Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Metoda Hellingera i okultyzm
Autor Wiadomość
o. Wit Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 100
Dołączył: Mar 2010
Reputacja: 0
Post: #1
RE: Metoda Hellingera i okultyzm
Pokój Ci Worthy!

Te tematy są bardzo osobiste i nie wiem, czy chcesz o nich pisać na forum. Więc tylko tak króciutko Ci odpiszę, że cieszę się z Twojej duchowej walki i z tych kroków ku uzdrowieniu, które już zrobiłeś. Jednak problem dotyka głęboko serca, sposobu myślenia, mechanizmów obronnych itd. Dlatego oprócz tego, o czym napisałeś, potrzebne byłoby uzdrowienie też sfery duchowej i psychiczno-emocjonalnej. Dobre świadectwo co do sfery psychiczno-emocjonalnej znajdziesz w książce Gerarda Van Den Aardweg'a "Homoseksualizm a nadzieja", a duchowej na końcu książki Neal'a Lozano "Modlitwa uwolnienia. Część II."
Napisałeś też, że pochodzisz z rodziny, gdzie był alkohol, dlatego jak każdy dorosły z takim problemem, masz też symptomy DDA (dorosłe dziecko alkoholika) i to też bardzo może przeszkadzać Ci w życiu. Są w wielu miastach terapie DDA - bardzo dobra rzecz. Ale najlepiej poszukaj jakiejś chrześcijańskiej, bo na innych czasami korzystają z bardzo wątpliwych metod (choćby NLP, albo terapię rodzinną Berta Hellingera, która niestety jest formą szamanizmu i okultyzmu). Wiele osób znam, które bardzo sobie chwaliły taką terapię, że pomogła im zobaczyć i przestać kierować się lękami wyniesionymi z domu.

A co do całkowite usunięcia skłonności - one mogą zniknąć całkowicie, albo bardzo osłabnąć. Już i takie i takie świadectwa słyszałem. Na pewno bardzo osłabną i normalne,heteroseksualne skłonności się pojawią.

Modlę się za Ciebie.

Niech Jezus Cię błogosławi +
13-04-2010 18:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
o. Wit napisał(a):Ale najlepiej poszukaj jakiejś chrześcijańskiej, bo na innych czasami korzystają z bardzo wątpliwych metod (choćby NLP Berta Hellingera, co niestety jest formą szamanizmu i okultyzmu).

Wtedy z jednego cierpienia można wejść w inne. Stąd też rada o.Wita jest jak najbardziej słuszna. Po za tym tacy ludzie, którzy prowadzą taką terapię mogą tylko wykorzystywać ją do swoich celów, aby nakłaniać ludzi, którzy są w poważnym dołku emocjonalnym, który wiąże się z tym byciem DDA. Lepiej uważać i dokładniej się dowiedzieć o odpowiednią grupę - wtedy istnieje większa szansa na otrzymanie pomocy bez ryzykowania wejścia w świat, który może pociągnąć człowieka na inne pole cierpienia.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
17-04-2010 00:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
o. Wit napisał(a):(choćby NLP Berta Hellingera, co niestety jest formą szamanizmu i okultyzmu)

Proszę ojca, z całym szacunkiem, ale bardzo proszę, niech się ojciec najpierw dokładnie dowie, czym jest NLP, a potem pisze takie rzeczy (książek o tym jest w bród, choćby chyba najlepsza na polskim rynku autorstwa Seymour i O'Connor).

NLP nie jest bynajmniej związane ani z szamanizmem, ani z okultyzmem. NLP jest metodą opartą na zwykłych, psychologicznych prawidłach, choć nazwanych inaczej, i nie zawsze w pełni zbadanych naukowo, czy działają. Stąd sprzeciw psychologów - że nie ma badań laboratoryjnych, które potwierdzają jej skuteczność, i nazywanie jej niekiedy "para-nauką". Tyle, że niestety wielu ludzi nie do końca rozumie ten termin i kojarzy go od razu z "parapsychologią" czy okultyzmem.

Paranauka to po prostu nauka nie wykazana metodami laboratoryjnymi. Jednak twierdzenie, że NLP ma jakikolwiek związek z okultyzmem, to czysta fikcja. Jeśli ojciec nie wierzy, proszę poczytać nieco literatury na ten temat.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
17-04-2010 08:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Wit Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 100
Dołączył: Mar 2010
Reputacja: 0
Post: #4
 
Nie chcę schodzić z tematu, więc tylko tak króciutko. Jeśli chciałyś Drizzt'cie konkretne naukowe materiały, to mogę w tygodniu podesłać /dziś uczelnia jest zamknięta/.

Bert Hellinger i jego zwolennicy nie kryją się z elementami szamanizmu i okultyzmu, który wykorzystują w ustawieniach rodzinnych. NLP ma znowu nienaukowe podstawy. Ta konferencja Tekieliego, którą podesłałem Ci kiedyś dość ciekawie mówi i na ten temat Hellingera i NLP.

W poprzednim poście połączyłem błędnie Hellingera i NLP - bo różnica zagrożenia duchowego między nimi jest istotna.

Co do elementów szamanizmu i okultyzmu u Berta Hellingera:
http://www.hellinger.com.pl/content/view/75/36/
Zobacz książkę "Rytuały szamańskie a ustawienia rodzinne" Daan van Kampenhout i wstęp samego Hellingera do niej: http://www.ustawieniarodzin.pl/Bert-Hell...-rodzinne/

Co do NLP - wiem, że wikipedia nie jest wiarygodnym źródłem, ale zobacz sobie angielską wersję hasła NLP: http://en.wikipedia.org/wiki/Neuro-lingu...rogramming i temat krytyki - zwłaszcza przypisy oraz: http://en.wikipedia.org/wiki/NLP_and_science .
Dużo wyjaśnia też konferencja ks. dr hab. Posadzkiego "Praktyki ezoteryczno-okultystyczne w szatach psychologii i pedagogiki: NLP, Kinezjologia Edukacyjna, terapia Hellingera, Radykalne Wybaczenia". Mam ją i mogę podesłać.
A tak z doświadczenia - znam gościa po NLP'owskiej szkole podrywania Uśmiech To naprawdę żałosne, czego ich tak uczyli. Wizja związku, relacji, dojrzałości itp. były tragiczne...
Przedstawiali to jednak tak sugestywnie, że on uwierzył, że jest największym macho w mieście Uśmiech Konfrontacja tych "supermetod" z rzeczywistością była dla niego bolesna.

No i ważna rzecz - kwestia moralności w NLP - daleka jest od chrześcijańskiej, a bliżej to "do that thou willt"...

pozdrawiam serdecznie,
+

Niech Jezus Cię błogosławi +
18-04-2010 10:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Drizzt napisał(a):NLP nie jest bynajmniej związane ani z szamanizmem, ani z okultyzmem.
Można to bardzo prosto obalić, metoda zakłada naprawianie czegoś w rodzinie, powiedzmy babcia zdradziła dziadka i od tego czasu jest problem. No i wg. tej metody należy się integrować z tymi osobami, z tym że jeśli nie żyją już metoda również zakłada kontakt z ale z duchami. To kryptospirytyzm.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
18-04-2010 19:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #6
 
O.Wit

Cóż, fakt, coś chyba muszę sprostować, bo za nadto w skrócie napisałem.

Jeśli chodzi o NLP, to trzeba wyraźnie rozróżnić, czym jest NLP takie, jakie zostało wprowadzone przez swoich twórców (Bandlera i Grindera), a tym, do czego NLP bywa wykorzystywane przez różnych ludzi.

A to dwie różne rzeczy. Oryginalnie NLP stworzone zostało, by polepszyć komunikacje między ludźmi, bądź, bardziej radykalnie wykorzystane - manipulować nimi za pomocą technik psyhomanipulacyjnych.

Faktem jest, że NLP nie jest potwierdzone naukowo, ALE. Jego elementy skłądowe - już tak, już są potwierdzone naukowo, w dużej przynajmniej części.

Oryginalne NLP nie posiada odnośników do okultyzmu czy szamanizmu, jest to metoda psychologiczna.


Natomiast faktem jest, że wielu ludzi, w tym uprawiających terapie alternatywne, zapożycza z NLP pewne techniki, metody itd, odpowiednio je modyfikujać.

Stąd kierunek zależności jest w drugą stronę, niż ojciec napisał. Niektórzy okultyści czerpią pewne metody z NLP, a nie NLP czerpie z okultyzmu.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
19-04-2010 07:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
Nie można by wydzielić nowego wątku na temat ustawień rodzinnych Berta Hellingera? Jeśli można to bardzo proszę.
23-04-2010 11:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Wit Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 100
Dołączył: Mar 2010
Reputacja: 0
Post: #8
 
Przepraszam, że tak późno.
Co do NLP Drizzt'cie - zgadzam się, że tylko w niektórych są wykorzystaniach można mówić o okultyzmie. Natomiast kwestia manipulacja jest po prostu dla chrześcijanina nie do przyjęcia - nasza wizja relacji i miłości opiera się na wolności.

Jednak co do szamanizmu i co najmniej "okołookultyzmu" Berta Hellingera sprawa wydaje się jasna. Niepotrzebnie kilka postów prędzej połączyłem te 2 rzeczywistości - zrodziło się zamieszanie. Co do Hellingera i ustawień rodzinnych - jeśli jest potrzeba osobnego wątku i materiałów i dajcie znać.

Niech Jezus Cię błogosławi +
28-04-2010 17:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Temat wydzielilem, zgodnie z prośbami. Uśmiech

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
28-04-2010 19:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #10
 
o.Wit - ano tu się całkowicie zgadzam. Troszkę chyba się obaj "zamotaliśmy", nie rozdzielając tej metody z NLP jako takim, "rdzennym" że tak powiem.

Co do tego, że NLP jest manipulacyjne - tu też sprawa nie jest do końca jasna. Owszem, może służyć do manipulacji, jednak niekoniecznie. Ale faktem jest, że najczęściej służy wpływaniu na ludzi. Choć tutaj akurat nie oceniałem moralnie NLP, a tylko pisałem, że samo w sobie nei jest związane z okultyzmem, magią, szamanizmem etc Uśmiech

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
29-04-2010 06:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Wit Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 100
Dołączył: Mar 2010
Reputacja: 0
Post: #11
 
No to jeden temat chociaż możemy zamknąć sukcesem zgody Uśmiech

A gdyby komuś było potrzebne konkretne naukowe materiały o niebezpieczeństwie terapii Hellingera to polecam np.:
I) Das Hellinger-Virus : Zu Risiken und Nebenwirkungen von Aufstellungen = The Hellinger virus - On risks and side effects of constellations. Haas, Werner; Kröning: Asanger. 2009 pp. 186 S.

II) Familienstellen nach Hellinger - ein destruktiver Kult? = Family constellations according to Hellinger - A destructive cult?. Haas, Werner; Skeptiker, 21 (1), pp. 4-9. 2008.

III) Familienstellen - Therapie oder Okkultismus? : Das Familienstellen nach Hellinger kritisch beleuchtet = Family constellation - therapy or occultism? Critical review of family constellation according to Hellinger. Haas, Werner; Kröning: Asanger. 2005 pp. 169 S.

IV) Niemand kann seinem Schicksal entgehen..." : Kritik an Weltbild und Methode des Bert Hellinger = Criticism of B. Hellinger's world view and method. Studentischer Sprecherrat der Universität München (Ed.); Aschaffenburg: Alibri. 2004 pp. 164 S.

Niech Jezus Cię błogosławi +
06-05-2010 21:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów