Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Różne religie - źródła
Autor Wiadomość
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Różne religie - źródła
Witam w tym wątku.

Zakładam go z uwagi na pewne spostrzeżenia, które mam po dłuższym obcowaniu z tym forum. Otóż zauważyłem, że w wielu tematach, szczególnie "międzywyznaniowych" trudno jest się dogadać przedstawicielom różnych wyznań. Uważam, że powodem tego jest brak podstawowej wiedzy o religiach, które wyznają rozmówcy (z obu stron, tak chrześcijańskiej, jak i innowierczej). Często też źródła, z których strony czerpią, są wątpliwej jakości, informacje są z drugiej ręki, niekoniecznie od przedstawicieli danej religii. Często, jako reprezentatywne, cytowane są źródła, które sami zainteresowani (wyznawcy omawianej religii) uznają za fragmentaryczne, a czasem wręcz niemiarodajne czy nierzetelne.

Dlatego też otworzyłem ten wątek, by wyznawcy różnych religii (w tym chrześcijańskiej oczywiście) mogli podawać źródła, z których czerpią swoją wiarę i poglądy.

Zaznaczam, wątek ten nie ma na celu propagowania żadnej religii, a jedynie danie drugiej stronie możliwości poznania tego, w co wierzy rozmówca. Uważam, że taka wiedza jest potrzebna, by rozmowa była na poziomie.

Sam zresztą przyznaję, że często moja wiedza o Chrześcijaństwie jest niepełna, a źródła tendencyjne. U drugiej strony zauważyłem podobnie wobec mojej wiary, jak i wiary innych uczestników forum. Bierze się stąd wiele niejasności, gdyż jedna strona uważa, że wie, w co wierzy druga, przy czym druga wierzy w totalnie co innego.

Dlatego mam nadzieję, że ten temat pozwoli nam poszerzyć wiedzę o sobie nawzajem i o wyznaniach, które wyznajemy.

A, co za tym idzie, nasze rozmowy staną się bardziej rzeczowe, nie oparte o stereotypy i uprzedzenia, a bazujące na rzetelnych źródłach.

Prosiłbym też, by nikt (zarówno jedna, jak i druga strona) nie starał się nikogo tu przekonywać do swojej wiary - nie taki jest cel tego wątku. Celem jest informacja, poszerzenie wiedzy, gdyż nawet, jeśli coś odrzucamy, warto wiedzieć, o czym mowa, niż zamykać się na informacje, hołdując własnej niewiedzy i laicyzmowi.

Mędrzec to ten, który wie, i nie chce przyjąć.
Głupiec to ten, który nie chce wiedzieć.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
14-09-2010 11:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #2
 
Drizzt napisał(a):Dlatego też otworzyłem ten wątek, by wyznawcy różnych religii (w tym chrześcijańskiej oczywiście) mogli podawać źródła, z których czerpią swoją wiarę i poglądy.
Myślę, że ja mogę trochę tylko na temat chrześcijaństwa. Ale już pisałem o tym w róznych wątkach. No troszeczkę jeszcze znam genezę judaizmu (co oczywiste) i islamu (też wiąże sie zarówno z judaizmem jak i chrześcijaństwem)
Gorzej ze źródłami pisanymi. Wiele rzeczy wiem, wielu doświadczyłem osobiście, wiele przeczytałem, korzystałem z Magisterium, katechez, opracowań badawczych ale nie pamiętam źródeł szczegółowych. Moja wiara i wiedza jest wypadkową wielu, wielu czynników. Często łaczę różne elementy pochodzące ze wszystkich tych źródeł.
Jednakże głównym motywatorem jest chyba przepowiadanie kerygmatu, którego nieraz słuchałem. Tu też trudno o źródła. :? :| Zresztą zarówno do swojej wiedzy jak i wiary mam poważne zastrzeżenia.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
14-09-2010 12:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
Sant - to wrzucaj to, co masz (podawaj tytuły, linkuj, jakkolwiek). Chciałem, by ten wątek stał się taką biblioteczką czy referencją dla wszystkich, kopalnią źródeł o różnych wyznaniach, dzięki której moglibyśmy nawzajem poznać się, poznać swoją wiarę czy poglądy, z bezpośrednich źródeł, z których korzystają sami wierni, a nie jedynie z artykułów z drugiej ręki czy opinii. Uważam, że jest to potrzebne obu stronom.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
15-09-2010 09:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #4
 
Drizzt napisał(a):(podawaj tytuły, linkuj, jakkolwiek
Hmmm- i tu jest problem- raczej nie korzystam z netu dla rozwoju czy wiedzy, ewentualnie dla przypomnienia sobie.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
15-09-2010 09:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
EDIT:

I jeszcze jedna prośba do wszystkich - podając źródła, piszcie najpierw, jakiego jesteście wyznania, by wiadome było, o jakiej religii mowa. A także byłoby miło, by do każdego źródła dołączyć jakąś krótką, 1-2 zdaniową notkę, o czym mówi.


Ok, więc może ja zacznę, skoro jeszcze nie ma chętnych.

Wyznaję Wicca eklektyczne - jest to religia misteryjna, neo-pogańska, oparta na dawnych wierzeniach pogańskich, wywodzących się z zachodniej Europy.

Tu notka dla wszystkich - poganie praktykujący Wicca i pokrewne kulty często nazywają siebie "witches", a swoją wiarę "witchcraft". Tłumaczone jest to na Polski najczęściej jako "czarostwo". Brzmi to często dla postronnego obserwatora mało poważnie, jednak wynika z dawniejszych tradycji, i niewiele ma wspólnego z obecnym znaczeniem tych słów. To tak gwoli wstępu Uśmiech

A oto źródła:

1. Na początek polecam książkę [ciach, regulamin IV,20] Świetnie nadaje się na początek, by dalej nie poruszać się po omacku.

2. Dalej [ciach, regulamin IV,20] Dobre, by wniknąć w to, jak Poganie postrzegają świat, i w strawnej, ciekawej formie zapoznać się z niektórymi wierzeniami.

3. A teraz lektura właściwa. [ciach, regulamin IV,20] Niestety, tylko po angielsku.

4. [ciach, regulamin IV,20] tych samych autorów co wyżej. Książki rozwijające temat, ukazujące wiarę Wiccańską w pełniejszym świetle.

5. Na koniec dwie książki [ciach, regulamin IV,20] Opisują, czym w rzeczywistości zajmują się wyznawcy tego neo-pogańskiego kultu, wyjaśniając wiele niejasności i mitów.


To by było na tyle z mojej strony. Myślę, że to wszystko, co warto polecić, a i wyczerpująco mówi o wierze, która wyznaję. Warto przeczytać, szczególnie, jeśli chce się dowiedzieć, czym rzeczywiście jest Wicca, wokół którego narosło BARDZO wiele niejasności, a często i krzywdzących stereotypów.

PS. Z kolei dla tych, którym nie chce się sprowadzać książek z zagranicy, polecam stronę [ciach, regulamin IV,20] - nie jest ona może idealna, nie ma na niej też wiele informacji, a sporo z nich jest subiektywnymi odczuciami autorki wobec religii, którą wyznaje, jednak można dzięki niej poznać ogólny zarys tematu.

[ Dodano: Sro 15 Wrz, 2010 09:32 ]
sant napisał(a):
Drizzt napisał(a):(podawaj tytuły, linkuj, jakkolwiek
Hmmm- i tu jest problem- raczej nie korzystam z netu dla rozwoju czy wiedzy, ewentualnie dla przypomnienia sobie.

Żaden problem. To podawaj książki - jeśli ktoś będzie chciał, bez problemu znajdzie sobie w księgarni czy w bibliotece.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
15-09-2010 09:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #6
 
Drizzt napisał(a):Żaden problem. To podawaj książki
Sęk w tym że wprawdzie dużo czytałem, ale wiedza wynika też z innych form. Żeby ci to wytłumaczyć...... Jak podasz np że wiedzę czerpiesz z wykładu na uczelni?

Druga sprawa - Tym razem piszę jako moderator - wybacz Drizzt, ale nie jestem pewien czy twój poprzedni post nie podpada pod regulamin zabraniający propagandy religii typu właśnie czarostwo. Jako prosty funkcjonariusz forum odwołuję się do zdania administratorów. Jeśli oni zezwolą na to, to nie będę się czepiał. O.K?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
15-09-2010 09:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #7
 
Matko, czy to już jakaś histeria, czy co? Przecież napisałem na wstępie, że to wątek-biblioteka, byśmy mogli nawzajem poznać swoje wyznanie, swoją wiarę, by nie było bezsensownych, mylnych stereotypów. Żadna propaganda.

Wybacz, że powiem, co czuję, ale kiedy czytam takie posty, naprawdę mam wrażenie, że Katolicy są jakimiś fanatycznymi bytami, żyjącymi we własnym, ciasnym katolickim świecie, w którym każda wiedza niekatolicka jest zakazana.

Ale ok, jeśli Administracja sobie zażyczy, niech skasuje. Jak ktoś chce głupim pozostać, i woli mrzonki i uprzedzenia od wiedzy (o tym, w co faktycznie wierzą inni), to ja nie bronię. Bo dla mnie to już zakrawa o fanatyzm i jakąś paranoję.

Wybacz szczerość, ale naprawdę czasami brak mi słów. I tym bardziej cieszę się, że etap katolicyzmu mam już w życiu za sobą, bo mnie ta wiara i to, co ze sobą niesie (mam przykłady na forum) po prostu przeraża...

I z góry przepraszam, jeśli ktoś się poczuł moim postem urażony, ale naprawdę nie mam już słów...

Za zaznaczone powyżej słowa ostatnie ostrzeżenie. Regulamin punkt IV,2. Od tej pory osobiście będę wlepiać ostrzeżenia.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
15-09-2010 10:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #8
 
A mnie przeraża że z forum ewangelizacyjnego usiłujesz zrobić coś uwsteczniającego i głoszącego rzeczy przeciwne idei powstanie owego forum.
Bo dla mnie pogaństwo jest totalnym cofnięciem, regresem cywilizacyjnym i wielu dało się ogłupić. Komuś na tym bardzo zależy by nastapił ów regres.
A podawanie owych pozycji czym jest jeżeli nie propagowaniem ich treści?.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
15-09-2010 10:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #9
 
sant napisał(a):A mnie przeraża że z forum ewangelizacyjnego usiłujesz zrobić coś uwsteczniającego i głoszącego rzeczy przeciwne idei powstanie owego forum.
Bo dla mnie pogaństwo jest totalnym cofnięciem, regresem cywilizacyjnym i wielu dało się ogłupić. Komuś na tym bardzo zależy by nastapił ów regres.

Wybacz, ale poziom paranoi na tym forum sięgnął już zenitu. Z całą pewnością mogę już powiedzieć, że z całego serca cieszę się, że nie jestem Katolikiem - bo jakbym miał całe swoje życie i poglądy opierać na bezsensownych stereotypach, opartych na bredniach, które wygadywane są o innych religiach, to nie miałbym już w swoich oczach żadnej wartości.

A teraz możesz skasować ten temat. Chcecie hołdować głupocie, dezinformacji i fanatycznej niechęci do wszystkeigo, co nie wasze? Proszę bardzo.

Każdy ma przecież prawo do klapek na oczach, które sam sobie zakłada. Jeśli wolicie trwać w ułudzie, szykanując inne wyznania mimo ZEROWEJ wiedzy na ich temat, to Wasz problem.

Mędrcem jest ten, kto odrzuci, wiedząc (bo wie, co odrzuca). Głupcem jest ten, który nie chce wiedzieć (bo trzyma się umysłowej ciasnoty).

PS. Jeśli chcesz, to z góry możesz mi dać bana. I tak nie mam już chęci rozmawiać na tym forum. Jeśli ludzie tu są tak fanatyczni i zaślepieni, że wolą bzdury wypisywane gdzieś-tam, niż wiedzę, jeśli tak mało szanują swoją wiarę, że boją się nawet czytać o innych (prawdziwa wiara i tak obroni się sama...), to i tak nie mamy o czym rozmawiać.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
15-09-2010 10:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Shou Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 572
Dołączył: Aug 2010
Reputacja: 0
Post: #10
 
Drizzt napisał(a):Mędrcem jest ten, kto odrzuci, wiedząc (bo wie, co odrzuca). Głupcem jest ten, który nie chce wiedzieć (bo trzyma się umysłowej ciasnoty).

Po zapoznaniu się z wątkiem mogę z pełną odpowiedzialnością zaliczyć Cię właśnie do tego drugiego gatunku.
15-09-2010 11:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #11
 
Uważasz że lepiej wierzyć w twoje bzdury? Kim ty jesteś? Kogo z siebie robisz? A twoje intencje zdążyłem juz poznać. Chcesz byśmy czytali twoje propozycje a z naszych ani myślisz korzystać. Wybacz, ale nie lubie eksperymentów robionych na zywych organizmach. I nie mam zamiaru sprawdzać. Wolę sie opierać na sprawdzonych rozwiązaniach i autorytetach niż korzystać z wiedzy na temat religii tworzonych na bazie powieści science fiction i innych form beletrystyki.
Drizzt napisał(a):PS. Jeśli chcesz, to z góry możesz mi dać bana. I tak nie mam już chęci rozmawiać na tym forum.
Nie mam zamiaru dać ci tej satysfakcji, natomiast nie wiem co zrobi administracja- poddam się jej wyrokowi. Mogę nawet przyjąć zwolnienie z funkcji moderatora jeżeli jej nie podoba sie mój sposób prowadzenia rozmów.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
15-09-2010 11:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #12
 
Shou napisał(a):
Drizzt napisał(a):Mędrcem jest ten, kto odrzuci, wiedząc (bo wie, co odrzuca). Głupcem jest ten, który nie chce wiedzieć (bo trzyma się umysłowej ciasnoty).

Po zapoznaniu się z wątkiem mogę z pełną odpowiedzialnością zaliczyć Cię właśnie do tego drugiego gatunku.

Ja nie zamykam się na wiedzę. Sam prosiłem Santa o źródła o Chrześcijaństwie.

Zresztą, zaliczaj sobie - nie obchodzi mnie zdanie fanatyków.

[ Dodano: Sro 15 Wrz, 2010 11:10 ]
Sant - powieść podałem jako dodatek, co jasno opisałem. Jeżeli nie potrafisz tego pojąć, to nie moja wina. Choć sądzę, że rozumiesz - już wiele razy pokazałeś, jak perfidnie potrafisz udawać głupiego, by osiągnąć swoje cele.

Temat założyłem, bo sam zauważyłem braki we wiedzy - również SWOJEJ. Ale widze tego też nie potrafisz pojąć.

Zresztą, co ja się produkuję. Gadanie jak do głuchych.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
15-09-2010 11:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #13
 
Te inne pozycje raczej wartości naukowej nie mają, ani objawionej. Sa tworem czyjejś fantazji.
Drizzt napisał(a):Sam prosiłem Santa o źródła o Chrześcijaństwie
Nie skorzystałeś.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
15-09-2010 11:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #14
 
sant napisał(a):Te inne pozycje raczej wartości naukowej nie mają, ani objawionej. Sa tworem czyjejś fantazji.

Tak samo prawdopodobne, że identycznie jest z Biblią. Ale Wy w to wierzycie. A ja w tamto. Czy tak trudno to pojąć?

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
15-09-2010 11:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #15
 
Trudno- Najpierw poznaj historię Biblii, a potem porównuj. Czym jest, jak powstawała i jak sie kształtowała. To raz, a dwa: chrześcijaństwo i judaizm wcale nie opierają się na Biblii. Jest dokładnie odwrotnie. To Biblia jest krystalizacją owych zjawisk.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
15-09-2010 11:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów