bo była taka sytuacja ze ów Pan w swej audycji poruszył temat abstynencji i zaprosił pana który długo trwa w KWC
ta ze osoba opowiadała o prawdziwym sensie krucjaty , powiedział ze nie jest abstynentem w ścisłym znaczwniu tego słowa : czyli uizywa alkocholu ( słodycze, lekarstwa , Krew Pańska) ale go nie pije, wyjasnił czym jest krucjata . z tej całej wypowiedzi wyemitowano tylko malutki fragment : - nie jestem abstynentem i używam alkoholu, ale jestem w Krucjacie.
Nie podoba mi się także sposób jego wypowiedzi o liście Episkopatu (wypowiedź z tej audycji):

Cytat:Głównym powodem zorganizowania tutaj tej rozmowy, zaproszenia tutaj państwa był ten list Episkopatu, który usłyszałem sam pewnego sierpniowego dnia w kościele, kiedy ksiądz płomiennym głosem apelował do mnie, żebym ja wreszcie przestał pić. Żebym przestał bić żonę (której nie mam), żebym przestał się w taki dramatyczny sposób alkoholizować, żebym stanął do walki ze swoją słabością. Ja patrzyłem po swoich znajomych, którzy siedzieli w kościele. Mówiłem: "Ela, przestań pić. Tomek, może byś tak jednak nie pił. No przecież to jest dramatyczne, nie mogę z wami już tu siedzieć". No czy to jest w tę stronę?
Tu również ewidentnie manipuluje słowami. Karykaturalizuje wypowiedź biskupów, czyli dopuszcza się jakiejś formy przekłamania.

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
19-12-2009 12:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów