Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Radio Maryja - jakie ono właściwie jest?
Autor Wiadomość
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Radio Maryja - jakie ono właściwie jest?
Nie miałam okazji słuchac Radia Maryja. Nie mam w takim razie wyrobionej własnej opini żeby stwierdzić kiedy media o radiu mówią nieprawdę, a kiedy oskarżenia są słuszne.

Móglibyście mi przedstawić jakie to radio naprawdę jest. Gdzie mówią prawdę o nim ,gdzie kłamią. Co z osobą O. Rydzyka? Słyszałam np że ma poglądy antysemickie

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
28-07-2010 16:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #2
 
Osobiście nie słucham, ale wnioskuję, że nie może być tak źle jak się to przedstawia w innych mediach, bo mój tata - człowiek bardzo racjonalny i trzeźwo myślący - czasem jadąc do pracy z ciekawości włącza i mówi, że nigdy nie słyszał tam niczego szczególnie strasznego. Ot, zwykłe radio katolickie, sprofilowane raczej na starszego wiekiem odbiorcę. Ja sama słuchałam tylko kilka razy i też nic strasznego nie zauważyłam, oprócz bardzo denerwującej muzyczki Oczko Myślę, że jeśli Cię to interesuje, to najlepiej wyrobić sobie zdanie samemu włączając stację kilka razy w różnych porach.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-07-2010 19:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #3
 
Nie widzę w nim, tych strasznych rzeczy o które go posądzają różne media. Skoro ma słuchaczy, ma prawo nadawać. jak się komuś nie podoba, to nie ma przymusu słuchać.
Generalnie nie słucham, ale jednak wystarczająco by wyrobić sobie o nim zdanie. To nie jest moje radio, ale jest w porządku.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
28-07-2010 23:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
bashca napisał(a):Móglibyście mi przedstawić jakie to radio naprawdę jest.
tvn sugeruje, że to złe radio jest... :twisted:

no ale wiadomo: konkurencja medialna :wink:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
29-07-2010 06:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Całkiem niedawno o. Rydzyk otworzył nowe radio internetowe nakierowane ma młodych.
http://www.simradio.pl/

tvp.info napisał(a):Do kontrolowanych przez ojca Tadeusza Rydzyka Radia Maryja, Telewizji Trwam i gazety „Nasz Dziennik” dołączyło właśnie nowe medium, internetowe Radio SIM – dowiedział się portal tvp.info. Oprócz dużej porcji muzyki, nadaje też audycje promujące światopogląd ojca dyrektora.
Radio SIM serwuje dużą porcję muzyki, programy o wierze, sporcie i kulturze. Jest też jednak spora dawka audycji przedstawiających światopogląd o. Rydzyka. W radiu transmitowane jest główne wydanie wiadomości Telewizji Trwam, a także pogadanki z ideologami Radia Maryja. Odbiorcy mogą też posłuchać wykładów.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
29-07-2010 10:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #6
 
bashca napisał(a):Co z osobą O. Rydzyka? Słyszałam np że ma poglądy antysemickie
EEE- żeby ci przyprawić gębę antysemity, wystarczy że powiesz, że jakiś żyd dokonał niecnego czynu. I jesli nawet to jest prawda, to zaraz co niektórzy ogłoszą cię antysemitką. Mi też zarzucono kiedyś antysemityzm za stwierdzenie, że nie podoba mi się zachowanie rabina Weissa. a inni uważaja mnie za filosemitę. Taki jest już świat. Kiedyś mi sie oberwało za stwierdzenie że Jezus był żydem(zostałem filosemitą), Nawet za napisanie żyd małą literą można zasłużyć na miano rasisty i antysemity. Albo jeśli przyznasz rację Arabom w ich sporze z żydami (mimo że Arabowie są też semitami.) - tak na marginesie to wg mnie rację mają raczej Izraelczycy.
(niektórzy od razu nadstawia uszek - doszukując się w tym stwierdzeniu z kolei filosemityzmu.) Szczęśliwy

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
29-07-2010 10:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Cytat:kontrolowanych przez ojca Tadeusza
uwielbiam te sformułowania... Szczęśliwy

a swoją drogą, ciekawe kto kontroluje tvn - podobno ktoś z Niemiec... i podobno dlatego tak nie lubią patriotyzmu

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
29-07-2010 16:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #8
 
Moim zdaniem w odniesieniu do Radia Maryja powstało pewne nieporozumienie, czy raczej "scalenie". Mianowicie, RM stało się nie tylko radiem, ale pewnym zjawiskiem samym w sobie - i zjawisko to jest najczęściej odbierane przez obserwatorów całościowo.

Przy czym, moim zdaniem, oceniając RM trzeba całe to zjawisko rozdzielić na cztery zasadnicze elementy:

1. Radio "w stanie surowym", czyli to, co rzeczywiście rozgłośnia rozpowszechnia.

2. T. Rydzyk i jego wypowiedzi.

3. Zachowanie "zwykłych" słuchaczy RM

4. Zachowanie "fanatycznych" słuchaczy RM

(do pkt 4: mam takich słuchaczy na myśli: http://www.youtube.com/watch?v=6l_YPhdKEWg )

Każdy z tych elementów jest inny, i, moim zdaniem, nie można ich oceniać razem, jako jednego "tworu". Lub, jeśli już, warto zaznaczyć, że ocenia się "całokształt", nie zważając na poszczególne elementy. W żadnym wypadku jednak nie można oceniać jednocześnie całości i elementów składowych - bo w takiej sytuacji jeden element może mocno wpływać na ocenę pozostałych, zaburzając faktyczny obraz.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
30-07-2010 09:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #9
 
Drizzt napisał(a):4. Zachowanie "fanatycznych" słuchaczy RM
No tak, tyle że, pkt 4 ma sie nijak do oceny radia.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
30-07-2010 13:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Drizzt napisał(a):do pkt 4: mam takich słuchaczy na myśli:
no proszę, do czego tvn doprowadza zwykłych ludzi... #-o

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
30-07-2010 21:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Ogólnie RM jest fenomenem, pod względem jednoczenia ludzi na modlitwie. Warto wziąść szczególnie pod uwagę Apel Jasnogórski o 21. Jeśli porównać by to radio z innymi inicjatywami tego typu to mamy na zachodzie to mamy tylko telewangelistów i ich zachowanie które jest po prostu nie do zaakceptowania i RM wypada na tym tle świetnie, bo jak porównać błogoslawienstwa biskupów płynące na cały świat z praktykami wrecz magicznymi... Inicjatywa o zakresie światowym, jednocząca ludzi z całego globu na modlitwie, tutaj jest całkowicie unikatowa, oczywiście nie jest idealna, ale krytyka opireająca się na manipulacjach do granic możliwośći pokazuje że radio jednak spełnia swoje zdanie. I tutaj mamy typowa ksiązkowa manipulacje, zadajemy mase pytan, w koncu ktoś nieudolnie bedzie bronic racji jak juz wjedziemy na nie 100 raz, teraz wytniemy pytanie, i z wielu godzin materielu wybieramy 15 sekund dodajac nasz komentarz..

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
30-07-2010 22:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #12
 
Drizzt napisał(a):Przy czym, moim zdaniem, oceniając RM trzeba całe to zjawisko rozdzielić na cztery zasadnicze elementy:
To jest oczywiście podział wykonany przez ciebie; dość tendencyjny, nie wydaje ci się?!
Drizzt ty jako nie-katolik słuchasz tego radia? Bo jeśli tak, to mnie trochę dziwi, a jeśli nie, to skąd zatem u ciebie takie, a nie inne elementy składowe omawianego radia.
No chyba, że z racji wykonywanego zawodu - może?

omyk napisał(a):Myślę, że jeśli Cię to interesuje, to najlepiej wyrobić sobie zdanie samemu włączając stację kilka razy w różnych porach.
Tak, uważam, że Basia sama sobie udzieli info na temat RM, jeśli sama go posłucha kilka razy, o czym jej nie omieszkała powiedzieć omyk.
Niech sobie sama wyrobi zdanie, bo myślę, ze mogłaby i nam też przedstawić swoją opinię, czemu nie?
A, że Basia zadaje nam coraz to ciekawsze pytania i przedstawia nurtujące ją sprawy, to wciągając ją jakby w ogólne dyskusje, sprawimy, że Basi zdanie będzie brało udział w tzw. "średniej dyskusyjnej".

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
30-07-2010 22:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #13
 
Widzę, drodzy Katolicy, że jesteście tak zaślepieni stereotypem, który sobie o mnie wyrobiliście, że nie jesteście nawet zauważyć, że w tym poście bynajmniej nie miałem na celu ataku na RM, a wręcz przeciwnie - obronę przed atakami bazującymi na mylnym stereotypie RM.

Ale, jeżeli Wasze zaślepienie Wam na to nie pozwala, to rozjaśnię:

Otóż wielu ludzi traktuje RM jak jedno zjawisko - łączy całe Radio jako jedną całość, włączając do oceny wszystko - treści z RM, poglądy Rydzyka, zachowania "normalnych" słuchaczy, jak i zachowania "fanatyków" z punktu 4. Przez co wyrabia sobie MYLNY obraz radia fanatycznego, oszczerczego, agresywnego itd.

Piszę to, bo sam do niedawna miałem taki obraz. Zmienił się jednak mocno, gdy, będąc u moich kochanych dziadków, miałem możliwość słuchać (czy raczej słyszeć) owego radia jakieś 4-5 h dziennie, a także poznać kilkoro ludzi, którzy tegoż radia słuchają. Co się okazało - większość treści w RM było zupełnie akceptowalnych, dalekich od stereotypu obecnego w społeczeństwie. Również poglądy czy zachowanie słuchaczy (tych, których akurat poznałem) były absolutnie normalne, nie tchnące fanatyzmem.

Stąd ten podział - chciałem pokazać, że błędnie łączy się to wszystko w jedną całość, i wszelkie negatywne oceny uogólnia na całe RM.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
31-07-2010 08:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Razen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 435
Dołączył: May 2010
Reputacja: 0
Post: #14
 
Ja właściwie już miałem skrytykować Ciebie Drizzt za ten podział jednak mniej-więcej się z nim zgadzam, jednak zrobiłbym bardziej ogólny podział:
Podział działalności RM:
1. Radio
2. Odbiorcy
Już nie będę rozwijał tych dwóch grup, bo podobnie jak w grupie 1. grupa 2. dzieliła by się na odbiorców: zwyczajnych/fanatycznych, stałych/czasowych itd. długo by wymieniać i oceniać.
A dlaczego zgadzam się z ocenianiem działalności poprzez wgląd na słuchaczy? Sprawa jest prosta - poznasz nauczyciela po jego uczniach...
Taki ogólny podział. Jednak ja sam nie ważę się oceniać RM (mimo, że powierzchownie nieraz go krytykowałem) ponieważ nie mam dostatecznej wiedzy a moje doświadczenia z RM są dosyć znikome Oczko

[Obrazek: much-ado-about-nothing.jpg]
31-07-2010 09:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #15
 
Mam odrobinę więcej czasu - przesłuchałem te wypowiedzi z pktu 4. Spróbuję sie odnieść.
Drizzt napisał(a):1. Radio "w stanie surowym", czyli to, co rzeczywiście rozgłośnia rozpowszechnia.

2. T. Rydzyk i jego wypowiedzi.

3. Zachowanie "zwykłych" słuchaczy RM

4. Zachowanie "fanatycznych" słuchaczy RM

(do pkt 4: mam takich słuchaczy na myśli: http://www.youtube.com/watch?v=6l_YPhdKEWg )

Cytat:1- Radio "w stanie surowym", czyli to, co rzeczywiście rozgłośnia rozpowszechnia. -
Mnie interesuje tu twoja opinia.
2.
Cytat: T. Rydzyk i jego wypowiedzi.
patrz wyżej -
a tak na marginesie w Polsce jest zwyczaj (i to nie zależy od wyznania czy światopoglądu) że pisząc czy mówiąc o księdzu dodaje się przed nazwiskiem słowo "ksiądz" lub "ojciec", ewentualnie w tekście "ks." lub "o." - jeżeli dany ksiądz jest zakonnikiem. Chyba że jest się skumplowanym z danym księdzem. Zresztą osobiście z wieloma księżmi jestem na "ty", jednakże publicznie mówiąc czy pisząc o nich używam formy "ks." Ale nie sądzę byście z ks. Rydzykiem byli na ty. (to ostatnie zdanie piszę jako moderator : w celu napomnienia cię, - by nie dawać formalnego ostrzeżenia) Jeśli jest inaczej - sprostuj moją opinię.
Cytat:3. Zachowanie "zwykłych" słuchaczy RM
- co wiesz o zachowaniu zwykłych słuchaczy i jaki to ma związek z oceną radia - Basia pyta nas o nasza ocenę radia a nie jego słuchaczy.
Cytat:4. Zachowanie "fanatycznych" słuchaczy RM
jak wyżej.
I co wg ciebie oznacza słowo fanatyczny słuchacz?
dodałeś na potwierdzenie swojej tezy link :http://www.youtube.com/watch?v=6l_YPhdKEWg
obejrzałem ten filmik
i po pierwsze - ma się nijak do pktu 4. tzn - nie ma tam żadnych elementów fanatyzmu, chyba że ze strony telewizji TVN, która wbrew prawu i woli filmowanych - filmuje ich i w dodatku bez zgody filmowanych emituje film w przestrzeni publicznej co jest jawnym łamaniem praw jednostki oraz wizerunku człowieka. W prawie cywilnym i karnym istnieją na ten temat odpowiednie paragrafy.
Reakcja ludzi tam pokazanych jest naturalna w sytuacji gdy w ich przestrzeń prywatną wkracza intruz i wbrew ich woli dokonuje czynności mających na celu ich szkalowanie.
A że niektórym puściły nerwy? - Też bym nie wytrzymał, a Jezus też w pewnej sytuacji powywracał stoły przekupniów w świątyni. Gdyby ewangelia ukazała tylko ten fragment Jego życia- jaka by o Nim była opinia?
Ten filmik jest ohydną manipulacją medialną mającą na celu urobienie opinii publicznej w kierunku pożądanym przez jego zleceniodawców. Można również założyć grzebanie przy klatkach filmu i ukazanie tylko tego co się chce. generalnie w filmie wykorzystano oburzenie ludzi sprowokowane przez filmującego. Przecież praktyki i poglądy TVN-u są znane. I nie przyszło ci do głowy że filmowcy z TVN-u kilkakrotnie łamali prawo.
Jedynym elementem negatywnym u ludzi tam ukazanych jest kilkakrotne powtórzenie przez starszego pana tezy o żydowskim pochodzeniu stacji filmującej, ale tu również należy przypisać to raczej nieumiejętności zwerbalizowania swojej opinii o stacji.
Nawet zresztą gdyby ów pan był antysemitą i uważał TVN za stację żydowską, to tez nie świadczy o jego fanatyźmie tylko o poglądach antyżydowskich. Nie należy wykluczyć też tezy że miał rację. (Co oczywiście nie musi być pejoratywne)
Ośmieszając tych ludzi (kilkoro) dokonuje się swoistej manipulacji i ukazuje twarz Radia Maryja. A przecież ci ludzie absolutnie rozgłośnią nie są. A tematem jest Radio Maryja- jakie jest. Nie odbiorcy.
Proponuję Drizzt zweryfikowanie konkluzji swojego postu na ten temat.

[ Dodano: Sob 31 Lip, 2010 09:30 ]
Razen napisał(a):A dlaczego zgadzam się z ocenianiem działalności poprzez wgląd na słuchaczy? Sprawa jest prosta - poznasz nauczyciela po jego uczniach...
A powiedz mi mój drogi - skąd czerpiesz wiedzę na temat owych uczniów? Nie sądzę przecież że z publikacji podobnych do tej zamieszczonej przez Drizzta.
A tak na marginesie- mam jednego przyjaciela któremu wytykam fanatyzm radiomaryjny. Jest wspaniałym człowiekiem pełnym miłości do ludzi, inteligentnym, o dużej wiedzy i kulturze osobistej.

[ Dodano: Sob 31 Lip, 2010 09:33 ]
Drizzt napisał(a):Widzę, drodzy Katolicy, że jesteście tak zaślepieni stereotypem, który sobie o mnie wyrobiliście, że nie jesteście nawet zauważyć, że w tym poście bynajmniej nie miałem na celu ataku na RM, a wręcz przeciwnie - obronę przed atakami bazującymi na mylnym stereotypie RM.
Ależ ja zauważyłem. I nie polemizuje z Tobą na temat samego zjawiska, tylko z kryteriami.
I ze źródłem na który się powołujesz. Czemu zarzucasz mi jakieś zaślepienie i uleganie stereotypom na twój temat?
Dla jasności - powyższy tekst zacząłem pisać przed ósmą- i jeszcze musiałem przesłuchać treści owego filmiku. Uśmiech

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
31-07-2010 09:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów