Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Świadkowie Jehowy odchodzą..
Autor Wiadomość
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #31
 
Jeśli ŚJ by byli apostołami którzy nawracają zbłąkane owce, to mieli by też moc uzdrawiania którą posiadali Biblijni. A nie posiadają. Jeśli nie spożywają krwi to czemu jedzą wędliny które maja kolor różowy bynajmniej nie od chlorofilu. Czemu mężczyźni golą brody skoro o krwi jest kilka linijek niżej i do tego się stosują, czemu ich kobiety chodzą w spodniach...itd,itp kiedyś korespondowałem ze Szwedzkim oddziałem ŚJ i zdziwiło mnie,że tam nie ma takiego rygoru odnośnie przetaczania krwi jak np. u nas. mam jeszcze te listy. A co do skamielin kopalnych to mam kolekcje w domu i jak ŚJ mnie nachodzą pytam ich co o tym sądzą, jeden kiedyś stwierdził, że to sprawka szatana.
Oj dana,dana wszystko przez szatana :gitarka:

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
31-03-2010 13:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Rubinka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 106
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #32
 
Ja wielu mitów nasłuchałam się z nauk śj. Maja małe pojęcie o religii i wszystkie dla nich to wielki Babilon.

"Wybrałem cię, gdy planowałem stworzenie świata."
Ef 1,11-12 Serce
01-04-2010 11:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #33
 
pafni napisał(a):Czyli ogólnie pojętego katolika .
Wydaje mi się, że jestem ogólnie pojętym katolikiem! Uśmiech
Typowym.
Ty zaś, zapewne myślisz o katolikach metrykalnych niewiele z katolicyzmem mających współnego. Cóż w ten sposób narastają stereotypy. :-*
Oczywiście nie mnie to osądzac, ale mysle, że papież Jan Paweł II nie bez kozery nawoływał już nawet nie do reewangelizacji Europy, ale wręcz do ewangelizacji pierwotnej, Stwierdził, że Europa - w tym Polska to kraj misyjny- i dlatego już tu wysyłane są misje ad gentes.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
01-04-2010 13:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika
parasin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Feb 2010
Reputacja: 0
Post: #34
 
=============
Kyllyan
Kyllyan napisał(a):To Cię uświadomię Oczko
W KK jesteś apostatą, pod ekskomuniką z mocy samego prawa.
Dzięki (chociaż podejrzewam, że w księgach i papierkach Kościoła, dalej jestem wiernym) Oczko

=============
Scott
Scott napisał(a):To że śJ nie znają Pisma, maja "argumenty" nieprawdziwe, bardzo latwe do obalenia, jak chocby zarzucanie Kosciolowi ze pominal jakies przykazanie, sam sie z nim spotkalem w czasie gloszenia przez nich wlasnie. Ale wystarczy otworzyc KKK strona chyba 481, i okazuje sie ze jest to nieprawda. To ma byc odpowiedz Boga? Sludzy Boga poslugujacy sie klamstwem ktore wprost razi w oczy?.

Jesteś katolikiem Tobie nie wolno uruchomić krytycznego myślenia w stosunku do Kościoła i katechizmu, gdybyś to zrobił, to wiedziałbyś co jest komentarzem do przykazania, a co przykazaniem. I wiedziałbyś, że zdegradowanie przykazania do komentarza i jednocześnie wyniesienie komentarza do przykazania, śmierdzi fałszem, a tego właśnie dokonał Kościół w KKK.

Scott napisał(a):Co do Pisma to znaja- jedynie urywki, kiedy sie zaczyna ukazywac je w pryzmacie calosci Biblii, wychodzi na jaw ich niewiedza. No ale jak napisala Omyk - ktos nie kto szuka i sam nie wie, moze lyknac.

Tu się mylisz. To co mówisz może łyknąć tylko, ktoś, kto nie wgłębił się jeszcze w nauki Biblii i nauki ŚJ. Jeśli ktoś się wgłębił dostatecznie będzie widział, że tak zwani "obrońcy wiary katolickiej", a właściwie są to agresywnie nastawieni do ŚJ ludzie, nie mający często pojęcia o naukach Kościoła, ani o Biblii przynajmniej takie odnoszę wrażenie przyglądając się ich twórczości. Leją wodę i prawdopodobnie właśnie oni rozpowszechniają takie opinie jakie tu przedstawiasz. Zgodnie przysłowiem: "sądzę ciebie według siebie".

=============
pafni
pafni napisał(a):Jeśli ŚJ by byli apostołami którzy nawracają zbłąkane owce, to mieli by też moc uzdrawiania którą posiadali Biblijni. A nie posiadają.
ŚJ nie są apostołami tylko ich naśladowcami. Poza tym apostoł Paweł nadmienił, że te cuda i dary pierwszych chrześcijan zostaną usunięte:
1Kor 13:8-13 BT
Cytat: „Miłość nigdy nie ustaje, [nie jest] jak proroctwa, które się skończą, albo jak dar języków, który zniknie, lub jak wiedza, której zabraknie.(9) Po części bowiem tylko poznajemy, po części prorokujemy.(10) Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe.(11) Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecięce.(12) Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz: Teraz poznaję po części, wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.(13) Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość.”

pafni napisał(a):Jeśli nie spożywają krwi to czemu jedzą wędliny które maja kolor różowy bynajmniej nie od chlorofilu.
Izraelici jedli mięso mimo, że nie mieli jeść krwi. a Piotrowi polecono jeść mięso zwierząt nieczystych. Wniosek: jeść mięso można, po uprzednim wylaniu krwi na ziemię. Warto zauważyć, że zakaz spożywania krwi pojawił się równocześnie z poleceniem spożywania mięsa, które zostało dane Noemu. Zakaz co do krewi zatem nie dotyczy tylko prawa mojżeszowego, jest to coś, co dotyczy wszystkich mieszkańców ziemi - potomków Noego. Nigdzie w Biblii nie został odwołany, a wręcz został podtrzymany w Dz Ap 15:29 BT.

Rdz 9:1-7 BT
Cytat:Po czym Bóg pobłogosławił Noego i jego synów, mówiąc do nich: Bądźcie płodni i mnóżcie się, abyście zaludnili ziemię.(2) Wszelkie zaś zwierzę na ziemi i wszelkie ptactwo powietrzne niechaj się was boi i lęka. Wszystko, co się porusza na ziemi i wszystkie ryby morskie zostały oddane wam we władanie.(3) Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko.(4) Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia.(5) Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie - upomnę się o nią u każdego zwierzęcia. Upomnę się też u człowieka o życie człowieka i u każdego - o życie brata.(6) [Jeśli] kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga.(7) Wy zaś bądźcie płodni i mnóżcie się; zaludniajcie ziemię i miejcie nad nią władzę
pafni napisał(a):Czemu mężczyźni golą brody skoro o krwi jest kilka linijek niżej i do tego się stosują, czemu ich kobiety chodzą w spodniach
ŚJ nie trzymają się prawa mojżeszowego bo nie są żydami tylko Dz Ap a tam jest tylko tyle z prawa mojżeszowego.
Dz 15:29 BT
Cytat: „Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!”

pafni napisał(a):kiedyś korespondowałem ze Szwedzkim oddziałem ŚJ i zdziwiło mnie,że tam nie ma takiego rygoru odnośnie przetaczania krwi jak np. u nas

pafni napisał(a):A co do skamielin kopalnych to mam kolekcje w domu i jak ŚJ mnie nachodzą pytam ich co o tym sądzą, jeden kiedyś stwierdził, że to sprawka szatana.
Żadne skamieliny nie dowodzą ewolucji. To jest tak jak z patrzeniem w niebo. Każdy może wymyślić sobie własne konstelacje. Ale jak wcześniej już widział mapki astronomiczne będzie mu ciężko, bo to, co widzi, dopasuje do tego, co już ustalił sobie w swojej wyobraźni. Innymi słowy patrząc na "dowody" na ewolucje,
ewolucjonista powie: patrz dowód na ewolucje, ewolucja jest faktem!
zwolennik stwarzania powie: to dowód na stworzenie!
Będą patrzyli na to samo i będą widzieli co innego.
ŚJ nie uznają, że skamieliny są od Szatana, lecz że stanowią dowód przeciwko ewolucji.
http://www.rumburak.friko.pl/BIBLIA/publ...cie/05.php

Nauczycielu, uspokój Twoich uczniów. On zaś rzekł do nich: Zapewniam was, że jeśli oni zamilkną, kamienie będą wołać.
( Lk 19:40 br )
01-04-2010 13:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #35
 
parasin napisał(a):Jesteś katolikiem Tobie nie wolno uruchomić krytycznego myślenia w stosunku do Kościoła i katechizmu,
Absurd wynikający z głębokiej niewiedzy czym jest Kościół i czym jest wiara. Również katechizm. Jest dokładnie odwrotnie niz piszesz.

[ Dodano: Czw 01 Kwi, 2010 13:56 ]
parasin napisał(a):Poza tym apostoł Paweł nadmienił, że te cuda i dary pierwszych chrześcijan zostaną usunięte:
1Kor 13:8-13 BT Cytat:
„Miłość nigdy nie ustaje, [nie jest] jak proroctwa, które się skończą, albo jak dar języków, który zniknie, lub jak wiedza, której zabraknie.(9) Po części bowiem tylko poznajemy, po części prorokujemy.(10) Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe.(
Ależ tu chodzi dokładnie o cos innego. I jak zwykle interpretujesz dokładnie odwrotnie - "patrzysz w niebo i wymyslasz nowe konstelacje". :mrgreen: Paweł nic takiego nie nadmieniał. Gloryfikował Miłość. Poniewaz, gdy przyjdzie Miłość, tamte rzeczy nie będą potrzebne, bo one tylko prowadzą do Miłości.
Jeśli stwierdzisz że dzisiaj Miłość ogarnia wszystkich, to pewnie miałbyś racje. Ja na razie nie widzę jej wszędzie. Wręcz odwrotnie- powoli nastaje barbaria i ogólne zdziczenie.

parasin napisał(a):patrząc na "dowody" na ewolucje,
ewolucjonista powie: patrz dowód na ewolucje, ewolucja jest faktem!
zwolennik stwarzania powie: to dowód na stworzenie!
Zapomniałeś o trzeciej wersji - wierzący zwolennik stwarzania powie- Ta skamielina jest dowodem na to że Pan Bóg stwarza poprzez ewolucję.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
01-04-2010 13:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika
parasin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Feb 2010
Reputacja: 0
Post: #36
 
sant,
sant napisał(a):Absurd wynikający z głębokiej niewiedzy czym jest Kościół i czym jest wiara. Również katechizm. Jest dokładnie odwrotnie niz piszesz.
Nie mój drogi. To wynika z uważnej obserwacji: ludzie dają się tak łatwo wiarę katechizmowi nie pozwalając, by dotarło do nich tak oczywiste przesłanie Pisma.
Chcesz to mogę przeprowadzić dokładną analizę omawianego tu problemu X przykazań i wyjdzie czarno na białym, że tak jest.

sant napisał(a):Ależ tu chodzi dokładnie o cos innego. I jak zwykle interpretujesz dokładnie odwrotnie - "patrzysz w niebo i wymyslasz nowe konstelacje". :mrgreen: Paweł nic takiego nie nadmieniał. Gloryfikował Miłość. Poniewaz, gdy przyjdzie Miłość, tamte rzeczy nie będą potrzebne, bo one tylko prowadzą do Miłości.
Jeśli stwierdzisz że dzisiaj Miłość ogarnia wszystkich, to pewnie miałbyś racje. Ja na razie nie widzę jej wszędzie. Wręcz odwrotnie- powoli nastaje barbaria i ogólne zdziczenie.
Wiesz po co były cuda?
Po to żeby uświadomić wszystkim, kto jest ludem Boga. Taka analogia
Mojżesz + Izrael + cuda = Lud Boga
Jezus + pierwsi uczniowie + cuda = Lud Boga
To był język, który miał przemówić do żydów
Paweł w wersecie 12 mówi dokładnie o co chodzi
Kod:
Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz: Teraz poznaję po części, wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany. (BT)

Nie chodzi więc o powszechną miłość lecz o powszechne, dokładne, poznanie.

Pawłowi chodziło, o to żeby nie przywiązywać wagi do tych cudów, a z wcześniejszego rozdziału może wynikać, że chciał, by jedni nie czuli się lepsi od innych, bo mają "lepsze dary". W istocie bowiem one nie są ostatecznym znakiem rozpoznania uczniów Jezusa, lecz miłość, o której mówił Jezus.
Paweł nie nawiązywał do miłości kiedyś, ale do miłości już wtedy. Dlatego Twoja interpretacja nie jest trafna i ma tylko jeden cel: żeby się ze mną nie zgodzić i podważyć moje argumenty.

sant napisał(a):Zapomniałeś o trzeciej wersji - wierzący zwolennik stwarzania powie- Ta skamielina jest dowodem na to że Pan Bóg stwarza poprzez ewolucję.
Właściwie to nie zapomniałem tylko uznałem, że nie ma potrzeby o niej wspominać. Jest to oczywiste. Chodziło mi tylko o ogólną zasadę:
Jeśli ktoś, coś założy z góry, to istniejące fakty dopasuje do tego założenia.

Nauczycielu, uspokój Twoich uczniów. On zaś rzekł do nich: Zapewniam was, że jeśli oni zamilkną, kamienie będą wołać.
( Lk 19:40 br )
01-04-2010 14:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #37
 
parasin napisał(a):pafni napisał/a:
A co do skamielin kopalnych to mam kolekcje w domu i jak ŚJ mnie nachodzą pytam ich co o tym sądzą, jeden kiedyś stwierdził, że to sprawka szatana.


Żadne skamieliny nie dowodzą ewolucji. To jest tak jak z patrzeniem w niebo. Każdy może wymyślić sobie własne konstelacje. Ale jak wcześniej już widział mapki astronomiczne będzie mu ciężko, bo to, co widzi, dopasuje do tego, co już ustalił sobie w swojej wyobraźni. Innymi słowy patrząc na "dowody" na ewolucje,
ewolucjonista powie: patrz dowód na ewolucje, ewolucja jest faktem!
zwolennik stwarzania powie: to dowód na stworzenie!
Będą patrzyli na to samo i będą widzieli co innego.
ŚJ nie uznają, że skamieliny są od Szatana, lecz że stanowią dowód przeciwko ewolucji.
Tak, skamieliny nie dowodzą ewolucji, dowodzą jednak swego czasu w którym nie było wyższych form życia, dowodzą też ,że wtedy Bóg nie zajmował się człowiekiem na tej planecie (nie wiem jak na innych)Istniejemy bardzo krótko w skali wszechświata.
Natomiast sama ewolucja jest naukowo potwierdzona tak samo jak dobór naturalny. Ewolucja nie jest kwestią wiary tak jak cały wachlarz religii.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
01-04-2010 14:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #38
 
parasin napisał(a):=============
Dzięki (chociaż podejrzewam, że w księgach i papierkach Kościoła, dalej jestem wiernym
To prawda. Jesteś apostatą wg Katechizmu, ale nie wg prawa koscielnego.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
01-04-2010 15:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #39
 
sant napisał(a):Absurd wynikający z głębokiej niewiedzy czym jest Kościół i czym jest wiara. Również katechizm. Jest dokładnie odwrotnie niz piszesz.

Abstrahując nieco od reszty rozmowy... czy na pewno taki absurd? Rozmawiając tu, na tym forum, często natrafiałem na postawę katolików w stylu: "Możesz samodzielnie rozumować, ale jeśli rozumowaniem dochodzisz do sprzeczności z Kościołem, to jest to rozumowanie złe, i tak nie możesz". Co w zasadzie jest równoznaczne z brakiem samodzielnego rozumowania, ale opisane bardziej..hmm...delikatnie, "od kuchni".

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
02-04-2010 06:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #40
 
Drizzt napisał(a):
sant napisał(a):Absurd wynikający z głębokiej niewiedzy czym jest Kościół i czym jest wiara. Również katechizm. Jest dokładnie odwrotnie niz piszesz.

Abstrahując nieco od reszty rozmowy... czy na pewno taki absurd? Rozmawiając tu, na tym forum, często natrafiałem na postawę katolików w stylu: "Możesz samodzielnie rozumować, ale jeśli rozumowaniem dochodzisz do sprzeczności z Kościołem, to jest to rozumowanie złe, i tak nie możesz". Co w zasadzie jest równoznaczne z brakiem samodzielnego rozumowania, ale opisane bardziej..hmm...delikatnie, "od kuchni".

W Biblii wyraźnie stoi.....

Mt 18:17 BT
"Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik!"

Dz 15:28 BT
"Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne."


"My" - to właśnie Kościół apostolski z całą Jego nauką.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
03-04-2010 00:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #41
 
Wojtek - ale jak najbardziej ok. Tyle, że to raczej potwierdza słowa Parasina, że wierni katoliccy zmuszeni są do braku samodzielnego myślenia w kwestiach wiary, czy mają zakaz (niepisany, ale, jak wynika nawet z Twoich cytatów, obowiązujący) samodzielnego interpretowania Biblii. Że wszelkie sprawy wiary ustala Kościół, a każda samodzielna interpretacja, która jest choćby minimalnie inna z interpretacją kościelną, jest uznawana za błędną.

Co, jak pisałem, raczej potwierdza słowa Parasina.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
03-04-2010 08:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Rubinka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 106
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #42
 
Drizzt co ty pleciesz?!
Kościół niczego nie zabrania, sam jesteś zniewolony swoja wolnością. A Chrystus daje wolność prawdziwą.
Tu mowa o śj a nie o kościele, ale ty tego nie zrozumiesz bo jesteś nie wierzący.

"Wybrałem cię, gdy planowałem stworzenie świata."
Ef 1,11-12 Serce
04-04-2010 10:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #43
 
Drizzt napisał(a):Wojtek - ale jak najbardziej ok. Tyle, że to raczej potwierdza słowa Parasina, że wierni katoliccy zmuszeni są do braku samodzielnego myślenia w kwestiach wiary, czy mają zakaz (niepisany, ale, jak wynika nawet z Twoich cytatów, obowiązujący) samodzielnego interpretowania Biblii. Że wszelkie sprawy wiary ustala Kościół, a każda samodzielna interpretacja, która jest choćby minimalnie inna z interpretacją kościelną, jest uznawana za błędną.

Zupełnie nie zrozumiałeś tego com napisał, a do tego nie znasz jak wielka różnorodność interpretacji faktów z Biblii daje nam KRzK do interpretowana...!?

Sam Bóg, poprzez karty Biblii mówi nam, dlaczego Jezus nakazuje nam słuchać głosu Swego Kościoła.

2P 1:20 -21 BT
"To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia. Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili /od Boga/ święci ludzie.


Św. Paweł ustanawiając młodego Tymoteusza Biskupem, by przewodniczył Kościołowi w kroczeniu na drodze wiary, daje nakaz by On strzegł właśnie tego co Kościół mu zlecił.

Zdrowe zasady, któreś posłyszał ode mnie, miej za wzorzec w wierze i miłości w Chrystusie Jezusie!

2Tm 1:14 BT
"Dobrego depozytu strzeż z pomocą Ducha Świętego, który w nas mieszka."

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
04-04-2010 12:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #44
 
Wojtek - ale znowu, wszystko ok, ja się zgadzam, i te sprawy. Nie twierdziłem nigdy, że można sobie do woli interpretować Biblię. Stwierdziłem tylko, że człowiek, który mieni się katolikiem, nie ma prawa do własnej, absolutnie dowolnej interpretacji.

Bo co to za dowolność, w której możesz poruszać się tylko i wyłącznie w pewnym wyznaczonym obszarze? Nie twierdzę, że to jest złe, że do chrzanu i w ogóle. Stwierdzam jednak prosty fakt - katolik NIE MA dowolności w interpretowaniu Biblii. A o tym mówił Parasin.

Dlatego oddziel moje słowa od własnych domysłów na mój temat czy na temat mojego zdania.

A, żeby ukazać, że faktycznie katolik dowolności nie ma, prosta sprawa: Czy katolik może wywnioskować z Biblii, że np Bóg nie jest w Trójcy? Otóż nie, nie może, gdyż wtedy przestaje być katolikiem. Ergo - pewna interpretacji Biblii jest mu narzucona. Z wszelkimi tego zaletami i wadami.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
04-04-2010 12:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #45
 
Drizzt napisał(a):Wojtek - ale znowu, wszystko ok, ja się zgadzam, i te sprawy. Nie twierdziłem nigdy, że można sobie do woli interpretować Biblię. Stwierdziłem tylko, że człowiek, który mieni się katolikiem, nie ma prawa do własnej, absolutnie dowolnej interpretacji.

Bo co to za dowolność, w której możesz poruszać się tylko i wyłącznie w pewnym wyznaczonym obszarze? Nie twierdzę, że to jest złe, że do chrzanu i w ogóle. Stwierdzam jednak prosty fakt - katolik NIE MA dowolności w interpretowaniu Biblii. A o tym mówił Parasin.

Dlatego oddziel moje słowa od własnych domysłów na mój temat czy na temat mojego zdania.

A, żeby ukazać, że faktycznie katolik dowolności nie ma, prosta sprawa: Czy katolik może wywnioskować z Biblii, że np Bóg nie jest w Trójcy? Otóż nie, nie może, gdyż wtedy przestaje być katolikiem. Ergo - pewna interpretacji Biblii jest mu narzucona. Z wszelkimi tego zaletami i wadami.

Nie bardzo łapię..... zatem jak piszesz do kogoś list, i tak naprawdę interpretację tegoż pisma może najlepiej wyjaśnić jego odbiorca.... ewentualnie najbliżsi - wprowadzeni w temat [i to też, nie do końca jest pewne] to "pan iksiński" może zupełnie mylnie a co gorsza błędnie go odczytać.

To takie logiczne, że szkoda gadać.....zatem zobacz wpierw do kogo pisany jest NT a w szczególności Listy....... A dopiero potem pytaj o dowolność tłumaczenia..... Bo to jest pozbawione zupełnie sensu

Na podstawie Biblii ŚJ udowadniają że Jezus nie jest Bogiem, a wszyscy chrześcijanie, wiedzą o tym od samego początku, że ON JEST BOGIEM, i to jest między innymi ten depozyt wiary zachowany w Kościele od Apostołów.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
04-04-2010 14:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów