Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
aaa90 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Nov 2009
Reputacja: 0
Post: #1
aaa90
Ostatni zapytał mnie ktoś, czym jest zadośćuczynienie - jeden z warunków Sakramentu Pokuty...Przyszło mi na myśl to, co zostało mi przekazane dawno, dawno, gdy byłam jeszcze dzieckiem. Brzmiało to tak: "jeśli coś ukradniesz, to musisz to oddać.."
I zaczełam się nad tym zastanawiać.... Ponieważ takie tłumaczenie nie pasuje mi do wszystkich sytuacji...
Jak odnieść to do sytuacji, w której nie zapanowało się nad swoimi emocjami i podczas burzliwej rozmowy powiedziało się za dużo? Czy chodzi tu o słowo PRZEPRASZAM? Czy to wystarczy,czy moze potrzeba czegoś więcej?

'schowaj mnie pod skrzydła swe
ukryj mnie w silnej dłoni swej' Uśmiech)) !
08-12-2009 00:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Zasadniczo chodzi o to właśnie słowo. Jednak generalna zasada zawsze jest taka: co zostało popsute to należy naprawić. Czasem werbalne przeprosiny nie dadzą pełni zadośćuczynienia. Bo cóż z tego, że powiem: przepraszam, skoro wskutek mojej inicjatywy-grzesznej oczywiście- koleżanka przestałą rozmawiać z inną koleżanką? Tutaj w ramach restytucji należałoby pogodzić z sobą te dwie osoby.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-12-2009 20:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aaa90 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Nov 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
A jeżeli z obydwu stron, mimo iż padło słowo przepraszam, nie ma chęci naprawienia relacji, jak wtedy wygląda dana sytuacja?

'schowaj mnie pod skrzydła swe
ukryj mnie w silnej dłoni swej' Uśmiech)) !
09-12-2009 22:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
To owe obie strony winny się pojednać z Bogiem i z sobą Uśmiech

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-12-2009 22:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aaa90 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Nov 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
To czeka długa droga.. Dziekuje za pomoc Uśmiech

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Sro 09 Gru, 2009 21:23 ]
Poproszę
[Obrazek: pomogl.png]
Duży uśmiech

'schowaj mnie pod skrzydła swe
ukryj mnie w silnej dłoni swej' Uśmiech)) !
09-12-2009 22:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów