Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy woda święconą można pomoc Duszom Czysccowym ?
Autor Wiadomość
adhab Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Jul 2010
Reputacja: 0
Post: #1
Czy woda święconą można pomoc Duszom Czysccowym ?
Szczęść Boże,

Mam do Państwa pytanie.
Czy woda święconą można pomoc Duszom Czyśćcowym ?
Jezeli tak, to w jaki sposób ?
Bo słyszałem, ze powinno się - odwiedzając groby na cmentarzach kropić je woda święconą i ze to przynosi ulgę Duszom Czyśćcowym, czy to prawda ?
Pytam, gdyż w internecie jest wiele informacji, ale nie zawsze zgodnych z nauczaniem Kościoła i nie chce popaść w nieprawdę czy w zabobon ludowy...

Pozdrawiam,
Grzegorz
24-07-2010 15:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
Modlitwa pomoże na pewno, pokropienie :?: nie sądzę, żeby to było coś więcej niż dobre chęci Uśmiech

Gdzie konkretnie znalazłeś taką informację, o tej praktyce :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
24-07-2010 16:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
adhab Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Jul 2010
Reputacja: 0
Post: #3
 
[shadow=red]"Pytano mnie, czy ma sens i wartość palić świece i lampki oliwne. Naturalnie że ma, zwłaszcza jeżeli są poświęcone. A chociażby i nie były, należy pamiętać, że świece te czy oliwa są kupione z miłości dla zmarłych, a każdy akt miłości posiada wartość. Podobnie i woda święcona ma wartość, osobliwie jeżeli używamy jej z wiarą i ufnością. Obojętne jest, czy całą dłoń, czy kroplę dajemy duszom czyśćcowym, lepiej jednak kroplę wraz z aktem strzelistym.

Niestety, w dzisiejszych czasach często w ogóle nie ma przy drzwiach kropielniczki z wodą święconą. Pragnę wyjaśnić, że w Vorarlbergu wchodzący do domu czy wychodzący żegnają się wodą święconą, zaś resztkę kropli z palca strzepują na ziemię z aktem strzelistym za dusze czyśćcowe. Nazywa się to dać duszom czyśćcowym wodę święconą."
[/shadow]


Fragment z dzienniczka Marii Simmy "Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi"
24-07-2010 17:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #4
 
Zapewne Annniko tutaj znalezione

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
24-07-2010 19:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
Maria Simma która miała ta łaskę kontaktu z duszami czyśćcowymi, pisała że woda święcona im pomaga. Ja wychodząc z kościoła zawsze odrobine strząsam z ręki "na ratunek duszom czyśćcowym " razem z " wieczny odpoczynek".

Czy to faktycznie jest potwierdzone przez Kościół nie wiem, ale na pewno nie zaszkodzi, tylko może pomóc

[ Dodano: Sob 24 Lip, 2010 23:55 ]
lol :mrgreen: nawet nie widziałam że ten fragment jest z tej książki i Nickola podała linka . osobiście ta książkę czytałam juz daawno, znalazłam wśród księgozbioru rodziców. Maria Simma - "moje przeżycia z duszami czyśćcowymi"

[ Dodano: Nie 25 Lip, 2010 00:17 ]
Znalazłam właśnie w necie coś ciekawego na ten temat.


Cytat:Każde pokropienie się wodą św. ma moc oczyścić naszą duszę od grzechów powszednich, a właśnie grzechy powszednie są największą przeszkodą dla otrzymania tych łask, o jakie prosimy w modlitwie. Nawet więcej, Kościół św. udziela odpustu cząstkowego (wcześniej: odpustu stu dni) za każde przeżegnanie się wodą święconą. Nie zapominajmy również wziąć ze sobą wody święconej na cmentarz, gdy idziemy tam odwiedzić groby naszych bliskich zmarłych. Skrapianie nią grobów przynosi wielką ulgę zmarłym cierpiącym w czyśćcu. Poza Ofiarą Mszy św. i odpustem zupełnym, nic nie może dać większej ulgi duszom czyśćcowych jak pokropienie wodą święconą grobów, gdzie spoczywają prochy ich ciał.Chrystus zmartwychwstał! – Prawdziwie zmartwychwstał!

autorem tekstu "O sakramentaliach III: Woda święcona" jest Ks. Edmund Naujokaitis.

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
24-07-2010 23:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
adhab Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Jul 2010
Reputacja: 0
Post: #6
 
dziekuje Uśmiech
25-07-2010 03:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
A tak z ciekawości zapytam, czy książka ma imprimatur ?

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
25-07-2010 07:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #8
 
pytanie jak to się ma do nas, skoro ks. Edmund jest z bractwa kapłańskiego św. Piusa X ? :coo:

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
25-07-2010 10:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #9
 
Z tego co wiem posiada imprimatur:
"Pierwsze polskie wydanie książki Marii Simmy „Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi” w tłumaczeniu O. Stanisława Skudrzyka T.J. ukazało się w roku 1969 nakładem szwajcarskiego wydawnictwa Christiana Verlag w Stein am Rhein w objętości 64 stron. Posiada imprimatur podpisane 30 listopada 1969 przez O. Antoniego Mruka. Było drukowane w Wielkiej Brytanii. W tym wydaniu pierwsze 30 stron zajmuje komentarz ks. Alfonsa Matta z r. 1955, str. 31-64 wypowiedź samej Marii Simmy."
za:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Simma

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
25-07-2010 11:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #10
 
spioh napisał(a):pytanie jak to się ma do nas, skoro ks. Edmund jest z bractwa .


Faktycznie, nie wiedziałam że jest lefebrystą. Trzeba będzie zatem te informacje o odpuście skonfrontowac z nauka Kościoła Katolickiego ponieważ , to że należy do bractwa nie oznacza że przytoczony fragment akurat odbiega od nauki KK

Znalazłam informacje w wikipedii o ich doktrynie
Cytat: Bractwo przypisuje sobie mandat, na podstawie którego, działając w imię wyższej konieczności, wypowiada posłuszeństwo papieżowi i odrzuca część postanowień soboru[17], czyniąc to w imię wierności Tradycji, rozumianej jako niezmienność Magisterium Kościoła, której sobór ten miał zaprzeczyć

może akurat informacje o tym odpuście cząstkowym sa zgodne z KK? Poszperam troche może coś znajdę Oczko

[ Dodano: Nie 25 Lip, 2010 13:07 ]
Więc tak. Znalazłam wykaz odpustów , zatwierdzony przez Jana Pawła II i znajdujący się kanonach 992-997 kodeks prawa kanonicznego z 1983 r.
Nie ma w nich mowy o uzyskaniu odpustu za przeżegnanie sie wodą święconą.

Są jednak inne dość zaskakujące sposoby uzyskania odpustu jak np
Cytat:46. Odmówienie modlitwy: Wieczny odpoczynek - odpust cząstkowy.
55. Pobożne przeżegnanie się i wypowiedzenie słów: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. - odpust cząstkowy
41. Słuchanie przepowiadanego Słowa Bożego (kazania) - odpust cząstkowy;
zatem na każdej Mszy na której jest kazanie można uzyskać odpust zupełny, za przeżegnanie się ( pomyślcie ile razy w ciągu dnia można by za to odpust uzyskać :mrgreen: ) odmówienie wieczny odpoczynek,za "Aniele Boży " tez jest odpust.. w sumie dobrze wiedzieć Uśmiech

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
25-07-2010 11:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #11
 
Wydaje mi się, że sakramentalia są ustanowione dla żywych członków Kościoła, tzn. wyłącznie dla Kościoła pielgrzymującego - ale nie potrafię tej tezy póki co uzasadnić. Będę się dokształcać w tej dziedzinie, dzięki za dobry temat Uśmiech

[ Dodano: Nie 25 Lip, 2010 13:27 ]
Cytat:za przeżegnanie się ( pomyślcie ile razy w ciągu dnia można by za to odpust uzyskać )
I do tego pobożny znak krzyża uczyniony ze skruchą gładzi grzechy lekkie podobnie jak akt pokuty czy przyjęcie Komunii Świętej. Jeśli więc zgrzeszysz lekko, to ile razy naprawdę zapragniesz przebaczenia i uczynisz znak krzyża, tyle razy odpuszczony Ci jest grzech lekki i jeśli czynisz to z intencją uzyskania odpustu cząstkowego, to również go uzyskujesz Uśmiech
Fantastyczne, nie? Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
25-07-2010 13:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #12
 
bashca napisał(a):zatem na każdej Mszy na której jest kazanie można uzyskać odpust zupełny
jakim to sposobem?

Cytat:Są jednak inne dość zaskakujące sposoby uzyskania odpustu jak np

46. Odmówienie modlitwy: Wieczny odpoczynek - odpust cząstkowy.
55. Pobożne przeżegnanie się i wypowiedzenie słów: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. - odpust cząstkowy
zatem samo przeżegnanie się bez wody święconej, a nie jak w art. ks. Edmunda - przeżegnanie się wodą święconą.

a może najprościej będzie napisać do ks. Edmunda skąd to wziął z tym 'ochlapywaniem' grobów wodą święconą jako pomoc dla zmarłych? niech poda jakiś dokument kościelny czy coś... chyba, że to tradycja z dziada pradziada bez uzasadnienia? taki zabobon kościelny? :hm:

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
25-07-2010 14:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #13
 
omyk napisał(a):Wydaje mi się, że sakramentalia są ustanowione dla żywych członków Kościoła, tzn. wyłącznie dla Kościoła pielgrzymującego
mogłabyś rozwinąć o co chodzi?bo nie bardzo sie łapię, Kościół pielgrzymujący? #-o

omyk napisał(a):Fantastyczne, nie?
noo Uśmiech
spioh napisał(a):bashca napisał/a:
zatem na każdej Mszy na której jest kazanie można uzyskać odpust zupełny

jakim to sposobem?
podałam juz jako jeden z punktów uzyskania odpustu. no chybaże sama go źle zinterpretowałam
Cytat:41. Słuchanie przepowiadanego Słowa Bożego (kazania) - odpust cząstkowy;
spioh napisał(a):zatem samo przeżegnanie się bez wody święconej, a nie jak w art. ks. Edmunda - przeżegnanie się wodą święconą
W sumie racja Duży uśmiech
spioh napisał(a):a może najprościej będzie napisać do ks. Edmunda skąd to wziął z tym 'ochlapywaniem' grobów wodą święconą jako pomoc dla zmarłych?
Juz szukałam kontaktu - na facebooku go nie ma :mrgreen: Ja myśle że wzięło się to z tych odstępstw od nauki Kościoła które są ewidentne dla Bractwa którego jest członkiem
spioh napisał(a):niech poda jakiś dokument kościelny czy coś... chyba, że to tradycja z dziada pradziada bez uzasadnienia? taki zabobon kościelny?

Noo, dokument fajnie byłoby mieć. Ale w sumie jak już wiemy że samo przeżegnanie się daje odpust cząstkowy,jest sens wnikać co sie dzieje jeśli znak krzyża wykonywany jest przy użyciu wody święconej? Uśmiech

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
25-07-2010 16:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #14
 
Kościół pielgrzymujący = ta część Kościoła, która wciąż żyje na ziemi i pielgrzymuje do Domu Ojca, w odróżnieniu od Kościoła triumfującego (świętych) i Kościoła cierpiącego/oczyszczającego się (dusz czyśćcowych). Swoją drogą google nie boli, przecież wszystko jest napisane czarno na białym, i wcale nie trzeba wiele szukać Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
25-07-2010 16:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
bashca napisał(a):41. Słuchanie przepowiadanego Słowa Bożego (kazania) - odpust cząstkowy;
bashca napisał(a):zatem na każdej Mszy na której jest kazanie można uzyskać odpust zupełny
z odpustu cząstkowego w niewiadomy sposób wyewoluował ci odpust zupełny...jakim to sposobem?

bashca napisał(a):Noo, dokument fajnie byłoby mieć. Ale w sumie jak już wiemy że samo przeżegnanie się daje odpust cząstkowy,jest sens wnikać co sie dzieje jeśli znak krzyża wykonywany jest przy użyciu wody święconej? Uśmiech
zapytać ks. Edmunda o dokument kościelny w sprawie tego, że ochlapanie grobu przez wiernego świeckiego baardzo pomoże duszy czyśćcowej, a nie w sprawie przeżegnania się wodą lub bez wody. napisałam to już wcześniej. skup się dziołszka jak czytasz :wink:

[ Dodano: Nie 25 Lip, 2010 23:50 ]
Cytat:Swoją drogą google nie boli, przecież wszystko jest napisane czarno na białym, i wcale nie trzeba wiele szukać
ja tam bardziej polecam KKK - tam też czarno na białym, jest index hasłowy więc szybko znajdziesz co trzeba i nie ma wątpliwości czy ktoś między rzeczy wartościowe wcisnął jakieś głupoty :krzywy:

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
25-07-2010 23:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów