Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wspólnoty jerozolimskie
Autor Wiadomość
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Wspólnoty jerozolimskie
Cytat:Wspólnoty Jerozolimskie - zgromadzenie zakonne powstałe w Paryżu w dniu Wszystkich Świętych 1 listopada 1975 roku.

Bracia i siostry żyją "w sercu miast, w sercu Boga", pracują w mieście, łącząc otwartość na świat z życiem w milczeniu i na modlitwie.

Wspólnoty założył o. Pierre-Marie Delfieux, dawny duszpasterz akademicki na Sorbonie, który spędził dwa lata na Saharze jako pustelnik. W sercu pustyni usłyszał wezwanie, by założyć oazę modlitwy na pustyni miasta.

Obecnie bracia i siostry z tych wspólnot żyją we Francji (Paryż, Vézelay, Strasburg, Mont Saint-Michel), we Włoszech (Florencja), w Belgii (Bruksela) oraz w Kanadzie (Montreal). Wspólnota liczy obecnie ok. 180 mnichów i mniszek z 30 różnych narodowości. W roku 2006 Prymas Polski kard. Józef Glemp przekazał wspólnocie jeden z kościołów w Warszawie, mieszczący się przy ul. Łazienkowskiej.

No właśnie. Mają w kwietni rozpocząć swoją działalność w Polsce. W ich kręgu jest ok. 20 zakonnic i zakonników. Te monastyczne wspólnoty są słynne z piękna odprawianej w ich świątyniach liturgii Eucharystycznej i brewiarzowej Liturgii Godzin. Osobiście nigdy się z nimi nie zatknąłem. Nie miałem też możności bliżej ich poznać...

Może są osoby, które przybliżą nam trochę zagadnienie... Uśmiech
30-12-2009 01:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Gdy jeszcze mieszkałem w Strasbourgu, często bywałem u nich, w kościele św. Jana na Eucharystii, nieszporach, czy też nabożeństwach pokutnych.
Ma się wrażenie, że sprawują oni liturgię wschodnią, tymczasem jest to po prostu piękna klasyczna rzymska liturgia, tyle że z całym swym bogactwem, którego na naszych mszach już nie ma i chyba szybko nie będzie.

Niedzielna Eucharystia trwa tam dwie godziny, ale są na niej dzikie [jak na Francję] tłumy. Gdy się stamtąd wychodzi, ma się wrażenie, że czas upłynął szybciej niż na przeciętnej niedzielnej mszy trwającej od 45 min do godziny. Jest to rzeczywiście doświadczenie otwartego nieba, do którego jesteśmy zaproszeni, aby sprawować razem z aniołami Boską Liturgię, tak jak to ujmuje Tradycja chrześcijańskiego Wschodu.

Jeśli chcesz ich poznać przez Internet, to wystarczy prześledzić transmisje nabożeństw z ich udziałem w katolickiej telewizji kto:
http://www.ktotv.com/

Należy kliknąć na obrazek "KTO en direct" i mamy dostęp do bezpośredniej transmisji. W południe jest na ogół transmitowana liturgia godzin z udziałem wspólnoty jerozolimskiej.

[ Dodano: Czw 31 Gru, 2009 10:41 ]
Dokładniej dzisiaj o 23ciej:
23h00 : Vigiles de la fête de la Mère de Dieu, en direct de Saint-Gervais

Czuwanie przed świętem Maryi Bogarodzicy z kościoła św. Gerwazego w Paryżu.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
31-12-2009 11:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
A czy wiesz coś o ich osiedleniu się w Warszawie i późniejszej działalności?
Czy we Francji można było na przykład zatrzymać się u nich na kilka dni w ramach dni skupienia?

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
31-12-2009 11:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Niestety, nie za wiele. Prawdę mówiąc jeszcze u nich nie byłem, choć mieszkam w Warszawie.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
31-12-2009 12:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
Okej. Jakbyś coś wiedział, to alarmuj Uśmiech

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
31-12-2009 16:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów