Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SPOWIEDŹ GENERALNA - proszę o rady
Autor Wiadomość
sania Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Jan 2010
Reputacja: 0
Post: #1
SPOWIEDŹ GENERALNA - proszę o rady
Witam !
Pytałam już w poprzednim temacie "Spowiedź generalna" ale nikt mi nie odpisuje najprawdopodobniej dlatego że temat jest z tamtego roku i został zamknięty .
Dlatego postanowiłam stworzyc własny temat w którym jeszcze raz proszę o pomoc:


Ja takżę pragnę podejść do takiej spowiedźi (z całego życia) ale się jeszcze nie umówiłam z księdzem i mam coraz większe obawy że z nerwów zapomnę i nie powiem wszystkiego co mi na sercu leży i póżniej będę się o to gnębić
Mógłby mi ktoś powiedźieć jak to jest ? Ktoś kto był u takiej spowiedźi?
-Czy taka spowiedź odbywa się w cztery oczy ? Tzn bez kratki
-Jak posegregować te wszystkie grzechy ? Mam po kilka razy wyznawać te same do każdego okresu mojego życia?
-I czy wrazie czego to czy ksiądz sam mnie zacznie pytać czy popełniłam pewne grzechy ( gdybym się zamotała ehh... )

Z góry dziękuję jeśli ktoś zechce mi pomóc Przytulanie
27-01-2010 12:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #2
 
Może Ci pomoże ten tekst.
http://www.milosierdzieboze.pl/spowiedz.php?text=10
i ten Uśmiech
http://www.klaudka.alleluja.pl/tekst.php?numer=19253
27-01-2010 16:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika
sania Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Jan 2010
Reputacja: 0
Post: #3
 
Już czytałam to co napisane jest na tych stronach i nadal intrygują mnie moje pytania ale dziękuję :*
27-01-2010 16:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #4
 
To napisz czego nie rozumiesz lub co byś chciała wiedzieć ?
27-01-2010 16:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika
sania Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Jan 2010
Reputacja: 0
Post: #5
 
Chodzi mi głównie o to czy mógłby mi ktoś powiedźieć jak to jest ? Ktoś kto był u takiej spowiedźi?
-Czy taka spowiedź odbywa się w cztery oczy ? Tzn bez kratki
-Jak posegregować najlepiej te wszystkie grzechy ? Mam po kilka razy wyznawać te same do każdego okresu mojego życia?
-I czy wrazie czego to czy ksiądz sam mnie zacznie pytać czy popełniłam pewne grzechy ( gdybym się zamotała ehh... )
27-01-2010 17:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #6
 
Ad. 1. - do wyboru, ja osobiście wolałam poza kratkami, bo nie dałabym rady tyle poklęczeć, mam kłopoty ze stawami Uśmiech

Ad. 2. - zdaj się na spowiednika, on pomoże, pokieruje Uśmiech

Ad 3. - jeśli poprosisz o pomoc - na pewno rzuci kilka pytaniowych "kół ratunkowych"

Przede wszystkim nie traktuj tego tak ... formalnie... to ma być pojednanie z Bogiem, a nie salonowa wizyta Oczko - co nie znaczy, że nie trzeba się przygotowywać, nie do tego zmierzam. Poproś Ducha Świętego o namaszczenie na ten czas. Pomaga.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
27-01-2010 23:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika
sania Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Jan 2010
Reputacja: 0
Post: #7
 
Dziękuję za pomoc - nie chcę podejść do tego tak formalnie ale im więcej złych etapów przypominam sobie z mojego życia to coraz więcej wątpliwości się pojawia. Chodzi mi głównie o to czy wyznawać po kilka razy ten sam grzech jeżeli był popełniany w np 4 etapach mojego życia czy wystarczy że jednorazowo wyznam przed Panem Bogiem wszystkie grzechy z mego życia.
Annnika napisał(a):Poproś Ducha Świętego o namaszczenie na ten czas. Pomaga.
Chodzi o modlitwę do Ducha Św. Uśmiech ?

Jeszcze raz wszystkim dziękuję Przytulanie ponieważ boję się iż znowu zamotam się z własnymi myślami, strach da za wygraną i znowu nie podejdę do owej spowiedźi - ponieważ już raz chciałam to zrobić :cry: ale nie wyszło.

Mam nadzieję że Duch Święty mi pomoże Uśmiech
28-01-2010 00:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #8
 
Jeśli się wybierzesz do spowiedzi to nie musisz wyznawać grzechów, które już wyznałaś, w poprzedniej spowiedzi,jeśli ich znów nie popełniłaś. Mówisz tylko o tych, które zalegają i nie wymieniasz ich kilka razy, ale mówisz, że jakiś grzech popełniłaś wiele razy.
28-01-2010 11:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika
sania Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Jan 2010
Reputacja: 0
Post: #9
 
Byłam parę dni temu u spowiedźi i ksiądz doradził mi bym spisała grzechy na kartkę dla komfortu psychicznego no i powiedział iż nie muszę się umawiać na tą spowiedź że mogę przyjść w któryś z pierwszych piątków miesiąca. Nie wiedziałam co o tym myśleć - ale chyba zaufam temu co usłyszałam.
Jeśli chodzi o moją spowiedź to wyznaje wszystkie grzechy nawet już wcześniej wyznane.
04-02-2010 15:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #10
 
Lidia - ale spowiedź generalna rządzi się innymi zasadami, w niej chodzi właśnie o wyznanie wszystkich grzechów, również tych odpuszczonych - bo to jest pewien rodzaj kierownictwa duchowego, połączony z definitywnym zamknięciem pewnych etapów w życiu.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
04-02-2010 17:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #11
 
To takie podsumowanie, spojrzenie z perspektywy czasu na swoje postępowanie, swoją drogę duchową, upadki i powstanie z nich.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
04-02-2010 21:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika
sania Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Jan 2010
Reputacja: 0
Post: #12
 
No a co Wy sądzicie o tym spisywaniu grzechów na kartkę ? Dla własnego spokoju. Bo już mi parę osób powiedziało że to nic złego. I co myślicie o tym by pójść w pierwszy piątek miesiąca zamiast umawiać się na wyznaczony termin.
04-02-2010 22:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Po pierwsze : jeśli spisanie grzechów miałoby pomóc w spowiedzi a szczególnie w tej generalnej to nie uważam, aby to było coś złego, nawet bardzo dobrego, gdyz jest wtedy pewność, że większość grzechów zostanie przedstawiona, także tych ciężkich, co do których my sami możemy nie podchodzić w sposób właściwy tzn możemy je uznawać za grzechy małej wagi, które są niby takie niewinne i przy których my spokojnie możemy podchodzić do Komunii a które w rzeczywistości mogą byc całkiem poważne lub prowadzić do grzechów znacznie cięższych.

Po drugie: każda generalna spowiedź ma na celu przedstawienie grzechów w celu też tego psychicznego oczyszczenia, które jest nam potrzebne, aby inaczej spojrzeć na Boga. Każdy nawet najmniejszy grzech odsuwa nas od Boga, często idąc nawet do zwykłej spowiedzi zapominamy o wielu grzechach, często też demon (szatan - jak go zwał, tak go zwał) próbuje zaśmiecać nasz umysł różnymi myślami, które uniemożliwiają szczerą spowiedź i zapominamy często o ważnych i ciężkich grzechach. I nawet jeśli wierzymy, że Bóg nam odpuszcza grzechy niewyznane to te grzechy, które chcieliśmy wyznać a w danym momencie o nich zapomnieliśmy nie dają nam spokoju, dręczą nas, nasze myśli i wprowadzają w nas stan strachu przed kolejną spowiedzią, gdyż boimy się, że Bóg może potraktować te grzechy jako ukryte - do tego przynajmniej próbuje nas sprowadzić szatan, aby nas odepchnąć od tego zamiaru szczerej spowiedzi, ba - wogóle do spowiedzi. Dlatego takie spisanie grzechów jest naprawdę bardzo pomocne, aby demaskować to zło, aby walczyć z nim odkrywając w nas to, co nas odsuwa od Boga, abyśmy spokojnie mogli pełnić wolę Boga. Mając taką kartke przed oczyma łatwiej jest nam podejść do takiej poważnej spowiedzi, aby była ona naprawdę szczera.

Po trzecie: odnosząc się do tych pierwszych piątków m-ca to oczywiście jest to bardzo dobra okazja do spowiedzi i taka spowiedź przynosi nam wiele łask, jeśli staramy sie realizować te pierwsze piątki m-ca, jednak nie zastąpi ona tej generalnej spowiedzi. Warto pamiętać, że przy zwykłej spowiedzi jest zazwyczaj wiele osób, które czekają w kolejce do konfesjonału i księża często spowiadają ograniczając sie czasowo, aby wyspowiadać jak najwięcej penitentów. Umówione spotkanie pozwala na to aby sie wyspowiadać bardzo dokładnie a przy tym otrzymać taką dobrą i przygotowaną naukę, która nam pozwoli na dokladniejsze zrozumienie tych grzechów, które popełniliśmy. Dlatego ja na twoim miejscu nie porównywał bym takiej spowiedzi pierwszopiątkowej do generalnej. Napewno łatwiej i szybciej pójść się wyspowiadać w taki pierwszy piątek miesiąca niż pójść do księdza i odbyć generalną spowiedź. Boimy sie często tego co powie ksiądz, gdy przedstawię listę grzechów, może nawet bardzo ciężkich, boimy sie też tego czy otrzymamy rozgrzeszenie. Jednak tym dobrym rozwiązaniem jest to, abyśmy decydując się już na generalną spowiedź podjęli tą walkę o oczyszczenie swej duszy, abyśmy naprawdę mogli doświadczyc tego przebaczenia gzrechów, nawet gdyby one były bardzo ciężkie lub było ich naprawdę wiele. Im bardziej powaznie podchodzimy do spowiedzi tym bardziej zobaczymy miłość Boga, który przebacza nam te grzechy nie brzydząc się nami, naszymi grzechami. Gdyby miał sie brzydzić i nas odtrącic to ukarałby nas od razu po pierwszym ciężkim grzechu, On jednak przychodzi nam z pomocą i pragnie naszego dobra, naszego nawrócenia się, pragnie abyśmy byli czyści od grzechów.

Ja zawsze po każdej zwykłej spowiedzi czuję jakbym nadal siedział w takim szambie grzechów, że szatan zawsze niszczy moje myśli, te starania się abym mógł szczerze wyznać jak najwięcej grzechów i często temu rogatemu to dobrze wychodzi, bo mąci mi tak, że zapominam to co chciałem wyznać i mam potem tak niespokojne myśli, że mimo, że otrzymuję rozgrzeszenie i przebaczenie to te niewypowiedziane grzechy dręczą i nie dają spokoju, wprowadzają strach przed kolejną spowiedzią.
Dlatego jeśli już się człowiek zdecyduje na tak poważny krok to warto walczyć aby tą generalną spowiedx odbyć. Ja tez od dłuższego czasu myślę o takiej spowiedzi, ale chyba rogaty co raz bardziej i silniej działa odsuwając mnie od takiego zamiaru. Mam jednak nadzieję, że sie w końcu zdecyduję na taką spowiedź, że będe mógł powiedzieć to wszystko co niszczy mnie od środka i nie pozwala mi właściwie pełnic woli Boga.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
05-02-2010 01:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
sania Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Jan 2010
Reputacja: 0
Post: #14
 
Dziękuję bardzo za tą wyczerpującą pomoc Uśmiech. Jeśli chodzi o mnie to kapłan sam zaproponował mi pierwszy piątek miesiąca mówiąc że można podejść do któregoś z księży i się wyspowiadać. Ponieważ w pierwszy piątek miesiąca zawsze spowiada więcej kapłanów niż w zwykły dzień. Dużo mi pomogłeś - myślałam że sam taką spowiedź odbyłeś ale jeżeli nie to Tobie jak najbardziej życzę tego abyś zdecydował się na ową spowiedź - napewno Ci pomoże Uśmiech .
Jeszcze raz DZIEKUJĘ i POZDRAWIAM !
05-02-2010 02:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
http://sancti.nstrefa.pl/forum/viewtopic...=generalna Wątek już jest. Więc ten zamykam. Uśmiech

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
06-02-2010 23:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów