Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezwarunkowa miłość Boga i jej cel
Autor Wiadomość
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Bezwarunkowa miłość Boga i jej cel
Od momentu przeczytania encykliki Benedykta XVI Deus Caritas est, nurtuje mnie pytanie o bezwarunkową miłość Boga i jej cel. Jakoś po niejednokrotnej lekturze PŚ - tłumaczenia różne - zastanawia mnie, dlaczego Benedykt XVI pominął wersety trudne, które nie wykazują w sposób jednoznaczny, że takowa miłość bezwarunkowa istnieje. Nie rozchodzi mi się o to, żeby wykazać, iż wszyscy się mylą, twierdząc, że Bóg miłuje nas i nie stawia żadnych warunków, ale rozchodzi się o to, że jestem w konsternacji, gdyż nie mogę tego pojąć i niejednokrotnie wchodzę z rożnymi osobami w spór teoretyczny, a po sporze wychodzi z tego taki miszmasz, że zarówna ja jak i dyskutant jesteśmy w konsternacji. Biorę taką poprawkę, że mój umysł nie jest przygotowany zrozumieć tę miłość i jej cel, ale chcę być w końcu mądrzejszy, stąd proszę nie mieć mi za złe, że mogę poprosić o wytłumaczenie mi jak czterolatkowi. Dlatego proszę Was o wytłumaczenie mi, jaki jest cel bezwarunkowej miłości Boga do człowieka? Uprzedzam, że zaleję każdego chcącego odpowiedzieć pytaniami, a pytań jest wiele.

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
06-04-2010 10:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #2
 
Augustus napisz o jakie wersety Ci chodzi i będzie łatwiej odpowiedzieć na pytania.
06-04-2010 10:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
Nie, Lidio, nie chce dyskutować w taki sposób. Chcę najpierw widzieć, jaki jest cel bezwarunkowej miłości Boga do człowieka, bo tego nie wiem. Nie pojąłem, a pragnę to wiedzieć.

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
06-04-2010 11:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Piszesz
Cytat:Nie, Lidio, nie chce dyskutować w taki sposób. Chcę najpierw widzieć, jaki jest cel bezwarunkowej miłości Boga do człowieka, bo tego nie wiem. Nie pojąłem, a pragnę to wiedzieć.
Ciekawe zadajesz pytanie.. Ale czy ja Ty cz Benedykt czyli mały szary człowieczek może znać zamiary Boga..?? Stare porzekadło powiada punkt siedzenia zależy od miejsca siedzenia Czyli aby zrozumieć Boga jego zamiary to by trzeba być na jego miejscu..

Co nam pozostaje bezgranicznie przyjąć to co daje nam Bóg a zastawiać się dlaczego.. jesteśmy za mali by snuć na ten temat jakie kol wiek teorie..
Pozdrawiam

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
06-04-2010 11:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
Jesteśmy stworzeniem Bożym, więc Bóg nas kocha i to jest chyba oczywiste.
Bezwarunkowa miłość oznacza to, że Bóg chce byśmy wszyscy byli kiedyś przy nim w Królestwie Bożym i dlatego dał nam wskazówki jak mamy postępować by z Nim kiedyś być ale już bez zła, ponieważ jest szatan mamy wolną wolę i możemy wybrać tego, który nam bardziej odpowiada i wtedy z wybranym ludzie będą albo się radować albo męki znosić.
06-04-2010 11:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #6
 
Cytat:Bezwarunkowa miłość oznacz to, że Bóg chce byśmy wszyscy byli kiedyś przy nim w Królestwie Bożym

Jest to jedno z najpiękniejszych stwierdzeń, jakie niejednokrotnie przyszło mi słuchać. A zatem możemy przypuszczać, że cel miłości Boga objawia się w Jego potrzebie przyłączenia nas, ludzi, do królestwa niebieskiego, tak?

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
06-04-2010 11:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #7
 
Gdyby Bóg nie kochał to odsyłał by ludzi do szatana On kocha i chce byśmy
byli szczęśliwi kiedyś przy nim a nie jest to Jego potrzeba ale miłość do człowieka,
którego stworzył.
06-04-2010 11:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ja nie twierdzę, że Bóg ludzi nie kocha; zgadzam się, że Deus Caritas est. W ogóle nie poddaję w wątpliwość miłości Boga do człowieka. Po prostu nie rozumiem bezwarunkowej miłości Boga do człowieka i jej celu.
Cytat:nie jest to Jego potrzeba ale miłość do człowieka

Oznacza to, że miłość nie jest ukierunkowana na potrzebę ukazania tej miłości?

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
06-04-2010 11:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #9
 
Bóg jest miłością nie ukierunkowuje się na miłość i inaczej być nie może jak kochać swoje stworzenia ale nie przymusza do niczego, jedynie chce naszego dobra.
06-04-2010 11:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #10
 
Cytat:Bóg jest miłością nie ukierunkowuje się na miłość

A ja nie twierdzę, że Bóg ukierunkowuje się na miłość. Deus Caritas est - bez wątpliwości. Gdyby Bóg ukierunkowywał się na miłość, oznaczałoby to, że Jest poza nią i chce do niej zmierzać, a to herezja do kwadratu moim zdaniem. Więc jesteśmy zgodni, że Bóg nie ukierunkowuje się na miłość.
Pomysałem tylko, że miłość ma potrzebę ukazania człowiekowi swoją istotę bytu.

Cytat:jedynie chce naszego dobra

Skoro chce, to ma jakąś potrzebę.

Ale dalej nie wiem, jaki jest cel bezwarunkowej miłości Boga do człowieka.

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
06-04-2010 11:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #11
 
Napisałam, że chce naszego dobra w tym sensie, że chce byśmy byli przy nim kiedyś twarzą w twarz.
Bezwarunkowa oznacza to, że Bóg do końca nas kocha i daje szansę aż do śmierci by się ktoś mógł nawrócić i powiedzieć Bogu, że wierzy i przeprasza za swoje winy.
06-04-2010 12:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #12
 
lidia napisał(a):Napisałam, że chce naszego dobra w tym sensie, że chce byśmy byli przy nim kiedyś twarzą w twarz.
Bezwarunkowa oznacza to, że Bóg do końca nas kocha i daje szansę aż do śmierci by się ktoś mógł nawrócić i powiedzieć Bogu, że wierzy i przeprasza za swoje winy.

Ale już po śmierci nie daje tej szansy - wtedy przepadło. Czyli jednak JAKIŚ warunek jest (gdyby się tak czepiać)

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
06-04-2010 12:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #13
 
Drizzt, Ty już się nie czepiaj, niech choć ten temat będzie przejrzysty
06-04-2010 12:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #14
 
Cytat:Bezwarunkowa oznacza to, że Bóg do końca nas kocha

Nas, tj. wszystkich ludzi od momentu stworzenia kocha, bez wyjątków, tak?

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
06-04-2010 12:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
lidia napisał(a):Drizzt, Ty już się nie czepiaj, niech choć ten temat będzie przejrzysty

Jeśli mamy dojść do czegoś konkretnego, to trzeba brać WSZYSTKIE aspekty pod uwagę, a nie tylko te, które nam pasują. Chyba, że chcesz dążyć jedynie do umocnieniu się we własnym przekonaniu, i nic więcej - wtedy możesz obcinać fakty do woli, te, które Ci nie pasują.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
06-04-2010 12:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów