Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
Autor Wiadomość
adhab Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Jul 2010
Reputacja: 0
Post: #1
W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ?
W jakie dni pobożność nakazuje pościć i dlaczego w te właśnie dni.
Mam na myśli 'zwykle' dni tygodnia nie związane ze świętami kościelnymi.
Słyszałem, ze w środy i w piątki, ale dlaczego ?
29-07-2010 15:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #2
 
piątek ze względu na mękę i śmierć Zbawiciela.

w środę:
- współcześnie bo Medjugorie - owa 'zjawa' (nie wiem dokładnie czy poprosiła czy nakazała) wskazała na te dwa dni.
- a kiedyś: środa bo czwartek jest dniem ustanowienia Eucharystii, oraz inna wersja: bo Żydzi pościli w poniedziałek i czwartek, więc żeby nie w te same dni, dla odróżnienia, iż chrześcijaństwo nie jest sektą w judaizmie tylko osobną religią.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
29-07-2010 21:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #3
 
http://ksluco.blog.onet.pl/Post-w-piatek...52402839,n

Wypowiedź księdza. Żadna fatyga poszukać samemu Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
29-07-2010 21:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #4
 
Lub tu:
http://katolik.us/viewtopic.php?t=473
Zachęcam do lektury.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
29-07-2010 21:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
spioh napisał(a):- współcześnie bo Medjugorie - owa 'zjawa' (nie wiem dokładnie czy poprosiła czy nakazała) wskazała na te dwa dni.

ale skoro ta "zjawa" nie jest potwierdzona przez Kościół to chyba to nie powód, aby pościc w te środy Oczko
Przejrzałam oba linki i nie znlazłam w nich konkretnych informacji o poście w środę, jedyne co to środa popielcowa. Od czego to miałby być środowy post, jest określone? Bo w piatek od mięsa i tańców, a w sriede?

Jeszcze a propo postów, ksiądz nawet niedawno wspomniał że z postem niekoniecznie musi być tak że odmówimy sobie rzeczy którą lubimy, ale równie dobrze możemy sie poświęcic i zjeśc potrawe której nie lubimy Oczko

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
30-07-2010 01:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #6
 
bashca, dla jednych powód dla innych nie powód. nie jest to post nakazany przez Kościół, to raczej oczywiste. jeśli chodzi o post związany ze 'zjawą' to sposób jest określony zarówno dla środy jak i dla piątku - post o chlebie i wodzie. a u początków chrześcijaństwa to nie pamiętam, jaka była wyznaczona forma postu, ale też coś związanego z "głodzeniem się".

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
30-07-2010 08:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #7
 
Taka była stara tradycja, że się pościło we środy i w piątki, więc ta "zjawa" nie wzięła tej środy tak zupełnie znikąd.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-07-2010 08:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Nigdy nie było takiej tradycji - chyba, że gdzieś lokalnie - ale od początku Oczko
Pytanie jest postawione jakoś tak niezrozumiale. Twoja pobożność, Twoja sprawa.
Możesz pościć kiedy odczuwasz taką potrzebę, chyba, że akurat Kościół zabrania. A zabrania czynić pokutę w uroczystości i święta. Drzewiej w te dni nawet klękać nie było wolno.

Przed SVII w niektóre środy owszem poszczono. podam dla ciekawych jak to wyglądało:

Cytat:Jeśli chodzi o przepisy postne, które obowiązywały w roku 1962 r., to ich podstawę stanowią kan. 1250 – 1254 Kodeksu Prawa Kanonicznego,
wprowadzonego przez Benedykta XV 27 maja 1917 [5]. W ich świetle katolicka dyscyplina postna realizowana jest niejako w trzech postaciach:

1) ieiunium – polega na ograniczeniu ilości przyjmowanych pokarmów do jednego posiłku do sytości i dwu mniejszych (w polskiej terminologii
post ilościowy), wolno jednak spożywać dania mięsne podczas obiadu (tj. posiłku do sytości), natomiast śniadania i kolacje muszą być bezmięsne.
2) abstinentia – polega na powstrzymywaniu się od pokarmów mięsnych, jednak bez ograniczenia ilości przyjmowanych pokarmów w ogóle ( po polsku: post jakościowy);
3) ieiunium et abstinentia – połączenie 1) i 2), czyli powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych przy spożywaniu tylko jednego posiłku do sytości dziennie
i dwu mniejszych (w polskiej terminologii kanonicznej taka forma pokuty nazywana jest postem ścisłym).

Wyszczególnione praktyki pokutne Kościół na mocy swojego prawa przypisał do następujących dni roku liturgicznego:

1) ieiunium – obowiązuje wszystkich katolików od 21 do 60 roku życia w następujące dni Wielkiego Postu: poniedziałek, wtorek, środę i czwartek;
2) abstinentia – obowiązuje katolików od 7 roku życia w poszczególne piątki całego roku, jeśli nie wypada wtedy święto nakazane (festum de praecepto)–pod warunkiem,
że takie święto nie przypada w Wielkim Poście lub nie zostało zniesione[6].
3) ieiunium et abstinentia – obowiązuje w:
a) wszystkie piątki i soboty Wielkiego Postu (w tym Wielką Sobotę do północy, ze względu na przesunięcie godziny celebracji Wigilii Paschalnej przez Piusa XII
na godziny późnowieczorne);
b) Wigilie Bożego Narodzenia (nawet jeśli wypada ona w niedzielę) i Zesłania Ducha Św.
c) Środę Popielcową, Suche Dni (tj. środę, piątek i sobotę po trzeciej niedzieli Adwentu (Gaudete), pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, w oktawie Zesłania Ducha Św.
i po trzeciej niedzieli września) i 7 grudnia.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
30-07-2010 09:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #9
 
Kyllyan napisał(a):Nigdy nie było takiej tradycji - chyba, że gdzieś lokalnie
Cytat:"Dla katolików zachodnich jedynym postnym dniem w tygodniu jest piątek. U chrześcijan wschodnich dodatkowo są to środy całego roku"
cyt. za http://www.franciszkanie.pl/news.php?id=3773

a trochę więcej tutaj: http://www.tnn.pl/tekst.php?idt=287
zatem nie lokalne tradycje. i nie urodziło im się to po rozłamie z Zachodem.

natomiast wiem, że czytałam gdzieś o Kościele z czasów przełomu starożytności/średniowiecza i na pewno była tam mowa o postach w środę dla wszystkich. tylko kurcze nie umiem sobie przypomnieć tytułu książki...

[ Dodano: Pią 30 Lip, 2010 11:27 ]
tutaj jeszcze też nawiązanie do środowego postu, choć bardzo lakoniczne:
Cytat:Polega ona na obietnicy Matki Bożej wybawie­nia z czyśćca w sobotę po śmierci tych, którzy nosili pobożnie szkaplerz, zachowywali czystość według stanu i odmawiali officium parvum o NMP lub zachowywali post w środy i soboty.
cyt. z http://szkaplerz.pl/szata/index.php?go=art04

w internecie taki śmietnik, że ciężko znaleźć coś więcej - przeważnie luźne uwagi na forach, tak jak my tu. (najczęstsze uzasadnienie postu w środę to zdrada Judasza) ze swojej biblioteczki niestety też póki co nic nie przytoczę, bo jest w rozsypce z racji przeprowadzki i remontu :krzywy:

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
30-07-2010 11:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
spioh napisał(a):najczęstsze uzasadnienie postu w środę to zdrada Judasza
ciekawe...

obawiam się, że jakem teolog, też nie spotkałem wystarczająco racjonalnego uzasadnienia postów środowych, o których już wcześniej słyszałem

a może spotkałem, tylko zapomniałem...? :-k

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
30-07-2010 21:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
W Didache z I/II wieku napisano, że chrześcijanie mają pościć w środy i piątki, w przeciwieństwie do "obłudników", którzy poszczą w poniedziałki i czwartki. Więc zwyczaj środowego postu jest bardzo stary. Uzasadnienia jednak tam nie znalazłem...
06-09-2010 00:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #12
 
Wiem że Np. Cystersi poszczą od pokarmów mięsnych w 3 dni tygodnia : piątek Środa i nie pamiętam co trzecie było ....
A co do Nie jedzenia mięsa to opowiem wam taką ciekawostkę która nam uczestnikom Rekolekcji III stopnia Oazy Nowego Życia opowiadał Jeden Ojciec Cysters opowiadając nam o kościele i ich zakonie.
Kiedyś dawno temu bodajże czasy średniowiecza i potem trochę do przodu Cystersi nie mogli jeść mięsa we wszystkie dni. jedli Ryby , kiełki chleb ser kasze i co tam było i teraz ciekawostka : Jedli również Bobry ponieważ myśleli że są one rybami xD

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
06-09-2010 10:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #13
 
Ja myslę, że Adhab miał na mysli właśnie powstrzymanie sie od pokarmów mięsnych. Post ma szersze znaczenie. A najlepiej jest pościć zawsze - od grzechów. :wink:

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
06-09-2010 12:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #14
 
Klaryski wg swojej reguły poszczą zawsze Język

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
06-09-2010 13:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #15
 
I chwała Panu. (Udaje im się?) :wink:

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
06-09-2010 13:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów