Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Judaizm - religia macierzysta chrześcijaństwa
Autor Wiadomość
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #31
 
No tak - zapomniałem że nie wierzysz w Prawdę Objawioną przez Boga, protoplastom Narodu Wybranego, a potem w Osobie Jezusa nam......

Nie bardzo więc widzę sens dalszej konwersacji, bo co ona może zmienić ....?

Z tego coś napisał - wynika, że Jezus był twórcą sekty.......

Dalsza rozmowa nie ma sensu .....

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
05-04-2010 09:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #32
 
Nadinterpretacja, Wojtek. Nie Jezus był TWÓRCĄ sekty. Jezus coś przekazał, coś powiedział, coś dodał. Najpewniej Jego intencją było, aby WSZYSCY w to uwierzyli. Ale jedna grupa uwierzyła, a druga - nie. Jedna kontynuowała mojżeszową wersję wyznania, a druga dodała do niej wypełniające ją (w ich uznaniu) nauki Jezusa i o Jezusie.

Więc Jezus nie był "twórcą" sekty. Sekta stworzyła się samoistnie, gdy okazało się, że jedna grupa chce dalej iść dawnym szlakiem (judaizm), a druga - coś dodać, coś zmienić, coś wypełnić, idąc szlakiem Jezusa. Więc sekta powstała samoistnie, poprzez okoliczności.

A co do wierzenia - człowieku, a co tu WIARA ma do rzeczy?! Przecież my mówimy o pojęciach czysto technicznych, nazewnictwie! Czy dlatego, że wierzysz w prawdziwość katolicyzmu, automatycznie nie może on być dla Ciebie sektą, która rozrosła się do wymiarów odrębnej religii? Przecież to dwie zupełnie różne rzeczy, różne płaszczyzny!

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
05-04-2010 11:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
Drizzt napisał(a):Nadinterpretacja, Wojtek. Nie Jezus był TWÓRCĄ sekty. Jezus coś przekazał, coś powiedział, coś dodał. Najpewniej Jego intencją było, aby WSZYSCY w to uwierzyli. Ale jedna grupa uwierzyła, a druga - nie. Jedna kontynuowała mojżeszową wersję wyznania, a druga dodała do niej wypełniające ją (w ich uznaniu) nauki Jezusa i o Jezusie.

Więc Jezus nie był "twórcą" sekty. Sekta stworzyła się samoistnie, gdy okazało się, że jedna grupa chce dalej iść dawnym szlakiem (judaizm), a druga - coś dodać, coś zmienić, coś wypełnić, idąc szlakiem Jezusa. Więc sekta powstała samoistnie, poprzez okoliczności.

A co do wierzenia - człowieku, a co tu WIARA ma do rzeczy?! Przecież my mówimy o pojęciach czysto technicznych, nazewnictwie! Czy dlatego, że wierzysz w prawdziwość katolicyzmu, automatycznie nie może on być dla Ciebie sektą, która rozrosła się do wymiarów odrębnej religii? Przecież to dwie zupełnie różne rzeczy, różne płaszczyzny!

To co piszesz nie trzyma się kupy, bo skoro w Dziejach ap. Żydzi uważali Apostołów i ich współwyznawców za sekciarzy, i wtedy Jezus jest twórcą sekty.... jak chcieli to widzieć Żydzi,aczkolwiek nie wszyscy, bo pierwsi uczniowie Jezusa byli wszyscy Izraelitami.

Albo uznajemy autorytet Biblii i to iż ON jest Synem Boga.... który jak napisałem powyżej objawia to co Bóg [JHWH] chciał objawić pierw Narodowi Wybranemu, a potem całej ludzkości, bo owy Naród generalnie Go odrzucił.

Wobec powyższego teorię i pustą retorykę zostawiam Tobie ...... ja nie zamierzam przelewać w próżne, bo taka dyskusja nic nie wnosi ...!.

Każda dyskusja musi być oparta na wspólnym mianowniku, w tym przypadku jest nim Biblia, jako niepodważalny autorytet, dla Ciebie Ona nim nie jest, więc akademickie rozważania powinieneś przenieść na forum "racjonalista.pl"

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
05-04-2010 12:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #34
 
Ja natomiast Wojtek zalecałbym Ci zmianę okularów z tych, które masz - dającyh możliwość dostrzeżenia tylko czerni i bieli, na bardziej kolorowe. Bo widzę, że z wyjściem z dwubiegunowego myślenia u Ciebie cięzko.

(bo choćby czemu "racjonalista/pl"? Czy to, że nie jestem ślepo oddanym katolikiem oznacza, że od razu jestem zapalonym ateistą? Chyba tylko w oczach zagorzałych katolików...)

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
05-04-2010 13:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #35
 
wydzieliłam z tematu o Moralności Świadków Jehowy

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
05-04-2010 18:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #36
 
Zachęcam do przeczytania Rabin rozmawia z Jezusem
Chrześcijaństwo pewne elementy wyciągneło z judaizmu ale nie jest odbiciem judaizmu.
Przez pewien czas opierało się na prawie, które Cesarstwo dawało judaizmowi. Po pewnym czasie wyłonili się i pokazali że są inni i zaprzestali korzystania z owego prawa.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
05-04-2010 21:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #37
 
Wojtek pisze w kontekście poprzednich postów..
Cytat:Z tego coś napisał - wynika, że Jezus był twórcą sekty.......
Co do istoty zgadzam sie z poglądami Wojtka.. ( wcześniejszymi) ale. doda,
Chrystus powiada.. Ja przyszedłem udoskonalić zakon a nie go zniszczyć..

Kto ma ogród o to wie .. Ogrodnik usuwa gałąź ze starego drzewa z którego wyrasta nowe piękne drzewo rodzi wspaniałe owoce..a stare wbrew woli a może za przyzwoleniem ogrodnika nadal pozostaje i wydaje mniej soczyste i piękne owoce .. To tak jest moim zdaniem z Judaizmem..

Czyli judaizm to taki korzeń chrześcijaństwa.. Korzeń chciany przez Boga .. bo gdy by Bóg go nie chciał korzeń ten by dawno zetlał..
Pozdrawiam

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
06-04-2010 11:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #38
 
W zasadzie już jest taki temat w tym dziale: http://forum.e-sancti.net/viewtopic.php?t=5621
Warto poczytać, by nie wyważać otwartych dzwi i nie powielać argumentów. A pierwsi judeochrześcijanie ewidentnie byli sektą w łonie mozaizmu. Przynajmniej dopóty, dopóki chrześcijanami byli jednocześnie żydami.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
06-04-2010 13:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #39
 
po to aby łatwiej było nam unikać powtarzania argumentów Scaliłam oba tematy xD

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
06-04-2010 18:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #40
 
Talmud polecam.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
17-05-2010 07:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #41
 
No tak. Ale Talmud to po prostu komentarz do Tory. Ot cuś takiego jak dla nas katechizm

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
17-05-2010 09:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #42
 
Kyllyan napisał(a):No tak. Ale Talmud to po prostu komentarz do Tory. Ot cuś takiego jak dla nas katechizm
Tak, ale dzięki jego lekturze można zasięgnąć widoku z drugiego brzegu.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
17-05-2010 18:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #43
 
Pafni - Talmud jest świetny. Zwłaszcza przepisy medyczne.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
18-05-2010 15:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #44
 
sant napisał(a):Pafni - Talmud jest świetny. Zwłaszcza przepisy medyczne.
działają?

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
18-05-2010 15:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #45
 
Nie miałem odwago spróbować. OUśmiech

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
18-05-2010 20:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów