Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kontrowersje wokół pochówku pary prezydenckiej na Wawelu
Autor Wiadomość
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #1
Kontrowersje wokół pochówku pary prezydenckiej na Wawelu
Polacy chyba sami dziwili się spokojowi i wyważeniu, w jakich biegł okres żałoby narodowej. Dopiero decyzja o pochowaniu Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej w Katedrze Wawelskiej wywołała kontrowersje. Pojawiają się głosy, że podzieliła Polaków.
Tak zaczyna się artykuł.
c.d.
http://fakty.interia.pl/raport/lech-kacz...64334,2943

Co myślicie na ten temat?
Czy słusznie wybrano miejsce pochówku?

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
13-04-2010 21:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
A czemu nie na Wawelu...? Mimo, iż nie byłem fanem Kaczyńskiego, uważam, że to dzięki Niemu Katyń stanie się czytelny dla całego świata.... - jestem za.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
13-04-2010 21:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
Wojtek37 napisał(a):A czemu nie na Wawelu...? Mimo, iż nie byłem fanem Kaczyńskiego, uważam, że to dzięki Niemu Katyń stanie się czytelny dla całego świata.... - jestem za.
A to było jego zasługą? Wypadek to sprawił
13-04-2010 22:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Lech Kaczyński miał ogromny wkład w odfałszowywanie historii Polski, walke z korupcją, przestępczością, walkę o prawa narodu. Z czasem się to doceni, kiedy tematy totalnie nie istotne dla polityki przestaną zaslaniac te faktycznie wazne.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
13-04-2010 22:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
1. Bronił narodu gruzińskiego.
2. Stał na straży pewnych wartości, m.in. chrześcijańskich.
3. Był głową państwa - prezydentem wybranym w demokratycznych wyborach. Nie ważne, że ja, czy ty na niego nie głosowałeś, był głową państwa i prezydentem WSZYSTKICH Polaków.
4. Tworzył historię Polską. Stał na straży wartości historycznych naszego narodu.

Czemu nie?

Nasze dzieci, które z perspektywy historii będą patrzeć na prezydenta zobaczą w PREZYDENTA, tak jak my dziś widzimy GŁOWĘ PAŃSTWA - w Jagielle czy Chrobrym.
13-04-2010 22:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
PS napisał(a):
Wojtek37 napisał(a):A czemu nie na Wawelu...? Mimo, iż nie byłem fanem Kaczyńskiego, uważam, że to dzięki Niemu Katyń stanie się czytelny dla całego świata.... - jestem za.
A to było jego zasługą? Wypadek to sprawił

To szkoda, że nie śledziłeś tego co On w tej sprawie działał.... walczył o ukazaniu tej prawdy w świecie, za co PO go krytykowało, bo drażnił sowietów....

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
13-04-2010 22:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Wojtek37 napisał(a):walczył o ukazaniu tej prawdy w świecie, za co PO go krytykowało, bo drażnił sowietów....
PO to partia bezprogramowa i bezideowa której jedynym celem jest krykykowanie PiS-u. Mam nadzieje że w koncu ludzie to zobacza.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
13-04-2010 23:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #8
 
Scott napisał(a):PO to partia bezprogramowa i bezideowa której jedynym celem jest krykykowanie PiS-u. Mam nadzieje że w koncu ludzie to zobacza.

ale zauważ że to ich rząd pracuje bez kłótni czego rząd Pisu nie potrafił dokonać

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
13-04-2010 23:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Jeśli na Wawelu są pochowani królowie, którzy mieli tak znaczący wpływ na historię naszego kraju to dlaczego nie miałby tam zostać pochowany nasz prezydent. Co komu to przeszkadza?
Przecież miejsca danej osobie nie zajmie a to czy zasłużył, aby być tam pochowanym to już jest inna kwestia i myślę, że jako prezydent to z dotychczasowych osób na tym stanowsku zrobił naprawdę wiele, nie umniejszając inym, których pracę i wkład w losy ojczyzny także doceniam.

Scott napisał(a):Lech Kaczyński miał ogromny wkład w odfałszowywanie historii Polski, walke z korupcją, przestępczością, walkę o prawa narodu. Z czasem się to doceni, kiedy tematy totalnie nie istotne dla polityki przestaną zaslaniac te faktycznie wazne.

Dawid napisał(a):1. Bronił narodu gruzińskiego.
2. Stał na straży pewnych wartości, m.in. chrześcijańskich.
3. Był głową państwa - prezydentem wybranym w demokratycznych wyborach. Nie ważne, że ja, czy ty na niego nie głosowałeś, był głową państwa i prezydentem WSZYSTKICH Polaków.
4. Tworzył historię Polską. Stał na straży wartości historycznych naszego narodu.

Myślę, że to są bardzo konkretne powody dla których warto jasno i konkretnie powiedzieć "TAK".

Patrzenie na to jakie ktoś tam popełnił błędy w życiu politycznym jest rozumowaniem czysto dziecinnym : kto bowiem nie popełnia błędów? Chyba tylko ten co nic nie robi po za narzekaniem. Lech Kaczyński działał i to działanie było widoczne, dlatego też wielu Polaków i nie tylko Polaków szanowało naszego prezydenta.

Dla mnie jest naprawdę wielką parodią taki podział Polaków ze względu na to, gdzie miałby byc pochowany nasz prezydent. Najpierw wszyscy wielce uczestniczą w tej całej ceremonii żałobnej a potem gdy trzeba wybrać miejsce to jedni się wyłamują. Tylko z jakiego powodu?
Czyżby to uczestniczenie w ceremoni żałobnej było tylko na pokaz, było czysto fikcyjne, aby się tyko pochwalić, że się wtej ceremoni uczestniczyło?

Jeśli człowiek postępował naprawdę godnie, jeśli się starał coś robić i jest to widoczne dla wielu ludzi to ja nie widzę przeszkód, aby zrobić miejsce dla tejże osoby w tak szczególnym miejscu.

Jeśli ktos ma ku temu wątpliwości to proponuje aby prześledził sobie historię prezydenta Kaczyńskiego nie tylko na tym stanowsku, ale także na wcześniejszych, niech także prześledzi swoją historię życia i zobaczył jaka jest różnica. Czy my jako ludzie nie popełniamy błędów oraz czy jako obywatele zrobiliśmy więcej od tego człowieka dla naszego kraju?
Jak odpowiemy sobie na te pytania to wtedy będziemy widzieli jaka jest różnica między nami a tym człowiekiem i czy rezeczywiście mamy powody aby niezgadzać się na umieszczenie takiej osoby w takim miejscu spoczynku.

[ Dodano: Sro 14 Kwi, 2010 00:12 ]
Jednym z czynników przemawiających przeciw pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu jest to, aby najbliższa rodzina także miała prawo głosu i mogła decydować o miejcu spoczynku.
Szczególnie mam tutaj na myśli córkę pary prezydeckiej : myślę, że każde dziecko woli aby rodzice byli na tyle blisko aby móc odiwedzać miejsce spoczynku swoich rodziców a nie jeździć taki kawał drogi. Faktem jest, że były to osoby publiczne a więc naród także powinien mieć jakiś wpływ, jednak więzi rodzinne są równie ważne.

Tak więc jeśli chodzi o same zasługi prezydenta, to nie uważam, aby były one mniejsze od tych, które posiadali królowie czy inne osoby pochowane na Wawelu. Jeśli chodzi o więzy rodzinne to jako zwykły człowiek który także ma rodziców - jak każdy z nas - nie chciałbym aby moi rodzice byli pochowani wiele kilometrów od miasta w którym mieszkam.
Dlatego osobiście oddałbym tą decyzję rodzinie pary prezydenckiej jako tej, która ma pierwszeństwo decydowania o miejscu szpoczynku.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
13-04-2010 23:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #10
 
Przede wszystkim roztrząsanie takich tematów to zwykła żenada.
Można myśleć tak albo inaczej, ale jeśli decyzja zapadła, to komentarze, że zmarły "nie jest godzien" takiego czy innego miejsca, albo wręcz organizowanie manifestacji w czasie żałoby narodowej jest po prostu zachowaniem poniżej wszelkiej krytyki.
A co to, ta katedra na Wawelu jest bardziej królewska czy bardziej katolicka (powszechna)?

Jk 2,1-4 napisał(a):Bracia moi, niech wiara wasza w Pana naszego Jezusa Chrystusa uwielbionego nie ma względu na osoby. Bo gdyby przyszedł na wasze zgromadzenie człowiek przystrojony w złote pierścienie i bogatą szatę i przybył także człowiek ubogi w zabrudzonej szacie, a wy spojrzycie na bogato odzianego i powiecie: "Usiądź na zaszczytnym miejscu!", do ubogiego zaś powiecie: "Stań sobie tam albo usiądź u podnóżka mojego!", to czy nie czynicie różnic między sobą i nie stajecie się sędziami przewrotnymi?

A już jeżeli kwestia dotyczy pochówku zmarłego... W ogóle nie powinno być takiego tematu, kogokolwiek by nie grzebano. Choćby umarł żebrak, komentowanie, że nie zasłużył na pochówek w takim czy innym miejscu, jest dla mnie niepojęte...

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
14-04-2010 02:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #11
 
Ja powiem szczerze, że nie wiem, o co w ogóle problem. Czy jest to przesada, zbytnie robienie z Kaczyńskiego kogoś na miarę "bohatera narodowego"? uważam, ze tak. Ale czy mi to przeszkadza, że tam zostanie pochowany? A czemu by nie - jeśli taka jest wola rodziny, to proszę bardzo. Nie wiem, po co roztrząsać temat.

Jedyny problem, gdzie widzę, to problem czysto logistyczny - na pogrzebie, z tego co słyszałem, ma być cały gros głów różnych państw. Ledwo wyobrażam sobie takie przedsięwzięcie w stolicy, a w Krakowie... cóż, tym bardziej trudno mi sobie wyobrazić organizację całych uroczystości.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
14-04-2010 07:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #12
 
Uroczystości pogrzebowe będą w stolicy.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
14-04-2010 08:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
omyk napisał(a):Przede wszystkim roztrząsanie takich tematów to zwykła żenada.
Można myśleć tak albo inaczej, ale jeśli decyzja zapadła, to komentarze, że zmarły "nie jest godzien" takiego czy innego miejsca, albo wręcz organizowanie manifestacji w czasie żałoby narodowej jest po prostu zachowaniem poniżej wszelkiej krytyki.
A co to, ta katedra na Wawelu jest bardziej królewska czy bardziej katolicka (powszechna)?

Z tym stwierdzeniem też bym się zgodził. Trwa żałoba i takie manifestacje pokazują tylko brak szacunku dla zmarłych.

To czy jest godzien czy też nie jest tematem bardzo kontrowersyjnym, gdy padają takie a nie inne propozycje to sprawą naturalną jest, że będą ku temu jakieś "za" i "przeciw", stąd też ta cała dyskusja na wielu forach i nie tylko w sieci. Myślę, że błędem jest patrzenie na tych ludzi jako na takich, którzy nie zasłużyli na takie miejsce. Dlatego tak jak pisałem wcześniej - biorąc pod uwage to wszystko co zdziałał za swojej kadencji prezydent Kaczyński to uważam, że jako głowa państwa zasłużył sobie na to miejsce.

Ze względu na to, że był prezydentem Polski i że stolica obecnie jest w Warszawie a także ze względu na więzi rodzinne może bardziej właściwszym miejscem byłaby stolica. Tą kwestię jednak oddałbym rodzinie zmarłego - niech ona decyduje o miejscu spoczynku.

Cytat:Uroczystości pogrzebowe będą w stolicy.

No i słusznie. To chyba bardzo rozsądne rozwiązanie. Uśmiech
Myślę, że nawet ci, dla których Wawel byłby właściwym miejscem spoczynku też nie będą mieli zastrzeżeń co do miejsca spoczynku. Nie potrzeba nam teraz podziałów czy nieporopzumień wewnątrz kraju z takiego powodu.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
14-04-2010 08:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #14
 
sant napisał(a):Uroczystości pogrzebowe będą w stolicy.

O, to sensownie. Nie wiedziałem wcześniej o tym, bo bardziej nagłaśniano kontrowersje pochówku niż uroczystości.

A co do reszty, to tak jak mówię - mnie tam ten Wawel nie przeszkadza, choć robienie z Kaczyńskiego jakiegoś bohatera narodowego uważam za mocną przesadę.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
14-04-2010 08:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Wojtek37 napisał(a):A czemu nie na Wawelu...? Mimo, iż nie byłem fanem Kaczyńskiego, uważam, że to dzięki Niemu Katyń stanie się czytelny dla całego świata.... - jestem za.
Witaj Wojtku...
Moim zdaniem stało sie niedobrze. ze tak postanowiono .. Najmniej w tym wszystkim winię Dziwisza.. Ale każdy sobie zdawał sprawę kto podejmował taką decyzję o pochówku Kaczyńskiego na Wawelu że to konie c żałoby narodowej a początek kampanii wyborczej..
Można było pochować prezydenta w Warszawie po czasie .. Gdy by była wola narodu pochówku L. Kaczyńskiego na Wawelu w spokojnym czasie dokonano by ponownego pochówku na Wawelu..
Tak zobacz co się dziej nad grobami odgrywa się iście diabelski taniec.. Czemu to służy,,
Decyzja jest bardzo nie dobra niestety.. Tragedia mogła zjednoczyć Polaków niestety ona ich podzieli głupią decyzją.. I zapowiada nam s ie bardzo brutalna kampania wyborcza..
Ale wszystkiemu też winne są media . Mamy na temat żałoby przesyt formy nad treścią zrobiono z żałoby w mediach skandaliczne widowisko niegodne chrześcijanina.. .
Wojtku ja aż się obawiam ze niektóre grupy fanów Kaczyńskich zaczną skandować na pogrzebie Natychmiast święty I co wtedy..???

Dawid pisze
Cytat:Uważam że należy popierać te "petycje" z jednego względu.
Dawidzie ja to widzę inaczej i póki nie odbył się pogrzeb nie chce oceniać prezydentury L. Kaczyńskiego i tak czynie na wszystkich miejscach gdzie dane mi jest pisać..

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
14-04-2010 09:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów