Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Języki narodowe
Autor Wiadomość
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Ja mam taki dwujęzyczny modlitewnik :jupi: Jeszcze z czasów prababci :mrgreen:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
08-05-2005 11:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #17
 
Julia napisał(a):wydaje mi sie, ze mozna by bylo wrocic w szczegolnych okolicznosciach do lityrgii po łacinie, homilie moglyby byc w jezyku narodowym, a ludzie mieliby modlitewniki dwujezyczne po lacinie z podpisem, tlumaczeniem na jezyk narodowy

Ale po co sobie życie utrudniać?

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
08-05-2005 17:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #18
 
no a czemu by nie? zreszta jezykiem obowiazujacym w dokumentach koscielnych nadal jest lacina... a moze by przy okzaji ludzie zaczeli sie chociaz troche uczyc? bo jeszcze troche i wogole nie bedziemy w stanie niczego zrozumiec, a naprawde czasem z laciny nie da sie doslownie czegos na jezyk narodowy przelozyc i przez to traci sie, splyca bogactwo przekazywanych tresci Oczko

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
08-05-2005 17:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #19
 
Julia napisał(a):a naprawde czasem z laciny nie da sie doslownie czegos na jezyk narodowy przelozyc i przez to traci sie, splyca bogactwo przekazywanych tresci Oczko

Jeśli ktoś uczyłby się łaciny, znałby podstawy, to i tak nie uchwyciłby tego "sensu". Ci, którzy tłumaczą takie dokumenty, to raczej znają łacinę. A SWII po to wprowadził języki narodowe we mszy, żeby ułatwić wielu ludziom zrozumienie całej liturgii, więc po co utrudniać życie?

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
08-05-2005 20:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
No mi nie chodziło ani o utrudnianie życia ani o usunięcie języka narodowego. Chodzi o drugi język równoległy, używany współbieżnie z narodowym. Dwujęzyczność.
09-05-2005 10:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #21
 
A jakby to miało wyglądać w praktyce?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
09-05-2005 11:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
Jeszcze nie wiem.
09-05-2005 13:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nata_89 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 73
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
Ciekawy pomysł... Chciałabym, aby były takie msze, podoba mi się łacina i chciałabym się jej uczyć
09-05-2005 17:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
Tak, pomysł ciekawy i absolutnie jeśli ktoś pytał by mnie o zdanie, byłabym "za".
Ale co my możemy :?: Nie od nas to wszystko zależy Oczko

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
09-05-2005 19:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
jak juz wczesniej pisalam, w Toruniu z tego co wiem w jednej z parafii jest jedna msza odprawiana po łacinie, tak więc moznaby było np. wprowadzic w ciagu dnia (mam tu na mysli niedziele) jedna msze po łacinie, z tym, że każdy by miał tłymaczenie w języku narodowym, natomiast homilia moglaby zostać wygłoszona w języku narodowym (o tym też wczesniej pisalam, ale Futer mnie skrytykował Smutny )
Nata... mnie też się łacina podobała i podoba (szczególnie kiedy jest używana w liturgii), ale jak sie jej uczyłam, to stwioerdzilam\, że wcale taka najprostsza nie jest (a mialam lacine 2 lata Oczko )

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
10-05-2005 17:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #26
 
Julia napisał(a):natomiast homilia moglaby zostać wygłoszona w języku narodowym(o tym też wczesniej pisalam, ale Futer mnie skrytykował)

Chyba mnie źle zrozumiałaś, ale mniejsza z tym.

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
10-05-2005 20:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #27
 
Macie ambitnie pomysły ale szczerze nie wiem czy jest sens aż o to się tak troszczyć :roll: Jest bractwo św. Piotra, które kultywuje poprzednią liturgię z łaciną włącznie. Swego czasu słyszałem, a nawet czytałem, że takowe msze są w Zielonej Górze. Nie wiem czy jeszcze teraz.

Natomiast wracając do tematu, wolałbym aby dbać o poprawność sprawowania liturgii obecnie niz robić kolejne "zamieszanie" z językami w jakim ma być odprawiana. Jest tak wiele do zrobienia /np. angażowanie wiernych w przebieg liturgii/, że takie sprawy tylko u przeciętnego katolika narobiły by tylko dodatkowego zamieszania. :roll:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
11-05-2005 11:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #28
 
Nie chodzi o ambitne pomysły i elitarne wspólnoty. Wręcz przeciwnie chodzi o upowszechnienie uniwersalnego języka, by wspólnota była pełna a nie zamykała się w granicach? Ale jak? Może przez wprowadzenie angielskiego jako języka urzędowego w Polsce??? Nie wiem.
12-05-2005 07:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
Ale zastanawie mnie dlaczego tym jezykiem nie miałby być polski :?: Dlaczego akurat amerykański :?: MOże nauczmy sie poprawnej polszczyzny, jak i inne kraje.
12-05-2005 07:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #30
 
Czy ktoś zna Polski oprócz Polaków i Polonii ??????
12-05-2005 12:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów