Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tradycjonalizm
Autor Wiadomość
piano Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 559
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Tradycjonalizm
Przyznam się, że wciąż mam małą wiedzę o tradycjonalizmie. Czym się on charakteryzuje? jakie ma poglądy? czy mogę prosić o informacje na jego temat? Uśmiech

Modlitwa jest kluczem, który otwiera skarbnice łask - M.Magdalena Damen
03-05-2010 09:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
siloam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 173
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Rozumiem, że chodzi o tradycjonalizm religijny w łonie Kościoła. Polecam lekturę KKK. Główną cechą tradycjonalizmu jest uznanie Tradycji, ale w sumie to cecha którą powinien posiadać każdy katolik.

Objawienia uznane przez Kościół katolicki: Objawienia.info
03-05-2010 10:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #3
 
To zależy, co masz na myśli, pisząc "tradycjonalizm". Niektórzy za "tradycjonalistów" uważają schizmatyków, inni określają tak osoby sympatyzujące ze wszystkim, co przedsoborowe i podchodzące do rzeczy posoborowych jak do jeża, a jeszcze inni (zwykle ci protestantyzujący) mówią tak po prostu o katolikach wiernych Tradycji.

To chyba podobnie jak z "konserwatystami", jeden tak określi purytanina, dla innego to będzie synonim zaściankowości, dla liberała konserwatywne będzie wszystko, co stanie mu na przeszkodzie do realizowania błędnie pojętej wolności... a wielu będzie też konserwatystów w dobrym tego słowa znaczeniu, konserwujących wartości dobre, uczących się na cudzych błędach, z większym doświadczeniem podejmujących wyzwania jutra.

Ja też (jak Siloam) uważam, że "tradycjonalista" to osoba kochająca Tradycję - a to powinna być cecha każdego katolika.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
03-05-2010 11:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Tradycjonalista to ten, który uważa, że Kościół powinien zmieniać swiat, a nie zmieniać sie wraz ze swiatem Oczko


za Chestertonem.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
04-05-2010 16:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #5
 
bo Bóg sie nie zmienia i jego prawa też się nie zmieniają
wiec to my musimy się do nich dostosować
a nie Bóg do nas

mój chomik
25-09-2010 22:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #6
 
Ależ Bóg cały czas dostosowuje się do poziomu rozumienia człowieka. Wystarczy prześledzić Pismo Święte. Po prostu nie jesteśmy w stanie pojąć Jego całej doskonałości jak również i siebie. Dlatego Bóg poniekąd "zaniża się" do człowieka. Albo raczej do jego poziomu. Inaczej człowiek by Go absolutnie nie pojął i w konsekwencji odrzucił. To samo Kościół. Nie jest żywą skamieliną. To On jest dla człowieka. I musi przemawiać doń w sposób zrozumiały i czytelny. Oczywiście Prawdy głoszone przez Niego są stałe, jednak sposób ich wyrażania się zmienia wraz ze zmianą mentalności człowieka. Również odpowiedź człowieka na interwencje Boga w jego życiu jest inna w zależności od czasu, zrozumienia, mentalności czy kultury.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
26-09-2010 08:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #7
 
merkaba napisał(a):bo Bóg sie nie zmienia i jego prawa też się nie zmieniają
owszem , Bóg sie nie zmienia , ale nie zapomnijmy że Duch Święty działa i to jest równoczesne z tym że Kościół pod natchnieniem Ducha Świętego wprowadza chociażby nowe dogmaty

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
04-11-2010 01:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
bashca napisał(a):Kościół pod natchnieniem Ducha Świętego wprowadza chociażby nowe dogmaty
A jakis przykład na poparcie tej - jakże smiałej - tezy? :twisted:

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
04-11-2010 06:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #9
 
Owszem. Kiedy Maryja żyła w ziemskim Kościele, nie mogło być mowy o dogmacie o wniebowzięciu.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
04-11-2010 08:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #10
 
Kościół nie powstał dopiero po Pentecoste. Wspólnota apostołów z Jezusem, też była Kościołem.
Większość dogmatów powstała po Pentecoste. :- I dobrze- bo Kościół nie jest skamieliną. Jest żywym organizmem i wraz z jego rozwojem, rośnie też rozumienie pewnych prawd. Jezus zapowiedział, że będzie w swoim Kościele aż do końca świata. Jeśli Jezus jest w nim, jest Duch Święty, a ludzie dojrzeli do tych prawd, to czemu nie?. Czyżbyś sugerował że, w 1-szych wiekach ludzie byli mądrzejsi i dojrzalsi niż dzisiaj? Czyżby dzisiaj ramię Jahwe było krótsze niż wtedy? Dzisiaj Bóg już nie działa?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
04-11-2010 10:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #11
 
Kyllyan napisał(a):bashca napisał/a:
Kościół pod natchnieniem Ducha Świętego wprowadza chociażby nowe dogmaty

A jakis przykład na poparcie tej - jakże smiałej - tezy?
a skąd to zdziwienie? bo nie bardzo rozumiem Kyllan , naprawde pierwszy raz słyszysz o dogmatach, skoro nazywasz je moja śmiała tezą?

Przecież sam Jezus powiedział kiedyś „Ty jesteś Piotr, czyli skała i na tej skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16,18) czy też
„Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy” (16,12-13)

istnienie dogmatu jest mozna powiedziec następstwem słów Jezusa, a pierwszy raz Kościół wspominiał o tym na Soborze I
„Wiarą boską i katolicką należy wierzyć w to wszystko, co jest zawarte w słowie Bożym spisanym lub przekazanym Tradycją i przez Kościół jest podawane do wierzenia jako przez Boga objawione, czy to w uroczystym orzeczeniu, czy to w zwyczajnym i powszechnym nauczaniu” (DS, nr 3011)

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
04-11-2010 22:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów