Ankieta: Jakimi formami modlitw modlicie się najczęściej lub która forma jest wam najbliższa?
Różaniec
Koronki
Litanie
Nowenny
Modlitwy wstawiennicze do świętych
Modlitwa brewiarzowa
Pacież
Droga krzyżowa
Modlitwa własna (swoimi słowami)
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Modlitwy
W dziale "Ankiety" były już różne pytania dotyczące modlitw, ale to pytanie dotyczy ogólnie wszystkich modlitw.

A więc pytanie jak w ankiecie :

Jakimi modlitwami modlisz się najcześciej lub którą uważasz za tą najbliższą?

Wybrałem tylko kilka form modlitw, ale jeśli ktos korzysta z innych to zapraszam do podzielenia się w temacie.

Odpowiedzi pozwolą też nam ubogacać nasz dział modlitewny na portalu.
Postaramy sie bowiem ubagacać dział w te modlitwy z których korzystacie najcześciej. Jeśli macie swoje modlitwy to możecie nam je przekazywać a my umieścimy je na naszym portalu.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
04-06-2010 15:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Razen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 435
Dołączył: May 2010
Reputacja: 0
Post: #2
 
Zaznaczyłem modlitwa własna - własnymi słowami ale także lubię się "modlić" poprzez różne formy medytacji.

[Obrazek: much-ado-about-nothing.jpg]
04-06-2010 16:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
Razen napisał(a):Zaznaczyłem modlitwa własna - własnymi słowami ale także lubię się "modlić" poprzez różne formy medytacji.
Podpisuje się pod tym.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
04-06-2010 16:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #4
 
Aty strzeliste -te są dla mnie (lub raczej niektóre z nich) taką luźną formą modlitwy o każdej porze dnia, w każdej sytuacji, czy to w drodze do pracy, czy pracując, niemal w każdej chwili.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
04-06-2010 18:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
hm... 3 opcje to dla mnie za mało...

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
04-06-2010 23:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #6
 
Może mi wyjaśnicie Duży uśmiech co to jest ten "pacierz"? Uśmiech pytam poważnie, naprawdę nie wiem. W moim słowniku to dosyć oldskulowe określenie modlitwy porannej i wieczornej. Czy "pacierz" jest jakąś konkretną modlitwą?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
04-06-2010 23:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
No właśnie chodzi o modlitwę wieczorną i poranną a dokładniej ten podstawowy skład modlitewny czyli : Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierze w Boga, Aniele Boży, 10 przykazań,

Dziwię się, że nie znasz tak podstawowego pojęcia jak pacierz. :shock: :roll:
Dla bliższego zapoznania się z pacierzem :

http://pacierz.pl

Dla chrześcijanina to podstawa, tym bardziej, gdy nie korzysta z innych modlitw to minimum - przynajmniej to powinien odmawiać, jeśli już nie rano i wieczorem to przyjanmniej raz dziennie.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
05-06-2010 00:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #8
 
No nie znam takiego pojęcia. Tzn. owszem, pojęcie znam, ale nie wiedziałam, że kryje się pod nim jakiś klasyczny skład. Dlaczego uważasz, że to podstawa dla każdego chrześcijanina?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
05-06-2010 00:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #9
 
ja tez nie wiedziałam że pacierz ma swój stały system Oczko

zobaczyłam tez co KKK pisze na temat modlitwy
Artykuł pierwszy

Cytat:U ŹRÓDEŁ MODLITWY

2652 Duch Święty jest "wodą żywą", która w modlącym się sercu " wytryska ku Życiu wiecznemu" (J 4, 14). To On uczy nas przyjmowania Go w samym Źródle: w Chrystusie. W życiu chrześcijańskim znajdują się źródła, w których oczekuje nas Chrystus, aby napoić nas Duchem Świętym:

piękna definicja, której nie trzeba znać, ale którą każdy kto dotknął Boga swoim sercem podczas modlitwy doskonale rozumie.

Cytat:Słowo Boże

2653 Kościół "usilnie i szczególnie zachęca wszystkich wiernych... by przez częste czytanie Pisma świętego nabywali «wzniosłego poznania Jezusa Chrystusa»... Czytaniu Pisma świętego powinna towarzyszyć modlitwa, by nawiązywała się rozmowa między Bogiem a człowiekiem, gdyż «do Niego zwracamy się, gdy się modlimy, to Jego słuchamy, gdy czytamy Boskie wypowiedzi»" 3 .

czyli pierwszą forma modlitwy o której wspoomina KKK to czytanie Pisma Św, nie wiem też na ile to jest obecne w naszym życiu poza słuchaniem Słowa Bożego na Mszy Św - myślę że warto zadać sobie samemu to pytanie


Cytat:2654 Mistrzowie życia duchowego - parafrazując Mt 7, 7 - w ten sposób streszczają dyspozycje serca karmionego słowem Bożym w czasie modlitwy: "Szukajcie czytając, a znajdziecie rozmyślając; pukajcie modląc się, a będzie wam otworzone przez kontemplację" 4 .
fantastyczny cytat pokazujący na czym polegaja słowa Chrystusa"Szukajcie a znajdziecie, pukajcie a będzie wam otworzone" warto go wziąść sobie do serca Uśmiech

Cytat:Liturgia Kościoła

2655 Posłanie Chrystusa i Ducha Świętego, które w sakramentalnej liturgii Kościoła zapowiada, aktualizuje i komunikuje misterium zbawienia, znajduje przedłużenie w modlącym się sercu. Mistrzowie życia duchowego porównują niekiedy serce do ołtarza. Modlitwa uwewnętrznia i przyswaja liturgię podczas i po jej celebracji. Nawet jeśli modlitwa jest przeżywana "w ukryciu" (Mt 6, 6), jest zawsze modlitwą Kościoła i komunią z Trójcą Świętą 5 .

Cnoty teologalne

2656 W modlitwę wchodzi się tak, jak wchodzi się w liturgię: przez ciasną bramę wiary. Przez znaki Jego Obecności szukamy i pragniemy właśnie Oblicza Pana; chcemy słuchać Jego słowa i je zachowywać.

2657 Duch Święty, który uczy nas celebrować liturgię w oczekiwaniu na powrót Chrystusa, wychowuje nas do modlitwy w nadziei. I odwrotnie, modlitwa Kościoła i modlitwa osobista wzmacniają w nas nadzieję. W zupełnie szczególny sposób Psalmy - dzięki swemu konkretnemu i zróżnicowanemu językowi - uczą nas zakotwiczenia naszej nadziei w Bogu: " Złożyłem w Panu całą nadzieję; On schylił się nade mną i wysłuchał mego wołania" (Ps 40, 2). "A Bóg, [dawca] nadziei, niech wam udzieli pełni radości i pokoju w wierze, abyście przez moc Ducha Świętego byli bogaci w nadzieję" (Rz 15, 13).

Jeśli juz mówimy o formie modlitwy, w dziale " u źródeł modlitwy " KKK wspomniane są psalmy, kolejne potwierdzenie wagi modlitwy Pismem Świętym

Cytat:2658 "A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany" (Rz 5, 5). Modlitwa, kształtowana przez życie liturgiczne, czerpie wszystko z miłości, którą zostaliśmy umiłowani w Chrystusie i która pozwala nam na nią odpowiedzieć miłością tak, jak On nas umiłował. Miłość jest tym źródłem modlitwy; kto z niej czerpie, dochodzi do szczytu modlitwy:

Fragment z listu Rzymian który był na zeszłotygodniowej Mszy Świętej Uśmiech tutaj żadnego komentarza nie jestem w stanie zostawić, bo wszystko tak jasno widać. a jak ktoś faktycznie doświadczył " rozlania miłości Bożej w sercach przez Ducha Świętego" podczas modlitwy, to rozumie w czym rzecz Uśmiech
dalsza cześć pokazuje związek Miłosći Bożej i modlitwy, genialnie ujęty sens modlitwy Duży uśmiech

w całym rozdziale KKK "modlitwa w życiu chrześijańskim" żadna forma modlitwy nie jest faworyzowana w sposób szczególny. warto jednak zauważyc że pierwsza rzecza o której KKK wspomina to czytanie Pisma Świętego( może jednak uwzględnić ta opcje w ankiecie? Oczko )

i tak na zakończenie:
Cytat:2672 Duch Święty, którego namaszczenie przenika całą naszą istotę, jest wewnętrznym Nauczycielem modlitwy chrześcijańskiej. On jest twórcą żywej tradycji modlitwy. Oczywiście, jest tyle dróg w modlitwie, co modlących się, ale ten sam Duch działa we wszystkich i ze wszystkimi. W komunii Ducha Świętego modlitwa chrześcijańska jest modlitwą w Kościele.


[ Dodano: Sob 05 Cze, 2010 01:48 ]
ja tez nie wiedziałam że pacierz ma swój stały system Oczko

zobaczyłam tez co KKK pisze na temat modlitwy
Artykuł pierwszy

Cytat:U ŹRÓDEŁ MODLITWY

2652 Duch Święty jest "wodą żywą", która w modlącym się sercu " wytryska ku Życiu wiecznemu" (J 4, 14). To On uczy nas przyjmowania Go w samym Źródle: w Chrystusie. W życiu chrześcijańskim znajdują się źródła, w których oczekuje nas Chrystus, aby napoić nas Duchem Świętym:

piękna definicja, której nie trzeba znać, ale którą każdy kto dotknął Boga swoim sercem podczas modlitwy doskonale rozumie.

Cytat:Słowo Boże

2653 Kościół "usilnie i szczególnie zachęca wszystkich wiernych... by przez częste czytanie Pisma świętego nabywali «wzniosłego poznania Jezusa Chrystusa»... Czytaniu Pisma świętego powinna towarzyszyć modlitwa, by nawiązywała się rozmowa między Bogiem a człowiekiem, gdyż «do Niego zwracamy się, gdy się modlimy, to Jego słuchamy, gdy czytamy Boskie wypowiedzi»" 3 .

czyli pierwszą forma modlitwy o której wspoomina KKK to czytanie Pisma Św, nie wiem też na ile to jest obecne w naszym życiu poza słuchaniem Słowa Bożego na Mszy Św - myślę że warto zadać sobie samemu to pytanie


Cytat:2654 Mistrzowie życia duchowego - parafrazując Mt 7, 7 - w ten sposób streszczają dyspozycje serca karmionego słowem Bożym w czasie modlitwy: "Szukajcie czytając, a znajdziecie rozmyślając; pukajcie modląc się, a będzie wam otworzone przez kontemplację" 4 .
fantastyczny cytat pokazujący na czym polegaja słowa Chrystusa"Szukajcie a znajdziecie, pukajcie a będzie wam otworzone" warto go wziąść sobie do serca Uśmiech

Cytat:Liturgia Kościoła

2655 Posłanie Chrystusa i Ducha Świętego, które w sakramentalnej liturgii Kościoła zapowiada, aktualizuje i komunikuje misterium zbawienia, znajduje przedłużenie w modlącym się sercu. Mistrzowie życia duchowego porównują niekiedy serce do ołtarza. Modlitwa uwewnętrznia i przyswaja liturgię podczas i po jej celebracji. Nawet jeśli modlitwa jest przeżywana "w ukryciu" (Mt 6, 6), jest zawsze modlitwą Kościoła i komunią z Trójcą Świętą 5 .

Cnoty teologalne

2656 W modlitwę wchodzi się tak, jak wchodzi się w liturgię: przez ciasną bramę wiary. Przez znaki Jego Obecności szukamy i pragniemy właśnie Oblicza Pana; chcemy słuchać Jego słowa i je zachowywać.

2657 Duch Święty, który uczy nas celebrować liturgię w oczekiwaniu na powrót Chrystusa, wychowuje nas do modlitwy w nadziei. I odwrotnie, modlitwa Kościoła i modlitwa osobista wzmacniają w nas nadzieję. W zupełnie szczególny sposób Psalmy - dzięki swemu konkretnemu i zróżnicowanemu językowi - uczą nas zakotwiczenia naszej nadziei w Bogu: " Złożyłem w Panu całą nadzieję; On schylił się nade mną i wysłuchał mego wołania" (Ps 40, 2). "A Bóg, [dawca] nadziei, niech wam udzieli pełni radości i pokoju w wierze, abyście przez moc Ducha Świętego byli bogaci w nadzieję" (Rz 15, 13).

Jeśli juz mówimy o formie modlitwy, w dziale " u źródeł modlitwy " KKK wspomniane są psalmy, kolejne potwierdzenie wagi modlitwy Pismem Świętym

Cytat:2658 "A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany" (Rz 5, 5). Modlitwa, kształtowana przez życie liturgiczne, czerpie wszystko z miłości, którą zostaliśmy umiłowani w Chrystusie i która pozwala nam na nią odpowiedzieć miłością tak, jak On nas umiłował. Miłość jest tym źródłem modlitwy; kto z niej czerpie, dochodzi do szczytu modlitwy:

Fragment z listu Rzymian który był na zeszłotygodniowej Mszy Świętej Uśmiech tutaj żadnego komentarza nie jestem w stanie zostawić, bo wszystko tak jasno widać. a jak ktoś faktycznie doświadczył " rozlania miłości Bożej w sercach przez Ducha Świętego" podczas modlitwy, to rozumie w czym rzecz Uśmiech
dalsza cześć pokazuje związek Miłosći Bożej i modlitwy, genialnie ujęty sens modlitwy Duży uśmiech

w całym rozdziale KKK "modlitwa w życiu chrześijańskim" żadna forma modlitwy nie jest faworyzowana w sposób szczególny. warto jednak zauważyc że pierwsza rzecza o której KKK wspomina to czytanie Pisma Świętego( może jednak uwzględnić ta opcje w ankiecie? Oczko )

i tak na zakończenie:
Cytat:2672 Duch Święty, którego namaszczenie przenika całą naszą istotę, jest wewnętrznym Nauczycielem modlitwy chrześcijańskiej. On jest twórcą żywej tradycji modlitwy. Oczywiście, jest tyle dróg w modlitwie, co modlących się, ale ten sam Duch działa we wszystkich i ze wszystkimi. W komunii Ducha Świętego modlitwa chrześcijańska jest modlitwą w Kościele.

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
05-06-2010 01:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Razen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 435
Dołączył: May 2010
Reputacja: 0
Post: #10
 
pafni, tak na marginesie - jaką medytację preferujesz?

[Obrazek: much-ado-about-nothing.jpg]
05-06-2010 10:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
Razen napisał(a):pafni, tak na marginesie - jaką medytację preferujesz?
Mogę ja opisać, do nazw nie przywiązuje zazwyczaj wagi.
Najbardziej lubię usiąść w lesie doprowadzając siebie do stanu pełnego relaksu i kiedy czuje,że wtopiłem się we wszystko co obok i zwierzęta dzikie nie boja się mnie to wtedy odczuwam, że tak powiem pełen kontakt z Bogiem. nawet słów w głowie nie muszę tworzyć aby się modlić, po prostu wszystko staje się i tak jasne.
A wieczorkiem Ojcze nasz i lulu... Szczęśliwy

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
05-06-2010 11:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Razen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 435
Dołączył: May 2010
Reputacja: 0
Post: #12
 
pafni napisał(a):Najbardziej lubię usiąść w lesie doprowadzając siebie do stanu pełnego relaksu i kiedy czuje,że wtopiłem się we wszystko co obok i zwierzęta dzikie nie boja się mnie to wtedy odczuwam, że tak powiem pełen kontakt z Bogiem. nawet słów w głowie nie muszę tworzyć aby się modlić, po prostu wszystko staje się i tak jasne.
Wiesz mam podobnie - zresztą - patrz opis Uśmiech
Polecam Ci jeszcze medytację przed snem (np: zamiast Ojcze nasz lub obok Ojcze nasz) poprzez zwykłe nastrajanie czyli "mycie miski" - zapewne wiesz do jakiego Koanu nawiązuje Oczko Ostatnio spodobała mi się medytacja poprzez słuchanie pieśni Buddyjskich w których stawiam na piękno rytmu. To niebywałe, że utwór trwający 8 minut przepływa przez uszy szybko niczym wiatr :-({|=

[Obrazek: much-ado-about-nothing.jpg]
05-06-2010 15:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #13
 
A po czym odróżniasz/skąd wiesz, że to właśnie "pełen kontakt z Bogiem", a nie tylko rozprężenie zmysłów wywołane relaksem i doznaniami estetycznymi? Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
05-06-2010 17:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Razen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 435
Dołączył: May 2010
Reputacja: 0
Post: #14
 
pafni, pozwolisz, że ja także odpowiem na to pytanie Oczko

omyk, a skąd wiesz, że modląc się rozmawiasz z Bogiem a nie mówisz sama do siebie?
Jeśli chodzi o mnie i moją medytację to owszem - jest ona głównie stanem relaksu i pełni opanowania - jako, że nie wierzę w osobowego Boga nie mam się z kim "kontaktować aby sobie pogadać" Uśmiech

Co do lasu to las istnieje dzięki prawom natury ona zaś jest czymś co jest:
A - Jego częścią
B - Nim
C - Jego tworem
D - Nie mają powiązania
Zakładam, że Twoja opcja to C więc:

"TA ODPOWIEDZ JEST KŁAMSTWEM"
Nie no żartuje Duży uśmiech

Dalej:
Poprzez bytowanie z jego idealnym tworem poznajemy Go i zbliżamy się do Niego - tak jak np: po rysunku możemy wywnioskować na czym i czym (rysownik) tworzył owy rysunek, czy ma zdolności rysownicze, co było jego inspiracją itd - prawda nie jest to takie proste - w końcu to Bóg jednak możemy zachwycić się pięknem i zdumieniem otaczającego nas świata.
Poprzez bytowanie z jego idealnym tworem doświadczamy odczuć, emocji które ciężko jest nam wydobyć poza nim - mowa o spokoju, harmonii, pogodzeniu itd. Sama przyznasz, że nie ma porównania między lasem a np: centrum handlowym czy kościołem.

[Obrazek: much-ado-about-nothing.jpg]
05-06-2010 19:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #15
 
Bo:
1) często modlę się tak, jak nauczył nas Pan w Ewangelii
2) widzę owoce mojej modlitwy, staję się lepsza
3) bardzo często Pan wysłuchuje moich próśb i dostaję to, o co prosiłam
4) czasem Pan mnie zaskakuje, gdzie emocjonalnie absolutnie nic pozytywnego nie doświadczam, a okazuje się, że akurat w takim trudnym czasie Pan się mną posłużył w ewidentny sposób, co jest dla mnie wręcz zaskoczeniem, że w ogóle tego chciał w momencie, kiedy ja bym się sobą samą na Jego miejscu zgorszyła

Skoro więc nie wierzysz w osobowego Boga, to po co Ci się jednoczyć z czymkolwiek? Skoro wg Ciebie Bóg jest wszystkim, to nie potrzebujesz się jednoczyć z niczym, a jeśli już koniecznie chcesz, to czy jednoczysz się analogicznie ze śmierdzącymi ściekami, z gnojowiskiem, z wiejskim szambem...? Uśmiech skoro wszystko jest Twoim bogiem... Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
05-06-2010 19:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów