Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawosławie.
Autor Wiadomość
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #16
 
omyk napisał(a):Marek MRB pod innym nickiem? Przecież to wbrew regulaminowi.
Niby gdzie?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
30-03-2010 21:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #17
 
Dawidzie, wiem, że interesują cie "klimaty" grekokatolickie, może być powrzucał na forum jakieś typowe modlitwy, czy ciekawostki... Ja np. niewiele wiem na temat ich liturgii, codzienności, itd. - a chętnie bym się dokształciła Uśmiech

Rachel - taki wniosek wyciągam z wypowiedzi Kyllyana:
Cytat:albo Marek MRB, ostatnio podpisujący się Barney
Nie wiem, może coś źle zrozumiałam?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-03-2010 21:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 
omyk napisał(a):- a chętnie bym się dokształciła
Odsłuchaj tego - Lituriga św. Jana Chryzostoma

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
30-03-2010 22:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #19
 
Omyczku, z wielką przyjemnością.

Co do modlitw typowych dla Kościołów Wschodnich, najpopularniejsze to:

Inwokacja do Ducha Świętego
Królu Niebieski, Pocieszycielu,
Duchu Prawdy,
Ty, który wszędzie jesteś
i wszystko napełniasz,
Skarbnico dóbr i Dawco życia,
przyjdź i zamieszkaj w nas,
i oczyść nas od wszelkiej zmazy,
i zbaw, o Dobry, dusze nasze.

Trisagion
Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny,
zmiłuj się nad nami.
Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny,
zmiłuj się nad nami.
Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny,
zmiłuj się nad nami.
Chwała Ojcu i Synowi, i Świętemu Duchowi,
i teraz, i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Najświętsza Trójco, zmiłuj się nad nami,
Panie, oczyść nas z grzechów naszych,
Władco, przebacz nieprawości nasze,
Święty, nawiedź nas i uzdrów niemoce nasze, dla imienia Twego.
Panie, zmiłuj się. Panie, zmiłuj się. Panie, zmiłuj się.
Chwała Ojcu i Synowi, i Świętemu Duchowi,
i teraz, i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Modlitwa poranna
Powstawszy ze snu, upadamy przed Tobą, Dobry Boże, i anielską pieśń donośnie śpiewamy Tobie, Mocny:
Święty, Święty, Święty jesteś. Boże,
przez Bogurodzicę zmiłuj się nad nami.
Chwała Ojcu i Synowi, i Świętemu Duchowi.
Z łoża i snu podżwignąleś mnie, Boże,
oświeć mój umysł i serce
i otwórz moje usta,
abym Ciebie wysławiał. Trójco Święta:
Święty, Święty, Święty jesteś. Boże, przez Bogurodzicę zmiłuj się nad nami. I teraz, i zawsze, i na wieki wieków. Amen. Niespodziewanie przyjdzie Sędzia i wyjawione będą uczynki każdego, lecz z bojaźnią wołamy w nocy:
Święty, Święty, Święty jesteś, Boże, przez Bogurodzicę zmiłuj się nad nami. Panie, zmiłuj się (dwanaście razy).

Modlitwa o dziewiątej godzinie (godzina 15)
Chryste Boże, któryś o dziewiątej godzinie
ze względu na nas ciałem zakosztował śmierci,
umartw ciała naszego mędrkowanie, i zbaw nas.
Niechaj wzniesie się modlitwa moja przed Ciebie, Panie,
według słowa Twego poucz mnie.
Chryste Boże...
Niechaj wzniesie się błaganie moje przed Ciebie, Panie,
według słowa Twego zbaw nas.
Chryste Boże...

Modlitwa o zachodzie słońca
Pogodna Światłości Ojca świętej chwały,
Nieśmiertelnego Pana niebiosów i ziemi,
Jezu Chryste! Pod zachód dzień nam dobiegi cały
I gwiazdę już wieczorną oczami naszymi
Oglądamy w niebie. Ku czci Twojej, Boże,
Ojcze, Synu i Duchu Świętości, śpiewamy,
Boś godzien jest, o Panie, by o każdej porze
Głoszono Twoją chwalę zbożnymi pieśniami.
O wielki Synu Boży, Tyś życia szafarzem,
Przeto Ci świat pieśń chwały wdzięcznie składa w darze.
(Ten hymn jest najstarszym znanym hymnem chrześcijańskim).

Modlitwa przed snem
Królu Niebieski...
Trisagion...
Ojcze nasz...

Dzień minął, dziękuję Tobie, Panie, wieczór i noc bez grzechu,
proszę, daj mi. Zbawco, i zbaw mnie.
Chwała Ojcu i Synowi, i Świętemu Duchowi.
Dzień minął, wysławiam Ciebie, Władco, wieczór i noc
bez zgorszenia, proszę, daj mi, Zbawco, i zbaw mnie.
I teraz, i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Dzień minął, śpiewam Tobie, Święty, wieczór i noc
bez niebezpieczeństw, proszę, daj mi, Zbawco, i zbaw mnie.
Ogromna jest mnogość grzechów moich, Bogurodzico,
do Ciebie przybiegam. Najczystsza, prosząc o zbawienie,
nawiedź będącą w niemocy moją duszę,
i módl się do Syna Twego i Boga naszego,
aby dal mi odpuszczenie popełnionych przeze mnie grzechów,
Jedyna błogosławiona.
Najświętsza Bogurodzico, w czasie życia mego nie opuszczaj mnie,
nie oddawaj mnie ludzkiej opiece,
lecz sama ochroń mnie i zmiłuj się nade mną.
Całą nadzieję moją w Tobie pokładam,
Matko Boża, zachowaj mnie pod opieką Twoją.
W Twoje ręce. Panie, oddaję ducha mego,
pobłogosław mnie, zmiłuj się nade mną i daj mi życie wieczne.
Nadzieją moją Ojciec,
ucieczką moją Syn,
opieką moją Duch Święty,
Trójco Święta, chwała Tobie.

W Wielkim Poście: Modlitwa św. Efrema Syryjczyka
Panie i Władco życia mego,
nie daj mi ducha lenistwa, zniechęcenia,
pożądania władzy i próżnych słów.
Daruj zaś słudze Twemu ducha czystości, pokory, cierpliwości i miłości.
O Panie, Królu, pozwól mi widzieć moje grzechy
i nie osądzać brata mego,
albowiem błogosławiony jesteś na wieki wieków.
Amen.

Tłumaczenie za "Bóg żywy. Katechizm Kościoła Prawosławnego" są to jednak modlitwy tożsame dla wszystkich Kościołów Wschodnich, w tym tych - katolickich.

Modlitwa Jezusowa zaś, czyli regularne powtarzanie słów: Jezu Chryste, syny Boża żywego, zmiłuj się nad nami [grzesznymi] - w najpełniejszej formie, to odmawiane przede wszystkim przez mnichów wielokrotne wezwanie, mające na celu wzbudzić tzw. modlitwę serca, zwaną modlitwą nieustanną. Przez odpowiednie praktyki integracji tej modlitwy z psychiką, duchowością człowieka. Dla mnie osobiście, a muszę powiedzieć, że wiele oczytania się Filokalii etc. przede mną - jest to doprowadzenie do stanu ducha, w którym każde uderzenie serca będzie na chwałę Boga, a więc wprowadzenie modlitwy do podświadomości, co pogłębia relację z Bogiem.
Pozwolę sobie teraz ponownie na akcent osobisty - sam, stosuję zalecenia duchowości wschodnich mistrzów, jak św. Bazylego Wielkiego, czy św. Jana Chryzostoma (Złotoustego) - do ulubionej Koronki do Miłosierdzia Bożego. A więc praktykując "naszą" Koronkę próbuję czynić z niej modlitwę serca.

Warto jeszcze wspomnieć o muzyce cerkiewnej, podobnej do Chorałów Gregoriańskich we wschodniej wersji. Jest to liturgiczna oprawa Liturgii Kościoła Wschodniego.
Tutaj można ściągnąć sobie legalnie utwory chóru cerkwii grecko-katolickiej z Uniowa:
http://www.grekat.stalwol.pl/weczirnia.html
http://www.grekat.stalwol.pl/obiatija.html
http://www.grekat.stalwol.pl/liturhija.html

Kiedyś słuchałem dużo, teraz trochę mniej, więcej chorałów gregoriańskich, ale to pewnie dlatego, że ciężki dostęp w mym miesicie do płyt z podobną muzyką.

Co do ikon, w sumie zaniedbanych trochę w Kościele Zachodnim (jedyne perełki - Santa Maria Maggiore w Rzymie i Jasna Góra). Teologia ikon w istocie nie wyklucza w żaden sposób, a raczej - nie różni się od tej dotyczącej ich kultu (jako takiego) w Kościele Rzymskokatolickim, z tym, że jest o wiele bardziej rozwinięta i w świadomości istnieje poważne rozróżnienie ikony od obrazu religijnego.

Ikona to "ewangelia na desce" - deska i napisany obraz są kurtyną, przez którą możemy "podejrzeć" Boga. Ikony można medytować, są miejscem modlitwy. Osobiście kojarzą mi się w jakiś ułomny sposób z zasłoną Przybytku z Jerozolimy. I chociaż jest ona już "przedawniona" - bo Boga adorujemy na każdej Eucharystii w rzeczywiście obecnych Ciele i Krwi Zbawiciela, to jednak ikona - mająca swoje źródło we wcieleniu Boga w osobie Chrystusa i Mandylionie, czyli wizerunku z Całunu - ma być przestrzenią. Warto też podkreślić, że ikony nie adoruje się, tylko oddaje jej szacunek, cześć - równoznaczny z chwałą jaką przez ten gest oddaje się Bogu. A więc przez ikonę wielbimy Boga, a ona sama w sobie nie "odbiera" żadnego kultu, wbrew temu co zarzuca się Kościołowi. Trudne to, sam też zapewne inaczej traktuję ikonę niż grekokatolicy czy prawosławni od urodzenia wychowywani w takiej duchowości, wiele to moje domówienia, interpretacje a i temat ten jest tak głęboki, że zdążyłem go jedynie zasmakować.Dlatego polecam lekturę, szczególnie takich pozycji katolickich wydawnictw jak: Sztuka ikony. Teologia piękna czy Świat Ikony.

To tak w telegraficznym skrócie. Zapewne duchowość wschodu fascynuje w pierwszym momencie, ale nie można też do niej podejść, jak chciałoby wielu - odrzucając wartość rodzimego dobytku duchowości zachodniej, gdyż powinna ona stanowić uzupełnienie, ubogacenie przeżywania i doświadczania naszej wiary, pomóc w duchowym wzroście, a nigdy wyprzeć doświadczenia tradycji zachodnich.

------
PS. Powracając jeszcze do tematu modlitwy, jeżeli ktoś stosunkowo regularnie odmawia Brewiarz, zauważy wiele elementów wspólnych. Osoby znające Koronkę do Miłosierdzia skojarzą zapewne początek Trisagionu z wezwaniem "Święty Boże..." na końcu każdej koronki, a modlitwę Jezusową z jednym z responsoriów wielkopostnych w brewiarzu.
Warto też poszukać tłumaczeń modlitw przed Komunią i po Komunii Świętej takich wspólnych dla obu Kościołów świętych jak Bazyli Wielki, Jan Chryzostom czy św. Efrem Syryjczyk - stanowią piękne przygotowanie do przyjęcia Chrystusa.

A jeśli macie w pobliżu parafię greckokatolicką - na prawdę polecam ją nawiedzić. Szczególnie teraz, w okresie Triduum - poświęcić 15 minut na adorację. O ile pamięć mnie nie myli od wieczoru wielkopiątkowego i przez całą Wielką Sobotę w cerkwiach w szczególnych Grobach Pańskich wierni ucałowują całun - ikonę przedstawiającą złożonego do Grobu Chrystusa.
Warto też przejść się na pełną liturgię, chociażby w którąś niedzielę, a w następnym roku, kiedy święta grekokatolików (posługujących się kalendarzem juliańskim) nie będą pokrywały się (jak to jest w tym roku) z rzymskokatolickim obrządkiem - warto uczestniczyć w uroczystych Liturgiach Triduum.
30-03-2010 23:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
św. Efram to wiem gdzie jest Uśmiech 8)

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
30-03-2010 23:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #21
 
Mają świetne współbrzmienie w pieśniach. Genialna harmonia głosów Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-03-2010 23:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rubinka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 106
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #22
 
Znam te modlitwy posiadam modlitewnik prawosławny.Uśmiech
Mój znajomy z Rosji, kiedyś pisał mi o modlitwie,Rosjanie zazwyczaj modlą się Akatystem.

"Wybrałem cię, gdy planowałem stworzenie świata."
Ef 1,11-12 Serce
31-03-2010 12:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #23
 
Rubinka, poszukaj proszę, czy nie masz czegoś w tym modlitewniku na Triduum - jakiś specjalnych modlitw na Wlk. Czwartek, Piątek i Sobotę?
Jeśli tak, to byłbym wdzięczny za tekst, albo skany na mejla.

Pozdrawiam!

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
31-03-2010 20:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #24
 
Dawid, przecież mamy na forum księdza , będącego na misjach właśnie na wschodzie. Może on ma owe modlitwy?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
31-03-2010 21:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #25
 
Założyłem temat o prawosławiu, a Wy tu o grekokatolikach. Mimo zewnętrznego podobieństwa to jest zupełnie inna bajka.
A o to nabożeństwa na Te dni, ktore my katolicy nazywamy Triduum/;

Wielki Czwartek, 1 kwietnia:
· 7.30 godziny kanoniczne, wieczernia połączona z Liturgią św. Bazylego Wielkiego
· 17.00 jutrznia Wielkiego Piątku z czytaniem 12 fragmentów Ewangelii Cierpień Chrystusa

Wielki Piątek, 2 kwietnia:
· 8.00 królewskie godziny kanoniczne
· 14.00 wieczernia z wyniesieniem całunu (płaszczannicy)
· 18.00 jutrznia z obrzędem pogrzebu Chrystusa

Wielka Sobota, 3 kwietnia:
· 4.30 godziny kanoniczne, wieczernia połączona z Liturgią św. Bazylego Wielkiego
· 9.00 – 19.00 święcenie pokarmów
· 13.00 czytanie Dziejów Apostolskich
· 23.30 nabożeństwo o północy (początek nabożeństwa paschalnego)

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
01-04-2010 06:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #26
 
Kyllyan, założyłeś temat w dziale NASZA WIARA, a nie ekumenizm, więc rozmawiamy o szeroko pojętnym prawosławiu.
Grekokatolicy to katolicy obrządku wschodniego - czyli posługujący się tą samą spuścizną duchowego Wschodu co wyznawcy Kościoła Prawosławnego. Pozwoliliśmy więc sobie na dyskusje nt. tego, że na przestrzeni wieków nieco zaniechaliśmy odwoływań się do Wschodnich korzeni, a także - że oferta duchowości wschodniej, jest dobrym, owocnym i ciekawym uzupełnieniem naszego, typowo rzymskiego życia duchowego.
01-04-2010 10:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rubinka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 106
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #27
 
Dawid niestety nie mam nic na wielki czwartek, piątek i sobotę. Jest tylko modlitwa wielkopostna, i modlitwa na zmartwychwstanie.

A tu masz modlitwy Prawosławne: http://www.cerkiew.pl/index.php?id=prawo...dlitwy.php

"Wybrałem cię, gdy planowałem stworzenie świata."
Ef 1,11-12 Serce
01-04-2010 11:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #28
 
omyk napisał(a):Marek MRB pod innym nickiem? Przecież to wbrew regulaminowi. Za to grozi ban obu kont.
Przypuszczam że chodzi o forum Katolika i utratę przez niego hasła Uśmiech - dozwolone za zgodą tamtejszej obsługi Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
01-04-2010 14:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #29
 
Ok Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
01-04-2010 21:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów