Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kontrowersje wokół pochówku pary prezydenckiej na Wawelu
Autor Wiadomość
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #16
 
My dziś patrzymy na królów, kolejnych władców z perspektywy historii. Obraz naszego prezydenta ś.p. mamy jeszcze polityczny, zabarwiony całą tą grą, która na naszych oczach toczyła się na arenie medialnej w Polsce.

Następne pokolenie spojrzy na niego z perspektywy historii, tak - jak my dziś patrzymy na Jagiełłę, czy Poniatowskiego. Przykład tego ostatniego "kontrowersyjnego" może chociaż trochę przybliżyć nam świadectwo, jakie wystawi nad ich trumnami historia.

To oni, nasi potomkowie, spojrzą na głowę państwa bez medialnego protokołu, oceniając. Demokracja zmusza nas do konsekwentnego ponoszenia swoich wyborów. Wszyscy pośrednio wybraliśmy prezydenta, wybierając demokrację - czy dając większości społeczeństwa prawo obrania głowy państwa.

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
14-04-2010 09:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #17
 
omyk
Kod:
A już jeżeli kwestia dotyczy pochówku zmarłego... W ogóle nie powinno być takiego tematu,
Zauważ jednak, że dyskusja, jaka wywiązała się w społeczeństwie polskim podyktowana jest niczym innym, jak tylko troską o prawdę historyczną-tak bym to nazwała.

To dla następnych pokoleń musimy o tę prawdę zadbać. Może to zabrzmi zbyt patetycznie, ale tak uważam. Tam na Wawelu leżą takie osobistości życia publicznego, że wycieczki zwiedzające krypty szczególnie się tam modlą i szczególnie oddają tym osobistościom hołd. Tu nie chodzi o to, że my wywyższamy w jakiś sposób te osoby, nie.
Tu chodzi o wielką NARODOWA PAMIĘĆ.

Ja osobiście nie byłam zwolenniczką prezydenta Kaczyńskiego. Bardzo mnie jednak poruszyła treść Jego przemówienia - nieprzeczytanego w Katyniu
Taki rodzaj testamentu.

W tych nieodczytanych przez Niego słowach zauważyłam Jego gorący patriotyzm, taką wolę "stworzenia" Polski nie uginającej się pod nikim i niczym. Prezydent był dumny z tego, że podźwignął naszą ojczyznę do rangi innych państw.
Gdyby nie moi rodzice nigdy bym tej prawdy historycznej nie poznała. Jakoś teraz dopiero zaczynam to rozumieć.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
14-04-2010 09:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
godunow napisał(a):Wojtku ja aż się obawiam ze niektóre grupy fanów Kaczyńskich zaczną skandować na pogrzebie Natychmiast święty I co wtedy..???

Raczej do czegos takiego nie dojdzie. Nie ma takowych podstaw, aby traktować prezydenta jako osobę świętą. To jest całkowicie inne tło, po za tym prezydent Kaczyński nie był osobą, która w jakiś charakterystyczny sposób zapisała się w historii Kościoła. Był głową państwa, starał sie bronić wartości chrześcijańskich, ale to raczej za mało, aby można było jasno mówić o świętości.

godunow napisał(a):Decyzja jest bardzo nie dobra niestety.. Tragedia mogła zjednoczyć Polaków niestety ona ich podzieli głupią decyzją.. I zapowiada nam s ie bardzo brutalna kampania wyborcza..

Spodziewam się, że to zjednoczenie nie trwałoby zbyt długo. Jak tylko zaczęła by się kampania wyborcza wszystko znowu powróciło by do wcześniejszego stanu i znowu byłaby przepaść. Napewno jednak nie było rozsądnym pomysłem rozpoczynać tego wszystkiego po przez wysuwanie takich propozycji. Tym bardziej teraz, gdy kraj został dotkniety taką tragedią.
Wszystko można było zrobić stopniowo i w sposób przemyślany, tak aby nie tworzyć niepotrzebnej atmosfery podziału w czasie żałoby. To rzeczywiście ukazuje brak rozsądnego myślenia i chrześcijańskiego podejścia.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
14-04-2010 10:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #19
 
Dla kogoś, kto cenił Prezydenta Lecha Kaczyńskiego za zasługi dla kraju, Wawel, miejsce pochówku królów Polski, jest miejscem, które wydawać się może najwłaściwszym. Nie mamy teraz monarchów, mamy prezydenta. Skoro inni władcy narodu zostali tam pochowani to czemu nie prezydent, który zginął na służbie narodowi?
Nie wiem, kto o tym decyduje i czy ktoś liczy się z opinią rodziny.
Nie chcę wypowiadać się na temat, gdzie powinien zostać pochowany Prezydent i jego małżonka, ponieważ trudno dyskutować na ten temat. Myślę sobie też, że skoro prezydent został wybrany na urząd przez wolę narodu i w momencie wyboru staje się przede wszystkim głową państwa, gdy sprawy państwowe stają się priorytetowe, to pytanie jest takie: czy w tym momencie ważniejsza jest wola rodziny w kwestii pochówku, czy winna się spełnić wola narodu? Czy mówimy wówczas o pochowaniu Lecha Kaczyńskiego - męża, ojca itd., czy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego?
Nie mam zdania w tej kwestii, bo to nie do mnie należy opiniować, gdzie ktoś ma być pochowany.
14-04-2010 10:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #20
 
Cytat:Zauważ jednak, że dyskusja, jaka wywiązała się w społeczeństwie polskim podyktowana jest niczym innym, jak tylko troską o prawdę historyczną-tak bym to nazwała.

To dla następnych pokoleń musimy o tę prawdę zadbać. Może to zabrzmi zbyt patetycznie, ale tak uważam. Tam na Wawelu leżą takie osobistości życia publicznego, że wycieczki zwiedzające krypty szczególnie się tam modlą i szczególnie oddają tym osobistościom hołd. Tu nie chodzi o to, że my wywyższamy w jakiś sposób te osoby, nie.
Tu chodzi o wielką NARODOWA PAMIĘĆ.
Przecież pochowanie kogokolwiek gdziekolwiek nie wpłynie na już raz zaistniałe fakty historyczne. Każdy ma dostęp do faktów (póki co, przynajmniej na dzień dzisiejszy jeszcze mamy), a jeżeli potrafi w miarę trafnie odrzucić medialną otoczkę i wyciągnać sedno - to do prawdy dojdzie i opinię sobie wyrobi sam na podstawie własnych przemyśleń.
To, czy ktoś jest pochowany tam czy gdzie indziej, faktów nie zmienia.

Co do drugiej części - nie rozumiem. Czy uważasz, że wielkie osobistości zasługują na modlitwę bardziej od nieznanych?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
14-04-2010 11:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #21
 
aleksab napisał(a):ale zauważ że to ich rząd pracuje bez kłótni czego rząd Pisu nie potrafił dokonać
Bo prasa kreowała rzeczywistość, zarówne wtedy jak i teraz. Ja bym jeszcze zastanowił sie nad słowem "pracuje", a może bardziej na miejscu byłoby "administruje"?

TOMASZ32-SANCTI napisał(a):Jeśli na Wawelu są pochowani królowie, którzy mieli tak znaczący wpływ na historię naszego kraju

Tak - również negatywny. Król był tam chowany dlatego że był królem.
Dzisiaj tę funkcję, tyle że kadencyjnie pełni prezydent. Król miał legitymację do sprawowania władzy z racji urodzenia (były wyjątki) i pełnił ją dożywotnio. Czy był dobry czy zły. Prezydent tylko przez jedną lub dwie kadencje (10 lat) A legitymację czerpie z woli narodu. Jeśli jest zły, nie będzie wybrany na kolejną kadencję.
Nie wiem czemu niektórzy gloryfikują królów a negują prezydentów. Pełnią tę samą rolę. Głowy państwa. Tylko forma i sposób elecji jest inny.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
14-04-2010 11:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #22
 
Czy naprawdę to jest takie ważne kto gdzie w piachu będzie leżał? Przynajmniej w śmierci jest sprawiedliwość, dotyka i możnego i biedaka.

[ Dodano: Sro 14 Kwi, 2010 12:14 ]
P.s. Sant, no jednak król miał "trochę" inny zakres władzy od prezydenta Oczko Dziś władza prezydencka jest naprawdę bardzo zredukowana.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
14-04-2010 12:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
sant napisał(a):Nie wiem czemu niektórzy gloryfikują królów a negują prezydentów. Pełnią tę samą rolę. Głowy państwa. Tylko forma i sposób elecji jest inny.

Dokładnie sant. Nie wydaje mi się aby prezydent Kaczyński był gorszy od pochowanych na Wawelu krółów czy innych postaci historycznych. To co do tej pory uczynił nie tylko jako głowa państwa sprawia, że zasłużył na to miejsce. Nie był człowiekiem bezbłędnym, ale też wiele zrobił dla kraju i jako prezydent zasłużył na to, aby zostać tam pochowanym. Czy jest to właściwe miejsce dla prezydenta? - cóż, z jednej strony może i tak a z drugiej może i nie jest właściwe.
Zasługi dla kraju oraz funkcja mogą być tym potwierdzeniem na "TAK", kwestie rodzinne czy też inne mogą być zaprzeczeniem.

Decyzja została podjęta i prezydent wraz z Małżonką spoczna na Wawelu. Czy to coś zmieni w naszym kraju? Nie wiele - jak na obecną sytuację. Nadal potrzebne są wybory, nadal będzie trzeba borykać się z tymi samymi problemami, nadal będzie potrzeba ludzi, którzy będą wiedzieli jak rządzić krajem, aby było lepiej a nie gorzej i tutaj chyba najbardziej potrzeba uwagi i poświęcenia.

Wiele może zmienić, jeśli chodzi o historię, gdyż inaczej będzie prezydent postrzegany z perspektywy czasu, gdy spojrzy się na historyczną działalność prezydenta.. Będzie można odkrywać różne fakty, które obecnie mogą się dla społeczeństwa wydawać bez znaczenia lub takie, które obecnie były uznane za błędy a kiedyś mogą nabrać całkiem innego charakteru, mogą się okazać bardzo dobrymi faktami. To wszystko to kwestia przyszłości.

Warto się zastanowić jak będzie wyglądała sytuacja obecnie, kto zastąpi L.Kaczyńskiego na tym stanowisku? Czy będzie tak samo bronił wartości chrześcijańskich jak jego poprzednik?
Czy zmieni coś w naszym kraju? Szereg pytań można postawić, ale warto, bo to jest teraźniejszość, to ta chwila, którą żyjemy teraz, to fakty na które możemy mieć wpływ.
A ci co odeszli niech odpoczywają w pokoju.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
14-04-2010 14:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #24
 
omyk napisał(a):P.s. Sant, no jednak król miał "trochę" inny zakres władzy od prezydenta Dziś władza prezydencka jest naprawdę bardzo zredukowana.
Zależy który. To kwestia umowy społecznej. Nie przypadkiem Walezy nie chciał być królem Polski, wolał Francji, bo tam był wiekszy zakres władzy królewskiej. Albo Batory - "ani myslę być królem malowanym".
A zakres prezydentury amerykańskiej jest o wiele szerszy niż posiada wielu monarchów.
Władza prezydencka za Putina bez mała równała się władzy carskiej, gdy tymczasem wielu królów posiada symboliczną, lub reprezentacyjną. Ale np prezydent Niemiec również posiada symboliczną. Nie ma reguły.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
14-04-2010 14:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #25
 
Prezydentura amerykańska wygląda w praktyce nieco inaczej, niż polska :>
A i monarchia dziś jest często zredukowana do odgrywania roli maskotki narodu, inaczej było w Polsce za czasów monarchów Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
14-04-2010 14:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #26
 
Drizzt napisał(a):Uroczystości pogrzebowe będą w stolicy.

Uroczystości żałobne będą w sobotę w warszawie a to jednak różnica ....
Msza pogrzebowa w Krakowie przed kościołem mariackim

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
14-04-2010 15:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #27
 
Tomasz piszesz
Cytat:Raczej do czegos takiego nie dojdzie. Nie ma takowych podstaw, aby traktować prezydenta jako osobę świętą. To jest całkowicie inne tło, po za tym prezydent Kaczyński nie był osobą, która w jakiś charakterystyczny sposób zapisała się w historii Kościoła. Był głową państwa, starał sie bronić wartości chrześcijańskich, ale to raczej za mało, aby można było jasno mówić o świętości.
Wiesz ma trochę racji ale jak sie słucha czegoś takiego ..
Ze mogło to się wydarzyć w srodę ( kiedy leciał Tusk) i to wykonaniu księdza .. katolickiego .
coałość tu
(wysłuchaj nagrania) .. to się można spodziewać wszystkiego

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
14-04-2010 15:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #28
 
omyk napisał(a):Prezydentura amerykańska wygląda w praktyce nieco inaczej, niż polska :>
A i monarchia dziś jest często zredukowana do odgrywania roli maskotki narodu, inaczej było w Polsce za czasów monarchów
Zauważ, że w Polsce nigdy właściwie nnie było monarchii absolutnej. Zawsze były jakieś ograniczenia, przywileje, karty etc.
godunow napisał(a):Ze mogło to się wydarzyć w srodę ( kiedy leciał Tusk) i to wykonaniu księdza .. katolickiego .
A czyż nie mogło? mogło. Ale wydarzyło się w sobotę. Kiedy były zgromadzone rodziny katyńskie itp. I to ma wymiar symboliczny, jakiś pozaczasowy. Nie rozumiem co chcesz od tego księdza. a może ja ccoś tym przewówieniu ominąłem/

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
14-04-2010 15:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #29
 
Pytasz
Cytat:Nie rozumiem co chcesz od tego księdza. a może ja ccoś tym przewówieniu ominąłem
Ano chyba niedokładnie słuchałeś tego co mówi ten ksiądz W całości wygląda to jeszcze gorzej niż w zapisanych fragmentach...
ale przytoczmy to c mówi
Kod:
To mogło się wydarzyć w środę [gdy w Katyniu był premier Tusk - red]. Ale metaforyczne w środę: "te oczodoły wołają o prawdę" premiera polskiego rządu wywołały zachwyt.
]
Inny polityk PiS swego czasu mówi o oczach wilka.. Takich wstawek przepojonych nienawiścią do PO w wypowiedzi jest bardzo dużo ze względu na żałobę nie będę ustosunkowywał się ostrzej do tego typu wypowiedzi chrześcijan.. Bo jako człowiek wypowiadający takie słowa nie jest godzien nazwy chrześcijanina .

Gdy by w moim kościele pastor cos takiego publicznie powiedział . Wnioskowałbym o natychmiastowe zdjęcie z funkcji..

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
14-04-2010 17:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #30
 
godunow napisał(a):Tak zobacz co się dziej nad grobami odgrywa się iście diabelski taniec.. Czemu to służy,,
Decyzja jest bardzo nie dobra niestety.. Tragedia mogła zjednoczyć Polaków niestety ona ich podzieli głupią decyzją.. I zapowiada nam s ie bardzo brutalna kampania wyborcza..
Ale wszystkiemu też winne są media . Mamy na temat żałoby przesyt formy nad treścią zrobiono z żałoby w mediach skandaliczne widowisko niegodne chrześcijanina.. .
Wojtku ja aż się obawiam ze niektóre grupy fanów Kaczyńskich zaczną skandować na pogrzebie Natychmiast święty I co wtedy..???.

Witaj Zbyszku - kopę lat ...... Przytulanie

Ja nie wiem, czy to dobre czy nie by na Wawelu Oni spoczęli, ale masz rację, diabeł już zaciera ręce bo będą zaraz sobie z prawa, i z lewa skakać do aorty.... :cry:

Skoro już tak się stało, nie należy moim zdaniem, nad grobem toczyć takich batalii - to osłabia nasz wizerunek na świecie.......

Uważam, że skoro tak postanowiono - nie powinno się już o tym tak pisać jak piszą media, bo to one teraz będą miały pożywkę.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
14-04-2010 18:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów