Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielki Post
Autor Wiadomość
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #1
Wielki Post
http://www.deon.pl/religia/wielki-post-z...oscie.html

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
25-02-2010 11:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
"Czystym" linkom mówimy: Nie!

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
02-03-2010 10:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #3
 
A to czemu?- mam wklejać 10 stron? A tak to każdy kto chce może się zapoznać z całością.
Zresztą jak chcecie- mogę usunąć. No problem.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
02-03-2010 11:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Nie no, chodzi o jakis własny komentarz. Mamy tylko przeczytać, czy o czyms podyskutowac?
Z podstawową tezą ojca Darka się zgadzam. Jeśli się cos robi to warto wiedzieć po co. nie może to być sztuka dla sztuki.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
02-03-2010 16:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #5
 
Pewnie masz rację, tylko że ja uważam, że jeśli jest to forum ewangelizacyjne, to warto zamieścić, by userzy sobie poczytali.
Zamieściłem to nie dla dyskusji, tylko ewangelizacji, ale może masz rację, może w dyskusji więcej można przekazać niz sucha lekturą. Zwłaszcza że tego jest dużo i nie każdy przeczyta. (choćby z lenistwa :wink: )
Ale wg ciebie, warto poczytać, czy lepiej usunąć ten wątek?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
02-03-2010 16:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Warto poczytać i podyskutować.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
02-03-2010 17:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #7
 
Sant, mógłbyś w skrócie przybliżyć główne tezy tekstu? Długi jest, najpewniej przeczytam, jednak dobrze wiedzieć, co się ma zamiar czytać Uśmiech

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
02-03-2010 17:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #8
 
Hmm- autor rozważa tam różne aspekty związane z okresem Wlk Postu.
Ukazuje sposób w jaki rozumiano ten czas przed SWII i jak dzisiaj, tzn w nawiązaniu do praktyki Kościoła pierwotnego i "wczesnego". Analizuje dlaczego pewne praktyki były dobre kiedyś, a dziś juz nie wystarczają. Przestrzega przed magicznym rozumieniem sakramentu pojednania i pokuty. Zastanawia się czym właściwie ona jest. Generalnie przeciwstawia aspekt tymczasowości pewnych praktyk na rzecz trwałej metanoi.
Trudno jest streścić ten materiał, będący w gruncie rzeczy katechezą połączoną z praktyczną wiedzą na dany temat.
Z natury rzeczy tekst ten jest niepełny (ogólny - sygnalizuje tylko pewne problemy) i dla czytającego z pewną kulturą wiedzy i wiary nie jest specjalnie odkrywczy, natomiast uważam, że może być cenny dla tych, którzy albo tylko nominalnie są w kościele, albo szukają rozwiązań w celu pogłębienia swojej wiary lub zwiekszenia zakresy kultury eklezjalnej. Np Drizzt lub Mordimer. Ale też może pomóc wielu praktykującym katolikom o niedostatecznej formacji.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
04-03-2010 13:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów