Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obowiązkowe elementy łacińskie w liturgi?
Autor Wiadomość
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Obowiązkowe elementy łacińskie w liturgi?
Witam!

Doszły mnie słuchy, że nasz kochany Benedykt XVI chce wprowadzić w liturgii obowiązkowe elementy łacińskie, a także - Komunię na klęcząco i krzyż na ołtarzu.
Słuchy doszły i wzbudziły nadpobudliwe pragnienie zaczerpnięcia więcej i więcej - co, jak, dlaczego, kiedy i od kiedy?!

Temat z cyklu - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie!
03-02-2010 22:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Eldian Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 141
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #2
 
O ile się nie mylę, obowiązek krzyża na ołtarzu już jest.
A o Komunii nic nie słyszałem.
03-02-2010 22:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Póki co, to sa nadal tylko pogłoski.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
04-02-2010 10:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #4
 
Cytat:Póki co, to sa nadal tylko pogłoski.

Już nie , dla zainteresowanych i dla ciebie Dawidzie xD

http://tygodnik.onet.pl/32,0,40809,stara...tykul.html

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
04-02-2010 23:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ach te zmiany. Napewno są one potrzebne. Jednak tak myślę, że bez zmiany naszych serc nie wiele te zmiany w liturgii dadzą. Jeśli sami nie będziemy dbać o czystość naszego sacrum jakim jest nasza dusza, nasze serce to nawet gdy wprowadzi się wszelkie zmiany w Liturgii to i tak może dochodzić do lekceważenia sacrum, do niszczenia obrazu mszy świętej. Wraz z tymi zmianami potrzeba zmian w człowieku, aby widać było zmiany w zachowaniu się podcza Eucharystii, aby widać było szacunek dla sacrum. Narazie te zmiany chyba nie wiele dadzą. Może tylko uradują tych, którzy sa fanatykami tradycyjnych mszy.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
05-02-2010 10:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #6
 
Jak onet coś publikuje to jestem mega ostrożna. To, co w artykule to dla mnie nadal pogłoski.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
05-02-2010 16:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
To lepiej sprawdzać na katolickich serwisach. Jest ekai oraz Radio Watykańśkie, tam zamieszczają raczej prawdziwe potwierdzone wiadomości z Kościoła.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
05-02-2010 16:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #8
 
Annnika, też mam taki stosunek do publikacji onetu, ale jak widać - to wszystko zostało prędzej napisane dla Tygodnika Powszechnego, więc onet, jakoby to tylko "przepisał". Sądzę, że coś leży na rzeczy i to już raczej >>doniesienia<< niż - "pogłoski" czy "plotki".

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
05-02-2010 20:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Mi jak na razie wystarczy znajomość Ojcze Nasz po łacinie :wink: 8-[

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
06-02-2010 23:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #10
 
Swoją drogą wątpię, aby te zmiany były aż tak daleko posunięte jak sugeruje Tygodnik Powszechny.

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
07-02-2010 14:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #11
 
gdyby Kościół zadbał o wypełnienie tego co sam ustalił na ostatnim Soborze, nie było by problemu czy będzie teraz coś na stałe czy w ogóle i co po łacinie w liturgii. (chodzi mi o zapis w konstytucji o liturgii, że duchowni mają zadbać o to by parafianie znali liturgię w wersji łacińskiej, tak by bez problemu mogli w niej uczestniczyć - nie zacytuję dokładniej bo nie mam pod ręka dokumentu Język )

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
07-02-2010 15:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #12
 
Myślę, że na reformę wpływ raczej ma "samowolka" w Liturgii dokonywana przez niektórych kapłanów na zachodzie - kompletne utracenie sacrum we mszy i brak umiejętności odnalezienia w Kościele miejsca na misterium Mszy oraz na radosne uwielbienie. To moja opinia.

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
07-02-2010 18:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #13
 
myślę, że jest w tym sporo racji.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
07-02-2010 22:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Dawid napisał(a):Myślę, że na reformę wpływ raczej ma "samowolka" w Liturgii dokonywana przez niektórych kapłanów na zachodzie - kompletne utracenie sacrum we mszy i brak umiejętności odnalezienia w Kościele miejsca na misterium Mszy oraz na radosne uwielbienie. To moja opinia.

Myślę, że nie tylko sama samowolka, wogóle szacunek dla sacrum, dla miejsca, które jest przeznaczone do sprawowania kultu i niestety to także dotyczy naszego kraju - nie możemy czuć się lepsi od innych, gdyż u nas tez dochodzi do sytuacji, gdzie brakuje tego szacunku dla Liturgii, dla miejsca sprawowania kultu. Potrzeba jest zmian i dobrze, że ktoś te zmiany chce wprowadzać. Jednak trzeba sie nad nimi też głęboko zastanowić, aby nie były to zmiany oparte tylko na konkretnym wzorzekonkretnej grupy a więc jeśli np tradycjonaliści domagają się zmian to one są wprowadzane według ich oczekiwań. Tutaj mam wrażenie, że papież jest ukierunkowany właśnie na tradycjonalizm. Nie mam nic przeciwko liturgii po łacinie, jakies elementy mogą być używane, ale też aby nie zamieniać przebiegu całej mszy według tradycyjnego rytu.
Tak mi sie bynajmniej wydaje. :roll:

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
07-02-2010 22:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
Osobiście sądzę, że nie miałoby sensu w tym momencie latynizowanie NOM i upodabnianie go do rytu trydenckiego. Jeśli zmiany miałby być tak daleko posunięte, to chyba rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby przetłumaczenie na języki ojczyste rytu trydenckiego i wprowadzenie go jak formy "zwyczajnej". Ale ja liturgistą nie jestem, zresztą zaufania do doniesień o tak gruntowej rekonstrukcji też nie mam. Co do reformy w materii - zmniejszenia samowolki i odbudowy sacrum przez mistyczność - jestem oczywiście za. Sądzę, że NOM trzeba dopracowywać, ono - musi ewulować, jak przez ponad 500 lat było z rytem trydenckim.
A dodanie czy zamienienie jakiś elementów polskich na łacińskie - myślę, że to ma głęboki sens, tylko nie można przesadzić. To tak jak z sałatką - najlepsza jest ta, która ma dodatki, ale sałata jednak w sałatce najważniejsza :-)

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
08-02-2010 00:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów