Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komunia na rękę - moda czy wygoda?
Autor Wiadomość
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #241
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
mierny ten artykuł i być może wiedza tego kto go pisał, skoro odmawia wymowy teologicznej postawie przyjmowania Komunii na klęcząco...

Cytat:ale czy jesteśmy tu żeby się dopieszczać?
regulamin tego nie precyzuje. natomiast jeśli sam masz taką intencję, że wszystko chcesz na "szorstko" to proszę bardzo. ale nie wymuszaj tej postawy na innych, którzy jej nie maja Uśmiech

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
04-02-2012 10:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #242
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
Czy ja cokolwiek na kimś wymuszałem lub wymuszam?
Co do słów o szorstkości, to chyba mylisz ją z asertywnością i nieafektywnością. Na upartego to samo mogłabyś odnieść do Jezusa, który stwierdza: "Biada wam, faryzeuszom…". I już wtedy usłyszał: "Nauczycielu, tymi słowami nam też ubliżasz" (Łk 11,45). Albo wyrażenie "groby pobielane". Są wprawdzie może wręcz i szorstkie, ale wynikają z miłości. A cóż szorstkiego było w moim stwierdzeniu?Szczęśliwy

Co do artykułu, to zauważ, że niczego nie odmawia, tylko opowiada się za konsekwencją postaw liturgicznych.
Autor jest teologiem, historykiem Kościoła i pisarzem.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2012 10:55 przez Sant.)
04-02-2012 10:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #243
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
no jeśli masz taki wgląd w dusze jak Jezus to proszę bardzo - pisz i jeszcze ostrzej Uśmiech

Cytat:Co do słów o szorstkości, to chyba mylisz ją z asertywnością i nieafektywnością
nikt nie jest dobrym sędzią we własnej sprawie.

Cytat:Co do artykułu, to zauważ, że niczego nie odmawia, tylko opowiada się za konsekwencją postaw liturgicznych.
przy okazji nazywając tych co wprowadzili zwyczaj klękania "mądralami" oraz pomijając sens tej postawy, a kilka zdan wyżej dając do zrozumienia, że wynika ona raczej z niezrozumienia teologii pielgrzymowania

Cytat:Autor jest teologiem, historykiem Kościoła i pisarzem.
z wykształcenia może i tak

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
04-02-2012 17:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #244
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
I jeszcze jedno - jako głos w dyskusji - to co na ten temat pisze generał Jezuitów, obecnie wykładowca papieskiego Gregorianum w Rzymie O. . D. Kowalczyk Tekst pochodzi z Tygodnika Gość Niedzielny z 30 sierpnia 2009
Cytat:Ostatnio rozmawiałem z dwiema osobami, które skarżyły mi się, że od czasu do czasu spotykają je jakieś afronty, kiedy chcą przyjąć Komunię św. na rękę. Jednej z nich zdarzyło się, że rozdający Komunię ksiądz, kiedy zobaczył wyciągnięte dłonie zamiast otwartych ust, wyszeptał rozkaz: "Otworzyć buzię". Druga osoba musiała - oczekując na Komunię -wysłuchać jednozdaniowego pouczenia, że Benedykt XVI zaleca przyjmować Komunię do ust. Niewątpliwie trudno o właściwe przeżycie przyjęcia Komunii św. przy tego rodzaju okolicznościach.
     Różne są reakcje, kiedy wierny udaje się po Mszy do zakrystii, aby poprosić o wyjaśnienie, dlaczego odmówiono mu Komunii na rękę. Słyszałem o pewnym kapłanie, który stwierdził, że od Komunii na rękę zaczął się upadek Kościoła na Zachodzie i on do tego samego w Polsce nie chce się przyczynić. Innym znowu razem młody kapłan w zakrystii wyjaśnił, że ten ksiądz, który odmówił udzielenia Komunii na rękę, "tak już ma" i nie warto się tym przejmować. Racja! Tym niemniej niesmak po "potyczkach" przy przyjmowaniu Komunii u wiernego pozostaje.
     Komunia na rękę nie jest jakąś nowinką "postępowców". W pierwszych wiekach tak właśnie przyjmowano Komunię. Znana jest piękna katecheza Cyryla Jerozolimskiego (IV wiek) o Eucharystii, której fragment mówi właśnie o Komunii na rękę: "Przystępując do ołtarza, nie wyciągaj gładko ręki i nie rozłączaj palców. Podstaw lewą dłoń pod prawą niby tron, gdyż masz przyjąć króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz "Amen"". W późniejszych wiekach - z różnych powodów - coraz bardziej utrwalała się praktyka udzielania Komunii do ust. Po Soborze Watykańskim II rozpoczął się proces powracania do starożytnej praktyki udzielania Komunii na rękę.
     W Polsce praktyka ta pojawiła się stosunkowo niedawno. W 2005 r. Ksiądz Prymas Józef Glemp zezwolił na udzielanie Komunii św. na rękę w archidiecezji warszawskiej. Decyzja ta była w duchu zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską dokumentów II Soboru Plenarnego w Polsce. Była ponadto zgodna z instrukcją watykańską "Redemptionis Sacramentum" z 2004 r., w której czytamy m.in.: "Chociaż każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię św. do ust, jeśli ktoś chce ją przyjąć na rękę, w regionach, gdzie Konferencja Biskupów, za zgodą Stolicy Apostolskiej, na to zezwala, należy mu podać konsekrowaną Hostię".
     Kilka miesięcy później biskupi na 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski stwierdzili, że "w Polsce Komunii św. udziela się przez podanie Hostii wprost do ust. Jeżeli jednak ktoś poprosi, gestem wyciągniętej dłoni, o Komunię św. na rękę, należy mu Jej w taki sposób udzielić". Biskupi wyrazili przy tym nadzieję, że powyższa decyzja kończy niejasny stan prawny w tej sprawie. Stan prawny rzeczywiście się wyjaśnił, ale problem pozostaje, gdyż są księża, którzy w tej sprawie prezentują swoje własne stanowisko.
     Klarowności sytuacji nie sprzyjają też wieści, a raczej plotki, o jakichś dyskusjach w Watykanie. Ostatnio Katolicka Agencja Informacyjna podała, że Kongregacja Kultu Bożego rozważa zmiany w liturgii, wśród których miałby się rzekomo znajdować powrót do Komunii św. tylko do ust. Nie brakuje też środowisk, tak jak w Polsce środowisko skupione wokół pisma "Christianitas", które w mocnych słowach krytykują możliwość przyjmowania Komunii na rękę.
     Można stwierdzić, że sprawa jest jasna, i że wiadomo, czego się trzymać. Niby tak, ale kiedy patrzę na rzeczywistość, przychodzi mi myśl, że byłoby dobrze, gdyby Kościół hierarchiczny wypowiedział raz jeszcze, tyle że dobitniej, kilka słów wyjaśnienia. Może wówczas nie byłoby zbędnych dyskusji podczas udzielania Komunii św.
Dariusz Kowalczyk SJ

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2012 17:39 przez Sant.)
04-02-2012 17:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
noone Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 390
Dołączył: Aug 2011
Reputacja: 1
Post: #245
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
(04-02-2012 02:02 )omyk napisał(a):  .. nawet jeśli nie są otwarte na wszystkie dopuszczalne normy liturgiczne, nie znaczy, że można po nim jeździć jak po łysej kobyle. To, co robi Noone nie przekracza norm liturgicznych, a jedynie nie dopuszcza wszystkich ich form. Więc o co chodzi? Ma prawo tak przyjmować, skoro lubi.
tylko że normą jest przyjmowanie Ciała Jezusa w postawie klęczącej i do ust,
wszystkie inne formy są poza normą, to że "stanie w ogonku" stało się to w ostatnich latach "modne" tylko potwierdza nam, że wszystko u kresu dziejów staje na głowie,
dla mnie jest nie do przyjęcia że Jezus Chrystus w Swej Boskości zniża się do ciebie marny prochu, a ty stoisz wyniośle i kolana nie zegniesz, choć Najwyższy w swojej Chwale Bóg pragnie tego mocno, pragnie twojej pokory i oddania, kazdą formą twojego jestestwa, nie tylko to co "w serduszku"

polecam też każdemu katolikowi przy tej okazji :
http://www.jankowice.rybnik.pl/czytelnia...rivas.html
mało kto zdaje sobie sprawę, co dzieje się podczas Mszy sw





(04-02-2012 08:24 )sant napisał(a):  Napisałem że ona i szafarz mają pewien problem, bo w sytuacji ogólnie przyjętej postawy liturgicznej podczas komunii św. na stojąco i procesjonalnie, gdy nagle ktoś przyklęka, to jest to pewna "dysharmonia" liturgiczna i pewien dyskomfort psychiczny dla obu stron.
ale ja nie mam żadnego problemu..

Cytat:podczas komunii św. na stojąco i procesjonalnie, gdy nagle ktoś przyklęka, to jest to pewna dysharmonia" liturgiczna i pewien dyskomfort psychiczny dla obu stron.
a gdzie Bóg ??
jakie ma w tym momencie znaczenie jakiś twój dyskomfort psychiczny, jak Bóg wchodzi do twojego niegodnego przybytku ?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2012 22:45 przez spioh.)
04-02-2012 21:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #246
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
Z tym że stanie w kolejce niczego nie umniejsza. Jeśli ma się czyste serce, jeśli staje się przed Bogiem w postawie uniżenia-to wtedy czy stanę jeden za drugim, przed tym Komunią uklękne czy będę klęczeć obok kogoś- nie zmieni kompletnie nic.

Jak pokazuje historia Kościoła, przyjmowanie Komunii na rękę nie jest niczym nowym, przeciwnie- jest praktyką z korzeniami w początkach istnienia chrześcijaństwa.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2012 21:30 przez Scott.)
04-02-2012 21:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
noone Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 390
Dołączył: Aug 2011
Reputacja: 1
Post: #247
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
jest diametralna różnica pomiędzy przyjęciem Boga w pełnym uniżeniu na klęcząco, a przyjmowaniem na stojąco
(nie wspomnę o dotykaniu Ciała Pańskiego niegodnymi niekonsekrowanymi dłońmi)
04-02-2012 21:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #248
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
Uniżenie to ma być przede wszystkim w sercu. Oczywiście możesz polemizować z tekstami świętych KK że jakaś różnica jest, choć ich pisma wskazują że nie ma. Wskazują jeszcze coś- to Komunia na rękę była pierwsza w Kościele, przed Komunią do ust. A niegodne ręce? A co w nich mniej godnego od niegodnych ust, oczywiscie nie mówie tutaj o przeistoczeniu czego dokonuje Duch Święty na słowa kapłana. My ani troche nie zasługujemy na łaskę Boże, w ogóle- i to też warto sobie uzmysłowić.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2012 21:41 przez Scott.)
04-02-2012 21:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #249
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
noone, dlaczego ręce uważasz za bardziej niegodne niż język, układ trawienny itp.?
a co do postawy, to nie ma sensu odmawiać znaczenia teologicznego postawie stojącej - o ile ta jest przeżywana świadomie. tak samo nie ma sensu klękać jeśli ktoś nie wie i ma w nosie dlaczego tak ma być. relacja z Bogiem to nie magia. tak samo duże znaczenie jest postawy ciała jak i tego co w sercu i w głowie. liczy się cały człowiek. a postawa ciała ma być z jednej strony spójna z tym jak człowiek w sercu przeżywa spotkanie z Bogiem a z drugiej strony nie gorszące dla otoczenia.
dlatego uważam, że w katechizacji powinno się uczyć znaczenia wszystkich postaw i dać potem na liturgii dowolność w postawie (byle zgodnie z dopuszczonymi normami, tj. uznanymi za władze kościelne za godne, nie gorszące i mające znaczenie teologiczne).

btw. czemu ma gorszyć przyjmowanie na stojąco czy na rękę - czytaj Pismo i się nie gorsz. Jezus daje pierwszą Komunię uczniom nie dość że do ręki to w postawie - o zgrozo - leżącej. a czy oni jakość szczególnie świeci byli w tym momencie? na świętość zapracowali dopiero sporo później. w czasach gdy chodzili za Jezusem sami się gorszyli czasem Jego postawami, naukami, zdradzali, po zmartwychwstaniu nadal bali się świadczyć i chowali się po kątach. a Jezus nie tylko swoje ciało im do niegodnych rąk dawał ale i stopy umywał.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
04-02-2012 22:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #250
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
spioh napisał(a):noone, dlaczego ręce uważasz za bardziej niegodne niż język, układ trawienny itp.?
a co do postawy, to nie ma sensu odmawiać znaczenia teologicznego postawie stojącej - o ile ta jest przeżywana świadomie. tak samo nie ma sensu klękać jeśli ktoś nie wie i ma w nosie dlaczego tak ma być. relacja z Bogiem to nie magia. tak samo duże znaczenie jest postawy ciała jak i tego co w sercu i w głowie. liczy się cały człowiek. a postawa ciała ma być z jednej strony spójna z tym jak człowiek w sercu przeżywa spotkanie z Bogiem a z drugiej strony nie gorszące dla otoczenia.
dlatego uważam, że w katechizacji powinno się uczyć znaczenia wszystkich postaw i dać potem na liturgii dowolność w postawie (byle zgodnie z dopuszczonymi normami, tj. uznanymi za władze kościelne za godne, nie gorszące i mające znaczenie teologiczne).

Co do postawy stojącej i klęczącej i jej stosowania podczas Eucharystii w świątyni i nie tylko (np :na pielgrzymkach masowych): w świątyni jest trochę inna sytuacja i można jeszcze uwzględniać formę klęczącą, choć i podczas masowych spotkań np z papieżem, pielgrzymek jak ktoś chce to także może klęknąć, jednak patrząc się na masowe zgromadzenia podczas których rozdaje się Komunię na klęcząco to cała ta część mszy św. byłaby znacznie wydłużona w czasie, gdyby tak każdy zaczął dodatkowo klękać. Procesyjne rozdawanie Komunii czyli na stojąco jest znacznie szybsze co przy takich masowych mszach znacznie skraca całą uroczystość. To tak od strony technicznej. Od strony tej duchowej czy też od strony godności: można klękać i przyjmować do usta Komunię a być niegodnym jej przyjęcia a można stojąc przyjąć Komunie z czystym sercem, sumieniem - która osoba przyjmuje wtedy godniej Komunię? Stojąca czy klęcząca?
Tak więc sam stosunek do pozycji przyjmowania Komunii nie jest jeszcze najważniejszym warunkiem godnego jej przyjęcia Pierwszym i chyba jednym z najważniejszych warunków jest nasze serce, sumienie. Jeśli one nie będą czyste to nawet przy najbardziej godnej postawie nie przyjmiemy godnie Komunii, mimo naszego szacunku dla Jezusa względem postawy. Nie ona stoi ponad naszym sercem, sumieniem. Wystarczy się zastanowić nad tym co Bóg bardziej ceni: czy naszą fizyczną postawę czy postawę naszego serca? Z czego nas będzie bardziej rozliczał: z postawy ciała czy postawy serca względem Niego i bliźnich?

Oczywiście nie umniejszam ważności postawy klęczącej,ale postawa serca jest w tym przypadku ważniejsza. Gdy są obie postawy zachowane to oczywiście kleknięcie przed Chrystusem jest wyrazem szacunku dla Niego.

Zgadzam się więc z wypowiedziami Scotta oraz spioha. Uśmiech

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
06-02-2012 20:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
noone Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 390
Dołączył: Aug 2011
Reputacja: 1
Post: #251
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
dla mnie to niezrozumiałe, jak można miec postawę serca pełną pokory i uniżenia przed Bogiem i stać jak świeca prosto, jedno nie idzie w parze z drugim..
co do "technicznych walorów i zalet" to wybacz, ale to ubliżające Bogu jest tłumaczyć sie przed Bogiem czy bliźnim, że "my tu na stojąco Panie Boże bo mało czasu, szybko, szybko, bo musimy lecieć dzis jeszcze do kerfura" a w markecie czy galerii schodzi pewnie z 2-3h,
kiedyś Msza standardowo trwała 1,5h i było wszystko super, ale posunięcia modernistów ostatnich lat doprowadziły do tego, że Msza z kazaniem trwa 40min i szybciutko, bo trzeba lecieć bo jeszcze to i tamto..
30lat temu nasi dziadowie klękali wszyscy jak jeden mąż, nawet kolanami w błoto i nikt nie marudził i nie mowił że szybko, bo czasu mało..
poza tym postawa serca i ducha automatycznie przekłada się na postawe ciała, nikt mi nie wmówi że da się to oddzielić..
jak jestem zły to marszczę brwi, jak się cieszę to się buzia smieje, jak Bóg Najwyższy Stwórca z Niebios schyla się do mnie, aby wejść do mojego niegodnego przybytku i mnie leczyć, to padam na kolana i nie ma możliwości żebym stał jak świca na nogach w takim momencie..
tylko Bogu cześć i Chwała
06-02-2012 21:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #252
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
Po części się z tobą zgadzam - takie postawy nie są dobre, niektóre zmiany w Kościele również, ale tak to jest z ludźmi - wielu chce dopasować prawo,normy do swoich potrzeb, w Kościele również zmiany były przez lata dopasowywane do konkretnej sytuacji w danym czasie. I nie wszystkie może były dobre, ale widać - niektóre według głów Kościoła - konieczne. Wiele osób się z tymi zmianami nie zgadza, wiele je neguje, ale gdy popatrzymy na własne życie to też możemy zauważyć wiele błędów jakie popełniliśmy. Czy mamy przez to sami siebie karać? Czy mamy siebie osadzać? Kto tak robi? Kto uczciwie mówi : jestem kanalią, bo zrobiłem to czy to? Staramy się bardziej bronić siebie przed odpowiedzialnością za własne błędy, złe uczynki, robimy wiele rzeczy aby tylko nie ponosić odpowiedzialności, aby sami siebie nie niszczyć, naszej dumy, naszego dobrego mniemania o sobie. Ale najłatwiej jest nam oceniać innych.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
06-02-2012 22:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #253
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
Noone, powiem może krótko na pytanie- normalnie można w sercu i w postawie codziennej być uniżonym natchnieniami Ducha Świętego i w takiej samej przyjąć Boga. To czy ja jestem"w kolejce" czy klecze obok kogoś, nie ma najmniejszego znaczenia bo liczy się to jaki jestem w stosunku do Boga. Przede wszystkim czy jestem w stanie łaski, czy nie mam przywiązań do grzechów, jak wywiazuje się z obowiązków, jak kocham innych, jak wspomagam biednych... To jest postawa prawdziwego uniżenia. Nasze babcie zdarza się że usprawiedliwiają postawą zewnętrzną możliwość grzechów, i to nie jest postawa uniżenia niestety.


A jeśli chcesz sie odwoływać- odwołaj się do pierwszych chrześcijan, do pierwszej wieczerzy. Dlaczego tak bardzo bronisz się przed tym, nie rozumiem.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-02-2012 23:25 przez Scott.)
06-02-2012 23:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #254
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
Cytat:dla mnie to niezrozumiałe, jak można mieć postawę serca pełną pokory i uniżenia przed Bogiem i stać jak świeca prosto
Widzisz Nonne, to co jest dla jednego oznaką czegoś, już dla drugiego nie musi.
Bodajże Grek na potwierdzenie czegoś pokręci głową a żeby zanegować - pokiwa. I Polak, dla którego owe gesty znaczą dokładnie coś odwrotnego będzie zgorszony.
Jak myślisz czemu Michał Anioł przedstawił Mojżesza z rogami na głowie?
Żeby okazać jego diabelską naturę? Nic podobnego, dokładnie odwrotnie, aby ukazać jego świętość. Albowiem wiedział że rogi były w Egipcie oznaka świętości. I tak też rozumieli to Hebrajczycy, którzy wyszli z Egiptu.
Twoje podejścia wynika z mentalności średniowiecznej, w której przyklękniecie oznaczało szacunek, ale gdzie indziej padnięcie na twarz wyrażało ową postawę. . I ten co pada na twarz, nie zrozumie jak można mieć postawę pełna pokory i uniżenia i klęczeć zamiast leżeć plackiem.
Zauważ, że postawa klęcząca jest postawą niewolnika, A przecież J. Chr. uczynił nas ludźmi wolnymi. Wolnymi od czego? Od grzechu. Wyzwolił nas z jego jarzma. Owszem, podczas pokuty, postawa klęcząca - obrazująca ową niewolę jest właściwa, natomiast przyjecie komunii nie jest pokutą, lecz jej przeciwieństwem. Zauważ, że dlatego właśnie przez pierwsze tysiąclecie praktycznie przyjmowano komunię świętą na stojąco i na tron uczyniony ze skrzyżowanych dłoni, w celu adoracji. W starożytności taką właściwą postawą była postawa półleżąca, i tak ja przyjmowali apostołowie podczas Ostatniej Wieczerzy, podobnie było w Rzymie.
Dopiero średniowieczne spojrzenie na to zagadnienie spowodowało ową "modernę" klęczkową. I być może wtedy też jakiś ówczesny Nonne nie mógł tego zrozumieć. To tak mniej więcej.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
06-02-2012 23:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
noone Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 390
Dołączył: Aug 2011
Reputacja: 1
Post: #255
RE: Komunia na rękę - moda czy wygoda?
Scott i Sant,
totalnie wywrotowe teorie tu serwujecie, nie wiem skąd do głowy takie coś nawet przychodzi Uśmiech
ale zapewniam Was i gwarantuje, że w obliczu przytłaczającej Chwały Boga Najwyższego przed Jego Tronem - padniecie na twarz i nie będziecie się zastanawiać czy to jest postawa niewolnika i czy apostołowie leżeli podczas ostatniej wieczerzy
i czy jest to tylko postawa serduszka, czy też przełożyć ją na formę zewnętrzną..
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-02-2012 10:15 przez noone.)
07-02-2012 10:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
3 gości

Wróć do góryWróć do forów