Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nie wiadomo co smutniejsze...
Autor Wiadomość
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #1
Nie wiadomo co smutniejsze...
Niedawno byłam świadkiem rozmowy o naszych narodowych tragediach. Padło tam m. in. takie zdanie: bardziej współczuję powodzianom niż rodzinom poległych w Smoleńsku.
Czy uważacie, że te dwie tragedie są w jakiś sposób porównywalne? Czy obydwa te tragiczne w skutkach zdarzenia można nazwać naszymi narodowymi dramatami, jak tak to dlaczego?
I, czy my Polacy jesteśmy w jakiś sposób narażeni przez lekkomyślność lub z innego powodu na te klęski?

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
23-05-2010 21:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Błąd człowieka i natura. To dwie różne rzeczy. I co tu ma narodowość do tego. Nie nazwałbym tego narodowymi dramatami, nazwał bym to ludzkimi dramatami.
Znajda się zapewne umartwiający się i dorabiający fakty do rzeczywistości, ale albo rozum albo iluzje.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
23-05-2010 21:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
Każdy ma swoją własną tragedię i jest ona dla niego samego największa. Nie rozumiem porównywania.
A polskie dusze, jakie są w obliczu nieszczęścia - wiadomo. Uśmiech
24-05-2010 11:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Nicol@ napisał(a):Niedawno byłam świadkiem rozmowy o naszych narodowych tragediach. Padło tam m. in. takie zdanie: bardziej współczuję powodzianom niż rodzinom poległych w Smoleńsku.

Obie tragedie są konkretnym cierpieniem i takie stwierdzenia są według mnie chore.
W tragedii w Smoleńsku zginęło wiele osób, u nas może mniej, ale też jest cierpienie, gdyż wiele osób pozostałow bardzo trudnej sytuacji a warunki powodziowe nadal do końca nie sa pewne.
Współczucie należy się wszystkim, ale większej chyba pomocy potrzebują obecnie pwodzianie.
W obu tragediach można doszukać się zaniedbań ludzi, tyle, że w przypadku powodzi na niektóre sytuacje nie można było mieć wpływu, w przypadku Smoleńskiej tragedii - może można było tej tragedii uniknąć.

Obie tragedie pokazują jedno : nie znamy dnia ani godziny, kiedy nasze życie może się zakończyć lub możemy stracić wszystko co mamy. Należy być przygotowanym na spotkanie z Bogiem, należy zbierać skarby, aby mieć z czym stanąć przed Bogiem. Pokładanie swojego życia w rzeczach materialnych jest jak widać poważnym błędem, pokładanie ufności w Bogu jest najlepszym rozwiązaniem.

Te tragedie pokazują nam, że nasze życie jest bardzo kruche i niepewne, że w każdej chwili możemy wszystko stracić. Teraz jest czas na to, aby zdać sobie sprawę z tego, że my nic o własnych siłach zrobić nie możemy, że jesteśmy zależni od Boga. Mozemy właśnie teraz pokazać kto lub co jest dla nas ważniejszy/e: czy nasze dobra, pieniądze, które mamy na kontach czy ludzie potrzebujący pomocy. Za pieniądze nie kupimy dobrych uczynków życia wiecznego, ale pomagając innym możemy takie uczynki gromadzić, one są cenniejsze niż to co mamy na kontach. Warto o tym pomyśleć. TEn kto ma, ten kto może niech się dzieli. Ludzie pomocy potrzebują już teraz a leżące na kontach pieniądze nie przyniosą nam dobrych uczynków.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
27-05-2010 23:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #5
 
pafni napisał(a):Błąd człowieka i natura
Zgoda, ale tu był Palec Boży i tu. Pan Bóg zadziałał w obu tych przypadkach.
Nieco inaczej, ale Jego wola się spełniła.
Zgoda pafni, że są to dramaty ludzkie, ale i narodowe - tak bym powiedziała. Tu zadziałał- przypuśćmy - błąd człowieka, a w drugim przypadku co?
Też jest dużo winy ludzi, którzy nie wykonali zalecanych zadań na przestrzeni kilku lat.
Sporo winy człowieka, który dopuścił do samounicestwienia, tak.

TOMASZ32-SANCTI napisał(a):Obie tragedie pokazują jedno : nie znamy dnia ani godziny, kiedy nasze życie może się zakończyć lub możemy stracić wszystko co mamy.
To jest b. przykre, ale taka jest prawda. Ludziom trudno się z tym twierdzeniem zgodzić.
Mentalność ludzka jest tak nasterowana, jakby nasze życie nie było pielgrzymką tu na ziemi lecz długą, wymarzoną, spokojną egzystencją. I w dodatku o określonej (czyt, długiej) linii życia.
Ludzie sami sobie kreślą długość pobytu na ziemi wyliczając to różnymi sposobami (kalkulatory długości lat życia, testy, wróżby itp.) Nie chcą zrozumieć, że to nie tak!
Wszystkie nitki istnień ludzkich trzyma w swym ręku Pan Bóg i to On naznacza nam, kiedy mamy się u Niego wstawić.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
28-05-2010 21:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
Natura i Bóg to jedno i to samo czy nie?
Zadawałem to pytanie na tym forum już kilka razy i każdy ma inna teorię.
1.)Czy błąd człowieka był - katem istnień ?
2.)czy Bóg był katem istnień?
3.)Czy natura była katem istnień?
4.)A może błąd człowieka, Bóg i natura to jedno i to samo?

Nicol@ napisał(a):tu był Palec Boży i tu. Pan Bóg zadziałał w obu tych przypadkach.
Nieco inaczej, ale Jego wola się spełniła.
To bym podpasował pod punkt nr.4

problem w tym,że wielu katolików naturę uznaje jako przejaw mocy zła, pogaństwo itp.
Są wyjątki w naturze ale tylko wtedy kiedy kościołowi to pasuje, czy ktoś to zauważył?

I co to za "gatki" że są w domu Pana.. czyż w grobach na zmartwychwstanie już nikt nie czeka?

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
28-05-2010 22:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #7
 
pafni napisał(a):I co to za "gatki" że są w domu Pana.. czyż w grobach na zmartwychwstanie już nikt nie czeka?
Pafni, Jesteś niesprawiedliwy, nie możesz tak mówić. Tzn. źle mi się to czyta, co wypisujesz. Oczywiście, że są ci ludzie wszyscy tam w Niebiosach - niekoniecznie wszyscy w Niebie, ale ich dusze wziął Pan Bóg i nimi dysponuje.
Oburzasz się, gdy tylko jest mowa o Bożej Woli. A niepotrzebnie. Znasz Fredrę Aleksandra? W jednym z utworów mówił przez bohatera: Niech się dzieje wola Nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba! Ja wierzę, że nic bez udziału Boga nie zaistnieje tu na ziemi, nawet natura. Ona jest też dziełem bożym.
A czy w grobach ktoś na coś czeka - sam sobie odpowiedz.
Gdybyś znał odpowiedzi na wszystkie pytania to raczej modlili byśmy się nie do Pana Boga lecz do ciebie, hihihi.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
29-05-2010 22:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #8
 
W grobach leżą ciała. Święci czekają na zmartwychwstanie w ciele, ale czekają w niebie. Nie w trumnach.

(Zresztą nie tylko święci, bo wszyscy zmartwychwstaniemy w ciałach - jedni do zbawienia, inni do potępienia)

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
29-05-2010 23:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
Nicol@ napisał(a):pafni napisał/a:
I co to za "gatki" że są w domu Pana.. czyż w grobach na zmartwychwstanie już nikt nie czeka?

Pafni, Jesteś niesprawiedliwy, nie możesz tak mówić. Tzn. źle mi się to czyta, co wypisujesz. Oczywiście, że są ci ludzie wszyscy tam w Niebiosach - niekoniecznie wszyscy w Niebie, ale ich dusze wziął Pan Bóg i nimi dysponuje.
Skąd masz takie informacje?
Nicol@ napisał(a):Ja wierzę, że nic bez udziału Boga nie zaistnieje tu na ziemi, nawet natura. Ona jest też dziełem bożym.
Ja też w to nie tyle wierze co wiem, natomiast nie do końca jest to zbieżne z naukami kościoła katolickiego.
Nicol@ napisał(a):Gdybyś znał odpowiedzi na wszystkie pytania to raczej modlili byśmy się nie do Pana Boga lecz do ciebie, hihihi.
Nieznam wszystkich odpowiedzi, ale to co juz wiem powoduje następne pytania, dlatego np. na tym forum szukam konfrontacji. Nie gniewaj się...zresztą jeśli to Ty jesteś na zdjęciu to gniew Ci nie pasuje ani troche. Uśmiech

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
01-06-2010 10:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Shou Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 572
Dołączył: Aug 2010
Reputacja: 0
Post: #10
 
Nicol@ napisał(a):bardziej współczuję powodzianom niż rodzinom poległych w Smoleńsku.

Nie dziwi mnie to ani trochę. Powodzianie to w dużej mierze zwykli szarzy obywatele, którym nie rzadko żywioł zabrał dorobek całego życia. Tego jak "dobrze" traktują ich ubezpieczyciele słyszymy w wieczornych wydaniach serwisów informacyjnych. Państwo również nie kwapi się zbytnio z pomocą finansową. Za kwoty jakie dostają poszkodowani niewiele można kupić.
Natomiast rodziny ofiar katastrofy pod Smoleńskiem mają dożywotnio kilkutysięczne renty oraz równie bajońskie odprawy pośmiertne przez co są materialnie ustawieni do końca życia. Bulwersuje mnie jeszcze jedno. Rodzinom ofiar wypadku autokaru pod Grenoble przyznano renty jedynie w okolicach 1000 PLN - jak to możliwe?! Widać są równi i równiejsi.
03-09-2010 22:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #11
 
Shou napisał(a):Natomiast rodziny ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
itd. itd.
Tragedia tragedii nierówna, taka jest prawda.
Znam, (chociaż to najmniej ważne) rodziny powodzian, którym Wisła - nasza kochana polska rzeka - zabrała majątek/dorobek życia. Co dzień modlę się za tych, co "skosztowali" zatopienia swojego mienia i siebie samych. Tragedia zdawać by się mogło nie do pogodzenia. Płacz i płacz, ale ile można płakać?! Ci ludzie już łez nie mają.
I nie wolno mi w zasadzie porównywać tragedii tej WODY do tragedii SMOLEŃSKIEJ.
Jest jednak jakaś skala porównawcza, nie ta ludzka, ale ta materialna, o której piszesz Shou.
I masz rację co do tego, piszesz bardzo odważnie, co jest naprawdę rzadko spotykane.
Nie wiem, jak wygląda sprawa z zadośćuczynieniem dla rodzin ofiar spod Grenoble. Ja osobiście widziałam to miejsce, mało - przejeżdżałam tamtędy w 2 tygodnie po tym wypadku.
Robi niesamowite wrażenie :!: I daje do myślenia. Teraz już tylko w modlitwie.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
04-09-2010 21:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Nie zgadzam się.

Otórz konsekwencje finansowe katastrofy pod Smolenskiem są ogromne. Po pierwsze rząd może wydawać teraz pieniądze na to co chce. Dalej, osoby zwiazane z prawica na lawinie tego co się dzieje tracą pracę, media w ramach odpolityczniania [dotychczasowo wplyw wladzy na tvp wynosił 11procent, teraz 30- odsylam do wystapienia Jaroslawa Sellina "media polityczne jak nigdy"] znajdują się w rekach osób które są w stanie przeforsować wszystko wlacznie ze zwiekszeniem podatków, nawet za leki, ile to razy stojąc w aptece widze starszą osobę która na dzien dobry pyta ile kosztuje lek a nierzadko odchodzi bez niego, bo nie ma za co kupić, w nowym budżecie na sprawy kombatantów obcieto fundusze z ponad 31 mln do 28, za to zwiekszono...na tolerancje.

Rząd nie dba o sprawy powodzian, bo i po co? Nie musi, mając wszystkie media od ITI[ pana Wejcherta z paszportem operacyjnym z okresu prl, a nikt jakoś nie zadaje sobie pytan skąd komunisci pozwolili takiej firmie ostniec w czasie prl, poprzez nie urbana, fakty i mity czy wyborczą] do tvp wystarczy że na pierwszy plan wywlecze się kaczynskiego, postawi do kąta i poobklada. Można by tak wymieniac i wymieniac...Aż po notoryczne obarczanie Lecha Kaczynskiego za wydatki na kancelarie, podczas gdy doszli do wladzy, pomimo że Komorowski nie ma nic do roboty z racji bycia prezydentem od ogladania zyrandoli [wg tuska] zwieksza wytatki na swoja kancelarie[ ogladal ktos w ogole prawybory?], mecze premiera kosztują, 4 tys przelot sokola policyjnego kazdy, ale kto o to dba. Do tego dochodzą zwolnienia jak janickiej za "propisowskie poglady" z uczelni dziennikarskiej na fali tego wszystkiego, nie mówiac o dramatach mlodych którzy dalej nie maja latwiejszego dostepu do zawodów, . To tak z grubasza. Smutny

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
12-09-2010 10:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Shou Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 572
Dołączył: Aug 2010
Reputacja: 0
Post: #13
 
Nicol@ napisał(a):Tragedia tragedii nierówna

Nicol@, jak w ogóle możesz tak mówić!? Ciekawe czy powiedziała byś to wprost rodzinom ofiary spod Grenoble. To co się wydarzyło pokazało raczej, że w Polsce są "równi i równiejsi" - a taka postawa nie ma z nauką Chrystusa nic wspólnego.
12-09-2010 11:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #14
 
Cytat:Scott:
Nie zgadzam się.
Nie zgadzasz się ogólnie z moją wypowiedzią, czy z jej częścią?
W ogóle bardzo upolityczniłeś swoją wypowiedź i zbyt chaotycznie piszesz.
Scott napisał(a):W nowym budżecie na sprawy kombatantów obcieto fundusze z ponad 31 mln do 28, za to zwiekszono...na tolerancje.
Nie znam się na polityce. Jeśli to jest z nią związane, to już w ogóle nie rozumiem słowa TOLERANCJA???

Shou napisał(a):Nicol@ napisał/a:
Tragedia tragedii nierówna

Nicol@, jak w ogóle możesz tak mówić!? Ciekawe czy powiedziała byś to wprost rodzinom ofiary spod Grenoble. To co się wydarzyło pokazało raczej, że w Polsce są "równi i równiejsi" - a taka postawa nie ma z nauką Chrystusa nic wspólnego.

Bo tak uważam. Każda tragedia jest tragedią samą w sobie, ale nie można porównywać dwóch tragedii do siebie. Każda ma osobny wymiar, każda niesie inne konsekwencje, inny ból człowieczy.Chociaż dramat jest wielki i dotyka ludzi tak w jednym, jak i w drugim wypadku, to jednak porównywanie bólu ludzkiego w dwóch różnych okolicznościach mija się z celem.
Nie będę wartościować tragedii, bo nie o to chodzi, która większa,a która mniejsza.
Chcę tylko podkreślić, że zarówno jedna, jak i druga są tragediami ciężkimi do przeżycia i trudnymi do pogodzenia się z faktami/konsekwencjami. Obie niosą żniwo chorób:psychicznych lub fizycznych.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
12-09-2010 21:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
Kwestia zadośćuczynienia za tragedie też ma różny wymiar, gdy pomrą nasi rodzice na pewno nie dostaniemy 3mln. zł jak Pani Marta Kaczyńska chociaż zapewne nasze uczucia nie będą odbiegać od uczuć niej do rodziców.Tak też ma się sprawa odszkodowań po politykach do odszkodowań po Kowalskiej z powodzi.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
12-09-2010 21:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów