Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komunia na rękę - moda czy wygoda?
Autor Wiadomość
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #181
 
merkaba napisał(a):a ja wiem ze chrześcijanie w pierwszych wiekach przyjmowali z na klęcząco i na język komunie
A skąd to wiesz? - Masz jakieś źródło, czy przekonanie?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
21-06-2011 08:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #182
 
merkaba, masz inne dane niż Episkopat. :shock: Weź zacznij szukać w wiarygodnych źródłach, tak ogólnie pisze. Poza tym zwracaj uwagę na szczegóły tego z czym się będziesz spotykać bo często przekręcasz, wchodzisz mocno w objawienia, niekoniecznie uznane przez KK a jeśli chodzi o podstawy to to leży u Ciebie często.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
05-07-2011 22:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #183
 
objawienia Emmerich
film pasja został nakręcony na podstawie jej objawień

mój chomik
05-07-2011 22:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #184
 
przecież to są objawienia prywatne czyli żaden argument :krzywy:

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
05-07-2011 22:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #185
 
No i po takich rzeczach chodzisz zamiast poczytać co papież Sykstus II (+ 258) pisał choćby. Nie wiem po co się interesujesz tym jak podstaw nie masz.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
05-07-2011 23:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #186
 
sant napisał(a):Ks. Helmut Jan Sobeczko

Komunia święta na rękę.
Podstawy historyczne i teologiczno-pastoralne
Bardzo dobry i rzetelny tekst - dzięki za niego - jak dla mnie bardzo cenne teksty źródłowe, których nie znałem.
Ja przyjmuje komunię na język i jeśli tylko jest możliwość na kolanach, przyznam, że nie wiedziałem, ze w pierwszym tysiącleciu dominowało na stojąco i na rękę.
Teraz wiem i w pełni akceptuje takie zachowanie. Cieszę się niezmiernie, że poznałem kolejny argument potwierdzający "powrót do korzeni" chrześcijaństwa Uśmiech
07-07-2011 23:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #187
 
w tedy były ine czasy

było to czas przesladowań
i pozatym to duch sw kieruje kk i jak natchnoł papierzy by na kleczaco i na jezyk
to po co wracac do poczatków

mój chomik
07-07-2011 23:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #188
 
Pisz po polsku a nie polskiemu.

Cytat:w tedy były ine czasy

było to czas przesladowań
Na początek widze że jednak się zgadzamy że Komunia była na ręke. Dalej, co ma jedno do drugiego o czym teraz piszesz?

Dalej --prawa Liturgii jest czymś najświętszym co Kościół ma to raz, dalej chodziło o probmemy z herezjami jak przeczytasz w tekście który masz wklejony wcześniej. A co do Ducha Świętego to Kościół różnie otwierał się na jego działanie, ale to też inny temat, nie wiem co sugerujesz że broniąc się przez heretykami nie możemy wrócić do pierwotnego Kościoła, że nie wiem Duch Święty jakoś mniej w Nim działał czy co. Najważniejsze w tym wszystkim jest to żeby zaakceptować właśnie głos tego Kościoła o którym rozmawiamy.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
08-07-2011 00:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #189
 
merkaba napisał(a):w tedy były ine czasy

było to czas przesladowań
i pozatym to duch sw kieruje kk i jak natchnoł papierzy by na kleczaco i na jezyk
to po co wracac do poczatków
Bo na początku był Jezus, apostołowie ich uczniowie i to oni dali nam Słowo i Tradycję a Duch w owych czasach działał mocniej i widoczniej jeśli można w ogóle wartościować Jego działanie.
Nie przesadzaj z tymi prześladowaniami - był to przede wszystkim czas rozkwitu i szerzenia się chrześcijaństwa
08-07-2011 01:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #190
 
W IV wieku wysoko wykształcony teolog aleksandryjski Ariusz chcąc odizolować się od Kościoła Katolickiego wprowadził Komunię Świętą na stojąco i do ręki. Pociągnął on za sobą 90% duchownych. Sprzeciwił się temu prosty lud. Była to tzw. Herezja ariańska. W ten sposób Ariusz chciał podkreślić, że Komunia Św. jest symbolem i znakiem jedności chrześcijan. Chciał udowodnić swój brak wiary wobec Chrystusa w Eucharystii


Ponownie Komunię Św. na stojąco i do ręki wprowadzili reformatorzy protestanccy, głównie w tym celu, aby ponowne ZAPRZECZYĆ katolickim dogmatom na temat kapłaństwa i rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii. A więc Marcin Luter, Ariusz nie pozostawiają cienia wątpliwości że:
ZMIANA TREŚCI WIARY POWODUJE ZMIANĘ OBRZĘDÓW. NIKT PRZY ZDROWYCH ZMYSŁACH NIE BĘDZIE KLĘCZAŁ PRZED ZWYKŁYM CHLEBEM, KTÓRY NIE JEST JUŻ CHRYSTUSEM, ALE SYMBOLEM I NORMALNYM POKARMEM.



TAM GDZIE NIE MA KLĘKANIA, TAM KOŃCZY SIĘ WIARA KATOLICKA A ZACZYNA SIĘ WIARA PROTESTANCKA

Śp. Ks. Kardynał Stefan Wyszyński wielokrotnie zwracając się do duchowieństwa przestrzegał aby nie odważyli się podawać Komunii Św. na stojąco czy do ręki, szczególnie często wpajał to nowo wyświęconym kapłanom. Sam twierdził, że nigdy nie dopuści, aby Komunia Św. była podawana na stojąco i do ręki a tym bardziej przez „szafarzy” świeckich, gdyż doskonale już wiedział, jaki potworne owoce przyniosło to na Zachodzie. Dlatego przed śmiercią zwrócił się do biskupów, aby nie wzorowali się na Zachodzie i nie wprowadzali tych gorszących praktyk w Polsce.

"Szafarze" świeccy nie mając święceń kapłańskich, konsekrowanych rąk, a biorąc się za rzecz najważniejszą – za Najświętszy Sakrament, najczcigodniejszy ze wszystkich Sakramentów, poniżają w ten sposób Majestat Boży. „Szafarz” świecki to nie sługa Boży, bo nie wybrał go Bóg tylko ludzie. Jest to człowiek, który być może ma dobre intencje, ale na pewno nie wie co czyni, podobnie jak ci, którzy go wyznaczają lub wybierają. Chrystus nie ma nic wspólnego z takim powołaniem! Przecież to uderza w samą istotę kapłaństwa. To po co święcenia? Gdzie wyjątkowość kapłaństwa???

Podawanie Komunii Świętej przez "szafarzy" świeckich jest ośmieszeniem sakramentu kapłaństwa!!! Jest to ostre uderzenie w Tajemnicę Kapłaństwa. Kapłan absolutnie nie może się zrzec funkcji podawania wiernym Komunii Świętej na rzecz osoby świeckiej! Kapłanowi nie wolno się dzielić swoją władzą daną mu przez Boga! Jest to świadectwo głębokiego kryzysu kapłaństwa. Potrzeba wiele modlitwy.
W liście Jana Pawła II „ Dominae cenae „ z 24.02.1980 r. czytamy:

"Dotykanie konsekrowanych hostii, a także rozdawanie ich własnymi rękoma, jest właśnie przywilejem wyświęconych"

mój chomik
08-07-2011 14:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #191
 
Merkaba- pisz co chcesz, ja jednak bardziej ufam oficjalnemu stanowisku Episkopatu Polski niż niewyryfikowalnym tezom Merkaby. Zwłaszcza że są niespójne z moją wiedzą na ten temat, a stanowisko episkopatu - spójne.
Mógłbym polemizować z każdym zdaniem przez ciebie wklejonym, jednakże to nie ma najmniejszego sensu. Żaden mój argument nie będzie dla ciebie na tyle silny, by zmienić twoje spojrzenie, skoro negujesz nawet zdanie episkopatu w tej materii. Czyli - w pewien sposób- wykładnik obowiązujący katolika.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
08-07-2011 15:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #192
 
Przyjmowanie Komunii na stojąco a "na ręke" to dwie różne sprawy. Bardzo słaby i ponaginany tekst. A to min dlatego że protestanci wierzą w obecność Jezusa w Komunii [jeśli mowa o Luteranach np] ale nie wierzą w substancjalną obecność tzn dla nich Komunia jest Bogiem kiedy tego chcą a nie zawsze i dlatego nie ma u nich tabernakulów.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
08-07-2011 23:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #193
 
a jakby część z nich chciała wierzyć zawsze? tzn że ta obecność jest nieutracalna? to argument że dlatego, że '"wierzą kiedy chcą" trochę bierze w łeb.. :hm:

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
08-07-2011 23:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #194
 
Tajemnica Eucharystii
http://gloria.tv/?media=115072

mój chomik
09-07-2011 06:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #195
 
merkaba napisał(a):W IV wieku wysoko wykształcony teolog aleksandryjski Ariusz chcąc odizolować się od Kościoła Katolickiego wprowadził Komunię Świętą na stojąco i do ręki.
to ja poproszę o źródła tej informacji bo nie znajduje nigdzie jej potwierdzenia
11-07-2011 23:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów