Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
Susane Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 57
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Susane
Proszę o wyjaśnienia tych pytań z protokołu przedmałżeńskiego:

19. Warunek (kan. 1102)
a.Czy są stawiane jakieś wymagania, od których uzależnia się zawarcie lub trwanie małżeństwa?
b.Czy wymagania te nie mają formy warunku? Czy warunek ten dotyczy przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości?
c.Jakie jest stanowisko drugiej strony w tej sprawie?

Czy w takim razie nie można mieć oczekiwań co do przyszłości od kandydata na męża i przyszłego małżeństwa?
Jeśli myślę kategoriami, narzeczony nie będzie miał stałej pracy, nie będzie chciał wstąpić do oazy rodzin, jego życie duchowe i sakramentalne nie będzie głębokie nie zawrę z nim związku małżeńskiego to takie myślenie jest wadą przy chęci zawarcia małżeństwa?
Czy mogę uważać że dla mnie warunkiem koniecznym do zawarcia związku małżeńskiego jest wspólna droga do Boga, abyśmy razem się modlili i rozmawiali o wierze?
Czy mogę przed ślubem zbadać cechy narzeczonego czy mi odpowiada?
Jeśli to jest niedopuszczalne, jak w takim razie budować związek, gdzie razem idziemy przez życie, gdzie istotna jest wspólna droga do Boga?

Jezus jest moj? jedyn? Mi?o?ci?.
29-10-2010 09:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Wit Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 100
Dołączył: Mar 2010
Reputacja: 0
Post: #2
 
Oj, zadałaś mi klina, bo trochę zapomniałem już prawa małżeńskiego,a szczególnie tak rzadkich przypadków. Odpowiem tak jak potrafię, jeśli jakiś lepszy znawca prawa kanonicznego jest na forum to niech uzupełni.

Najpierw cytat z serwisu wiara.pl:

Małżeństwo zawarte pod warunkiem. W Kościele nie można ważnie zawrzeć małżeństwa pod warunkiem dotyczącym przyszłości (por. kan. 1102 §1 KPK). Natomiast można zawrzeć małżeństwo pod warunkiem dotyczącym przeszłości lub teraźniejszości. Jest ono ważne lub nie, zależnie od istnienia lub nieistnienia przedmiotu warunku najpóźniej w momencie zawierania małżeństwa (por. kan. 1102 §2 KPK). Np. nupturient może sformułować warunek w następujący sposób: „Zawieram z tobą małżeństwo, jeżeli rzeczywiście ukończyłeś aplikację adwokacką”. Wówczas w zależności od tego, czy w momencie zawierania małżeństwa druga strona legitymuje się ukończoną aplikacją adwokacką, małżeństwo jest ważnie zawarte lub nie.

Czyli:
a) nie można zawierać małżeństwa stawiając warunki dotyczące przyszłości. To jest logiczne, nie można zrobić tak: tak, biorę sobie Ciebie za żonę na dobre i na złe, jeśli nie zachorujesz obłożnie, albo jeśli nie stracisz pracy". To uderzałoby w samo serce miłości małżeńskiej.

b)Można stawiać warunki dotyczące teraźniejszości lub przeszłości, choć jest to rzadkość. 1 przykład jest powyżej, inny - zgadzam się Ciebie poślubić, jeśli nie masz nieślubnego dziecka, albo jeśli nie jesteś w długach. W praktyce to dzisiaj rzadkość, bo ludzie mają czas, żeby się poznać, są w stanie sprawdzić dużo łatwiej czy druga strona czegoś nie ukrywa. Kiedyś przy ograniczonych możliwościach i jakiejś niepewności czasami używano takiego warunku. Oczywiście ta druga strona musiała znać ten warunek i się na to zgodzić.
Dziś takim warunkiem może być np. wspólne zamieszkanie z rodzicami, ale wprost przeciwnie wyprowadzenie się od rodziców.

c) Powyżej już odpowiedziałem, nie możesz stawiać warunków co do przyszłości, które by wpływały na ważność małżeństwa. Jasne, że powinnaś mieć jakieś wymagania do niego - kto kocha to wymaga, ale od nich nie możesz uzależnić ważności małżeństwa.
Po to jest czas przed ślubem by rozeznać niektóre rzeczy - jeśli uważasz, że chcesz się pobrać tylko i wyłącznie z człowiekiem np. z oazy rodzin, to sobie takiego wybierz i już. Jeśli chcesz wyjść na człowieka głęboko wierzącego to takiego znajdź i już przed ślubem zacznijcie rozmawiać o wierze itd. Ty nie tylko możesz "zbadać narzeczonego czy mi odpowiada", ale nawet musisz Uśmiech Przecież to nie randka w ciemno Uśmiech

Tutaj jeszcze pogłębienie tematu: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/...ie_05.html

Niech Jezus Cię błogosławi +
01-11-2010 12:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów