Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bóg ukryty
Autor Wiadomość
Razen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 435
Dołączył: May 2010
Reputacja: 0
Post: #31
 
M. Ink. * napisał(a):Każdy chyba tu już wie, o co Ci chodzi.
Mógłbyś nie wyrywać moich słów z kontekstu? A zresztą może i słusznie - powtarzasz się ja nie mam już zamiaru. Dzięki za rozmowę.

[Obrazek: much-ado-about-nothing.jpg]
04-08-2010 18:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #32
 
Razen napisał(a):Mógłbyś nie wyrywać moich słów z kontekstu?
Kontekst jest powyżej - każdy może spojrzeć. A ja jestem oszczędny - cytuję tylko istotę Uśmiech

Razen napisał(a):powtarzasz się
Powtarzam to, co ważne, a co usiłujesz przemilczeć. Powtórzę to jeszcze raz: wiara i wiedza to dwie niesprzeczne drogi, którymi ludzki umysł dociera do PRAWDY.

Uznanie jednej z nich za "lepszą" czy "wyższą" od drugiej jest ograniczeniem. To ważne, dlatego trzeba to powtarzać Uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
04-08-2010 19:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #33
 
Ok, Ink, a powiedz mi, co w sytuacji, gdy w jakimś przypadku w sprawie X wiara mówi jedno, a wiedza - drugie? Wtedy o komplementarności mowy być już nie może.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
05-08-2010 08:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #34
 
A możesz dać przykład?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
05-08-2010 10:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Razen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 435
Dołączył: May 2010
Reputacja: 0
Post: #35
 
M. Ink. * napisał(a):Kontekst jest powyżej - każdy może spojrzeć. A ja jestem oszczędny - cytuję tylko istotę Uśmiech
Strasznie oszczędny z Ciebie człowiek Ink Uśmiech Ciekaw jestem odpowiedzi na pytanie Drizzt'a

[Obrazek: much-ado-about-nothing.jpg]
05-08-2010 10:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #36
 
sant napisał(a):A możesz dać przykład?

Nie, gdyż w każdym przykładzie, jaki bym podał, tak byś szukał wybiegu, aby w jakiś sposób pokazać, że "to nie jest tak".

Dlatego też podałem sytuację hipotetyczną, bez odwoływania się do konkretnego przykładu. Co w takiej sytuacji?

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
05-08-2010 12:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #37
 
Nic. Każda sprawa jest inna. Nie chcesz podawać, to nie. Ale to co podałeś wcale nie jest sytuacją hipotetyczną.To jest twoje założenie. Uważam że nieprawdziwe- więc jak sie do niego można ustosunkować?
Dlatego prosiłem o przykład.
Nie wiem, może Inky ma inne zdanie i ci odpowie. W końcu to do niego było skierowane.
Drizzt napisał(a):jaki bym podał, tak byś szukał wybiegu, aby w jakiś sposób pokazać, że "to nie jest tak".
.
Cóż- z tego widac, że wszystko co piszę, a czego nie rozumiesz, uważasz za wybiegi. Czyli tak naprawdę ile są warte twoje deklaracje o szacunku ...itd? Wybiegi? - Każdy sodzi innych wg siebie.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
05-08-2010 12:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #38
 
Nie, Sant. Po prostu wiem, jak by się taka rozmowa skończyła - skończyłaby się tym, że zamiast dyskusji, co w takiej sytuacji by było, zaczęłaby się długa na 1o stron polemika, czy w tym przykładzie detal A to A, czy może B, czy nie "A" ale "a" - i samo meritum problemu by się zupełnie rozmyło.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
05-08-2010 13:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #39
 
Razen napisał(a):Strasznie oszczędny z Ciebie człowiek Ink
chętnie porozmawiam o moich zaletach Uśmiech ale na PW, bo to poza tematem Oczko

Drizzt napisał(a):powiedz mi, co w sytuacji, gdy w jakimś przypadku w sprawie X wiara mówi jedno, a wiedza - drugie?
Primo - jeśli wiara "mówi" jedno, a wiedza drugie, to trzeba nadal szukać prawdy. Podkreśliłem na pomarańczowo, bo warto to od razu skojarzyć z metaforą o wypłacie Oczko

Secundo - jeśli wiara "mówi" jedno, a wiedza drugie, to albo "mówią" o różnych aspektach tej samej rzeczywistości, albo jedno z nich (wiedza lub wiara) po prostu "się myli" w tej konkretnej sprawie X

Drizzt napisał(a):Wtedy o komplementarności mowy być już nie może.
Tertio - w sytuacji, gdy wiara "mówi" jedno, a wiedza drugie, najlepiej widać ich komplementarność.

Quatro - jeśli mówią o różnych aspektach tożsamej rzeczywistości (jak w secundo), to wzajemnie poszerzają horyzont spojrzenia.

Quinto - jeśli jedno z nich (wiedza lub wiara) po prostu "się myli" w tej konkretnej sprawie X (jak w secundo), to w tym wypadku wzajemnie chronią się od błędów i wzajemnie oczyszczają z nich. A więc także są komplementarne NA DRODZE DO PRAWDY.

Razen napisał(a):Ciekaw jestem odpowiedzi
Sexto - wiara i wiedza nie mówią. Mówią ludzie. A ci kierują się po trosze wiarą i wiedzą. To personifikacja aktu ludzkiego. Powtórzmy jeszcze raz: aktu ludzkiego. Powtarzam, bo przeczuwam (może błędnie Uśmiech ), że to właśnie będzie za chwilę wałkowane Oczko

Septimo - ludzie kierujący się i wiarą, i wiedzą, mają prawo do błędu.

Octo - utrzymanie przez człowieka równowagi między jego wiedzą i wiarą minimalizuje ryzyko błędu, ale nigdy go definitywnie nie wyklucza. Możliwa jest sytuacja, gdy w jakimś przypadku w sprawie X wiara "mówi" jedno, a wiedza - drugie i obie "się mylą". Co prawda akt wiary i akt wiedzy mogą być zweryfikowane przez inne czynniki (nadprzyrodzone: oświecenie; przyrodzone: doświadczenie), ale ów "wspólny" błąd może trwać stosunkowo długo.

Drizzt napisał(a):o komplementarności mowy być już nie może
Nono (podsumowanie) - jak z powyższego (od primo do octo) wynika, jest dokładnie odwrotnie Uśmiech

Decimo - nadal jestem za tym, byś otworzył osobny temat pod wspomnianym już tytułem:

Cytat:wątek o antykatolickich zaczepkach Drizzta to offtopic. Proponuję wydzielić osobny temat i proponuję od razu jego tytuł: "Dlaczego Drizzt tak zaciekle usiłuje podkopać wiarygodność katolików?" Duży uśmiech

stąd
Undecimo - tym razem to oczywiście żart Oczko Proponuję wyluzować Uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
05-08-2010 18:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów