Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dzieciobójstwo jako przestępstwo nadzwyczaj uprzywilejowane
Autor Wiadomość
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Dzieciobójstwo jako przestępstwo nadzwyczaj uprzywilejowane
Kiedy czytam wiadomości o dzieciobójstwie (czytaj ), to robi mi się słabo. Właściwie to się zastanawiam czy dzieciobójstwo powinno być nadal przestępstwem uprzywilejowanym?
Co to za niesprawiedliwy przywilej? Uważam art. 149 kk za niezgodny z Konstytucją RP. Dlaczego?

Art. 34 Konstytucji RP w punkcie pierwszym stanowi:
Obywatelstwo polskie nabywa się przez urodzenie z rodziców będących obywatelami polskimi. Inne przypadki nabycia obywatelstwa polskiego określa ustawa.

Skoro noworodek stał się obywatelem RP, to dlaczego nie można potraktować go w pełni jako obywatela RP, kiedy zostaje zabity przez jego własną matkę? Kiedy matka zabije swojego dorosłego syna, to odpowiada z art. 148 kk. Jakie to prawo, że w danej sytuacji i w odpowiednim czasie nadzwyczaj usprawiedliwia się matkę?

Art. 32 Konstytucji RP w punkcie pierwszym stanowi:
Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

Dlaczego kiedy jeden obywatel RP, działając pod wpływem silnego wzburzenia, zabija drugiego obywatela RP, to jest karany z art. 148 § 4, a taka matka nie? Przecież to, wg mojej opinii, jest zaprzeczeniem art. 32 Konstytucji RP. Dlaczego?
Otóż jeśli jakiś mężczyzna dowiaduje się, że jego żonę bądź córkę zgwałcił i zabił jakiś bandzior, to on, tak samo jak matka noworodka, doznaje szoku, czyli specyficznego, w tej sytuacji, zaburzenia psychicznego. Jak matka, która zabija noworodka, tak samo wspomniany mężczyzna może doznać zmian w mózgu oraz różnych bólów wewnętrznych, np. brzucha lub klatki piersiowej, i w związku z tym może zabić bandziora, jak matka noworodka. Wobec powyższego nie uważam, żeby taka matka, która zabija swoje nowonarodzone dziecko, powinna mieć jakieś korzystniejsze dla siebie sankcje karne niż wspomniany mężczyzna, bo to jest bzdura do kwadratu. Z tego co posłyszałem, to karniści są podzieleni w uznaniu sprawiedliwości art. 149 kk. Ciekawi mnie, co Wy o tym sądzicie?

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
27-02-2010 02:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #2
 
Augustusie, mógłbyś przytoczyć te dwa artykuły kk? (144, 149) BO bez nich nieco zaciemnia się to, co chcesz powiedzieć. Dlaczego dzieciobójstwo jest uprzywilejowane?

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
27-02-2010 08:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
Proszę bardzo:

art. 148 kk:

§ 1. Kto zabija człowieka,
podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
§ 2. Kto zabija człowieka:
1) ze szczególnym okrucieństwem,
2) w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem,
3) w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie,
4) z użyciem broni palnej lub materiałów wybuchowych,
podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
§ 3. Karze określonej w § 2 podlega, kto jednym czynem zabija więcej niż jedną osobę lub był wcześniej prawomocnie skazany za zabójstwo.
§ 4. Kto zabija człowieka pod wpływem silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

art. 149 kk:

Matka, która zabija noworodka pod wpływem silnego przeżycia związanego z przebiegiem porodu, znacznym zniekształceniem dziecka lub ze szczególnie trudną sytuacją osobistą,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

[ Dodano: Sob 27 Lut, 2010 10:50 ]
Poszperałem w internecie i znalazłem dość ciekawą prezentację, której autorem jest: Prof. dr hab. Barbara Świątek. PREZENTACJA. Myslę, że warto zapoznać się z treścią prezentacji.

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
27-02-2010 11:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #4
 
Hmmm, wydaje mi się, że tu mogą grać rolę konkretne czynniki psychologiczne. Poszperam jeszcze w necie, i poszukam, jak psychologowie ustosunkowują się do takiej sytuacji. Możliwe, że wysokość kary jest odzwierciedleniem jakichś danych psychologicznych, nie wiem. Poszukam, i jak coś znajdę, to wkleję.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
27-02-2010 12:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów