Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Księga Izajasza - terebinty i ogrody
Autor Wiadomość
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Księga Izajasza - terebinty i ogrody
Czytam teraz Księgę Izajasz i zaintrygował mnie ten fragment:

Izajasza 1:29-30: "Oto powstydzicie się terebintów, przedmiotu swoich pożądań; rumienić się będziecie na myśl o ogrodach, któreście tak bardzo cenili. Staniecie się bowiem sami jako terebinty, których liście więdną, i jako ogród pozbawiony wody".

Dlaczego Izraelici mieli się powstydzić tych drzew i ogrodów? Czcili je jakoś? Czy może jakichś niecnych praktyk tam się dopuszczano, pod tymi drzewami w ogrodach? Co to znaczy w ogóle czcić? Ja sam lubię przebywać w ogrodach, w lesie; lubię sie przytulić do drzewa, czasami je pocałować, przecież to jest dzieło Boga...

Czy są może jakieś informacje, w jaki sposób za czasów Izajasza dochodziło do odstępstwa?

[center] [Obrazek: wilkpp9.png] [/center]
19-06-2011 23:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
Biblia Tysiąclecia formułuje to tak:

Cytat:Przeciw świętym drzewom

29 Zaiste, wstyd wam będzie z powodu terebintów,
któreście umiłowali,
zarumienicie się wobec gajów,
któreście obrali sobie.
30 Bo będziecie jak terebint
ze zwiędłym listowiem
i jak ogród, w którym nie ma wody.
31 I stanie się mocarz podpałką,
a dzieło jego iskrą.

Zapłoną razem oboje,
a nikt nie ugasi.

Chodzi o pogańskie czczenie drzew na ile pamiętam. Tytuł tej perykopy jest bardzo znaczący.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
20-06-2011 14:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Dziękuję Anniko, ale właśnie jest to perykopa więc przydałoby się jakoś rozwinąć tą zwięzłą myśl w niej zawartą. Uśmiech Na przykład w jaki sposób oni oddawali im cześć? Bili jedynie pokłony, czy może zarzynali zwięrzęta i składali je w ofierze tym drzewom? Albo, co gorsza może w ofierze składali swoje dzieci, bądź jakichś wyrzutków społecznych? I czy tą duchową chorobą zarazili się od Asyryjczyków, czy też ten zwyczaj przykleił się do nich od kogoś innego? Czy wiemy coś na temat czczenia bogów przez ościenne ludy, które graniczyły z Judą za czasów Izajasza?

[center] [Obrazek: wilkpp9.png] [/center]
20-06-2011 15:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #4
 
W czasach schyłkowego królestwa Judy czasy działania Izajasza - (nota bene którego? było kilku proroków piszących w duchu Izajasza, których zaklasyfikowano jako Izajasza właśnie.) Żydzi mieszkali raczej w takich wyspach judaizmu na oceanie kanananejskim - żeby to jakos zobrazować.I wtedy szukaj odpowiedzi w religiach kaananejskich.
Ale znamy np Deutero -Izajasza, ktory pisał pod koniec Niewoli Babilońskiej, (Szukaj w kultach babilońkich), albo Trito- Izajasza, okres po powrocie ludu do Kanaanu. Jednak wtedy sytuacja społeczno religijna była nieco inna. Napłynęly nowe ludy, zresztą nastepowała synkretyzacja (przenikanbie się) religii. Można tu mówić zarówno o Baalu, Astarte, Marduku, również bóstwach filistyńskich (epoka sędziów) czy nawet egiposkich- bo ich wpływy tu sięgały. To był istny tygiel. Zalezy od epoki.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
20-06-2011 15:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ja wiem, ale chodzi mi o ten konkretny przypadek opisany pod koniec pierwszego rozdziału tej Księgi.

[ Dodano: Czw 23 Cze, 2011 17:28 ]
Ojciec Joachim Zelek OSB dał mi taką o to odpowiedź, z której jestem zadowolony:

Cytat:W starożytności powszechne był oddawanie czci różnym bogom pogańskim w gajach i przy dzrewach uważanych za święte (także w Polsce pierwsi misjonarze nieraz wycinali święte drzewa, św. Wojciech zginął, bo naruszył miejsce świętego dla Prusów chyba w gaju).
Bardzo dobrze, że lubi Pan przebywać w ogrodach i w lesie, cieszyć się z piękna Bożego stworzenia.
Słusznie Pan przypuszcza co do kultu Izraelitów, który przejęli od dawnych mieszkańców Kanaanu, którzy szczególnie oddawali cześć swym bogom pod terebintami, niewysokimi, bardzo rozłożystymi drzewami lub krzewami (niekiedy chowano pod nimi zmarłych, którym potem oddawano cześć).
W ST niekiedy terebinty czy gaje są skrótem wskazującym na kult pogański. Pod drzewami odbywała się też prostytucja sakralna uważana za przejaw czci bogów kananejskich, dla niektórych Izraelitów bardzo atrakcyjna (podobne przeczy były w Grecji i Rzymie).
Jest wiele wykopalisk i tekstów pozwalających poznać starożytne kulty - w Kanaanie i ościennych krajach przede wszystkim bóstw płodności Baala i Asztarte (na jej cześć stawiano drewniane słupy zwane aszerami - te też może oznaczać"drzewo" w ST). Ludy podbite częśto przejmwoały kul;ty zwycięzców, których bóstwa uważano za mocniejsze. Tak też Izraelici po klęskach nieraz przyjmowali kulty mocarstw, które ich sobie podporządkowały - przeciw temu protestowali prorocy.
Więcej można szukać w komentarzach np. ks. Stachowiaka do Księgi Izajasza z dawne jserii opracowanej na KUL, wydawanej przez Pallottinum albo w nowym ks. Brzegowego w serii wydawanej przez Paulistów.

Komentarz do Księgi Izajasza - Koszt 60 złotych. Nie tak drogo, myślałem, że będzie kosztować więcej. Oczko

[center] [Obrazek: wilkpp9.png] [/center]
20-06-2011 16:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów