Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kult Maryjny
Autor Wiadomość
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #31
 
godunow napisał(a):Mnie się wydaje że musimy mieć większe zaufanie do Biblii i baczyć co by w kościołach podawane prawdy były zgodne z Biblia ..
Ależ ja mam zaufanie do Biblii. Cytat, który przytoczyłes stwierdza, że nie mam zaufania do siebie Oczko
W Kościele nawet pojedynczy duchowny nie ma prawa po swojemu interpretować Pisma.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
11-05-2010 13:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #32
 
Piszesz przytaczasz link i w tym linku jest takie stwierdzenie cytuje
Kod:
Należy zauważyć, że rozwój kultu nie wywodzi się bezpośrednio z Pisma świętego, ale przyczyniły się do niego zdarzenia historyczne, apokryfy, religijność ludowa
]
Zapytam czy wierzysz w Ewangelie czy w Apokryfy i religijność ludowa.. Po to były Sobory Powszechne .Ja nie znam żadnego Soboru który by uznał ,że Apokryfami można się posiłkować przy głoszenie Słowa Bożego..

Dlatego pytanie skąd takie uznanie do Apokryfów..?? No to uznajmy Apokryf np. Ewangelię Marii Magdaleny która to Ewangelia sugeruje jakoby Jezus miał dzieci..

Uznajmy Ewangelię Judasza..??? Jak uznajemy apokryfy to wszystkie a nie wybiorczo..
Pytam dlatego bo to są podstawy powstania kultu maryjnego .

Pozdrawiam

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
11-05-2010 14:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #33
 
Cytat:Nie bardzo się z tym idzie zgodzić odnośnie Nowego Testamentu. Chrystus zrównał wszystkie narody . Dla chrześcijanina zwłaszcza pierwotnego nie istnieje pojęcie naród..
Rozwijasz skądinąd słuszną myśl św. Pawła, ale nie zauważasz, że dzieje chrześcijan były nieco bardziej burzliwe, przypomnij sobie konflikt o chrześcijan z Antiochii, pierwsi chrześcijanie (zresztą judeochrześcijanie) mieli wątpliwości jak postąpić z tymi pochodzącymi spośród pogan, na tyle duże wątpliwości, że musieli uciec się do autorytetu Apostołów i starszych z Jerozolimy.
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że Kościół zaczął się pośród Żydów, a dopiero później rozciągnął się na pogan. Dziękujmy Bogu, że uczynił wszystkie narody równymi, ale nie zapominajmy też o słowach: "Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego! Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela", pamiętajmy o tym, co powiedział Jezus do Syrofenicjanki. Pamiętajmy też o słowach Pawła:
Cytat:Nie chcę jednak, bracia, pozostawiać was w nieświadomości co do tej tajemnicy - byście o sobie nie mieli zbyt wysokiego mniemania - że zatwardziałość dotknęła tylko część Izraela aż do czasu, gdy wejdzie [do Kościoła] pełnia pogan. I tak cały Izrael będzie zbawiony, jak to jest napisane: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel, odwróci nieprawości od Jakuba. I to będzie moje z nimi przymierze, gdy zgładzę ich grzechy. Co prawdą - gdy chodzi o Ewangelię - są oni nieprzyjaciółmi [Boga] ze względu na wasze dobro; gdy jednak chodzi o wybranie, są oni - ze względu na przodków - przedmiotem miłości. Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne.


[ Dodano: Wto 11 Maj, 2010 15:06 ]
Cytat:Ja jednak bym bardziej wierzył dokumentom soborowym z IV wieku .. Które nic nie wspominają o kulcie maryjnym..
A po co miały wspominać?
Nie chcę być złośliwa, ale czy dokumenty soborowe z IV wieku wspominały coś o myciu zębów?

Cytat:Pamiętać też należy że do III wieku powstaje ponad 60 pism zwanych Ewangeliami... W tym Ewangelia Marii Magdaleny , Judasza et. A w powszechnym użyciu jest 16 Ewangelii Dopiero w IV wielu Sobór Nicea I zaczyna porządkować Ewangelie takie jakie dzisiaj uznawane są za kanoniczne..
A może właśnie ze względu na zaczynające się panoszyć herezje sobór rozwiązuje kwestie problematyczne?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
11-05-2010 15:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #34
 
Piszesz
Cytat:A po co miały wspominać?
Nie chcę być złośliwa, ale czy dokumenty soborowe z IV wieku wspominały coś o myciu zębów?
Faktycznie nie pisze... Al zęby myto bo tezn zwyczaj był znany w Rzymie w tamtych czasach..
Alez drugiej strony czy gdzieśw casch Chrystusa piszą że nie ma radia telewizji komputerów,,
Na pewno o tym nie piszą.. Czyli mamy wnioskować.. że komputery i tv były znane w tamtym czasie ???
Pisać ze były bo nikt nie pisał że nie było.. ??

Piszesz dalej..
Cytat:A może właśnie ze względu na zaczynające się panoszyć herezje sobór rozwiązuje kwestie problematyczne?
Ty sama niejako sama sobie odpowiadasz.. bo właśnie wiele ksiąg apokryfów uznano jako herezję . Za herezję uznano w tych księgach wiele rzeczy w tym kult maryjny.. Uznano jako za herezję nie włączając tych Ewangelii jako kanoniczne... Parę apokryfów uznaje Islam który twierdzi jakoby Chrystusa nie ukrzyżowano ..
Reasumując według Biblii i NT żaden dogmat Maryjny nie ma sensu..

[ Dodano: Wto 11 Maj, 2010 15:47 ]
Piszesz
Cytat:Rozwijasz skądinąd słuszną myśl św. Pawła, ale nie zauważasz, że dzieje chrześcijan były nieco bardziej burzliwe, przypomnij sobie konflikt o chrześcijan z Antiochii, pierwsi chrześcijanie (zresztą judeochrześcijanie) mieli wątpliwości jak postąpić z tymi pochodzącymi spośród pogan, na tyle duże wątpliwości, że musieli uciec się do autorytetu Apostołów i starszych z Jerozolimy.
Hm no wiesz mnie się wydaje że 50 dni po paruzji Apostołowie rozbiegli się na ówczesny świat i zakładali.. kościół Chrystusowy . Zapewne wiesz Judeo-chrześcijanom przewodzi Piotr Apostoł jest przeciwny aby nauki Chrystusa przyjmowali poganie.. Kościół Chrystusowy rozwijał się równolegle i u pogan jak i u Żydów.. Bardziej intensywnie u pogan.

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
11-05-2010 15:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #35
 
Cytat:Faktycznie nie pisze... Al zęby myto bo tezn zwyczaj był znany w Rzymie w tamtych czasach..
Alez drugiej strony czy gdzieśw casch Chrystusa piszą że nie ma radia telewizji komputerów,,
Na pewno o tym nie piszą.. Czyli mamy wnioskować.. że komputery i tv były znane w tamtym czasie ???
Pisać ze były bo nikt nie pisał że nie było.. ??
Nie rozumiem. Godunow, piszesz jednocześnie, że kult maryjny w IV wieku nie był znany (analogia do komputerów i TV) i że był znany w pewnych środowiskach (analogia do 16 apokryficznych ewangelii i różnych błędów czy herezji). To którą opcję w końcu uważasz za właściwą? Trudno mi polemizować z dwoma sprzecznymi opiniami.

Cytat:Ty sama niejako sama sobie odpowiadasz.. bo właśnie wiele ksiąg apokryfów uznano jako herezję . Za herezję uznano w tych księgach wiele rzeczy w tym kult maryjny..
Nie, to Ty sam sobie przeczysz Uśmiech Nie kult maryjny, a co najwyżej źle pojęty, wypaczony i przerysowany kult. Sam napisałeś, że sobór potępiał herezje, a o kulcie Maryi nie było na nim ani słowa. Pozwól, że zacytuję: "Ja jednak bym bardziej wierzył dokumentom soborowym z IV wieku .. Które nic nie wspominają o kulcie maryjnym.." :arrow: skoro więc dokumenty potępiające herezje nic nie wspominają o kulcie maryjnym, który już wtedy istniał (jak rozumiem to Twoja opinia :arrow: "Ba w niektórych odłamach chrześcijaństwa rzeczywiście zaczyna pojawiać się namiastka kultu.."), to sprawa jest jasna Uśmiech

Cytat:Reasumując według Biblii i NT żaden dogmat Maryjny nie ma sensu..
Z tokiem rozumowania można się zgadzać lub nie zgadzać (ja się akurat nie zgadzam), ale jedno trzeba przyznać całkowicie obiektywnie: zacytowany wniosek nijak z niego nie wypływa.
Piszesz coś o zupełnie innych sprawach, po czym po słowie "reasumując" dodajesz zdanie, które absolutnie nie jest wnioskiem, a jedynie Twoim poglądem.
Może zacytuj z Biblii i NT fragment, który przeczy sensowi któregokolwiek z dogmatów Maryjnych, ok?

Cytat:Zapewne wiesz Judeo-chrześcijanom przewodzi Piotr Apostoł jest przeciwny aby nauki Chrystusa przyjmowali poganie..
Czy na pewno tak to było, jak przedstawiasz? Piotr Apostoł przewodzi nie judeochrześcijanom, a całemu Kościołowi, który natomiast rzeczywiście od judeochrześcijan się wywodzi. Początkowo Piotr podchodził do pogan jak do jeża, ale Bóg temu zaradził, powołując setnika Korneliusza i jego rodzinę. To było potężne świadectwo dla Piotra, po którym stwierdził on: "Przekonuję się, że Bóg naprawdę nie ma względu na osoby". Mimo tego głębokiego przekonania i świadectwa danego przez Piotra Kościołowi w Jerozolimie, rozproszeni przez prześladowania uczniowie idąc głosili Ewangelię jedynie Żydom. Dopiero nawróceni Żydzi pochodzący z Cypru i Cyreny, a więc żyjący na co dzień wśród pogan, wyszli ze Słowem Bożym również do nich. Kiedy zobaczono, że poganie zaczęli masowo się nawracać, z Jerozolimy przysłano tam do pracy Barnabę, Barnaba ściągnął z Tarsu Pawła, który był znany z otwartości wobec pogan, z teologii równości. Można powiedzieć, że to Paweł pierwszy zrozumiał starotestamentalne zapowiedzi o tym, że Boga będą wielbić wszystkie narody - ale nie od razu spotkał się ze zrozumieniem i akceptacją ze strony Kościoła, Kościół musiał do przyjęcia tej prawdy dojrzeć. Tak czy siak, kiedy Barnaba i Szaweł pracowali w Antiochii, już przecież po pouczającym widzeniu, które Bóg dał Piotrowi na dachu, już po tym, jak Duch Święty zstąpił na Korneliusza i jego rodzinę - po tych wszystkich Bożych pouczeniach, nadal były spory i zatargi co do dawania poganom pełnego udziału w Kościele bez przyjmowania obrzezania i Prawa. Potem cały sobór jerozolimski i w końcu przyjęcie pewnego kompromisu pomiędzy wypełnieniem prawdy przyjętej najpierw przez św. Pawła, a uniknięciem zgorszenia co słabszych spośród judeochrześcijan.

Ale po co o tym piszę... Otóż zarzuciłeś mi, że nieprawdą jest fakt, że to Naród Wybrany kształtował Pismo Święte, również Nowy Testament. Tymczasem kiedy nawracający się Żydzi czytają po raz pierwszy Księgi NT, ze zdumieniem stwierdzają, że jest to księga "na wskroś żydowska" (nie wymyślam, mówię to, co czytałam w świadectwie takiej osoby). Myślę, że Roman Brandstaetter w "Jezusie z Nazarethu" trochę przybliża nam - chrześcijanom pochodzącym z pogaństwa - te tematy.

I jeszcze jedna uwaga: dziś Nowym Izraelem jest cały Kościół.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
11-05-2010 17:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #36
 
Piszesz
Cytat:Nie rozumiem. Godunow, piszesz jednocześnie, że kult maryjny w IV wieku nie był znany (analogia do komputerów i TV) i że był znany w pewnych środowiskach (analogia do 16 apokryficznych ewangelii i różnych błędów czy herezji). To którą opcję w końcu uważasz za właściwą? Trudno mi polemizować z dwoma sprzecznymi opiniam

Ja pisałem sobory powszechne Milczą na temat kultu milczą dokumenty soborowe. co nie oznacza ,że ojcowie nie wiedzą o czymś takim jak kult Matki dziewicy,,
Urodzony w 315 roku biskup chrześcijański Epifaniusz z Salaminy żyjący w IV wieku potępił przejawy nadmiernego kultu maryjnego jako herezję w swoim dziele Panarion. Opisał on w nim sektę, którą sam nazwał Kollriydianami:

Pewne kobiety w Arabii wprowadziły to absurdalne nauczanie z Tracji: składają one ofiarę z okrągłych chlebów w imieniu wiecznej dziewicy Marii i wszystkie spożywają z tego chleba.
(Panarion 78:13)
Za encyklopediami...
Zresztą nie on jeden jest przeciwny kultowi maryjnemu..
Reasumując uczestnicy soborów w IV wieku kult maryjny uważali raczej jako za herezję niż dogmat wiary.. Dlatego o tym nie dyskutowano.. Odrzucono wszelkie Ewangelie , które by do kultu nawiązywały..
Piszesz
Cytat:Ba w niektórych odłamach chrześcijaństwa rzeczywiście zaczyna pojawiać się namiastka kultu.."), to sprawa jest jasna Uśmiech
No i trzeba dodać ta herezja z czasem dochodzi do łask w kościele katolickim . Najpierw dochodzi w niektórych kościołach Ja przypomnę Sobory powszechne w IV wieku ustanawiają pięć stolic apostolskich
W wyznaniu wiary nie ma wyznaję jeden apostołki kościół .. Jest wyznaję apostolski kościół..
bo tych kościołów apostolskich czytaj papieży w Twoim rozumowaniu jest kilku.. od 3-5 (kościołów)
Piszesz
Cytat:Czy na pewno tak to było, jak przedstawiasz? Piotr Apostoł przewodzi nie judeochrześcijanom, a całemu Kościołowi, który natomiast rzeczywiście od judeochrześcijan się wywodzi.
Czy przewodzi całemu kościołowi.. Tak wy wy katolicy wierzycie ja natomiast mam inne zdanie w tym temacie swego czasu tu na forum pisałem o tym..

Piszesz ciekawie w tym swoim poście .
Cytat:Ale po co o tym piszę... Otóż zarzuciłeś mi, że nieprawdą jest fakt, że to Naród Wybrany kształtował Pismo Święte, również Nowy Testament.
No pozwolę się nie zgodzić choćby z jednym Twoim stwierdzeniem .
Jedna z najpotulniejszych ewangelistów Łukasz nie jest żydem Nigdy nie był wyznawca starego testamentu..
Dalej znalezisko aleksandryjskie pochodzi z I wieku doskonale dowodzi ze po 50 dniach apostołowie rozeszli się bardzo szybko po całym ówczesnym świecie . Do dziś jest kilka kościołów które nie uznają papieży i nigdy ich nie uznawali a pochodzą od apostołów.. Ormianie Koptowie etc.

To ze Dzieje Apostolskie opisują w zasadzie Pawła i Kilku innych apostołów . To nie znaczy ze inni nie poszli nauczać w świat i głosić słowo boże zgodnie z przesłaniem Chrystusa.

Wiesz tych kontrowersji w Twojej wypowiedzi moim zdaniem jest więcej. Trzeba by założyć pewnie inne tematy .. Bo tu piszemy o kulcie maryjnym i niejako zaciemniamy temat,\.
Niemniej jednak piszesz bardzo ciekawie..

A na koniec piszesz
Cytat:I jeszcze jedna uwaga: dziś Nowym Izraelem jest cały Kościół
Który..?? Np. Prawosławny..???
Pozdrawiam

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
12-05-2010 07:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #37
 
godunow napisał(a):Do dziś jest kilka kościołów które nie uznają papieży i nigdy ich nie uznawali a pochodzą od apostołów.. Ormianie Koptowie etc.

No nie do końca jest to prawdą zobacz co Wikipedia na to......
http://pl.wikipedia.org/wiki/Apostolski_...a%C5%84ski

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%...5%84skiego

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%...ptyjskiego

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
12-05-2010 08:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #38
 
Witaj Bracie Wojtku..
Hm na podstawie tych linków co prawda Wikipedia jest odręczna ale mało dokładna,, Ale wynika że mam rację . WY katolicy czasami mylicie podległość od tego co uznawały w papieżu kościoły w schodu . Niektóre przez pewien czas uznawały biskupa Rzymu jedynie jako pierwszego wśród równych..Oznacza to jedynie pierwszeństwo honorowe.
I Kościół Rzymski za równy kościołom wschodu.. Nigdy nie ma mowy a żadnej podległości..
Niemniej jednak kościoły wchody te wspomniane powstają niezelżenie o Rzymu ba i i nawet wcześniej .
Pozdrawiam

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
13-05-2010 08:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #39
 
Polecam katechezy OBJAWIENIA MARYJNE

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
06-03-2011 21:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #40
 
atak demona na julie zaras po otrzymaniu orędzia
http://www.youtube.com/watch?v=A2-gO7xLy...re=related

mój chomik
07-03-2011 19:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #41
 
omyk napisał(a):
Cytat:Z tego co piszesz wynika, że Maryja jest zaliczana jako święta?
Noo...
Jest człowiekiem, Jej rodzice byli ludźmi, Jej dziadkowie byli ludźmi...
skoro była człowiekiem - to jak każdy człowiek była grzeszna - domagałaś cie logiki więc masz :wink:
gdyby była w jakiś inny sposób wyjątkowa niż przez niepokalane poczęcie, to jeśli nie Pismo, to tradycja apostolska, albo Ojców Apostolskich( uczniów apostołów), albo przynajmniej pierwszych Ojców Kościoła by o tym wspominała. A nie wspomina!
Skoro nie ma starożytnej tradycji, tylko jakieś późniejsze apokryfy pozostaje tylko logika
a z nią też ciężko, bo filozofem nie jestem, ale logiki w twoim stwierdzeniu się nie dopatruje:
jakie to logiczne dowodzenie przeprowadziłaś, że wyszło ci , że jak Dziewica to bezgrzeszna przez całe życie (wcześniejsze i późniejsze a na dodatek narodzona bez grzechu pierworodnego :shock:

Cytat:A powiedz mi tak na logikę... jaki byłby sens tego, żeby Jezus rodził się z Dziewicy, gdyby nie była również Niepokalana? Czy Bóg nie mógł przyjść na świat w dowolny sposób, jaki tylko by chciał sobie wybrać? Owszem, mógł. Wybrał jednak, by zachować Swoją Matkę w dziewictwie. Dla mnie to wyraz Jej doskonałej czystości również, a może nawet przede wszystkim pod względem bezgrzeszności.
30-05-2011 22:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #42
 
Dezerter... A czy Jezus był/jest człowiekiem?

[ Dodano: Wto 31 Maj, 2011 03:48 ]
Cytat: św. Hipolit (ur. przed 170) "O Antychryście" (4) i "Homilia o Psalmach" (70) "Słowo Boże będąc bez ciała, przyodziało się w święte ciało wzięte ze świętej Dziewicy (...) Pan jest bez grzechu, będąc z drzewa nie podlegającego zepsuciu według człowieczeństwa, mianowicie z Dziewicy i z Ducha Św.".

W rozdz.54 (j/w) Ireneusz (ur.130-40) pisał na podst. Iz 66:7, że Maryja była wolna od bólów porodowych (bóle te są karą za grzech Ewy - Rdz 3:16), przez co ukazał uchronienie Jej przez Boga od wszelkiego grzechu, więc i pierworodnego. Podobnie uczył Klemens Aleks. (ur.150) "Kobierce" VII:93,7-94,2. Por. Orygenes (ur.185) pkt 17.6.

Później o bezgrzeszności i Niepokalanym Poczęciu Maryi pisali:

św.Efrem ( 373) "W Tobie Panie nie ma skazy, nie ma też skazy w Twojej Matce" (Carmina Nisebina).

Akta męczeńskie św.Andrzeja (IIIw.) "Jak z niepokalanej ziemi został stworzony Adam, tak było konieczne by z Niepokalanej Dziewicy narodził się Syn Boży".

św.Amfiloch ( 396) "Ten, który uczynił pierwszą dziewicę Ewę, bez zmazy uczynił, uczynił również drugą (Maryję) bez plamy i winy".

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
31-05-2011 03:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #43
 
omyk napisał(a):Dezerter... A czy Jezus był/jest człowiekiem?

[ Dodano: Wto 31 Maj, 2011 03:48 ]
Cytat: św. Hipolit (ur. przed 170) "O Antychryście" (4) i "Homilia o Psalmach" (70) "Słowo Boże będąc bez ciała, przyodziało się w święte ciało wzięte ze świętej Dziewicy (...) Pan jest bez grzechu, będąc z drzewa nie podlegającego zepsuciu według człowieczeństwa, mianowicie z Dziewicy i z Ducha Św.".

W rozdz.54 (j/w) Ireneusz (ur.130-40) pisał na podst. Iz 66:7, że Maryja była wolna od bólów porodowych (bóle te są karą za grzech Ewy - Rdz 3:16), przez co ukazał uchronienie Jej przez Boga od wszelkiego grzechu, więc i pierworodnego. Podobnie uczył Klemens Aleks. (ur.150) "Kobierce" VII:93,7-94,2. Por. Orygenes (ur.185) pkt 17.6.

Później o bezgrzeszności i Niepokalanym Poczęciu Maryi pisali:

św.Efrem ( 373) "W Tobie Panie nie ma skazy, nie ma też skazy w Twojej Matce" (Carmina Nisebina).

Akta męczeńskie św.Andrzeja (IIIw.) "Jak z niepokalanej ziemi został stworzony Adam, tak było konieczne by z Niepokalanej Dziewicy narodził się Syn Boży".

św.Amfiloch ( 396) "Ten, który uczynił pierwszą dziewicę Ewę, bez zmazy uczynił, uczynił również drugą (Maryję) bez plamy i winy".
Jezus miał dwoistą naturę - w przeciwieństwie do jego ziemskiej matki

Co mnie podkusiło - zazwyczaj unikam tematów Maryjnych jak ognia, ale sam chciałem więc przeanalizujmy wspólnie co piszą tak naprawdę podani Ojcowie:
Hipolit - "świętej Dziewicy" - czyżbyś nie wiedziała, że w pierwotnym chrześcijaństwie każdy nawrócony, był nazywany "świętym"
"nie podlegającego zepsuciu" - specjalistą nie jestem, ale dla mnie to znaczy dziewica = "nie zepsuta"

Ireneusz się mylił, bo mój nieomylny KK w Biblii tysiąclecia mającej imprimatur (czy jakoś tak :wink: ) wyjaśnia:
Iz 66: 7
Cytat:Zanim odczuła skurcze porodu, powiła dziecię,
zanim nadeszły jej bóle, urodziła chłopca1.
Kto słyszał coś podobnego?
Cytat:Iz 66, 7 - Nowy lud. Zrodzony w Jerozolimie. Por. Ap 12,5.
w pozostałych wypowiedziach jego niczego o niepokalanym poczęciu nie ma

Klemens Aleksandryjski
„Jeśli same narodziny są czymś złym, to powinni też bluźniercy uznać, że Pan uczestnicząc w narodzinach uwikłał się w zło oraz że Najświętsza Dziewica, która Pana urodziła, też uwikłała się w zło!” („Kobierce” III:102,1).
mówi o narodzinach, być może o grzechu pierworodnym i zwolenników tej koncepcji nazywa "bluźniercy", bo urodził się i Jezus i Maryja i tyle - znów nic o ...

Orygenes
Cytat:Orygenes komentując słowa „łaski pełna” (Łk 1:28) stwierdził, że dla Maryi „ta łaska usuwa tamten ból [rodzenia z Rdz 3:16]”, który był karą za grzech Ewy („Homilie o Ewangelii św. Łukasza” frag. 12). Uznał więc on na podstawie tekstu Łk 1:28 bezgrzeszność Maryi.
nie żadną bezgrzeszność, tylko, że urodziła bez bólu, bo nie mieściło mu się w głowie, by rodzić Zbawcę ludzkości (Łaskę) w bólach.
Ale chyba zgodzisz się ze mną, ze na podstawie "łaski pełna" nie da się wyciągnąć wniosków o Jej niepokalanym poczęciu, czy bezgrzeszności

późniejsi pisarze są zbyt późni
szalom
31-05-2011 23:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #44
 
miała czy była łaskawi wypelniona czyli miała wszystkie dary od Boga
nie pociła się nie jadła, nie piła

mój chomik
01-06-2011 14:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #45
 
Dezerter napisał(a):Ireneusz się mylił, bo mój nieomylny KK w Biblii tysiąclecia mającej imprimatur (czy jakoś tak ) wyjaśnia:
Iz 66: 7
Cytat:
Zanim odczuła skurcze porodu, powiła dziecię,
zanim nadeszły jej bóle, urodziła chłopca1.
Kto słyszał coś podobnego?

Cytat:
Iz 66, 7 - Nowy lud. Zrodzony w Jerozolimie. Por. Ap 12,5.
w pozostałych wypowiedziach jego niczego o niepokalanym poczęciu nie ma
Ale nie rozumiem gdzie się myli, przecież Biblia mówi że Maryja nie odczuła bólów porodowych i to wyraźnie...

[ Dodano: Sro 01 Cze, 2011 18:24 ]
merkaba, moge wiedzieć o czym piszesz?

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
01-06-2011 18:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów