Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komunia na rękę - moda czy wygoda?
Autor Wiadomość
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #136
 
jan napisał(a):Cytat:
Pisałeś o dokumencie kongregacji posoborowej na zlecenie papieża. Niestety kiedy prosiłem o nazwe nie podałeś.

W tym wątku cytowałem: Dominicae Cenae, Memoriale Domini, wywiad z ks. Sticklerem, homilię Jana Pawła II, a o innych tekstach nie swoich nie pamiętam, żebym cytował
No nie o to mi chodzi Janie, bo pytanie było ogólnie stad dostałeś ogólną odpowiedź jak zresztą zauwazyłeś. O ile dobrze pamiętasz to chodziło o ubiór dziewczyn w trakcie zawodów sportowych. Może znajdziesz na blogu albo w tekście z którego cytowałeś ten cytat o co mi chodzi.

A tutaj.. "Memoriale Domini" dalej bym zajrzał z chęcią. Uśmiech

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
06-03-2011 18:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 254
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #137
 
a tymczasem kontynuuję:
Cytat:Wielki krucyfiks pośrodku ołtarza, udzielanie komunii na klęcząco i do ust, a także sprawowanie Eucharystii tyłem do ludzi w zabytkowych kościołach i kaplicach – to "innowacje", które podczas sprawowania przez Benedykta XVI Mszy Świętych zaczęły niepokoić zwolenników posoborowej formy. Papieski ceremoniarz odniósł się do tych "innowacji" w wywiadzie dla amerykańskiego tygodnika „The National Catholic Reporter”.
- Do stylu obecnego Papieża należy bardziej proponowanie niż narzucanie czegokolwiek. Jednakże, jeśli Ojciec Święty coś proponuje, to nie jest to jedynie przejaw osobistych preferencji, lecz wskazywanie kierunku całemu Kościołowi - powiedział prał. Guido Marini, cytowany przez Radio Watykańskie.
Tzw. reforma reformy liturgicznej to coś, czego od Papieża o raczej tradycjonalistycznej wizji liturgii oczekiwało wielu konserwatystów. Te oczekiwania, przynajmniej w radykalnej formie, jeszcze się nie spełniły. Zdaniem papieskiego ceremoniarza, gwałtowne reformy nie są dzisiaj możliwe, ze względu na czasy i realia, w jakich żyjemy.
Jego zdaniem, właśnie z tego powodu Papież obiera drogę przykładu, licząc, że to co proponuje zostanie rozważone i przyjęte, przeniknie do mentalności Kościoła, będzie kształtowało jego atmosferę. Niewykluczone, że to co dziś jest propozycją, z czasem stanie się normą dyscyplinarną – dodaje prał. Guido Marini. – Najpierw jednak trzeba zmienić klimat i kulturę, a dopiero potem legislację, choć i ta odgrywa swoją rolę w kształtowaniu kultury.
Zapytany o znaczenie pojęcia „reforma reformy” papieski liturgista przypomniał, że ma ono już długą tradycję i było używane również przez kard. Josepha Ratzingera. Nie chodzi, jak zaznaczył, o wycofywanie się z soborowych reform, ale ich dalszą, lepszą realizację.
Odnosząc się z kolei do motu proprio Summorum Pontificum, którym Benedykt XVI przywrócił możliwość sprawowania tzw. Mszy trydenckiej, ks. Marini przypomniał, że posoborowa i przedsoborowa forma liturgii mogą się nawzajem ubogacać. I dlatego ważne jest – podkreślił - by ich bezkonfliktowe współistnienie weszło do codziennego życia Kościoła.
Źródło informacji: FRONDA.pl
http://webcache.googleusercontent.com/se...oniarz.doc

[ Dodano: Nie 06 Mar, 2011 17:22 ]
Cytat:9. "Tak więc, biorąc pod uwagę wypowiedzi i wnioski tych, których >Duch Święty postawił jako biskupów, by rządzili Kościołami<, ze względu na ważność sprawy i wagę przytoczonych argumentów, Ojciec św. nie uważa za rzecz wskazaną wprowadzenie zmiany w dawno już przyjętym sposobie udzielania Komunii św. wiernym. Z tej to racji Stolica Apostolska usilnie zachęca biskupów, kapłanów i wiernych, by pilnie zachowali obowiązujące i ponownie potwierdzone prawo, czy to ze względu na opinię wyrażoną przez większą część episkopatu katolickiego, czy to ze względu na formę, jaką posługuje się obecny obrzęd świętej liturgii, czy wreszcie ze względu na dobro wspólne samego Kościoła". Tłumaczenie polskie Instrukcji Memoriale Domini, w: Posoborowe Prawodawstwo Kościelne (dokumenty prawno-liturgiczne), red. E. SZTAFROWSKI, t. II, zesz. 3, s. 229, n. 4302-4303.
http://webcache.googleusercontent.com/se....google.pl

proszę was rozważcie słuszność mód, muzyki, zabaw, kultury- współcześnie, również analitycznie.
06-03-2011 18:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #138
 
Tak, kontynuując ale na kompromitujące Cie błędy w czytaniu ze zrozumieniem jak:

jan napisał(a):"Masz racje że był okres kiedy Komunii na reke nie przyjmowano, ale nie trwał on od poczatku Kościoła, i tak nauczanie Kościoła wyglądało, i są dokumenty o tej treści-tdudno zeby nie było. A dlaczego się to zmieniło też masz w dokumencie Episkopatu, np arianizm, przeczytaj sobie."
A dlaczego to się zmieniło, to wyjaśnia m.in. instrukcja którą cytowałem i która odnosi się do tego, do czego odnoszą się dokumenty episkopatu.
ów cytat umieszczony w zapodanym przez Cię linku również potwierdza moją opinię:
Cytat:
Na stawiane dziś pytania: Jak przyjmować Komunię świętą? Klęcząc czy stojąc? Na rękę czy do ust?, warto zacytować słowa kard. Josepha Ratzingera, wybitnego teologa i prefekta Kongregacji Nauki Wiary: "Naprzód trzeba powiedzieć, że obydwa sposoby są dopuszczalne. Może ktoś zapytać: czy tolerancja jest tu na miejscu? Otóż wiemy, że aż do IX wieku Komunię św. przyjmowano na stojąco, do ręki, co nie znaczy, że tak miało pozostać na wieki. Albowiem piękno i wielkość Kościoła polega na tym, że rośnie, dojrzewa i Tajemnicę pojmuje coraz to głębiej. W tym sensie nowe formy powstające po IX wieku mają jako wyraz czci dla Najświętszego Sakramentu swoje pełne uzasadnienie. Z drugiej strony musimy jednak powiedzieć, że jest rzeczą niemożliwą, aby Kościół do IX wieku, więc przez 900 lat przyjmował Eucharystię niegodnie. Czytając teksty Ojców Kościoła, widzimy, z jaką czcią i gorącością ducha przyjmowano Komunię. (...) Wyciągnięta i otwarta ręka staje się znakiem postawy człowieka wobec Chrystusa: człowiek rozwiera przed Nim szeroko swe serce. Zważywszy to wszystko, dochodzimy do przekonania, że jest rzeczą fałszywą spierać się o tę lub ową formę. Nie powinniśmy zapominać, że nie tylko nasze ręce są nieczyste, lecz także nasz język, nasze serce; że językiem grzeszymy często więcej niż rękoma. Największym ryzykiem podjętym przez Boga i równocześnie wyrazem Jego miłosiernej miłości jest to, że nie tylko ręce i język, lecz także i nasze serce może Go dotykać" 19.
To że wynika z tego tekstu dokładnie przeciwnie stwierdzenie niż z twoich tez że Komunia na reke to grzech to już nie ważne. Można takie i inne błędy w interpretacji pominąć i dalej się wypowiadac.

A dokumentu o którego prosiłem a na który jan się powoływał jak nie było tak nie ma :/ . Mogą być namiary książkowe...

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
06-03-2011 20:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 254
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #139
 
Cytat:obydwa sposoby są dopuszczalne.

Cytat: co nie znaczy, że tak miało pozostać na wieki.

ile razy mam powtarzać, że tak nie twierdzę, a Ty dalej swoje:
Cytat:że Komunia na reke to grzech


Cytat:Zważywszy to wszystko, dochodzimy do przekonania, że jest rzeczą fałszywą spierać się o tę lub ową formę.
dlatego nie uznaję Komunii na rękę za gorszą i nie spieram się o to, . Bo zauważ, że nieustannie prostuję źle zrozumiane wypowiedzi moje. I prezentuję Naukę Kościoła. NIe atakuję Tych, którzy bronią Komunię na rękę, ale sprzeciwiam się twierdzeniom, które atakują i przeinaczają moje stwierdzenia. A to nie jest sprzeczanie się tylko tłumaczenie własnego poglądu i Nauki Kościoła.

nie ładnie i nie po katolicku jest tak w kóło upokarzać kogoś jak to robisz przez takie sformułowania:
Cytat:na kompromitujące Cie
Spróbuj znaleźć takie w moich wypowiedziach. Spróbuj znaleźć spieranie się z Tobą z mojej strony przez zarzucanie Ci, że kto przyjmuje Komunię na Rękę- źle ją przyjmuje.
Jeśli są, to przepraszam.

[ Dodano: Nie 06 Mar, 2011 21:02 ]
a skąd Ci wezmę takie źródła. człowiek nie jest w stanie tak ot podać dokumenty. Musiałbym poszukać jakichś archiwów zapłacić za tłumacza przysięgłego,a tu i o dostęp ciężko itd.
Przecież tu wielu spraw w które wierzysz nie opierasz na na takich dogłębnych studiach. Wierzysz tym ośrodkom kulturowym, które Ci prawdę przekazały. Ja też wierzę. I dobrym Tradycjonalistom też wierzę
Jak chcesz, to wpisz w google i znajdziesz źródła pośrednie z których i ja korzystałem, w końcu ty też korzystasz z takich źródeł pośrednich jak opracowania księży, strony internetowe itd...

proszę was rozważcie słuszność mód, muzyki, zabaw, kultury- współcześnie, również analitycznie.
06-03-2011 21:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #140
 
Widać ktoś sie włamał na Twoje konto:
jan napisał(a):Tylko proszę Cię nie oskarżaj nikogo o grzech, bo oni mogą być nieświadomi, a jednocześnie mieć szlachetne zamiary.

jan napisał(a):Ja przyjmując Komunię na rękę w normalnych warunkach miałbym grzech. Dlaczego? Bo wiem dlaczego została taka forma dopuszczona i wiem jaka jest aprobowana przez KOściół, a więc byłbym po prostu nieposłuszny. O innych się nie wypowiadam, bo nie mam prawa.
jan napisał(a):Sant
bo i oni mogą być nieświadomi prawdy, a nie grzechuu swojego, bo jeśli nie mają świadomiści to nie mają gtrzechu.

I to właśnie są bzdury janowe.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
06-03-2011 22:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 254
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #141
 
dziękuje CI za szacunek.
Miałem nadzieję, że można z Tobą rozmawia, ale jak ktoś CIę obraża mówiąc że mówię bzdury bez żadnego odniesienia i wyjaśnienia dlaczego to są bzdury tojak ja mam z takim KImś rozmawiać?

Cytat:Tylko proszę Cię nie oskarżaj nikogo o grzech, bo oni mogą być nieświadomi, a jednocześnie mieć szlachetne zamiary.
Nie napisałem, że mogą być nieświadomi grzechu, ale czego innego- dobra, które mogliby spełnić, ale o tym nie wiedzą.
Cytat:Ja przyjmując Komunię na rękę w normalnych warunkach
Cytat:miałbym grzech
. Dlaczego? Bo wiem dlaczego została taka forma dopuszczona i wiem jaka jest aprobowana przez KOściół, a więc byłbym po prostu nieposłuszny. O innych się nie wypowiadam, bo nie mam prawa.
BYłby to grzech nie polegający na złu Komunii na rękę, ale na czymś takim jak zaniechanie, poprzez rezygnację z formy wypracowanej przez Kosciół i mogącej doskonalej spełnić troski, wyrażane również przez tych którzy przyjmowali KOmunię na rękę, co jasno nazwane jest w instrukcji Memoriale Domini.
Dlaczego ja odnosze się do tego, co ty chcesz, a Ty nie odnosisz się do tez, które potwierdzają i wręcz przedstawiają mój pogląd chociażby w Memoriale Domini?

[ Dodano: Nie 06 Mar, 2011 21:23 ]
Cytat:bzdury janowe

może przez te bzdury, ktoś mądrzejszy podejmie się by problem jakoś mądrzej wytłumaczyć. Mam taką nadzieję.
MAsz rację, że moje słowa nie mają żadnej wartości.
Przepraszam więc, że Wam tu mieszałem i proszę o modlitwę, bym umiał milczeć, jak Jezus przesłuchiwany, tym bardziej żem bzdurny.

Znaczenie jest zawsze ponad słowem, a słowo wobec niego nieudolne.
Znaczenie więc najlepiej ponadsłownie zrozumieć.

NIechaj Duch Święty rozświetli Twą drogę i wskaże Ci prawdę, a raczej Prawdę.

proszę was rozważcie słuszność mód, muzyki, zabaw, kultury- współcześnie, również analitycznie.
06-03-2011 22:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #142
 
jan napisał(a):dziękuje CI za szacunek.
Ale tragiedia, nikt szacunku nie odebrał nikomu.
jan napisał(a):Miałem nadzieję, że można z Tobą rozmawia, ale jak ktoś CIę obraża mówiąc że mówię bzdury bez żadnego odniesienia i wyjaśnienia dlaczego to są bzdury tojak ja mam z takim KImś rozmawiać?

Zacznij w koncu czytac ze zrozumieniem bo odniesienie...przeoczyłeś.
jan napisał(a):Cytat:
Tylko proszę Cię nie oskarżaj nikogo o grzech, bo oni mogą być nieświadomi, a jednocześnie mieć szlachetne zamiary.

Nie napisałem, że mogą być nieświadomi grzechu, ale czego innego- dobra, które mogliby spełnić, ale o tym nie wiedzą.
No z tego tekstu wynika że mogą być nieświadomi grzechu. Nie to co piszesz teraz. Zreszta żadnego zaniechania nie ma.
jan napisał(a):Cytat:
Ja przyjmując Komunię na rękę w normalnych warunkach
Cytat:
miałbym grzech
. Dlaczego? Bo wiem dlaczego została taka forma dopuszczona i wiem jaka jest aprobowana przez KOściół, a więc byłbym po prostu nieposłuszny. O innych się nie wypowiadam, bo nie mam prawa.

BYłby to grzech nie polegający na złu Komunii na rękę, ale na czymś takim jak zaniechanie, poprzez rezygnację z formy wypracowanej przez Kosciół i mogącej doskonalej spełnić troski, wyrażane również przez tych którzy przyjmowali KOmunię na rękę, co jasno nazwane jest w instrukcji Memoriale Domini.
Instrukcji znanej tylko janowi w całości. To co piszesz jest błedne, nie ma czegoś takiego jak lepsze i gorsza forma przyjmowania Komunii. Jasno mówi o tym i papież jako Kard Ratzinger.
jan napisał(a):Cytat:
bzdury janowe


może przez te bzdury, ktoś mądrzejszy podejmie się by problem jakoś mądrzej wytłumaczyć. Mam taką nadzieję.
MAsz rację, że moje słowa nie mają żadnej wartości.
Przepraszam więc, że Wam tu mieszałem i proszę o modlitwę, bym umiał milczeć, jak Jezus przesłuchiwany, tym bardziej żem bzdurny.

Chłopie, skonfrontuj się z tym co piszesz a nie tym co byś chciał żeby tam było napisane albo tym co sam tam widzisz. Nikt milczeć nikomu nie każe. Ale po prostu sobie to przemyśl.

A to że prosze o podparcie sie faktami to nic dziwnego, mogłbyś zrobić to samo. Wtedy żródła byś dostał, zresztą masz. Nie rób z tego przesłuchania Jezusa. :/

Mądrzej wyjaśnił papież, biskupi, bardzo mądry tekst na stronie Episkopatu. Naprawde wystarczająco.
jan napisał(a):Znaczenie jest zawsze ponad słowem, a słowo wobec niego nieudolne.
Znaczenie więc najlepiej ponadsłownie zrozumieć.
Zacznij może od zwykłego znaczenia tego co się pisze?? Normalnego znaczenia?
jan napisał(a):NIechaj Duch Święty rozświetli Twą drogę i wskaże Ci prawdę, a raczej Prawdę.
Każdego dnia. Duży uśmiech

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
06-03-2011 22:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 254
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #143
 
Cóż ja CI mogę powiedzieć jeszcze.
CHyba już na innych pora.
już mi sie policzki skończyły(mam tylko dwa)
---

proszę was rozważcie słuszność mód, muzyki, zabaw, kultury- współcześnie, również analitycznie.
07-03-2011 11:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #144
 
jan napisał(a):Cóż ja CI mogę powiedzieć jeszcze.

Chyba nie wiele. Zawsze będa różnice w pogladach, ale fakt jest faktem, że posłuszeństwo papiezowi i hierarchi kościelnej sie nalezy - oni maja nas prowadzić do Boga ajeśli czynią coś xle to Bóg ich będzie rozliczał. My sami możemy się tylko kłócić o swoje poglady i to najzęściej do niczego nie prowadzi po za wewnetrznym niszczeniem Kościoła a o to właśnie chodzi diabłu, aby skłócić ludzi, aby sami niszczyli to co święte. I tak się też dzieje : katolicy kłócą sie między sobą i niszczą Kościół od wewnątrz, przeciwnicy Kościoła niszczą Kościół od zewnątrz i niestety - przykro to stwierdzić, ale diabeł narazie wygrywa. Diabeł: pkt 2, Kościół ogólnie - pkt 0. Ciekawe kiedy sytuacja się odwróci i zaczniemy wygrywać pojedynek z diabłem? :shock: :roll: :-k :-k

Aby zacząć z nim walczyć to trzeba zacząć szukać sposobów i dążyć do jedności, do tego, aby katolicy zaczęli traktować siebie z szacunkiem i korzystając z takiego daru jakim jest WZAJEMNE PRZEBACZENIE, MIŁOŚĆ., ZROZUMIENIE, POKORA I POSŁUSZEŃSTWO PASTERZOM, którzy nas, wiernych mają prowadzić do Boga, do zbawienia oraz szacunek do tego co święte.

Jeśli zaprzestaniemy niszczenia siebie nawzajem to może wtedy dojdziemy do tego co zrobić z róznymi błędami wystepującymi w Kościele: w liturgii czy innych obrzędach lub miejscach życia chrześcijańskiego.

Narazie trwa walka na poglady a diabeł sie patrzy i się zalewa ze śmiechu i skacze z radości, że udaje mu sie sprowadzić ludzi wierzących do takiego stanu, aby kłócili sie miedzy sobą jak pies z kotem. Czyż nie ma powodów do radości? Jest inaczej?

jan napisał(a):już mi sie policzki skończyły(mam tylko dwa)

To jak ty chcesz wytrzymać do końca życia? Jeszcze nie raz może przyjdzie ci policzki nadstawiać z powodu wiary w Boga, w Chrystusa. Skąd wtedy je weźmiesz? Szanuj to co masz, bo walka jeszcze trwa i będzie trwała bardzo długo, aż do końca świata, do czasu przyjścia Chrystusa.
Po za tym nadtsawianie policzka to oznaka pokory. Czyżbys już był taki pokorny aby do nieba pójść jako świety?

Można tutaj jeszcze debatować ogrom czasu, zająć wiele stron, ale sprawa i tak przedstawia się w sposób zróznicowany: jedni przyjmują Komunie na rękę jako właściwy i uznany przez Kościół, inni natomiast preferuja tradycyjne przyjmowanie Komunii do ust i też na klęcząco, aby bardziej godnie przyjmować Komunię. Tyle, że forma przyjmowania Komunii może byc różna a serce mamy jedno i do niego przyjmujemy Chrystusa a więc jeśli jest ono zaśmiecone grzechami to czy będziemy klęczeli czy stali, czy przyjmiemy do ust czy do ręki to i tak przyjmiemy Ciało Chrystusa niegodnie.

Jeśli ktoś będzie chciał profanować Komunie to uczyni to zarówno przy przyjmowaniu Komunii na reke jak i przy przyjmowaniu do ust, gdyz wyjdzie z Kościoła, wyjmie Hostię z ust i zrobi z nią to co zaplanował. Godnością więc jest tutaj przede wszystkim przyjmowanie Komunii z czystym sercem, czystym sumieniem, bez grzechu, W ten sposób wyrażamy największy szacunek dla Boga.
Tak więc zanim weźmiesz Komunię to zastanów sie czy nie potrzebujesz spowiedzi a jak ja przyjmiesz to wtedy możesz się zastanowić nad tym czy spowiedź była wazna, czy nie ukryłes ciężkich grzechów a jak i do tego dojdziesz i uznasz, że powiedziałeś szczerze wszystkie ciężkie grzechy o których pamietałeś to możesz isć przyjąć Komunię. Formę wybierz sam, gdyz obie omawiane są dopuszczalne, ale mając czyste serce, sumienie będziesz wiedział, że przyjąłeś godnie Ciało Pańskie.

Czy jest cos jeszcze do dodania do tego tematu? :roll: Jeśli nie to może go zakłódkujemy aby nie wprowadzał zametu w gronie forumowiczów. I tak juz trochę zamieszania z powodu tego tematu było, więc poczekamy jeszcze trochę i założymy żółtą kłódeczkę na ten temacik. Duży uśmiech

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
07-03-2011 12:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #145
 
jan napisał(a):ile razy mam powtarzać, że tak nie twierdzę, a Ty dalej swoje: Cytat:
że Komunia na reke to grzech
Rozumiem, że wycofujesz się z tego stwierdzenia- brawo. Tyle że prościej by było bez owijania w bawełnę....ale dobre i to OUśmiech

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
07-03-2011 13:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 254
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #146
 
tylko, że nikogo nie atakowałem, a wyjaśniałem, że jestem źle rozumiany i się broniłem. I starałem się nie kłócić tylko prostować błędne rozumienia mnie.
A z tym policzkiem, to powinno to tak wyglądać:
"już mi sie policzki skończyły(mam tylko dwaOczko"
to co tutaj pisałem jest właśnie wynikiem posłuszeństwa.
Bo nikt mi nie zabronił twierdzić, że powinniśmy przyjmować Komunie do ust, ale że nie powinniśmy jej uważać za gorszą, czy lepszą moralnie. I że nie możemy spierać się z braćmi o to.
A to dwie sprawy. Natomiast należy mi się posłuszeństwo wobec cytowanej tu po wielokroć Nauki:
Cytat:Dotykanie Świętych Postaci, podejmowanie ich własnymi rękami jest przywilejem tych, którzy mają święcenia, co wskazuje na czynny udział w szafarstwie Eucharystii. Wiadomo, że Kościół może dać takie uprawnienie pewnym osobom poza Kapłanami i Diakonami, czy to akolitom spełniającym swoją posługę, zwłaszcza, gdy przygotowują się do święceń Kapłańskich, czy innym osobom świeckim, gdy zachodzi po temu prawdziwa potrzeba, ale zawsze po odpowiednim przygotowaniu
Cytat:należy zachować ten sposób
rozdawania Komunii świętej
Cytat:a dodatek, ten sposób komunikowania, który należy teraz rozważać jako
zwyczajowo nakazany, daje lepsze zapewnienie, iż Komunia święta będzie rozdawana z
odpowiednią czcią, oprawą i godnością
Cytat:Najwyższy Pasterz postanawia, iż z dawna przyjęty sposób rozdawania Komunii świętej
wiernym nie powinien być zmieniony.
Cytat:Stolica Apostolska, zatem, usilnie napomina biskupów, kapłanów i wiernych, aby
gorliwie przestrzegali tego prawa, ważnego i ponownie potwierdzonego, zgodnie z
osądem większości katolickich biskupów, w formie zgodnej z obecnym rytem świętej
liturgii, co jest niezbędne dla powszechnego dobra Kościoła.
Jeżeli przeciwny temu sposób, a konkretnie, rozdawanie Komunii świętej na rękę,
rozwinął się już w jakimś miejscu, to, aby pomóc konferencjom episkopatów wypełnić ich
pasterski obowiązek w jakże często trudnej obecnie sytuacji, Stolica Apostolska powierza
konferencjom obowiązek i funkcję osądu konkretnych uwarunkowań, jeżeli takie zachodzą.

Czy mógłby ktoś przeczytać całą dyskusję i zweryfikować, że nigdzie nie dążę, do kłótni, nie prowadzę sporu, czyli się nie spieram, bo spieraniem się nie można nazwać prostowania, co się napisało, a co nie, że moje wyjaśnienia są pomijane i źle rozumiane, że nie uznaje Komunii na rękę za złą...
I że nikomu nie zarzucam przyjmowania Komunii na rękę. Mogę tylko sobie zarzucać gdybym zrezygnował z przyjmowania Komunii do ust. A to różnica.
Chyba ja najlepiej wiem co myślę, nie.
Prosze o pomoc,
dziękuję Tomaszowi i liczę na zrozumienie.
Tylko trzeba cierpliwie przeczyać

[ Dodano: Pon 07 Mar, 2011 12:35 ]
Cytat:Tylko proszę Cię nie oskarżaj nikogo o grzech, bo oni mogą być nieświadomi, a jednocześnie mieć szlachetne zamiary.

Nie napisałem, że mogą być nieświadomi grzechu, ale czego innego- dobra, które mogliby spełnić, ale o tym nie wiedzą.
to jest wyjaśnienie.
odróżnić trzeba zaniechanie od moralnego zła.

proszę was rozważcie słuszność mód, muzyki, zabaw, kultury- współcześnie, również analitycznie.
07-03-2011 13:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #147
 
jan napisał(a):Czy mógłby ktoś przeczytać całą dyskusję i zweryfikować, że nigdzie nie dążę, do kłótni, nie prowadzę sporu
Janie - myśle że nikt ci nie zarzuca kłótliwość etc. A zarzuty były. Zarzuty mogą być. Chodzi o to, by rozsadnie podchodzic do dyskusji. Założyć że moge się mylić. Jeśli ktoś mnie przekona - przyznać się do błędnego rozumienia. Również do pomyłki językowej, czy chlapnięcia bez zastanowienia się nad jego konsekwencjami. Ty akurat częściowo sie przyznałeś do błędu, wycofałeś sie, ale faktem jest, że nie idziesz w zaparte. I ja np to cenię. =D>

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
07-03-2011 13:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #148
 
zobaczcie jak jest udzielana komunia
i jaki cud sie dzieje
http://www.youtube.com/watch?v=cAHvdJX1G...re=related

mój chomik
07-03-2011 19:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #149
 
jan napisał(a):Cóż ja CI mogę powiedzieć jeszcze.
CHyba już na innych pora.
już mi sie policzki skończyły(mam tylko dwa)
---
O matko z córką. Janie nie rób z siebie cierpiętnika, cierpietnik to nie meczennik. Krytyka argumentów[nie osoby bo takiej nie było-nigdzie] jest normalną formą rozmowy.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
07-03-2011 20:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marcin16 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 16
Dołączył: Feb 2011
Reputacja: 0
Post: #150
 
Pan panie Scott nie nadaje się w ogóle do dyskusji. Nie rozumiem, dlaczego odpowiada pan tylko na niektóre argumenty a inne pomija jak chociażby cytat z wywiadu z ceremoniarzem papieskim, który zamieścił jan. Tam mons. Marini mówi że gesty papieża to nie tylko Jego upodobania ale także kierunek jaki wyznacza Kościołowi, czyli Ojciec Św. pragnie aby Komunię przyjmować do ust a nie na dłoń. Nie wprowadza żadnej regulacji prawnej gdyż na pewno wie z jakim odzewem by się to spotkało w wielu środowiskach katolickich na zachodzie.

"Wiary ustrzegłem"
07-03-2011 21:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
3 gości

Wróć do góryWróć do forów