Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karmel i szkaplerz karmelitański
Autor Wiadomość
Rubinka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 106
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #16
 
Jeżeli ktoś zaczyna swoją przygodę ze szkaplerzem tu coś ciekawego:

WYGLĄD I SYMBOLIKA SZKAPLERZA KARMELITAŃSKIEGO

Czego symbolem jest szata?

Mówią, że nie szata zdobi człowieka. Posiada ona jednak głęboką wymowę. W Starym Testamencie płaszcz był symbolem Bożych dobrodziejstw, opieki Opatrzności, oraz mocy udzielonej wybranemu człowiekowi. Więcej...

Jak wygląda szkaplerz noszony przez zakonników?

Słowo szkaplerz pochodzi od łacińskiego scapulae, czyli ramiona i o oznacza szatę kształtem przypominającą ornat rzymski, złożoną z dwóch sięgających do stóp płatów sukna z wycięciem na głowę, z których jeden opada na piersi, a drugi na plecy. W tradycji monastycznej stał się częścią habitu, służącą początkowo jako ochrona habitu (tak jak fartuch) w czasie pracy, a potem wyrażającą więź z Maryją.

Jaki szkaplerz mogą nosić osoby świeckie?

Szkaplerz przystosowany do użytku wiernych świeckich złożony jest z dwóch prostokątnych wycinków brązowego sukna wełnianego połączonych dwoma tasiemkami. Wymiary płatków mogą być dowolne. Jest on niejako zminimalizowanym habitem. Zwykle na obu płatkach jest umieszczony wizerunek lub symbol Pana Jezusa, i Matki Bożej Szkaplerznej.

Czy szkaplerz można zastąpić medalikiem?

Medalik szkaplerzny został wprowadzany jako forma zamienna szkaplerza płóciennego w 1910 r.. Prośbę o to skierowali górnicy, których szkaplerz płócienny szybko się brudził i niszczył. Wierni noszący medalik uczestniczą we wszystkich przywilejach duchowych wynikających z noszenia tradycyjnego szkaplerza. Należy jednak zauważyć, że medalik nie wyraża w pełni bogatej symboliki szkaplerza mini-habitu. Jedna strona medalika winna przedstawiać wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a drugi Serca Pana Jezusa. Przyjęcie do rodziny szkaplerznej może nastąpić jedynie szkaplerzem płóciennym.

Co wyraża Szkaplerz Karmelitański?

Szkaplerz jest w swojej istocie habitem. Przypomina o duchowym związku z rodziną karmelitańską i Osobą, od której tę szatę otrzymaliśmy. Jest pamiątką i widzialnym znakiem jej opieki. Jest wreszcie znakiem wyrażającym pragnienie upodobnienia się do Niej w czystości, wierności, miłości i posłuszeństwie.

Jaka jest jego symbolika?

Część szkaplerza opadająca na plecy podpowiada nam, że trudy, doświadczenia i krzyże znosić winniśmy pod opieką Maryi z poddaniem się woli Bożej, tak jak Ona to czyniła, a część spoczywająca na piersiach przypomina, że nasze serce winno bić dla Boga i bliźnich, z miłości odrywając się od przywiązań doczesnych i wiązać się za pośrednictwem Maryi z dobrami wiecznymi.
http://szkaplerz.pl/szata/index.php?go=s..._symbolika

"Wybrałem cię, gdy planowałem stworzenie świata."
Ef 1,11-12 Serce
08-07-2010 19:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #17
 
Dar z Ogrodu Bożego
Coś o szkaplerzu. Można rzec mała zbieranina wiadomości. Jakby podsumowanie wszystkiego.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
24-07-2010 19:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #18
 
Cytat:Rachel napisał/a:
Przecież z materiału nie przeszkadzał by Ci


mnie mój materiałowy wkurza bo mi wszystkie sznurki widać -.-
A jeden medalik mi sie stracił jakieś 2 miechy temu a drugi czeka na poświęcenie
Aleksab, tak a propo sznurków, to Omyk kiedyś mi mowiła że można obciąć sznurki, materiał przeciągnąć nitka i przywiązać do łańcuszka( na którym przykładowo masz cudowny medalik , tudziez krzyżyk) nitki nie widać, a i długość można wyregulowac Uśmiech

ja raczej nosze ten materiałowy, takiego w medaliku nie mogę nosic , bo mam duże uczulenie. Kiedyś nosiłam taki krzyżyk lednicki na który się okazało tez mam uczulenie, bo potem miałam taką ranę w kształcie krzyża Szczęśliwy
gorzej latem. musze sobie teraz jakimś lakierem medalik szkaplerzny pomalować, bo noszenie płóciennego do bluzki na naramkach raczej nie wchodzi w grę Szczęśliwy

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
25-07-2010 00:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #19
 
No, ja mam nawet nie tyle na łańcuszku, ile na nitce właśnie długiej, beżowej - żeby się nie odznaczała za bardzo. Jest to IMHO wygodniejsze Uśmiech Ale najczęściej i tak noszę medalik ze względu na wygodę Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
25-07-2010 14:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
Niedano poznałam osoby, które przyjeły szkaplerz od tak i teraz go nie noszą w ogóle.
Zostałam przy materialne, gdyż jest "ciekawiej". Nie raz wysunął mi się i ludzie pytali co to jest. I wtedy to ja muszę się określić, mężnieć - jeżeli można tak powiedzieć. A nie jest to prosta sprawa, zwłaszcza jak ludzie nie są przyzwyczajeni do tradycyjnego szkaplerza.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
31-07-2010 09:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ania_Wawa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 73
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #21
 
Półtora roku temu zostałam przyjęta do Rodziny Szkaplerznej. Nosiłam szkaplerz materiałowy, ale dostałam strasznego uczulenia w miejscach, gdzie szkaplerz dotykał skóry. Przez kilka tygodni nie nosiłam go, ponieważ nie miałam medalika szkaplerznego. Pamiętam z tego czasu ogromną, duchową pustkę i jakiś smutek w sercu. Teraz mam medalik, ale tęsknię za tym materiałowym...

W duszy żyjącej łaską Bożą jest zawsze wiosna - św. Jan Maria Vianney
04-08-2010 23:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Shou Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 572
Dołączył: Aug 2010
Reputacja: 0
Post: #22
 
Szkaplerz jest kolejnym wielkim darem ofiarowanym Kościołowi. Sam mam już zakupiony ten materiałowy, tylko jeszcze niestety nie włożony przez kapłana.
31-08-2010 19:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #23
 
ja dzięki szkaplerzowi na nowo uwierzyłem w Jezusa

Papież Pius XII podczas celebrowania rocznicy Objawienia powiedział ogromnemu audytorium w Rzymie w 1951, ażeby nosić Brązowy Szkaplerz jako znak poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryji. Nasza Pani prosiła o to poświęcenie się podczas ostatniego Objawienia w Fatimie, gdzie ukazała się jako Nasza Pani z Góry Karmel podając Brązowy Szkaplerz całemu światu. Był to Jej ostatni bardzo wymowny apel o noszenie Szkaplerza, jako znaku poświęcenia się Jej Niepokalanemu Sercu.

Należy również pamiętać, że to był Święty Józef, który pokazał się podczas ostatniego Objawienia Naszej Pani z Góry Karmel w Fatimie. Dzieci Maryji ufają w ochronę Jej potężnego Oblubieńca.

Krótkie podsumowanie

Szkaplerz jest ubiorem- -ubiorem Naszej Pani. Szkaplerz musi być noszony na barkach w taki sposób, że jedna część zwisa z przodu ciała a druga z tyłu. Jeśli jest noszony w inny sposób nie niesie z sobą odpustu oni też obietnic. Nie jest koniecznym, aby go nosić bezpośrednio na ciele. Wielu katolików nie wie, że życzeniem Ojca Świętego było, ażeby bez uzasadnionej przyczyny Medalik Szkaplerzowy nie zastępował Szkaplerza sporządzonego z materiału. Matka Boża nie może być zadowolona, jeśli zastępujemy Szkaplerz Medalikiem z próżności albo też z obawy czynienia otwarcie wyznania wiary. Taka osoba ryzykuje, że nie otrzyma przyrzeczonych obietnic. Medalik nigdy nie został zanotowany jako przyczyna cudownego wydarzenia, tak jak to się działo w przypadku do Brązowego Szkaplerza z materiału.

Wielu nie-katolików nosi Brązowy Szkaplerz, i czyniąc to, otrzymają wiele łask i błogosławieństw z tym specjalnym znakiem nabożeństwa do Matki Boga. Jakkolwiek jedynie ochrzczeni katolicy mogą być włączeni do Bractwa i mieć udział w specjalnych przywilejach Szkaplerza, to nie-katolicy są gorąco zachęcani do włączenia się w ten specjalny sposób honorowania Matki Jezusa. Nosząc Szkaplerz oddajemy cześć Naszej Matce i możemy mieć pewność co do Jej specjalnej opieki i pośrednictwa.



Ochrona przed diabłem

Zrozumiecie dlaczego diabeł walczy przeciwko tym, którzy zachęcają do noszenia Szkaplerza, gdy usłyszycie historię czcigodnego [pierwszy stopień do wyniesienia na ołtarze] Franciszka Ypes. Któregoś dnia spadł z niego Szkaplerz. Wymienił go na nowy, a wtedy diabeł zaczął wrzeszczeć: „Zdejmij ten ubiór, który porywa nam tak wiele dusz!” A potem Franciszek wydobył z niego, że są trzy rzeczy, których demony najbardziej się boją: „Święte Imię Jezusa, Święte Imię Maryji i Święty Szkaplerz Karmelu”. Do tej list należy jeszcze dodać: „Święty Różaniec.”

Dom ochroniony od pożaru

Już bliżej naszych czasów, w maju 1957, ksiądz karmelita w Niemczech opublikował niezwykłą historię o tym jak Szkaplerz uratował dom od pożaru. Było to w Westboden a Niemczech. Wybuchł pożar i objął cały rząd domów. Właścicielka dwurodzinnego domu, widząc ogień, natychmiast przymocowała Szkaplerz do drzwi wejściowych swojego domu. Płomienie ognia fruwały nad nim i naokoło niego, ale dom pozostał nietknięty. W ciągu 5 godzin 22 domy zostały zredukowane do popiołu. Jedyna budowla, która stała nienaruszona pośród zniszczenia to był dom, gdzie przymocowany był Szkaplerz. Setki ludzi przychodziło oglądać miejsce, żeby na własne oczy zobaczyć potęgę Szkaplerza i potęgę wstawiennictwa Błogosławionej Dziewicy Maryji.


Życie księdza jest uratowane

Jeszcze inny cud Szkaplerza dotyczy francuskiego księdza, który udał się na pielgrzymkę. Po drodze chciał odprawić Mszę św., ale przypomniał sobie, że zapomniał włożyć Szkaplerza. Wiedział, że będzie spóźniony, jeśli pójdzie po niego z powrotem, ale nie mógł sobie wyobrazić ofiarowanie Mszy św. przy ołtarzu Matki Bożej nie mając na sobie Szkaplerza.

Później, podczas odprawiania Ofiary Mszy św. młody człowiek, stojący tuż obok ołtarza wyjął broń i strzelił do księdza, celując w szyję. Ku zdumieniu wszystkich ksiądz kontynuował odmawianie modlitw Mszy św. tak, jak gdyby nic się nie wydarzyło. Początkowo myślano, że kula w cudowny sposób ominęła swój cel, ale potem znaleziono ją, ZAWINIĘTĄ W MAŁY BRĄZOWY SZKAPLERZ, który kapłan tak bardzo się upierał, żeby nałożyć przed odprawieniem Mszy św.


Nawrócenia

Powinniśmy również dawać Szkaplerz nie-katolikom, bo Nasza Pani przynosi nawrócenie tym, którzy chcą go nosić i odmawiają jedno Zdrowaś Maryjo, jak mówi następująca prawdziwa historia. Pewien stary człowiek został w pośpiechu przywieziony do szpitala w mieście Nowy Jork. Był nieprzytomny, umierał. Pielęgniarka widząc Brązowy Szkaplerz na jego szyi zadzwoniła po księdza. W trakcie odmawiania modlitw za umierającego, chory odzyskał przytomność i powiedział: „Proszę księdza, ja nie jestem katolikiem.” „To dlaczego nosi pan Brązowy Szkaplerz?” zapytał kapłan. „Obiecałem mojemu przyjacielowi nosić go i odmawiać jeden raz Zdrowaś Maryjo w ciągu dnia”, powiedział pacjent. „Pan umiera” rzekł kapłan, „Czy chce pan zostać katolikiem?” „Całe życie chciałem nim być!” Został ochrzczony, otrzymał Sakrament Namaszczenia i umarł w pokoju. Nasza Pani jeszcze jedną duszę wzięła pod Swój płaszcz poprzez Szkaplerz!

Potrzeba noszenia Szkaplerza

Podczas hiszpańskiej wojny domowej w latach 30-tych siedmiu komunistów zostało zasądzonych na śmierć z powodu swoich zbrodni. Ksiądz karmelita próbował przygotować tych ludzi na śmierć, ale odmówili. Jako ostatnią deskę ratunku, przyniósł im papierosy, jedzenie i wino, zapewniając ich, że nie będzie mówił o religii. Po niedługim czasie wszyscy zmienili nastój, stali się przyjacielscy, poprosił ich więc o małą przysługę: „Czy pozwolicie mi włożyć na siebie Szkaplerz?” Sześciu zgodziło się, siódmy odmówił. Wkrótce, cała szóstka nosząca Szkaplerz poprosiła o Spowiedź. Siódmy kontynuował odmowę, tylko żeby zrobić przyjemność kolegom pozwolił nałożyć na siebie Szkaplerz, ale nic więcej.
Nadszedł poranek i w miarę zbliżania się momentu egzekucji siódmy mężczyzna z całym zdecydowaniem odmawiał poproszenia o księdza. Jakkolwiek miał na sobie Szkaplerz, zdecydował, że pójdzie na śmierć jako nieprzyjaciel Boga. W końcu komenda została wydana, szwadron śmierci wykonał swoją pracę i siedem martwych ciał leżało na ziemi. Nagle okazało się, że niedaleko od nich, leży na ziemi Szkaplerz. Sześciu ludzi zmarło ZE Szkaplerzem Maryji, siódmy zmarł BEZ Szkaplerza.

Św. Klaudiusz de la Colombiere dał nam wyjaśnienie do tej tajemnicy brakującego Szkaplerza; „Pytasz się, co się stanie, jeśli będę chciał umrzeć w moich grzechach?” I ja odpowiadam: „To umrzesz w swoich grzechach. ALE NIE BĘDZIESZ MIAŁ NA SOBIE SZKAPLERZA.”
Św. Klaudiusz opowiada nam historię o człowieku, który trzy razy chciał się utopić. Za każdym razem być ratowany wbrew swojej woli. W końcu zdał sobie sprawę, że nosi na sobie Szkaplerz. Zdecydowany odebrać sobie życie, zerwał z szyi Szkaplerz i rzucił się do wody. Bez ochronnego płaszcza Maryji dokonał tego, czego chciał i umarł w swoich grzechach.

mój chomik
25-09-2010 08:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #24
 
Merkaba - linkujemy cytaty i teksty źródłowe.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
25-09-2010 22:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #25
 
Szata Łaski Dlaczego nosimy Szkaplerz?
http://www.laudate.pl/index.php?option=c...&Itemid=53

warto wejść na to stronę nawet ze względu na zbiór modlitw

* Egzorcyzmy ( 4 pozycji )
* Modlitwy patriotyczne ( 28 pozycji )
* Godzinki ( 30 pozycji )
* Koronki ( 31 pozycji )
* Nowenny ( 94 pozycji )
* Nabożeństwa ( 29 pozycji )
* Modlitwy w szczególnych potrzebach modlitewnik z 1882 ( 11 pozycji )
* Do osób Boskich ( 36 pozycji )
* Droga Krzyżowa ( 46 pozycji )
* przepiękne ( 29 pozycji )
* Różaniec ( 16 pozycji )
* Różne ( 78 pozycji )
* Okolicznościowe ( 27 pozycji )
* Za wstawiennictwem Świętych i Błogosławionych ( 22 pozycji )
* Do Matki Bożej ( 52 pozycji )
* Moditwy JP II Do Matki Bożej ( 16 pozycji )
* Moje Madonny ( 10 pozycji )

Nowenna Pompejańska
http://www.laudate.pl/index.php?option=c...&Itemid=53

mój chomik
26-09-2010 19:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
Ja wejdę, ale nie tylko dla samego też skorzystania z tych modlitw, ale również w celach portalowych - tworzymy bowiem dział Modlitewny, więc zbiór modlitw się przyda. Może są takie, których jeszcze nie mamy w naszym dziale. Dzięki merkaba. Uśmiech

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
27-09-2010 10:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów