Ankieta: Czy serial "Majka" poprzez promowanie metody in vitro ma charakter antykatolicki?
Tak, ten serial jest zbudowany w oparciu o antykatolicką postawę
Tak, ten serial wyraźnie przemyca treści antykatolickie
Chyba tak
Nie wiem, nie mam zdania
Chyba nie
Nie, w serialu nie ma zasadniczych przesłanek antykatolickich
Nie, serial nie zawiera żadnych negatywnych odniesień do moralności katolickiej
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Majka" a in vitro
Autor Wiadomość
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
"Majka" a in vitro
Temat - jak w pytaniu ankiety.

Tutaj poproszę o ewentualne komentarze.

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
24-03-2010 14:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #2
 
Pytanie, czy w serialu tym metoda in vitro przedstawiona jest jako wyraźnie sprzeczna z Kościołem? Czy promuje się ją jako po prostu metodę, czy jako wyraz buntu wobec kościoła?

Na te pytania trzeba by było odpowiedzieć. Bo serial może być:

a) antykatolicki, jeżeli wyraźnie położono akcent na bunt przeciw kościołowi

b) nie-katolicki, jeżeli po prostu promowane jest tam in vitro, bez jednak komentarzy negatywnych odnośnie kościoła

c) antykatolicka w rozumieniu częściowym - czyli stająca w opozycji do tej konkretnej nauki kościoła, jednak nie do kościoła jako całości.

Podkreślam te trzy możliwości, gdyż bardzo prosto je pomylić, a znaczą one bardzo różne rzeczy.

[ Dodano: Sro 24 Mar, 2010 13:34 ]
Aha, jeszcze jedna sprawa. Warto rozróżnić charakter samego serialu od charakteru konkretnej treści. To, że serial promuje/nie potępia in vitro nie oznacza, że CAŁY ma charakter anty-katolicki. Owszem, ten wątek może mieć charakter antykatolicki (bądź też nie-katolicki, to różnica), jednak nie świadczy o charakterze całego serialu. Nie można generalizować.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
24-03-2010 14:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ciekawy głos Uśmiech Dziękuję Uśmiech

Proszę także innych Użytkowników o ustosunkowanie się do tego zagadnienia :aniol:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
24-03-2010 16:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #4
 
Nie znam sprawy, czy mógłbyś zalinkować konkretny odcinek, o którym mowa? Na youtube pewnie będzie.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
24-03-2010 20:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
obawiam się, że chodzi o strukturę całego serialu w sensie pomysłu na niego i opisywanej weń historii Uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
24-03-2010 21:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #6
 
1. Pomysł na serial jest moim zdaniem tak głupi .... dziewczyna która idzie na pierwszą cytologie zostaje zamiast tego zapłodniona in vitro no przecież ...... #-o ](*,) ](*,)
wiecie co czasem się zastanawiam kto pisze scenariusze
2. dziewczyna dowiaduje się że jest w ciąży i idzie do przyjaciółki:
- a ostatnio nie miałaś kontaktów z mężczyznami ?
- nie, ostatnio z nikim nie spałam
- dasz radę , jakoś to będzie
3. dla mnie po pierwsze to jest kretyństwo więc mam nadzieje że szybko go skończą a co do wartości antykatolickich na pewno w jakiś sposób je przemyca ale .....
wiecie co czasem po prostu wystarczy nasz rozum czy coś jest warte obejrzenia czy nie moim zdaniem serial " Majka " nie jest godny uwagi ale to moje osobiste zdanie i odczucie

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
24-03-2010 22:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #7
 
Pytanie: Czy całe zajście w ciążę i samo in vitro są wątkiem przewodnim serialu? Czy też raczej postawione jest na aspekty bycia w ciąży?

Bo to, że dziewczyna zostaje zapłodniona przypadkiem przez in vitro podczas cytologii... gdzie tu przemycanie jakichś treści popierających in vitro? Szczerze, to nie wiem, gdzie takie coś tu dostrzegacie...

No, chyba, że są w serialu jakieś bardziej sugestywne stwierdzenia, etc etc. Są? Jakieś przykłądy czy cuś, od tych, co oglądali?

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
24-03-2010 23:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #8
 
Z tego, co opisała Aleksab, wydaje mi się, że chodzi raczej o przedstawienie zabawnej historii, niecodziennej, trochę absurdalnej. Zapłodnienie in vitro - raczej odczytywałabym jako znak czasu, dzisiaj w mediach pełno jest tego tematu, więc i w serialu może się pojawić. Choć nie wykluczam, może to być jakiś element propagandowy.
Propagandę homoseksualną widziałam np. w odcinkach serialu "pierwsza miłość", tam pojawiał się m.in. wątek lesbijek. Od pewnego momentu stwierdziłam, że koniec tego, nie oglądam takich głupot. Szkoda, że za późno, ale i tak dobrze, że w ogóle zdecydowałam się zrezygnować.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
24-03-2010 23:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
podobają mi się głosy na ten temat z innego forum:

Cytat:Zaczyna się pomyłkową inseminacją (sic!) głównej bohaterki.
Każdy z kimś sypia a rozwód i "nieformalność" są na porządku dziennym.
Obejrzałam pierwsze odcinki - najbardziej utkwił mi w głowie taki jeden tekst
Majki: "Nie mogę być w ciąży, przecież nie spałam z nikim od 2 lat!"
(a bohaterka ma lat 21).....

[...]

Nie tylko promuje metody "in vitro",
także seks przedmałżeński, który jest tam na porządku dziennym
(jak w innych serialach gdzie robi się z "używania człowieka" codzienność)... Smutny
Ludzie to oglądają, gadają o tym promując nieświadomie takie treści
i uważają, że wszystko jest ok.
"Przecież to niewinny serial"....
Cytat:Jeśli panie zaczną kibicować tytułowej (wykreowanej na sympatyczną i niewinną) Majce
to po prostu OTWORZĄ SIĘ na zło, uważając, że jest ono dobrem.
PRZYZWYCZAJĄ SIĘ do niego nie widząc zagrożenia.
Coś takiego jak SUMIENIE zostanie po prostu zagłuszone lub w ogóle
unieruchomione ("zagłaskane").
Cytat:serial najwyraźniej zmierza w kierunku tezy: "nawet przypadkowe in vitro może być początkiem wielkiej 'miłości' ", albo: "nie bójcie się otworzyć na in vitro, bo ono może nieść ze sobą wyczekiwane 'szczęście' dwojga kochanków"
ostatni cytat - nieskromnie - to moja własna wypowiedź, która oczywiście bardzo mi się podoba :mrgreen:

http://zatoka.radiojozef.pl/viewtopic.php?p=135722

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
24-03-2010 23:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #10
 
Tak, tylko to rodzi pytanie, czy są to treści świadomie umieszczane w scenariuszu w celu propagowania rozwiązłości seksualnej, czy znak tego, że osoby tworzące serial nie są nawrócone, tylko idą z nurtem świata i wchodzą w jego błotko jak w masło, a to przekłada się na tematykę ich pracy.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
25-03-2010 00:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
omyk napisał(a):czy są to treści świadomie umieszczane
no cóż...

nie od dziś wiadomo, że ustawa wszak idzie wielkimi krokami do przegłosowania, a w telewizji głąby na pewno nie pracują... :wink:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
25-03-2010 00:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #12
 
Wiesz Inky, ja się zgadzam, że media manipulują i to bardzo. Pytanie tylko czy do tego stopnia, żeby rozmiękczać społeczeństwo fabułą serialu? Być może, nie przeczę. Znaczyłoby to, że Pewne_Lobby mają w garści znacznie więcej, niż nam się wydaje. Machina działa, to wiadome, ale też nie chciałabym widzieć jej łapsk wszędzie.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
25-03-2010 00:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #13
 
Ten serial jest kretyński. W pracy usłyszałem, że młoda kobieta, główna bohaterka serialu, poszła na cytologię i zamiast oczekiwać wyników z cytologii, to oczekuje dziecka, gdyż omyłkowo ją zapłodniono. To ona nie wiedziała, że ją zapładniano? W jaki sposób lekarz informował ją o tym, co zamierza zrobić? Moim zdaniem obraża się raczej zawód lekarza i rozum kobiet.

Acha, M. Ink. , błędne użycie w zdaniu ściągniętej formy weń. Język

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
25-03-2010 00:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Augustus napisał(a):błędne użycie w zdaniu ściągniętej formy weń
słaby jestem z polonistyki... ;(

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
25-03-2010 01:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
Marny serial. Polska soap opera... Moda na sukces w wersji mini - 190 odcinków.

Jeden śpi z tą, ta śpi z 3 innymi, ona knuje, żeby ten spał z taką, żeby odzyskać inną.... Fabuła jak w niejednym "zbuntowanym" brazylijskim tasiemcu... Czasami ogląda ktoś z rodziny, więc widzę, co się dzieje.

Najbardziej w tego typu serialach paradoskalne dla mnie jest to, że nie oglądam tydzień, a później po obejrzeniu (a raczej wysłuchaniu dialogów, bo na ekran monitora raczej wówczas patrzę) jednego, 15 minutowego odcinka zupełnie nie gub nie wątku...
29-04-2010 21:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów