Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Postęp po szwedzku - obejrzyj i oceń sam.....
Autor Wiadomość
Shou Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 572
Dołączył: Aug 2010
Reputacja: 0
Post: #46
 
Mordimer_Madder napisał(a):świadomie akceptują ograniczenia i nakazy związane z członkostwem we wspólnocie

O jakich nakazach mówisz? Dla mnie dekalog czy katechizm nie są ograniczeniami - wręcz przeciwnie.

Mordimer_Madder napisał(a):także zwierzchnictwo pasterza i konieczność podporządkowania

To wg ciebie tyczy się to jedynie Kościoła Katolickiego? Większość organizacji ma ustanowioną hierarchię i chcąc w nich działać akceptujesz ją. Inaczej odchodzisz, nikt nikogo na siłę nie trzyma.

Mordimer_Madder napisał(a):Skoro jest źle w tak katolickim

Raczej kraju ludzi ochrzczonych.

Mordimer_Madder napisał(a):Bo jeśli owieczki błądzą, to chyba pasterz winien

Najpierw tak napisz to swoich czerwonych kolegów z Napieralskim na czele bo ci szaleńcy szykują nam taką rewolucję, że przysługująca mi konstytucyjna wolność religijna będzie ograniczona jedynie do powierzchni mojego pokoju tym samym promując ateizm w strefie publicznej w której przecież działają osoby wierzące. Logika rodem z ZSRR?

Mordimer_Madder napisał(a):Bo jeśli owieczki błądzą, to chyba pasterz winien

A co ma powiedzieć owieczka bez pasterza, która akceptuje to, że inna np uważa siebie za świnkę? Czy to nie jest żałosne wypaczenie? I podpisują się pod tym ateiści uważający się za osoby postępujące zgodnie z nauką zapominając o naukowym terminie zwanym chorobą psychiczną. :mrgreen:

Annnika napisał(a):Zdaje się, że dobro rodziny to problem państwa..

I dlatego jest tak źle bo na katastrofalne zmiany prawa naciskają ludzie pokroju Mordimer_Madder, rzekomo w imię tolerancji, a ulegają im ludzie ochrzczeni, którzy w Kościele pokazują się w otoczeniu kamer bądź od święta.
21-09-2010 11:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #47
 
Mordimer_Madder napisał(a):Bardzo przepraszam - a jakim to prawem zajmuje się społeczeństwem, a więc i mną oraz mnie podobnymi :?:
Pytał ktoś, czy sobie tego życzy przedmiotowe społeczeństwo, hę :!:

Przepraszam bardzo, a czy Kościół lata za tobą i czepia się ciebie? Możesz mi przedstawić takowe fakty - w jaki to sposób Kościół ingeruje w twoje życie?

Kościół pomaga społeczeństwu, ale nie oznacza to, że pcha się na siłę tam gdzie człowiek tego nie chce. Biorąc pod uwagę nawet taką wizytę duszpasterską w okresie świąt Bożego Narodzenia to jak ksiądz chodzi po koledzie to też nie pcha sie na siłę do domów, w których nie jest mile widziany. Pomaga tym, którzy proszą o pomoc. Natomiast przedstawię ci szczyt perfidności ze strony osób, które na codzień trzymają sie od Kościoła z daleka a gdy przychodzi co do czego np odprawić mszę żałobną i pochować zmarłego to rodzinka ciągnie do księdza i na siłe wymusza pogrzeb, jak ksiądz nie chce udzielać się w takich sprawach ze względu na brak życia w Kościele, brak sakramentów to ludzie śmigają na skargę do biskupów aby na siłę wymusić taki obrzęd.
Czyż to nie jest perfidność względem Kościoła? Mieć go w głębokim poważaniu, nie przyjmować sakramentów a potem domagać się praw np do pochówku? Zwyczajne przegięcie.

Jak nie chcesz aby Kościół ingerował w twoje życie to nie musisz chodzić do Kościoła a jak ksiądz przychodzi to nie musisz go przecież wpuszczać do mieszkania a on na siłę dobijać się do ciebie nie będzie, ścigać ciebie też nie będzie, tak więc nie bardzo wiem w czym ci przeszkadza Kościół? W jaki sposób on tak utrudnia ci życie, dlatego proszę o konkretne fakty. A za innych się nie wypowiadaj, bo nie wiesz co inni myślą i czego chcą. Jednym może Kościół przeszkadzać i mogą miec podobne zdanie co i ty, ale są też tacy, którzy na Kościół najeżdżają a jak jest potrzeba to ciągną po pomoc lub działanie do Kościoła. Tak więc najlepiej wypowiadać się za siebie.

Mordimer_Madder napisał(a):Jak wyżej... niech każdy robi swoje a będzie dobrze - a skoro kościołowi brakuje dreszczyku emocji w swojej wspólnocie, to niech się kopnie do Afganistanu i nawraca a mnie niech zostawi w spokoju i nie pakuje mi swej symboliki przed nos gdzie i jak się da :evil:

Jak wyżej - niech każdy zajmuje się swoimi sprawami. Kościół działa i pomaga tym, którzy potrzebują pomocy a ci, którzy nie chcą pomocy Kościoła lub chcą się trzymać z daleka od niego to niech się trzymają i na siłę niech nie naciskają lub wymuszają różnych działań tak jakby Kościół miał obowiązek wykonywać wszystko pod dyktando tylko dlatego, że jest od tego aby udzielać sakramentów czy sprawować obrzędy względem osób, które z Kościołem nie chcą miec nic wspólnego i nie korzystali przez wiele lat z posługi osób duchownych. Co ty na to Mordimerze?

Kościołowi nie brakuje żadnego dreszczyku emocji, Kościół ma tyle spraw na głowie, tyle obowiązków, że nie musi szukać żadnych emocji. Narazie emocji to chyba ludzie szukają i walczą z Kościołem aby ukazać swoją wyższość i władzę. Problem w tym, że nie zajmują sie tym co trzeba tylko szukają drzazgi w oku innych a belki w swoim oku nie widzą. Nie zauważyłeś tego Mordimerze?

Mordimer_Madder napisał(a):A przypadkiem nie mamy może rozdziału kościoła od państwa - powtarzam, niech każdy robi swoje a nie wytyka źdźbła w cudzym oku :!:

Z tego co wiem to Kościół jest częścią społeczeństwa, gdyż składa się właśnie z wielu ludzi, którzy to społeczeństwo tworzą, więc takiego rozdziału Kościoła nie ma, dopiero chcą cosik takiego wprowadzać, ale wątpię aby było to dobre dla społeczeństwa. Wielu ludzi jest katolikami a takie działanie może spowodować wiele konfliktów i nieporozumień. Po za tym nie wiem czy pamiętasz, ale to pan Mazowiecki zadbał o to, aby Kościół był częścią społeczeństwa, aby religia mogła być w szkołach. I tak jest do dziś. I jakoś do tej pory nie było takiego zamieszania, takiej walki z Kościołem . Owszem, byli przeciwnicy Kościola, walka jakś była, ale takiego ataku jaki jest teraz napewno nie było. Teraz dla wielu ludzi Kościół jest czymś co niszczy. Tylko jakoś przez tyle lat korzystało się z jego pomocy. Nie mówię tutaj teraz akurat o tobie Mordimerze, ale ogólnie. Nie rozumiem bowiem co Kościół takie zrobił, że aż tak się go atakuje. Popełniał i popełnia błędy, jak każdy z nas, ale nie jest czymś co ma szkodzić tylko pomagać i jest wiele osób w Kościele, które działają i pomagają a tzw "czarne owce" są w każdej grupie społecznej i nie można wrzucać całego Kościoła do worka z tymi, którzy coś złego zrobili. Kościół wobec takich ludzi jest łaskawy i rozumie upadki, jeśli człowiek sam zdaje sobie sprawę z tego, że upadł, że zrobił coś złego.

Dlatego twój stosunek do Kościoła jest dla mnie nie zrozumiały.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
21-09-2010 11:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #48
 
Shou napisał(a):I dlatego jest tak źle bo na katastrofalne zmiany prawa naciskają ludzie pokroju Mordimer_Madder, rzekomo w imię tolerancji
Nie kolego - w imię wolności mojej i mnie podobnych oraz poszanowania i równości prawa... aż takim altruistą nie jestem i tolerancja nie interesuje mnie aż tak bardzo. Niech sobie Polska będzie nawet państwem wyznaniowym, byle mnie się w związku z tym nikt nie czepiał i niczego nie narzucał.
i dalej napisał(a):Najpierw tak napisz to swoich czerwonych kolegów z Napieralskim na czele
Błądzisz - pan Napieralski nie jest moim kolegą, więc nie pleć bzdur, jeśli czegoś nie wiesz a jeśli chcesz być złośliwy, rób to z większym polotem :diabelek:
i jeszcze napisał(a):Większość organizacji ma ustanowioną hierarchię i chcąc w nich działać akceptujesz ją
A czy ja mówię, że nie? zatem potwierdzasz, czy zaprzeczasz, bo się gubię...

TOMASZ32-SANCTI napisał(a):Mieć go w głębokim poważaniu, nie przyjmować sakramentów a potem domagać się praw np do pochówku? Zwyczajne przegięcie.
Zdarzają się księża-pedofile i dwulicowi ateiści - czy to oznacza, że należy uogólniać?
Nadto często taka sytuacja wynika z "kościółkowości" rodziny zmarłego a nie jego woli... ja tam mam już zamówionego świeckiego mistrza ceremonii :aniol:
Cytat: Możesz mi przedstawić takowe fakty - w jaki to sposób Kościół ingeruje w twoje życie?
O pierwszy z brzegu - przeforsowanie przez KrK ustawy antyaborcyjnej, sprawa in vitro, chrzest niemowlęcy, który stoi w sprzeczności z moim światopoglądem, religia dzieląca dzieci w szkołach, krzyże w różnych instytucjach publicznych, które muszę odwiedzać, procesja w Boże Ciało, przez którą nie mogę wyjechać ani wjechać na swój parking, pielgrzymki, przez które muszę tkwić w korkach, dzwony kościelne, wprawiające w drżenie szyby w moich oknach... tak na gorąco...
Cytat:Nie zauważyłeś tego Mordimerze?
Zauważyłem - ale dokładnie vice versa...
Cytat:I jakoś do tej pory nie było takiego zamieszania, takiej walki z Kościołem
Ejże... a czasy Naczelnika Piłsudskiego :roll:

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
21-09-2010 12:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #49
 
Cytat:O pierwszy z brzegu - przeforsowanie przez KrK ustawy antyaborcyjnej, sprawa in vitro, chrzest niemowlęcy, który stoi w sprzeczności z moim światopoglądem, religia dzieląca dzieci w szkołach, krzyże w różnych instytucjach publicznych, które muszę odwiedzać, procesja w Boże Ciało, przez którą nie mogę wyjechać ani wjechać na swój parking, pielgrzymki, przez które muszę tkwić w korkach, dzwony kościelne, wprawiające w drżenie szyby w moich oknach... tak na gorąco...
Ciekawe w jaki sposób Kościół przez in vitro lub ustawę antyaborcyjną lub chrzest ingeruje w życie pana Mordimera i jemu podobnych. Czyżby Kościół zabraniał mu usunąć ciążę lub nakazywał odnowić chrzest? O ile dobrze wiem to jest mężczyzną a póki co zarówno ciążą jak i in vitro mężczyźni w jego wieku raczej nie są zagrożeni.
Cytat:religia dzieląca dzieci w szkołach,
- wg mnie dzieci w szkołach dzieli ateizacja obecna u nas od 60 lat i demoralizacja od 30.
Mordimer_Madder napisał(a):krzyże w różnych instytucjach publicznych, które muszę odwiedzać,
Mnie w poprzednim okresie, w urzędzie kazano czapkować wizerunkowi jakiegoś ptaka trochę podobnego do godła mojego kraju. Ciekawe kto komu dziś każe czapkować? Przed krzyżem?- Dzisiaj w obliczu stróżów porządku pluje sie na krzyż i drwi z niego. A nawet oddaje mocz.
Cytat:procesja w Boże Ciało, przez którą nie mogę wyjechać ani wjechać na swój parking
Hmm - też raz do roku bywały pochody pierwszomajowe podczas których .....ech szkoda słów. A i dzisiaj jakieś manifestacje zboczeńców nie przeszkadzają, tylko procesje raptem w zamknietym kwartale ulic raz do roku.
Cytat:pielgrzymki, przez które muszę tkwić w korkach-
Mi przeszkadza tkwienie w korkach przez karygodne zaniedbania cywilizacyjne umiłowanych przez wielu - bandziorów - rządzących przez dziesięciolecia Polską, która do dzisiaj nie może z ich objęć się wyrwać.
Cytat:dzwony kościelne, wprawiające w drżenie szyby w moich oknach
A może mylisz dzwony z lokomotywami? Mi bardziej przeszkadzają wrzaski pod moim oknem nastoletnich i nie tylko degeneratów ćpających co popadnie i popijających to tanim winem do 3 nad ranem, przy bierności stróżów prawa, bojących się podejść do paru bełgocących młodzieńców. Mimo że sami sobie zawód wybrali i żyją z moich podatków. To tak na gorąco.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
21-09-2010 14:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #50
 
Brawo sant. Lepiej tego ująć nie mogłeś, albo mogłeś, ale to było chyba najbliżej twych myśli.
W każdym bądź razie naprawde bardzo dobrze ujete odpowiedzi. Pomyślę nad innymi przykładami, aby jeszcze bardziej podkreślić sytuację.

=D> =D> =D> =D> Uśmiech

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
21-09-2010 14:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Shou Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 572
Dołączył: Aug 2010
Reputacja: 0
Post: #51
 
Mordimer_Madder napisał(a):byle mnie się w związku z tym nikt nie czepiał

A czepiał się ktoś? Może rodzina, znajomy ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że tak się tym przejąłeś. Na pewno Kościół na siłę do niczego nie zmusza.

Mordimer_Madder napisał(a):pan Napieralski nie jest moim kolegą, więc nie pleć bzdur

Nie bierz moich słów tak dosłownie, mimo wszystko mam wrażenie, że i tak zrozumiałeś.

Mordimer_Madder napisał(a):zatem potwierdzasz, czy zaprzeczasz

Świadomy wierny chce przynależeć do Kościoła, nikt go tam na siłę nie trzyma ani nie pierze mu mózgu. Człowiek wierzący wbrew temu co mówią ateiści rozumuje samodzielnie. Akceptuje zatem panujące tam zwyczaje i zwierzchnictwo..
21-09-2010 18:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #52
 
TOMASZ32-SANCTI napisał(a):W każdym bądź razie naprawde bardzo dobrze ujete odpowiedzi.
Dziękuję za przyrównanie niektórych działań sług kościelnych do adekwatnych postaw komunistów - właśnie dokładnie tak to odbieram, ale nie wypadało mi tutaj nazwać tego wprost i po imieniu Pomysł

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
21-09-2010 20:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #53
 
Mordimer_Madder napisał(a):Dziękuję za przyrównanie niektórych działań sług kościelnych do adekwatnych postaw komunistów

Ależ proszę bardzo. Cała przyjemnosć po mojej stronie. ;P A tak poważnie : ja niczego nie porównywałem. Podobały mi się tylko santa wypowiedzi. Trafil w sedno spraw i przedstawił sprawy w taki sposób jakiego bym się nie spodziewał a jaki mi się podoba. Myślę tylko, że bardziej warto byłoby się skupić właśnie na tych wypowiedziach santa, wtedy jeszcze bardziej mógłbym poznać twoje nastawienie do niektórych spraw. Oczywiście bez złośliwości czy ironii.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
21-09-2010 22:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #54
 
Cytat:Oczywiście bez złośliwości czy ironii.
Jak Kuba Bogu - tak Bóg Kubie...

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
22-09-2010 07:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #55
 
To widzę, że katolickość w tobie jeszcze nie wymarła. Pamiętasz takie katolickie powiedzenia. Aż jestem pełen podziwu. Język

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
22-09-2010 08:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #56
 
Ono jest literackie raczej, bo to przysłowie zapożyczone bodaj z niemieckiego... i raczej chyba reformackie, ale głowy nie dam :roll:
Podobno przypisuje się je Senece, zatem raczej korzenie ma w politeizmie...

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
22-09-2010 08:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #57
 
Mordimer_Madder napisał(a):Jak Kuba Bogu - tak Bóg Kubie...
Na Kubie powoli też ciekawie sie robi. Może i zrezygnuje z boga na rzecz Boga?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
22-09-2010 08:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #58
 
Tak nawiazując do samego filmiku, co Ci ludzie sami się nie wybrali. Tak jak u nas, mam nadzieje że nie dojdzie do krachu systemu emerytalnego, ale wiele rzeczy na to wskazuje, a wtedy co? Eutanazja bo jak inaczej sobie poradzic z problemem, nie wiem czy ludzie są ślepi i nie widzą jak problemy gospodarcze mogą się przerodzić w etyczne czy co...


Polacy zawsze muszą dostać po głowie żeby zacząć walczyć o swoje?

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
15-12-2010 13:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #59
 
Scott napisał(a):Polacy zawsze muszą dostać po głowie żeby zacząć walczyć o swoje?

Oj, to nie dotyczy tylko Polaków, ale wielu ludzi na całym świecie, chciaż niektóre kraje europejskie coś juz zobaczyły w takim systemie i staraja się isć dobra drogą, ale to jeszcze za mało.

Polska jednak jest takim szczególnym krajem, który musi sam wejść w bagno aby potem liczyc na czyjąś pomoc aby z tego bagna wyjść. POtrzebuje porządnego kopa, aby zrozumieć, że takie systemy prowadzą do upadku moralnego i gospodarczego. Widac potrzebuje błota na oczy, aby przejrzeć, ciekawe tylko kto nam tego błota na oczy nałoży? Niszcząc wartości chrześcijańskie kraj sam pcha się we wszelkie brudy i upadki, tak bardzo chce naśladowac bogate kraje, że przestaje myślec logicznie. A porażka może boleć jeszcze bardziej niz prawda, gdyz będzie niosła za soba poważne konsekwencje, które będzie trudno naprawić i znowu zacznie się najazd na innych - takie zganianie jedni na drugich to istna parodia, brak normalności, włąsnego działania w oparciu o stare wartościowe schematy, które jakby nie patrzeć - były znacznie lepsze gdyz opierały sie na konkretnych wartościach, poszanowaniu drugiego człowieka. Tego teraz brakuje. Warto sie więc modlic o rozsądnych ludzi na właściwych stanowiskach, urzędach. Narazie z obecnej sytuacji można wywnioskować tylko jedno : grozi nam powazny upadek moralny.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
16-12-2010 02:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #60
 
Cytat:grozi nam powazny upadek moralny.
Nie może to być - w społeczeństwie w 95% złożonym z katolików :shock: Sugerujesz, że KK poniósł klęskę w swym nauczaniu :shock:

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
16-12-2010 10:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów