Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Postęp po szwedzku - obejrzyj i oceń sam.....
Autor Wiadomość
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #16
 
Owszem, może - przez nieokazywanie żadnego żalu czy skruchy, ani chociaż chęci powrotu, przez potwierdzanie wszem i wobec, że decyzja była słuszna, przez odrzucanie okazji do nawrócenia aż do śmierci.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
15-09-2010 15:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #17
 
Moja droga omyk - nie można być notorycznym apostatą tak jak nie można być notorycznym Polakiem, notorycznym cukrzykiem, notorycznym chorym na jaskrę czy notorycznym kaleką czy też notorycznym katolikiem... taki lapsus słowny jest żenujący... nie istnieje bowiem notoryczność ciągłości, gdyż sama ciągłość z natury swej jest notoryczna, inaczej zatraciłaby ciągłość Pomysł To coś na kształt "wolnego wakatu" i jest błędem semantycznym :diabelek:

Tym razem Ty wyłączyłaś poczucie humoru :roll: :aniol:

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
15-09-2010 16:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #18
 
A sprawdź to Mordi Uśmiech Rozumiem, o co Ci chodzi, ale wg słowników dostępnych w necie słowa "notoryczny" czy "notorycznie" mają po kilka znaczeń. Internetowy słownik synonimów i antonimów podaje jako synonimy takie słowa: "notorycznie, ciągle, za każdym razem, każdorazowo, nieustannie, notorycznie, stale, wiecznie, zawsze". Nie wiem jak z poprawnością tego słownika, ale jeśli uznać że jest ok, to słowa "notoryczny apostata" można rozumieć też jako "osoba pozostająca ZAWSZE apostatą".
Z kolei PWN online podał mi: "notoryczny:
1. «stale postępujący w pewien sposób, zwykle niewłaściwy»" - wnioskuję, że w takim razie przez stałe trwanie w błędzie, można być notorycznie błądzącym albo notorycznym błądzicielem Oczko Podobnie, jak notorycznym apostatą.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
15-09-2010 20:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #19
 
może by otworzyć jakiś dział językowy? bo ciągle ostatnio słowniki cytujecie Język

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
15-09-2010 21:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #20
 
Znajomość słownika nigdy nie szkodzi... kończąc spór w doktrynie nadmienię jedynie, że apostazja to czynność jednorazowa, skutkowa czyli wystąpienie ze wspólnoty a dokładnie jego akt i jako taki, jest pojedynczy i nieciągły i z mocy prawa jest się po nim uporczywym apostatą, bo skutek tego nieciągłego aktu jest ciągły i niezbywalny... obok językoznawstwa polecam kusztyczek filozofii z kropelką logiki... 8)

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
15-09-2010 22:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #21
 
apostatą można być formalnie albo przez poglądy i czyny bez oficjalnego wystąpienia. mniema że chciano objąć wszystkie możliwe konteksty lakonicznym stwierdzeniem

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
15-09-2010 22:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
Mordimer_Madder napisał(a):Przepraszam - mam nadzieję że moje pytanie pozostanie w kanonie tematu, o co uniżenie upraszam szanowną moderacyję...

_ w prawie kanonicznym zapisano, że pogrzebu w obrządku katolickim pozbawia się m.in. "notorycznych apostatów"... moje pytanie brzmi: ile razy należy dostąpić aktu apostazji, by był on notoryczny i jak to zrobić w praktyce, bo skoro już apostata jest apostatą, to nie może tego unotorycznić :roll: :diabelek:

Nawrócić się można - przed samą śmiercią, o ile jest to szczere, a nie z wyrachowania nawrócenie,i pewnie o o to idzie sprawa, więc nie rób stary zadymy co..... !.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
15-09-2010 23:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #23
 
czemu dopiero przed samą śmiercią?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
15-09-2010 23:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #24
 
Myślę, że chodzi o to, że <nawet tuż> przed samą śmiercią Oczko A tymczasem... :offtopic: (junior) :patrzy:

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
16-09-2010 01:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #25
 
tak więc wracając do postępu to nie wszystko co szwedzkie to trzeba negować :mrgreen:

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
16-09-2010 02:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
Owszem spiohu. Nie warto negować wszystkiego co szwedzkie. Volvusy są całkiem niezłymi brykami, podobnie jak Saaby. Jednak co do sytuacji w kraju - uważam, że jest bardzo niedobra i Szwecja to bedzie jeszcze bardziej odczuwała. Ale widać tego właśnie chce i do tego dąży.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
18-09-2010 23:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #27
 
może nie zdają sobie sprawy z tego do czego faktycznie dążą, a zbierają owoc poprzednich pokoleń.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
19-09-2010 03:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #28
 
TOMASZ32-SANCTI napisał(a):Volvusy są całkiem niezłymi brykami, podobnie jak Saaby.
Poważnie? A ja myślałem, że Volvo jest chińskie a Saab holenderski... ale zapewne ateista znów się myli, bo jak tu przyznać mu rację Język

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
19-09-2010 08:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #29
 
spioh napisał(a):apostatą można być formalnie albo przez poglądy i czyny bez oficjalnego wystąpienia. mniema że chciano objąć wszystkie możliwe konteksty lakonicznym stwierdzeniem
Ja myślę, że chodzi tu o też, o "praktycznych" apostatów, formalnie będących w Kościele, jednakże w swoich wyborach postępujących tak jakby w nie byli.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
19-09-2010 09:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #30
 
Mordimer_Madder, a tobie co? przecież wiadomo, że szło o pochodzenie. lubisz się droczyć bez sensu?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
19-09-2010 11:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów