Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Egzorcyzmy a posługa świeckich
Autor Wiadomość
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #52
 
omyk napisał(a):tylko o nazywanie każdej modlitwy o uwolnienie (a nawet modlitwy w ogóle) egzorcyzmem prostym

Może dlatego, że chcesz wiele spraw podpinać pod konkretne regułki, formułki, przepisy a czasami można na wiele spraw spra spojrzeć z innej strony. Oczywiście rozumiem kwestię, że jeśli coś jest zaliczane do konkretnej grupy to tak powinno być i napewno nie staram sie tego też kwestionować, po prostu na wiele spraw patrzę z różnyc stron. Ale nie musisz sie tym sugerować. Jako katolik uznaję konkretne odniesienia czy też reguły, przepisy, więc nie jest tez tak, że neguję
to co zostało określone jako egzorcyzm prosty czy uroczysty. To tak dla jasności.

omyk napisał(a):Skąd wziąłeś przekonanie, że wszystko, co chroni od pokus i złego, ma moc egzorcyzmu?

Trudno to nazwać przekonaniem, raczej przypuszczeniem. A biore to z tego, że modlitwa ma bardzo dużą moc i przez modlitwę Bóg działa. Czy zawsze jest to taka sama moc egzorcyzmu? Raczej nie, ale bardzo często modlitwa może działać z taką mocą jak egzorcyzm, co nie oznacza, że od razu trzeba ją kwalifikować czy też sprowadzać do regułki egzorcyzmu.

omyk napisał(a):A jednak nie każdą modlitwę ustanowił egzorcyzmem prostym, a przecież każdej diabeł się boi.


Ponieważ formalnie nie można wszystkiego klasyfikować do poziomu egzorcyzmu. Toże jakas modlitwa może działać egzorcyzmująco a więc chronic od złego, odpędzać złe duchy to nie oznacza, że ma stać sie prawnie egzorcyzmem. To chyba oczywiste.

omyk napisał(a):Oczywiście, ale wtedy nie wolno mieszać rzeczywistości i nazywać modlitw o uwolnienie egzorcyzmami prostymi.

Omyk
Ja nie zmieniam postanowień Kościoła odnośnie nazw. To,że traktuję część modlitw jako takie, które mogą działać egzorcyzmująco jest tylko moim osobistym podejściem. Nie kwestionuję tego co Kościół ustalił. Nie zajmuję się też odprawianiem egzorcyzmów, od tego są określone osoby - kapłani, którzy wiedzą co mają robić, jak je odprawiać.

omyk napisał(a):Ale co do "działania egzorcyzmującego" - albo A, albo B. Na podstawie Twojej wypowiedzi odnoszę wrażenie, jakby były "egzorcyzmy proste teoretyczne" - i tutaj to, co Kościół za egzorcyzm prosty uznał, oraz "egzorcyzmy proste praktyczne" - i tutaj wszystko, co w Twojej ocenie pomaga Ci w walce ze złem.

Nie ma egzorcyzmów prostych teoretycznych ani też praktycznych - przynajmniej ja takowego podziału nie znam. To co ja traktuję jako modlitwy o działaniu egzorcyzmujących to tylko moje podejście oparte na działaniu, które ma chronić przed złem. NIE ZMIENIAM TYM JEDNAK POSTANOWIEŃ KOŚCIOŁA - nie mam takiego prawa, nie kieruję Kościołem, aby mieć jakąś władzę do ustalania przepisów.

TO CO ZOSTAŁO UZNANE PRZEZ KOŚCIÓŁ ZA EGZORCYZMY TO EGZORCYZMAMI POZOSTAJE. Uśmiech

omyk napisał(a):Jeżeli dana modlitwa nie jest egzorcyzmem, to nie ma mocy egzorcyzmu. Jeżeli Kościół uzna ją za egzorcyzm, to taką moc będzie miała.

Czy sprawdzałaś wszystkie modlitwy pod względem działania? Nawet Kościół może do końca nie mieć pewności jakie działanie czy też moc może mieć dana modlitwa, Wiele zależy tutaj od Boga.
Czasami Bóg może więcej uczynić zwykłą modlitwą niż egzorcyzmem uroczystym lub prostym - o tym już pisałem wcześniej w oparciu o przeczytany fragment jednego z wywiadów. Chodzi o to nastawienie duchowe egzorcysty w danej sytuacji do konkretnego przypadku, Może być w danej chwili słabszy duchowo, może mieć jakieś wątpliwości podczas sprawowania egzorcyzmu - diabeł wykorzystuje wszelką okazję, aby nawet w kapłanie wzbudzić wątpliwości, aby zasiać w nim niepweność. Dlatego tak ważne jest to wsparcie duchowe innych osób podczas egzorcyzmów, czy to uroczystego czy też podczas modlitwy o uwolnienie. I właśnie w takich chwilach, w takich sytuacjach modlitwa zwykła może mieć czasami większą moc niż egzrocyzm, ponieważ człowiek modlący się z wiarą, modlący sie głęboką modlitwą może więcej zdziałać niż egzorcysta, który ma w danym momencie wątpliwości, jakiś kryzys duchowy. Oczywiście nie chodzi mi tutaj o jakieś pomniejszanie mocy egzorcyzmu uroczystego, ale o konkretne sytuacje. Nawet często jak się sami modlimy to nie zawsze dana modlitwa ma tą samą moc. Wiele zależy od naszego nastawienia, stanu duchowego podczas modlitwy a także od samego działania Boga (przede wszystkim). Kościół nie ma wpływu na moc modlitwy co widać jest nawet po tym, co uczynił Jan Paweł II względem różańca. Dlaczego różaniec już wcześniej nie został włączony do modlitw egzorcyzmujących? - przecież Kościół od dawna zna moc modlitwy różańcowej a uczynił to dopiero Jan Paweł II. Myślę, że dlatego, że modlitwa nie zawsze ma jednakową moc, ale gdy Kościół sam zauważa jak dana modlitwa może działać to wtedy ją włącza do konkretnej grupy, ale to nie oznacza jeszcze, że dana modlitwa zawsze będzie tak samo działała. Różaniec okazuje się bardzo dobrą formą modlitwy egzorcyzmującej, ale czy ma większą moc niż inne modlitwy włączone do egzorcyzmu uroczystego? Może i tak a moż i nie.Wiele zależy od woli Boga i gorliwej modlitwy danej osoby a nie od tego czy dana modlitwa jest w grupie egzorcyzmów.

Egzorcysta odprawiając egzorcyzm uroczysty opiera sie na mocy danej przez samego Chrystusa, nie ma jednak pewności czy egzorcyzm się powiedzie, czy uda sie uwolnić opętanego. Czy jeśli sam będzie w stanie kryzysu duchowego to egzorcyzm będzie miała tą samą moc jak np osoba, która gorliwie modli się na różańcu lub Koronką do Miłosierdzia Bożego? Może sie okazać, że ta modlitwa Koronką będzie maiał większą moc działania niż modlitwa księdza egzorcysty, który w danym momencie nie modli sie tak gorliwie, tak głęboką modlitwą. I o tą różnicę mocy działania mi chodzi. Moc modlitwy nie jest uzależniona tylko od tego co postanowił sam Kościół po przez ustalenie regułki egzorcyzmu, przede wszystkim jest zależna od woli samego Boga, od głębokości modlitwy, z jakim nastawieniem osoba sie modli - czy to będzie egzorcyzm prosty, czy uroczysty czy zwykła modlitwa. I to czasami wpływa na czas egzorcyzmu : jest tak, że egzorcyzm może trwać kilka godzin a czasmi potrzeba więcej czasu i głębszej modlitwy, I bardzo dużą pomocą podczas egzorcyzmów jest wsparcie innych osób, które w tym samym czasie będą się modlić w tej intencji.
Im więcej osób się modli tym większe szanse na to, że egzorcyzm się powiedzie, że uda się uwolnić człowieka z opętania. Sam bowiem kapłan egzorcysta nie zawsze ma siłę do tak poważnej walki a modlitwa innych może jeszcze bardziej zwiększyć moc egzorcyzmu.

omyk napisał(a):Egzorcyzmy to sakramentalia. Sposób działania Boga przez nie jest uzależniony od wiary.

To wiem, że egzorcyzmy to sakramentalia i że sposób działania Boga jest zależny od wiary.
I o tym też po części pisałem. To sie odnosi do każdej modlitwy, nie tylko do egzorcyzmów.
Podział nie ma tutaj takie znaczenia jak sama moc modlitwy a moc jest zależna od Boga i od wiary.
Tylko czasami sakramentalia nie wystarczają do walki, większy skutek może odnieść modlitwa, która nie jest zaliczana do egzorcyzmów a którą modli sie osoba o głębokiej wierze. Czy jest to możliwe? Ja uważam, że tak.

omyk napisał(a):To zależy. Świeccy również mogą pomagać, modlić się o uwolnienie, pod warunkiem, że zespołowi przewodniczy kapłan lub diakon. I wiele modlitw wypowiadanych z wiarą, ma wielkie działanie, choć nie są egzorcyzmami prostymi.

I o tym włąśnie cały czas piszę. Wiele modlitw może mieć większe działanie jeśli są wypowiadane z wiarą. I sam podział na egzorcyzmy nie ma tutaj większego znaczenia. Większe znaczenie ma moc modlitwy. Bóg może działąć przez różne modlitwy, jeśli są one wypowiadane z wiarą i gorliwością.

omyk napisał(a):Też tak myślę, z tym, że nie wiem jak to podzielić, bo jednak pierwsze posty o egzorcyzmach ściśle się łączyły z tematyką DN. Nie wiem też, czy dział "magia" jest odpowiedni, imho dla tematu "egzorcyzmy" lepszy jest dział "skarby Kościoła".

Ja ten temat podzielę, zacznę od postu, który jest już o egzorcyzmach a nie ma tam nic o neokatechumenacie. Prezjrzę część postów podczas wydzielania, tak aby był jakiś ciąg dyskusji, ale też aby nie było bałaganu.

[ Dodano: Wto 25 Maj, 2010 16:56 ]
Cytat:Egzorcyzm (gr. exorkizein – wyklinać) praktykowany w Kościele katolickim, jest bezpośrednim rozkazem wydanym w imię Boga szatanowi, aby ten wyszedł z miejsca, rzeczy lub osoby. Jest to szczególna forma błogosławieństwa (sakramentalium), które kapłan udziela człowiekowi w określonych sytuacjach i potrzebach (zobacz: Katechizm Kościoła Katolickiego, 1673). W Kościele katolickim ogólna nazwa egzorcyzm obejmuje: egzorcyzm wielki, publiczny lub uroczysty (ma na celu wyrzucenie złego ducha z opętanej osoby oraz uwolnienie od wpływów demonicznych; to sakramentalium odprawiane wg zaleceń „Rytuału rzymskiego”, którego udzielać mogą wyłącznie biskupi oraz egzorcyści – uprawnieni duchowni), egzorcyzm zwykły (włączony w sakrament chrztu św.) oraz stosowanie wody, oleju i soli egzorcyzmowanej przez każdego kapłana oraz egzorcyzmy mniejsze, prywatne lub proste (nie są egzorcyzmami w ścisłym tego słowa znaczeniu, nie zawierają formuł egzorcyzmu wielkiego, np. bezpośredniego rozkazywania złemu duchowi, ale są to modlitwy do indywidualnego odmawiania przez wiernych, np. w chwilach pokus i dręczeń). W zakres tego typu modlitw wchodzi również tzw. modlitwa o uwolnienie (modlitwa wstawiennicza, którą mogą posługiwać wszyscy kapłani lub wspólnoty religijne pod przewodnictwem kapłana lub diakona; modlitwy te nie są egzorcyzmami, choć mają na celu uwolnienie od wpływów złego ducha, poza samym opętaniem).

ŹRÓDŁO :
Tygodnik Niedziela, Edycja lubelska 12/2006

http://www.niedziela.pl/artykul_w_niedzi...0612&nr=36

Warto poczytać resztę artykułu. Jest bardzo ciekawy. 8)

N niektóre sprawy można patrzeć czasami inaczej, ale można przy tym respektować przepisy ustanowione przez Kościół. Mam swoje osobiste odniesienia co do modlitwy egzorcyzmów, ale mimo to respektuję to co ustanowił Kościół w tym względzie. Uśmiech

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
25-05-2010 11:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
[] - TOMASZ32-SANCTI - 12-05-2010, 08:40
[] - Wojtek37 - 12-05-2010, 08:51
[] - omyk - 12-05-2010, 12:30
[] - Sant - 12-05-2010, 12:34
[] - aleksab - 12-05-2010, 12:50
[] - Sant - 12-05-2010, 15:19
[] - siloam - 12-05-2010, 19:06
[] - bashca - 12-05-2010, 22:44
[] - TOMASZ32-SANCTI - 12-05-2010, 22:46
[] - Sant - 12-05-2010, 22:48
[] - Eldian - 12-05-2010, 22:54
[] - Wojtek37 - 12-05-2010, 22:58
[] - Eldian - 12-05-2010, 23:05
[] - omyk - 13-05-2010, 00:33
[] - TOMASZ32-SANCTI - 13-05-2010, 11:47
[] - omyk - 13-05-2010, 18:28
[] - TOMASZ32-SANCTI - 13-05-2010, 21:23
[] - siloam - 14-05-2010, 15:20
[] - Sant - 14-05-2010, 15:51
[] - siloam - 15-05-2010, 20:39
[] - TOMASZ32-SANCTI - 16-05-2010, 00:15
[] - omyk - 16-05-2010, 00:57
[] - Sant - 16-05-2010, 09:19
[] - bashca - 16-05-2010, 09:27
[] - siloam - 16-05-2010, 11:43
[] - TOMASZ32-SANCTI - 16-05-2010, 13:02
[] - Sant - 16-05-2010, 13:09
[] - siloam - 16-05-2010, 15:57
[] - bashca - 16-05-2010, 16:54
[] - omyk - 16-05-2010, 17:34
[] - TOMASZ32-SANCTI - 16-05-2010, 17:42
[] - siloam - 16-05-2010, 19:21
[] - TOMASZ32-SANCTI - 16-05-2010, 19:58
[] - omyk - 17-05-2010, 01:00
[] - TOMASZ32-SANCTI - 17-05-2010, 04:16
[] - Sant - 17-05-2010, 08:13
[] - siloam - 17-05-2010, 09:54
[] - TOMASZ32-SANCTI - 17-05-2010, 13:04
[] - Sant - 17-05-2010, 15:52
[] - TOMASZ32-SANCTI - 17-05-2010, 16:56
[] - omyk - 22-05-2010, 12:03
[] - TOMASZ32-SANCTI - 23-05-2010, 02:41
[] - omyk - 23-05-2010, 19:44
[] - siloam - 23-05-2010, 20:23
[] - omyk - 23-05-2010, 21:50
[] - TOMASZ32-SANCTI - 24-05-2010, 08:37
[] - bashca - 24-05-2010, 12:55
[] - omyk - 24-05-2010, 13:32
[] - pawelpawel - 24-05-2010, 16:38
[] - omyk - 24-05-2010, 17:14
[] - TOMASZ32-SANCTI - 25-05-2010 11:47
[] - siloam - 25-05-2010, 19:50
[] - Annnika - 25-05-2010, 20:44
[] - TOMASZ32-SANCTI - 25-05-2010, 23:19
[] - TOMASZ32-SANCTI - 26-05-2010, 19:51
[] - pawelpawel - 08-06-2010, 23:15
[] - merkaba - 25-09-2010, 08:42
[] - TOMASZ32-SANCTI - 25-09-2010, 21:57
[] - Sant - 04-12-2010, 18:41
[] - omyk - 04-12-2010, 22:59
[] - Sant - 05-12-2010, 01:00
[] - omyk - 05-12-2010, 01:12
[] - bashca - 05-12-2010, 04:10
[] - Sant - 05-12-2010, 11:13
[] - omyk - 05-12-2010, 12:50
[] - Sant - 05-12-2010, 13:04
[] - bashca - 05-12-2010, 13:23
[] - Sant - 05-12-2010, 13:46
[] - omyk - 05-12-2010, 13:52
[] - aleksab - 07-12-2010, 00:17
[] - TOMASZ32-SANCTI - 07-12-2010, 02:47
[] - aleksab - 07-12-2010, 23:11
[] - TOMASZ32-SANCTI - 08-12-2010, 01:05
[] - aleksab - 08-12-2010, 01:10
[] - Scott - 08-12-2010, 07:38
[] - aleksab - 08-12-2010, 09:26
[] - bashca - 09-12-2010, 12:26
[] - TOMASZ32-SANCTI - 12-12-2010, 03:38
[] - bashca - 13-12-2010, 02:53
[] - aleksab - 13-12-2010, 10:08
[] - bashca - 13-12-2010, 13:07
[] - TOMASZ32-SANCTI - 14-12-2010, 09:20
[] - gossia - 16-02-2011, 19:18
[] - Annnika - 16-02-2011, 22:16
[] - Shou - 17-02-2011, 12:04
[] - TOMASZ32-SANCTI - 17-02-2011, 15:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów