Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Św. Jan od Krzyża i jego "PIEŚŃ DUCHOWA"
Autor Wiadomość
Jerubbaal Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Mar 2010
Reputacja: 0
Post: #1
Św. Jan od Krzyża i jego "PIEŚŃ DUCHOWA"
Zapraszam do dzielenia się owocami lektury "Pieśni duchowej" doktora miłości. Czytam tę książkę od jakiegoś czasu i trudno mi zrozumieć wiele omawianych w niej spraw. Cieszyłbym się bardzo gdyby znalazł się ktoś życzliwy, kto również podążał za Oblubieńcem w sposób przedstawiony przez Jana od Krzyża i pomógłby mi w zrozumieniu doświadczeń duchowych opisywanych przez tego karmelitę.
09-03-2010 13:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Jeśli chcesz bliżej poznać doświadczenia duchowe św. Jana od Krzyża to polecam czasopismo GŁOS KARMELU. To jest naprawdę wartościowe czasopismo ukazujące duchowosć karmelitańską. Z tego co pamiętam to chyba były tam artykuły poświęcane św.Janowi od Krzyża. Może nawet cosik znajdziesz na naszym portalu lub na stronie http://karmel.pl. Warto wziąć udział w konkursie wielkopostnym - mo9że akurat będziesz miał szczęście i wylosujesz nagrodę ufundowaną przez naszego sponsora GŁOS KARMELU. Warto spróbować. Uśmiech

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
11-03-2010 13:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Eldian Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 141
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
Trzeba pamiętać że św. Jan to św. Jan ;P I jego książki na pewno sa bardzo trudne. Jednak mimo to przebicie się przez nie na pewno ubogaca człowieka Oczko Chociaż bardzo polecane jest czytanie jego dzieł od początku (Noc ciemna -> DGK -> Pieśń Duchowa -> Żywy płomień miłości). Bo co nam da że będziemy czytać jakich to łask człowiek doznaje w 7 mieszkaniu, jak będziemy w 3 ;P Najwyżej motywację nam da przeczytanie tego Oczko
11-03-2010 20:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Napewno dzieła tego mistyka są dosyc trudne i dobrze by było znać pozostałe dzieła. Znać, tzn przeczytać je i tak jak napisałeś Eldianie - od poczatku, stopniowo. To co zaproponowałem ma tylko pomóc w znalezieniu konkretnych wyjaśnień tych dzieł, gdyż człowieka sam czytając te dzieła może nie wszystko dobrze zrozumieć. W artykułach czasopisma karmeliatńskiego mogą być wyjaśnienia takich dzieł, co pomoże trochę rozjaśnić obraz tego, co ten mistyk przeżywał, co też chciał przekazać. Myślę, że nie zaszkodzi to w poznawaniu dzieł św.Jana od Krzyża.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
12-03-2010 11:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #5
 
Cytat:Bo co nam da że będziemy czytać jakich to łask człowiek doznaje w 7 mieszkaniu, jak będziemy w 3 ;P
No w ten sposób to 90% osób w ogóle nigdy nie doszłoby nawet do okładki "Nocy ciemnej" Oczko

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
12-03-2010 12:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Eldian Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 141
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #6
 
Tomasz: a w każdym numerze Głosu są jakieś artykuły odnośnie Jana od Krzyża? Bo jak tak to zacznę kupować ;P
12-03-2010 15:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Ja nie twierdzę, że w każdym, ale już chyba jakieś były z tego o ile pamiętam. Można względnie przejrzeć archiwum i zobaczyć jakie artykuły były zaieszczane.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
13-03-2010 02:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Eldian, najważniejsze że są umieszczane o św. Janie Duży uśmiech Co jakiś czas jest jakiś artykuł, prostym językiem napisany. Jeżeli ktoś się interesuje św. Janem to proponuję zakupić książkę gdzie rozwalone jest sens jego dzieł [jak przypomnę sobie autorów i tytuły to wrzucę]. A wpierw, to przeczytanie biografi świętego - jednak to też jest ważne.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
13-03-2010 10:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
A które dzieło polecacie na początek? Uśmiech

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
13-03-2010 11:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Eldian Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 141
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #10
 
http://www.karmel.pl/klasyka/index.php <- tu macie jego dzieła Oczko
Jak i innych klasyków Karmelu Duży uśmiech

A na początek chyba trzeba przeczytać z jego dzieł "Noc ciemną". Chociaż polecam z tych co tam są też te dalsze pozycje, dużo mniejsze. Są tam pewne cenne wskazówki Uśmiech
13-03-2010 11:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Św. jan od Krzyża jest trudny. Miłosnikom duchowości karmelu polecałbym na poczatek Małą Tereskę z jej "Małą Drogą"

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
13-03-2010 14:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Zależy dla kogo św. Jan jest trudny. Bóg daje łaskie aby zrozumieć i wprowadzić ową naukę w życie.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
13-03-2010 18:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
No i pacz pan. Ja myslałem, ze jestem po prostu tępy, a tu sie okazuje, że nie mam łaski od Boga.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
15-03-2010 08:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Kyllyan, łaski w konkretnej sprawie ... może nie potrzebujesz nauki św. Jana na obecny czas. Ja tego nie wiem, w tej sprawie to do Boga Uśmiech :mrgreen:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
25-03-2010 21:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
siloam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 173
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
Łatwiejsze w odbiorze - przynajmniej dla mnie - są dzieła św. Teresy od Jezusa i to od nich polecam zacząć lekturę. Imho jej książki powinny być obowiązkową lekturą dla ludzi posiadających charyzmaty nadzwyczajne.

Klasyka Karmelu

Objawienia uznane przez Kościół katolicki: Objawienia.info
21-04-2010 19:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów