Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
To jak jest z tymi zakupami w niedzielę ?
Autor Wiadomość
Adam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 211
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #1
To jak jest z tymi zakupami w niedzielę ?
Kilka lat temu dużo mówiło się o handlu w niedzielę. Tymczasem w Katechiźmie nie ma nic o handlu ( i robieniu zakupów ), jest tylko napisane:

Cytat:2185 W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywaniu radości właściwej dniowi Pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu 100 . Obowiązki rodzinne lub ważne zadania społeczne stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego. Wierni powinni jednak czuwać, by uzasadnione powody nie doprowadziły do nawyków niekorzystnych dla czci Boga, życia rodzinnego oraz zdrowia.

Wynika z tego, że praca w niedzielę sama przez się nie musi być grzechem, o ile nie przeszkadza w wypełnieniu obowiązków religijnych, z których najważniejszym jest udział we Mszy św. ( zob. pkt. 2180 - 2183 KKK ), a ponadto zalecane jest podjąć jeszcze inne akty pobożne ( np medytacja, pobożna lektura ). Tym czynnościom z pewnością nie przeszkadza robienie zakupów. Sprzedawanie też nie musi.

Czy w związku z tym robienie zakupów i handel musi być grzechem ? A czy jest nim również jazda tramwajem czy zjedzenie obiadu w restauracji ?
Można oczywiście powiedzieć o pracach koniecznych ( komunikacja, gastronomia ). Ale czy handel to nie jest również usługa konieczna ?

Na marginesie możnaby jeszcze spytać o nadawanie audycji radiowych.... przecież katolickie rozgłośnie RTV nie milkną w niedziele, a i ich program nie ogranicza się do treści liturgicznych....

Dla ciekawostki - przedsoborowy Katechizm Bellarmina zabraniał pracy fizycznej, ale umysłowiek nie.

To mówi Pan Wszechmogący. Nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, lecz aby sie nawrócił i żył (Ez 33,11).
27-03-2010 20:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Wątek o zakupach w niedziele istnieje.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
27-03-2010 20:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów