Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grzech pierworodny
Autor Wiadomość
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Katolik napisał(a):Gdybyście wiedzieli co to jest grzech pierworodny, to nie pisalibyście ( Chyba wuj zbuj), że każdy człowiek rodzi się jako obraz Boży.

Nie przeginaj, bo teraz wprowadzasz wszystkich w błąd. Nikt nie twierdził, że nie mamy skażonej natury ani ja ani Wuj Zbój!!!!!!!!!

Oto moje wypowiedzi w Kościół a ewolucja do któych się odwołujesz:

:arrow: Człowiek ma nieustracalna łąskę obrazu Bożego /imago/ bedącą częścią jego natury. Jeśli by to utracił przestałby być człowiekiem i osobą, ponieważ utraciłby rozum i wolną wolę. Zatem człowiek jest zawsze na Boży obraz a nie ludzki. To coś konstytutownego dla naszej natury.

:arrow: Podobieństwo Boże zostało przez grzech zniszczone w odróżnieniu od obrazu, chrzest je odnawia a nawet wynosi na wyższy poziom ontyczny co jest określane jako theiosis czyli przebóstwienie zaczynające się w momencie tego sakramentu. Chrzest rzeczywiście oznacza dziecięstwo Boże ale przez łaskę nie naturę.

Jeżeli twierdzisz, że nie ma w nas obrazu Bożego to tym samym uważasz, iż nie jesteśmy osobami ani ludźmi Wyżej to wyjaśniłem!

Podana przez Ciebie definicja grzechu i łaski ma mocne zabarwienie scholastyczne. Łaska jako supernaturalis, jako coś przypadłościowego - zewnętrznego wobec nas. Obecnie akcentuje się stanowisko personalistyczne, ontyczne, w którym łaskę ujmuje się jako przestrzeń dialogu człowieka z Bogiem /energizm/. Człowiek wchodzi w ten sposób w Życie wewnętrzne Trójcy Świętej /por. 2 P 1, 3-4/ Nikt nie odrzuca potrzeby, ba konieczności chrztu, który rozpoczyna w nas nowe życie i zmazuje tzw grzech pierworodny!

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
04-05-2005 10:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów