Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawosławie.
Autor Wiadomość
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Prawosławie.
Cytat:p.s. Kyllyan, tak zawsze bronisz katolickiej Tradycji, a tutaj... Prawosławie? Sam powołujesz się na starsze Sobory - i bardzo słusznie - a przecież prawosławni wiele z nich odrzucają. Przyznam szczerze, że teraz już nie rozumiem. Kościół Prawosławny to owszem, nasz Kościół siostrzany, ufam i mam wielką nadzieję, że w końcu nastąpi nasze pełne zjednoczenie, ale jednak póki co przechodząc na prawosławie, zrywa się jedność z Ojcem Świętym - Opoką... Zawsze jest przecież obrządek grecki ;>
Przede wszystkim napisałem:Czasem tochę żałuję.
Poza tym napisałem, że w Kosciele łacińskim mogę być prawosławny na tyle na ile tego potrzebuję. No i liturgia nie ma tu nic do rzeczy, Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
27-03-2010 08:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #2
 
Ołkej Oczko

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-03-2010 16:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #3
 
Po prostu nasz Kyllyan jest ekumeniczny =D> :jupi: Uśmiech

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
27-03-2010 19:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #4
 
Kościół katolicki także jest "prawosławny" ;-)

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
27-03-2010 19:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #5
 
Cytat:Kościół katolicki także jest "prawosławny"
W jakim sensie?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-03-2010 23:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Prawosławny znaczy ortodoksyjny. A w jakim sensie to niech się Dawid wytłumaczy. Oczko
Natomiast katolicki, zxnaczy powszechny,. To tak by uszczegółowic. Natomiast prawosławie od łacińskiego katolicyzmu, różni się tym, że jest pneumatologiczne i charyzmatyczne Oczywiście bez wygłupów takich jak w niekttóreych katolickich wspólnotach.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
28-03-2010 12:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #7
 
No tak, ale to, że Kościół katolicki jest "ortodoksyjny" pod względem poprawności nauk to jest jasne, ale chyba nie o to Ci chodziło? Czy o to? Uśmiech Bo dla mnie jednak słowo "Prawosławie" oznacza konkretne wyznanie, a nie tylko "ortodoksję" w czymkolwiek Uśmiech Czy łaciński katolicyzm nie jest pneumatologiczny i charyzmatyczny?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-03-2010 12:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #8
 
Kyllyan napisał(a):Oczywiście bez wygłupów takich jak w niekttóreych katolickich wspólnotach.
Co rozumiesz przez to sformułowanie?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
28-03-2010 14:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
modlitwę w "językach" padanie w Duchu itp.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
28-03-2010 16:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #10
 
Na ten temat były toczone dyskusje w innych wątkach. Jeśli chcecie je kontynuować, zapraszam do któregoś z tematów działu: http://forum.e-sancti.net/viewforum.php?f=5

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-03-2010 16:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Ja akurar kontynuować nie chcę bo i po co? To nie moja bajka.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
28-03-2010 17:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Kyllyan napisał(a):modlitwę w "językach" padanie w Duchu itp.

Powiedz zatem - czemu uważasz to co było świadectwem Apostołów w Ewangeliach, za "wygłupy", bo ja czegoś tu jak widzę nie łapię...?

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
29-03-2010 22:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
akurat to, o co pytasz nie jest w temacie. A wystarczająco dużo na tym forum napisał jswiec, albo Marek MRB, ostatnio podpisujący się Barney.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
30-03-2010 07:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #14
 
Marek MRB pod innym nickiem? Przecież to wbrew regulaminowi. Za to grozi ban obu kont. Tematyka ciekawa, warto przytoczyć swoje własne argumenty, nie tylko odsyłać do odgrzewanych dyskusji, ale to już w odpowiednim dziale i temacie, bardzo proszę Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-03-2010 17:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
Cytat:No tak, ale to, że Kościół katolicki jest "ortodoksyjny" pod względem poprawności nauk to jest jasne, ale chyba nie o to Ci chodziło? Czy o to? Uśmiech Bo dla mnie jednak słowo "Prawosławie" oznacza konkretne wyznanie, a nie tylko "ortodoksję" w czymkolwiek Uśmiech Czy łaciński katolicyzm nie jest pneumatologiczny i charyzmatyczny?

Tak omyk, właśnie o to mi chodziło. Wyznawcy prawosławia podobnie jak my swój Kościół w CREDO określąją: "Święty, powszechny (czyli - katolicki) i apostolski (czyli prawosławny - prawo sławiący, czyli poprawnie wielbiący Boga).
gr. orthodoxos – prawdziwie, prawidłowo wierzący

Co zaś do samego Kościoła. Cenię sobie bardzo duchowość wschodnią, wiążącą się nie koniecznie bezpośrednio z prawosławiem jako takim w dzisiejszej formie. Czytam Filokalia, często rano, w pośpiechu zamiast brewiarza odmawiam Tristiagon, a wieczorne nieszpory dopełniam sobie Pieśnią po zachodzie słońca, czy tradycyjną modlitwą przed snem. Z tych modlitw korzystają także regularnie grekokatolicy, zawierają one treści teologiczne tożsame z nauką Kościoła. Ponadto uważam, że katolicy zachodni, powinni nadal trwając głęboko zakorzenieni w dobytku duchowości Kościoła na zachodzie, czerpiąc jednocześnie z pewnych elementów Wschodu, w dużej mierze będących świetnym uzupełnieniem myśli teologicznej bliższej Kościołowi Rzymskiemu. Ikony, wskazówki duchowego osiągnięcia spokoju w modlitwie, pogłębiania modlitwy, czy nawet Modlitwa Jezusowa i wszystko co z nią związane to świetna możliwość rozwoju własnego życia religijnego a także duchowego przeżywania wiary i nie musi, a wręcz nie powinno się to wiązać z zaniedbaniem korzystania z "oferty" duchowości bliższej naszemu Kościołowi Katolickiemu. Sam kiedy mam okazję z chęcią uczestniczę w liturgii greckokatolickiej, podczas której mogę przyjąć w pełni jedności wiary Komunię, czerpiąc jednocześnie bezpośrednio, w Liturgii Eucharystycznej - z tejże właśnie duchowości chrześcijańskiego Wschodu.

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
30-03-2010 17:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów