Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kult Maryjny
Autor Wiadomość
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Kult Maryjny
Ten temat jest częściowo kontynuacją tego tematu: http://www.forum.e-sancti.net/viewtopic....379#156379

Mianowicie prosiłbym katolików o podanie fragmentów z Biblii mówiąc o kulcie Maryi.
Na początku chciałbym przeprosić za moje poprzednie posty. Teksty o brudnych katolikach rzeczywiście do najmądrzejszych nie należały i przepraszam za to oraz za sprowadzanie dyskusji do bezsensownej kłótni. Od teraz spróbuję przytemperować swój język. Mam prośbę do omyk. W tym temacie nie zajmujemy się moimi rzekomymi problemami z wiarą.

Chciałbym dogłębnie poznać wasze stanowisko o kulcie Maryi.

Na początek chciałbym się zająć pewnym fragmentem, który jest dość mocnym potwierdzeniem:

Cytat:Łk 1,41-55; BT napisał/a:
Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: "Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana". Wtedy Maryja rzekła:
"Wielbi dusza moja Pana,
i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.
Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej.
Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia,
gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny.
Święte jest Jego imię -
a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia [zachowuje] dla tych, co się Go boją.

Dokładnie to ten fragment:
Cytat:Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia,
gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny.

Tutaj Maryja ewidentnie rozpoczyna własny kult. Zanim zabiorę się do interpretacji chciałbym pokazać ten sam fragment z Biblii Poznańskiej:

Cytat: (45) O szczęśliwa, która uwierzyła, że spełni się to, co jej Pan powiedział. (46) Maryja rzekła: - Uwielbia dusza moja Pana. (47) I rozradował się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim. (48) Bo spojrzał na swoją pokorną służebnicę. I odtąd nazywać mnie będą szczęśliwą wszystkie narody. (49) Bo wielkie rzeczy uczynił dla mnie Wszechmocny.

W tym tłumaczeniu zamiast słowa błogosławiona jest słowo szczęśliwa, które już niekoniecznie oznacza rozpoczęcie kultu.

Sprawdziłem ównież w trzech angieslkich tłumaczeniach. W King James Version i Webster Bible jest " from henceforth all generations will call me blessed.", co znaczy mniej więcej "odtąd wszystkie pokolenia będą mnie nazywać błogosławioną".

Natomiast w Young's Literal Translation jest "henceforth call me happy shall all the generations,", co znaczy "odtąd wszystkie pokolenia będą nazywać mnie szczęśliwą".

Teraz pojawia się problem. Właściwie to kilka po pierwsze. Czy Maryja może sama nazwać się błogosławioną i rozpocząć swój kult? Oczywiście, że nie może. Taka władza należy tylko do Boga. Po drugie, czy błogosławiony oznacza mająca władzę zmienia losu człowieka po śmierci?

Zastanówmy się też, co oznacza słowo "błogosławiona"? Bynajmniej nie oznacza to święta lub boska. Błogosławiona to raczej pozdrowiona lub radosna. Oczywiście, jeśli przyjmiemy tłumaczenie z Biblii Poznańskiej, czyli szczęśliwa to ten cytat nie ma nic do rzeczy w sprawie kultu maryjnego.

W Biblii Łacińskiej jest słowo "dicent", które nie wiem co oznacza, a jest tym słowem kluczem. To słowo występuje w tym fragmencie: "ex hoc beatam me dicent omnes generationes" wiem, omnes generationes oznacza wszystkie pokolenia.

Zna ktoś z was słownik łaciński w internecie?

<cenzura> Tutaj był link do bardzo pouczającego i głębokiego tekstu, niestety nie zgadzał się z jedynie słuszną prawdą i musiał zostać usunięty.
05-05-2010 01:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #2
 
Cytat: Czy Maryja może sama nazwać się błogosławioną i rozpocząć swój kult? Oczywiście, że nie może. Taka władza należy tylko do Boga.
A gdyby mówiła z natchnienia Ducha? Mowa prorocka, i te sprawy... Uśmiech
Nie bardzo rozumiem ten problem, szczerze mówiąc, bo przecież "błogosławiony" to znaczy tyle, ile "szczęśliwy"... Podobny temat był tutaj: http://forum.e-sancti.net/viewtopic.php?p=135898
Tu też roztrząsaliśmy znaczenie słowa, którego użyła Maryja Oczko

Cytat:Zastanówmy się też, co oznacza słowo "błogosławiona"? Bynajmniej nie oznacza to święta lub boska. Błogosławiona to raczej pozdrowiona lub radosna.
Bremesie, myślę, że błędnie pojmujesz kult świętych. Nie dotyczy bogów czy nadludzi, ale ludzi. Zwykłych, takich jak my. Świętość żadnego świętego nie jest samodzielnym blaskiem, świętością autonomiczną. O tyle święty jest "święty", o ile daje w sobie miejsce Bogu - Który jedynie jest Święty, Święty, Święty :arrow: to znaczy: "Najświętszy". Powtórzenie przymiotnika pełniło funkcję stopniowania. Maryja świeci blaskiem, ale nie swoim własnym, tylko Boga - Ojca, Syna i Ducha Świętego. Jest pełna łaski, pełna Ducha Świętego, On na Nią zstąpił i moc Najwyższego Ją ocieniła.
Tak jak księżyc świeci blaskiem słońca, tak Maryja jest święta świętością Boga Najwyższego Uśmiech
A ponieważ Ona pozwoliła Bogu wypełnić się całkowicie, nie zgrzeszyła w niczym i stała się wierną we wszystkim, dlatego Pan, powołując Ją do tak wielkiej misji, zachował Ją nieskalaną, wolną od grzechu nie tylko uczynkowego, ale też pierworodnego, całkowicie czystą i dziewiczą - o czym mówi Pismo Święte, że Mesjasz miał się narodzić z Dziewicy.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
05-05-2010 02:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Nie bardzo rozumiem dlaczego słowo "dicent" ma być do czegokolwiek kluczem. Jest to trzecia osoba liczby mnogiej słowa "dicere" - mówić, twierdzić, pokazywać, nazywać. dosłownie: z tego błogosławioną mnie nazywają wszystkie pokolenia.
poza tym, Bremes - ja nie wierzę w to co sam wyczytam z Biblii, tylko w to, co mi Kościół do wierzenia podaje.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
05-05-2010 07:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #4
 
Cytat:Nie bardzo rozumiem dlaczego słowo "dicent" ma być do czegokolwiek kluczem. Jest to trzecia osoba liczby mnogiej słowa "dicere" - mówić, twierdzić, pokazywać, nazywać. dosłownie: z tego błogosławioną mnie nazywają wszystkie pokolenia.

Z łaciny jestem bardzo kiepski, więc bardziej zgadywałem niż wiedziałem. Dziękuje za wytłumaczenie.

Cytat:poza tym, Bremes - ja nie wierzę w to co sam wyczytam z Biblii, tylko w to, co mi Kościół do wierzenia podaje.

W takim razie jakie argumenty podaje Kościół uzasadniając kult Maryjny?

Cytat:A gdyby mówiła z natchnienia Ducha? Mowa prorocka, i te sprawy... Uśmiech
Nie bardzo rozumiem ten problem, szczerze mówiąc, bo przecież "błogosławiony" to znaczy tyle, ile "szczęśliwy"... Podobny temat był tutaj: http://forum.e-sancti.net/viewtopic.php?p=135898

No i nie rozstrzygnięto tam, które słowo jest prawdziwe, ale z tego co tam wyczytałem to jednak bardziej błogosławiona.

Cytat:Nie bardzo rozumiem ten problem, szczerze mówiąc, bo przecież "błogosławiony" to znaczy tyle, ile "szczęśliwy"...

No po części się z tobą zgadzam, ale jednak błogosławiony jest mocniejszym wyrazem.

Cytat:Bremesie, myślę, że błędnie pojmujesz kult świętych. Nie dotyczy bogów czy nadludzi, ale ludzi. Zwykłych, takich jak my. Świętość żadnego świętego nie jest samodzielnym blaskiem, świętością autonomiczną. O tyle święty jest "święty", o ile daje w sobie miejsce Bogu - Który jedynie jest Święty, Święty, Święty :arrow: to znaczy: "Najświętszy". Powtórzenie przymiotnika pełniło funkcję stopniowania. Maryja świeci blaskiem, ale nie swoim własnym, tylko Boga - Ojca, Syna i Ducha Świętego. Jest pełna łaski, pełna Ducha Świętego, On na Nią zstąpił i moc Najwyższego Ją ocieniła.

Po twoim wytłumaczeniu tym bardziej nie rozumiem tego kultu Uśmiech.
Z tego co piszesz wynika, że Maryja jest zaliczana jako święta?

Cytat:A ponieważ Ona pozwoliła Bogu wypełnić się całkowicie, nie zgrzeszyła w niczym i stała się wierną we wszystkim, dlatego Pan, powołując Ją do tak wielkiej misji, zachował Ją nieskalaną, wolną od grzechu nie tylko uczynkowego, ale też pierworodnego, całkowicie czystą i dziewiczą - o czym mówi Pismo Święte, że Mesjasz miał się narodzić z Dziewicy.

Masz jakiś fragment z Biblii uzasadniający dogmat o niepokalanym poczęciu Maryi?

<cenzura> Tutaj był link do bardzo pouczającego i głębokiego tekstu, niestety nie zgadzał się z jedynie słuszną prawdą i musiał zostać usunięty.
05-05-2010 11:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #5
 
Cytat:Z tego co piszesz wynika, że Maryja jest zaliczana jako święta?
Noo...
Jest człowiekiem, Jej rodzice byli ludźmi, Jej dziadkowie byli ludźmi...

[ Dodano: Sro 05 Maj, 2010 15:52 ]
Mam argument bardzo mocny, wynikający z Tradycji. Bremes, chrześcijaństwo nie jest 'religią Księgi', Pismo Święte nie zostało spisane w jakimś świętym transie, ani nie zostało wyszeptane przez anioła słowo w słowo do ucha autora czy nawet autorów natchnionych. To Naród Wybrany współpracując z Bogiem kształtował Pismo Święte - najpierw od Starego Testamentu, aż po Nowy, który został spisany z natchnienia Ducha Świętego przez chrześcijan. Gdybyś kazał pierwszym chrześcijanom udowadniać ich wiarę w Piśmie Nowego Testamentu, mogliby mieć niemały problem, gdyby okazało się, że tego Pisma jeszcze po prostu nie było. Najpierw była wiara, a potem spisano Pismo, nie odwrotnie.
Pismo jest częścią Tradycji. Tradycja - niczym innym, jak tym, co Bóg objawił Kościołowi. Pismo mówi wyraźnie: wiele innych rzeczy dokonał Jezus, a gdyby je chcieć spisać, to nie starczyłoby miejsca na świecie, żeby przechowywać wszystkie księgi o Jego dziełach Uśmiech sam Jezus też mówi, że Apostołowie nie wszystko od Niego usłyszeli osobiście, wielu spraw nie mogli jeszcze pojąć. Dopiero Duch Święty posłany później miał o wszystkim pouczyć.

A powiedz mi tak na logikę... jaki byłby sens tego, żeby Jezus rodził się z Dziewicy, gdyby nie była również Niepokalana? Czy Bóg nie mógł przyjść na świat w dowolny sposób, jaki tylko by chciał sobie wybrać? Owszem, mógł. Wybrał jednak, by zachować Swoją Matkę w dziewictwie. Dla mnie to wyraz Jej doskonałej czystości również, a może nawet przede wszystkim pod względem bezgrzeszności.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
05-05-2010 15:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #6
 
Cytat:Mam argument bardzo mocny, wynikający z Tradycji.

Chyba nie napisałem tego wcześniej dość jasno. Nie interesują mnie argumenty wynikające z Tradycji. Interesuje mnie tylko i wyłącznie Biblia. Zarzucaliście mi, że nie znam tekstu Biblii, więc wyciągnąłem rękę i proszę was o fragmenty, które mają potwierdzić stawiane przez was tezy. Moja znajomość Pisma jest dość ograniczona, gdyż czytałem je tylko raz. Przyznaję się do mojej ograniczonej wiedzy i proszę was o fragmenty. Nie interesują mnie wasze domysły i Tradycja Kościoła.

Cytat: Bremes, chrześcijaństwo nie jest 'religią Księgi',

Cytat:Pismo mówi wyraźnie: wiele innych rzeczy dokonał Jezus, a gdyby je chcieć spisać, to nie starczyłoby miejsca na świecie, żeby przechowywać wszystkie księgi o Jego dziełach Uśmiech sam Jezus też mówi, że Apostołowie nie wszystko od Niego usłyszeli osobiście, wielu spraw nie mogli jeszcze pojąć. Dopiero Duch Święty posłany później miał o wszystkim pouczyć.

Jako odpowiedź zacytuję twoje słowa:

Cytat:
Cytat:Po prostu albo się jest chrześcijaninem i trzyma się Biblii albo się nim nie jest i się nie trzyma Biblii. Nie ma stanów pośrednich.
O, zgadzam się!


Cytat:A powiedz mi tak na logikę... jaki byłby sens tego, żeby Jezus rodził się z Dziewicy, gdyby nie była również Niepokalana? Czy Bóg nie mógł przyjść na świat w dowolny sposób, jaki tylko by chciał sobie wybrać? Owszem, mógł. Wybrał jednak, by zachować Swoją Matkę w dziewictwie. Dla mnie to wyraz Jej doskonałej czystości również, a może nawet przede wszystkim pod względem bezgrzeszności.

Mnie nie interesuje logika. Mnie interesuje Pismo Święte.

Omyk, proszę Cię o niezmienianie tematu, Nie rozmawiamy tu o Tradycji Kościoła ani o logice. Tutaj jako jedyne argumenty prosiłbym fragmenty z Pisma Świętego.

<cenzura> Tutaj był link do bardzo pouczającego i głębokiego tekstu, niestety nie zgadzał się z jedynie słuszną prawdą i musiał zostać usunięty.
05-05-2010 17:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Bremes, jest mardopsc lat 5, 10, 20, 40, 70...kiedys czytajac co pisales zrozumiesz. :wink:

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
05-05-2010 17:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #8
 
Cytat:Bremes, jest mardopsc lat 5, 10, 20, 40, 70...kiedys czytajac co pisales zrozumiesz. :wink:

Jak to się ma do tematu?

<cenzura> Tutaj był link do bardzo pouczającego i głębokiego tekstu, niestety nie zgadzał się z jedynie słuszną prawdą i musiał zostać usunięty.
05-05-2010 17:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Agrumenty krórymi sie posługujesz są niestety ale dziecinne. :roll:

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
05-05-2010 18:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #10
 
Cytat:Agrumenty krórymi sie posługujesz są niestety ale dziecinne. :roll:

Za to Ty nie używasz żadnych argumentów.

<cenzura> Tutaj był link do bardzo pouczającego i głębokiego tekstu, niestety nie zgadzał się z jedynie słuszną prawdą i musiał zostać usunięty.
05-05-2010 18:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #11
 
Cytat:Chyba nie napisałem tego wcześniej dość jasno. Nie interesują mnie argumenty wynikające z Tradycji. Interesuje mnie tylko i wyłącznie Biblia.
Biblia wynika z Tradycji. Jeżeli nie interesują Cię argumenty wynikające z Tradycji, to nie może Cię również interesować ani jedno słowo z Pisma Świętego.

Cytat:Mnie nie interesuje logika.
No i to jest problem, przyznasz...

Bremes, zastanawiałeś się kiedyś jak powstało Pismo Święte?

Kiedy Apostołowie uwierzyli w Zmartwychwstanie, widząc Zmartwychwstałego Jezusa, nie było jeszcze żadnych Pism Nowego Testamentu. Ich wiara nie wynikała z Pisma, ale kształtowała Tradycję, a jednocześnie była przez nią kształtowana (przez wcześniejszą Tradycję rozbudowaną o nowe doświadczenie wiary).
Kiedy początkowo przekazywali sobie nawzajem ustnie tę Dobrą Nowinę, kiedy nie było jeszcze żadnych Pism - to też opierali się na Tradycji.

Pisałeś kiedyś pamiętnik?
Wyobraź sobie żołnierza, który przeżył wojnę opisując część swoich doświadczeń w pamiętnikach. Te pamiętniki pisał na bieżąco, doświadczając różnych rzeczy, powpinał w nie również listy do swojej ukochanej, fragmenty swoich modlitw, opisy walk... Przychodzi do niego teraz jego wnuk i mówi - dziadku, opowiedz mi o tym, czego doświadczyłeś. Dziadek więc opowiada o sumie swoich doświadczeń, ze szczegółami, o sprawach, które wiedział już wtedy, jako młody mężczyzna, i o sprawach, których nauczył się dopiero później. Wnuk przerywa mu: -Ale dziadku, tego nie ma w twoich pamiętnikach! Dziadek odpowiada: -owszem, pamiętniki zawierają sedno moich doświadczeń, ale pozwól, że opowiem ci szerzej, jak to było, przecież ja to przeżyłem, ja nadal żyję moim życiem...
- Mnie nie interesują twoje doświadczenia, ani twoje życie, mnie interesują pamiętniki. Tylko pamiętniki.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
05-05-2010 19:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #12
 
Cytat:Biblia wynika z Tradycji. Jeżeli nie interesują Cię argumenty wynikające z Tradycji, to nie może Cię również interesować ani jedno słowo z Pisma Świętego.

Uważasz, że to usprawiedliwia wymyślanie dogmatów bez poparcia w Piśmie Świętym?
Pismo wynika z przeżyć autorów. Pismo jest zapisem historycznym, czyli kroniką. Tam nie ma "Maryja została poczęta niepokalanie bo tak jest logicznie". Pismo wynika z przeżyć autorów i koniec. Natomiast Tradycja Kościoła wynika w pomysłów Kościoła, które powstawały na przestrzeni wieków.

Cytat:Kiedy Apostołowie uwierzyli w Zmartwychwstanie, widząc Zmartwychwstałego Jezusa, nie było jeszcze żadnych Pism Nowego Testamentu. Ich wiara nie wynikała z Pisma, ale kształtowała Tradycję, a jednocześnie była przez nią kształtowana (przez wcześniejszą Tradycję rozbudowaną o nowe doświadczenie wiary).
Kiedy początkowo przekazywali sobie nawzajem ustnie tę Dobrą Nowinę, kiedy nie było jeszcze żadnych Pism - to też opierali się na Tradycji.

Pismo powstało z ich własnych przeżyć. Po prostu pisali, co widzieli.

Cytat:Pisałeś kiedyś pamiętnik?
Wyobraź sobie żołnierza, który przeżył wojnę opisując część swoich doświadczeń w pamiętnikach. Te pamiętniki pisał na bieżąco, doświadczając różnych rzeczy, powpinał w nie również listy do swojej ukochanej, fragmenty swoich modlitw, opisy walk... Przychodzi do niego teraz jego wnuk i mówi - dziadku, opowiedz mi o tym, czego doświadczyłeś. Dziadek więc opowiada o sumie swoich doświadczeń, ze szczegółami, o sprawach, które wiedział już wtedy, jako młody mężczyzna, i o sprawach, których nauczył się dopiero później. Wnuk przerywa mu: -Ale dziadku, tego nie ma w twoich pamiętnikach! Dziadek odpowiada: -owszem, pamiętniki zawierają sedno moich doświadczeń, ale pozwól, że opowiem ci szerzej, jak to było, przecież ja to przeżyłem, ja nadal żyję moim życiem...
- Mnie nie interesują twoje doświadczenia, ani twoje życie, mnie interesują pamiętniki. Tylko pamiętniki.

I to niby ja posługuje się dziecinnymi argumentami? Po pierwsze, ludzie którzy ustanawiali kult Maryi żyli kilkaset lat po Chrystusie, więc oni nie mogli opowiedzieć, co widzieli. Podam Ci podobny przykład:

Spotyka się dwóch wnuków pewnego żołnierza i czytają jego pamiętnik.
- Szkoda, że nie poznaliśmy nigdy naszego dziadka, ale mamy jego pamiętniki - mówi pierwszy
- Ja myślę, że on miał blond włosy - mówi drugi
- Skąd wiesz, przecież nic o tym nie ma w pamiętnikach?
- No przecież to logiczne, że miał blond włosy
- Ale w pamiętnikach nic o tym nie ma. Co ty za bzdury opowiadasz.
- Przecież to logiczne. Zobacz, jego pamiętniki powstały z Tradycji, a on sam na końcu napisał, że nie zdążył wszystkiego opisać. My jesteśmy jego potomkami, więc kontynuujemy Tradycję i dlatego on miał blond włosy.

Dalej czekam na fragment. Chyba się ich nie doczekam.

<cenzura> Tutaj był link do bardzo pouczającego i głębokiego tekstu, niestety nie zgadzał się z jedynie słuszną prawdą i musiał zostać usunięty.
05-05-2010 20:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Bremes napisał(a):Cytat:
Kiedy Apostołowie uwierzyli w Zmartwychwstanie, widząc Zmartwychwstałego Jezusa, nie było jeszcze żadnych Pism Nowego Testamentu. Ich wiara nie wynikała z Pisma, ale kształtowała Tradycję, a jednocześnie była przez nią kształtowana (przez wcześniejszą Tradycję rozbudowaną o nowe doświadczenie wiary).
Kiedy początkowo przekazywali sobie nawzajem ustnie tę Dobrą Nowinę, kiedy nie było jeszcze żadnych Pism - to też opierali się na Tradycji.


Pismo powstało z ich własnych przeżyć. Po prostu pisali, co widzieli.
Z nachnienia...Nie kazdy pisal co widzial.

Bremes napisał(a):Cytat:
Agrumenty krórymi sie posługujesz są niestety ale dziecinne.


Za to Ty nie używasz żadnych argumentów.
Umkneło ci z wczesniejszego tematu:

Bremes napisał(a):Bremes, zlituj się... Nie widzisz, że to aż śmiesznie brzmi w ustach osoby, która wymyśla sobie własnego boga, własny kult? To jest właśnie bałwochwalstwo w swej istocie!


Oczywiście, że to jest bałwochwalstwo. Tylko ja nigdy nie mówiłem, że Biblia jest Słowem Bożym i nigdy nie mówiłem, że jestem chrześcijaninem. Katolicy natomiast twierdzą, że są chrześcijanami, co jest kłamstwem. Po prostu oceniam waszą wiarę używając waszych miar. Ja osobiście nic nie mam przeciw pogańskim kultom Matki Bożej, ale chrześcijanin już nie może go popierać.
I moja odpowiedz tam:

Kiepsko znasz Biblie, ma dodatek pomimo tej niewiedzy urządzasz ataki. Dla nas Jezus to Bóg, Maryje na podstawie Jej macierzyństwa i paralelnych fragmentów pomiędzy Starym Testamentem[1 księga Samuela] a Nowym[Ewangelia Łukasza] traktujemy jak Arkę Przymierza

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
05-05-2010 20:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #14
 
@Scott Mógłbyś podać mi dokładnie o jakie fragmenty Ci chodzi? Która księga, rozdział i wersety.

<cenzura> Tutaj był link do bardzo pouczającego i głębokiego tekstu, niestety nie zgadzał się z jedynie słuszną prawdą i musiał zostać usunięty.
05-05-2010 20:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #15
 
Cytat:Uważasz, że to usprawiedliwia wymyślanie dogmatów bez poparcia w Piśmie Świętym?
W ogóle nie uważam, żeby ogłaszanie dogmatów wymagało usprawiedliwienia. Czy Jezus nie dał Kościołowi władzy związywania?

Nikt domatów nie "wymyśla", a jedynie formalnie ustanawia dogmatem to, w co Kościół powszechny od dawna już wierzył.

Cytat:Pismo wynika z przeżyć autorów i koniec. Natomiast Tradycja Kościoła wynika w pomysłów Kościoła, które powstawały na przestrzeni wieków.
Pismo jest częścią Tradycji. Tradycja definiuje wiarę Kościoła, a sama wiara przez wieki buduje Tradycję. Tak samo Pismo jako część Tradycji. Autorem Biblii jest Bóg i Kościół. Kościół współpracujący z Bogiem.

Cytat:Pismo powstało z ich własnych przeżyć. Po prostu pisali, co widzieli.
Czasem pisali, co widzieli, a czasem nie. Pismo składa się z wielu ksiąg różniących się pod względem form literackich.

Cytat:I to niby ja posługuje się dziecinnymi argumentami?
Czy ja to napisałam?

Cytat:Po pierwsze, ludzie którzy ustanawiali kult Maryi żyli kilkaset lat po Chrystusie, więc oni nie mogli opowiedzieć, co widzieli.
To błędne założenie Uśmiech
Modlitwa "pod Twoją obronę..." pochodzi z III wieku Uśmiech

Spójrz też tu, to Cię powinno zainteresować:
Cytat:Justyn Męczennik (ur.100) "Dialog z Żydem Tryfonem" (100:4-5) "Zrozumieliśmy, że (Chrystus) stał się człowiekiem przez Dziewicę, by owo nieposłuszeństwo wężowe tą samą drogą, jaką się rozpoczęło, również do końca dobiegło. Ewa bowiem jako dziewica nienaruszona poczęła słowo wężowe i zrodziła nieposłuszeństwo i śmierć. Wiarę zaś i radość poczęła Dziewica Maryja...".

Św.Ireneusz (ur.130-40) "Wykład Nauki Apostolskiej" (33) "Przez nieposłuszną dziewicę człowiek został uderzony, upadł i umarł. Również przez Dziewicę posłuszną Słowu Bożemu człowiek (...) na nowo odzyskał życie. (...) Słuszną i konieczną rzeczą było, aby Adam został odnowiony w Chrystusie (...) i aby Ewa została odnowiona w Maryi. Aby Dziewica, zostawszy obrończynią dziewicy, zmazała i obaliła nieposłuszeństwo dziewicy przez swe posłuszeństwo Dziewicy".

Tertulian (ur.155) "O ciele Chrystusa" (17:2) "Tak jak Ewa uwierzyła wężowi, tak Maryja uwierzyła aniołowi. Przestępstwo, które popełniła ta pierwsza, druga poprzez swoją wiarę zmazała".

Hipolit (ur. przed 170) "O Antychryście" (4) i "Homilia o Psalmach" (70) "Słowo Boże będąc bez ciała, przyodziało się w święte ciało wzięte ze świętej Dziewicy (...) Pan jest bez grzechu, będąc z drzewa nie podlegającego zepsuciu według człowieczeństwa, mianowicie z Dziewicy i z Ducha Św.".

św.Efrem ( 373) "W Tobie Panie nie ma skazy, nie ma też skazy w Twojej Matce" (Carmina Nisebina).

Akta męczeńskie św.Andrzeja (IIIw.) "Jak z niepokalanej ziemi został stworzony Adam, tak było konieczne by z Niepokalanej Dziewicy narodził się Syn Boży".

św.Amfiloch ( 396) "Ten, który uczynił pierwszą dziewicę Ewę, bez zmazy uczynił, uczynił również drugą (Maryję) bez plamy i winy".

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
05-05-2010 20:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów