Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problemy Kościoła
Autor Wiadomość
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #46
RE: Problemy Kościoła
Dezerter napisał:
Cytat:dawno chciałem napisać, że w wielu tematach zachowujecie się jak dzieci... jak dzieci w piaskownicy
dlatego trzymałem się z dala
Mógłbyś nieco konkretniej, czy rzucasz tak sobie -ogólnie?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
06-02-2012 09:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #47
RE: Problemy Kościoła
Słuchajcie. Mam kolejny problem Kościoła.

Cytat:Odszkodowania dla ofiar księży pedofilów

Dziś wiadomo już, że koszty, które poniesie - i już ponosi - Kościół katolicki nie tylko ze względu na samo zjawisko pedofilii wśród księży, ale także, a może zwłaszcza, z powodu braku reakcji hierarchów i Watykanu na proceder, są ogromne.

Po całych dekadach starannego ukrywania afer pedofilskich w Kościele i chronienia instytucji zamiast bezbronnych ofiar postępowania księży dopuszczających się seksualnych nadużyć od pewnego czasu Watykan przyjął nową strategię radzenia sobie ze zjawiskiem, które na całym świecie spowodowało poważne problemy w Kościele katolickim. 

Zarówno w zakresie wizerunku, oczywiście, bo Watykan, tuszując pedofilię wśród księży, pokazał oblicze, którego większość wiernych wolałaby nigdy nie oglądać, jak i w aspekcie ekonomicznym. Stale spada liczba wiernych chodzących na msze - i to dramatycznie, bo o ile w latach 70. cotygodniowe uczestnictwo we mszy deklarowało ponad 90 proc. irlandzkich katolików, to w latach 90., kiedy skandale seksualne zaczęły wychodzić na jaw, liczba ta zaczęła spadać, w połowie pierwszej dekady XXI wieku osiągając poziom nieco ponad 50 proc. Dla ultrakatolickiego kraju, jakim jest Irlandia, taka różnica jest ogromna i świadczy o skali problemu oraz kryzysu zaufania do Kościoła katolickiego. Ale to nie koniec. 

Kolejnym problemem, z którym musi sobie poradzić Kościół (także Kościół w Irlandii, który znajduje się w dramatycznej sytuacji), są odszkodowania, o które wystąpiły ofiary molestowania seksualnego przez księży. Dla irlandzkiego Kościoła, który jest w kiepskiej sytuacji finansowej, może to być cios ostateczny. Przykład amerykański pokazał, że wypłacone przez niektóre diecezje odszkodowania doprowadziły je do bankructwa. 

W 2010 roku amerykańskie diecezje rzymskokatolickie wypłaciły ofiarom molestowania seksualnego ponad 124 miliony dolarów, to jest o 20 milionów więcej niż rok wcześniej. 

Ofiary księży pedofilów chcą odszkodowań. Diecezje, których nie stać na wypłatę gigantycznych kwot, same stają się ofiarami swojego postępowania. Kolejne ogłaszają bankructwo.

Wydaje się, że kolejne lata przyniosą jeszcze większe sumy odszkodowań, ponieważ ofiary księży nie boją się już mówić o traumie, która je spotkała. W 2010 roku w USA zgłoszono 428 nowych przypadków seksualnych nadużyć wobec nieletnich ze strony księży. Do tej pory archidiecezja Los Angeles zapłaciła 660 milionów dolarów odszkodowań, diecezja San Diego niemal 200 milionów, a amerykańscy jezuici wypłacili ponad 150 milionów dolarów ludziom, którzy jako dzieci padli ofiarami księży pedofilów.

W amerykańskim Kościele procesy związane z pedofilią i pozwami składanymi przez jej ofiary rozpoczęły się dekadę temu. W tym czasie Kościół w USA przeznaczył na odszkodowania około 3 miliardów dolarów. Podobnie jak w Irlandii, często w toku postępowania sądowego wychodziło na jaw, że bezpośredni zwierzchnicy oskarżonych księży wiedzieli o poczynaniach swoich podopiecznych. Mimo to milczeli, nie podejmując żadnych kroków. 

Niektóre amerykańskie diecezje nie poradziły sobie z ciężarem finansowym, jakim są odszkodowania. Bankructwo ogłosiła archidiecezja Milwaukee, mająca ponurą sławę ze względu na liczne przypadki pedofilii, które miały tam miejsce. To tutaj działał ksiądz, który od 1950 do 1974 roku wykorzystał około 200 głuchoniemych chłopców. Na wypłatę gigantycznych odszkodowań poszły oszczędności, lokaty, nieruchomości - wszystko, co mogło pokryć zasądzone kwoty. Okazało się jednak, że to nie wystarczy - archidiecezja ogłosiła upadłość. Milwaukee to niejedyna amerykańska diecezja, która nie udźwignęła ciężaru swoich grzechów - bankructwo ogłosiły także archidiecezje Fairbanks na Alasce, Davenport w stanie Iowa, Portland w Oregonie, San Diego w Kalifornii, Tucson w Arizonie, Spokane w stanie Waszyngton oraz Willmington w Delaware. 


To w kraju, w którym diecezje raczej do najbiedniejszych nie należały. Można się spodziewać, że w Irlandii, w której - jak wynika z opublikowanego w 2009 roku raportu badającego okres między 1975 a 2004 rokiem - ofiarami seksualnego wykorzystywania przez księży padły tysiące dzieci, diecezje nie są tak zamożne. 

A nawet jeśli są, to skala nadużyć seksualnych w irlandzkim Kościele jest tak ogromna, że jest niemal pewne, iż część z nich pójdzie w ślady Amerykanów i ogłosi bankructwo. 

To też z TVN24
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-02-2012 15:53 przez Aloes.)
06-02-2012 15:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #48
RE: Problemy Kościoła
Aloes- miast floodować, może byś w końcu podjął merytoryczną dyskusję w tematach, które sam zacząłeś i ignorowałeś niewygodne ci posty. Ostrzegam, że tracę cierpliwość. A zaczynam u ciebie dostrzegać elementy trollingu.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
06-02-2012 18:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #49
RE: Problemy Kościoła
no najwyraźniej kolega Aloes wyznaje jako swoją najwyższą wartość ilość papierków w portfelu - w jednych wątkach jest zatroskany ile to księża wyciągają pieniążków od wiernych a w innych się martwi ile diecezje czy poszczególni będą płacili odszkodowań. szkoda że taka jest realna skala wyznawanych wartości u kogoś kto twierdzi, że chce swoje życie opierać na Biblii... Smutny
Aloesie! trzeba się znacznie częściej modlić niż sprawdzać stan konta bankowego (swojego i bliźnich). Biblia mówi, żeby nie gromadzić skarbów tutaj bo i tak ulegną zniszczeniu, a co więcej zachęca do nieustannej modlitwy Uśmiech

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
06-02-2012 19:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #50
RE: Problemy Kościoła
(06-02-2012 19:39 )spioh napisał(a):  no najwyraźniej kolega Aloes wyznaje jako swoją najwyższą wartość ilość papierków w portfelu -

I tu jest chyba pies pogrzebany. Ktoś pozostający we władzy jakiegoś idola, u wszystkich widzi tego samego. A idol mamony jest potężnym idolem. I pięknie umie oszukiwać.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
06-02-2012 23:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #51
RE: Problemy Kościoła
(05-02-2012 10:36 )Scott napisał(a):  Oczernianie kapłanów jest sztandarowym sposobem rozbijania wspólnoty Kościoła.
Jakie oczernianie. Przecież to czysta prawda. Chciałeś chyba napisać, że to księża przez swoje zboczenia rozbijają Kościół. A jak nie wierzysz to zobacz tutaj:

Cytat:Ponad dwa miliardy dolarów - tyle kosztował Kościół na całym świecie skandal pedofilii wśród księży. Takie dane przedstawili amerykańscy eksperci podczas trwającego w Rzymie sympozjum na temat walki z dewiacjami seksualnymi w szeregach duchowieństwa.

Michael Bemi, prezes stowarzyszenia National Catholic Risk Retention oraz Patricia Neal, konsultantka programu obrony dzieci z Oklahomy, zaprezentowali swoje dane podczas sympozjum pod hasłem "Ku uzdrowieniu i odnowie" na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Zjechali się na nie biskupi ze 110 krajowych episkopatów.
21-02-2012 14:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #52
RE: Problemy Kościoła
Oczywiście że oczernianie. Nikt zauważ nie mówi w Kościele że grzechów nie było. Ale kiedy dochodzimy do tego że było ich marginalnie mało, to już podajesz liczby odszkodowań, a nie liczbe przypadków. W ten sposób rozciągasz sztucznie właśnie tą liczbę, która ma tu znaczenie- no i oczerniasz kapłanów którzy nie dopuścili się grzechu o którym mówisz.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-02-2012 15:31 przez Scott.)
21-02-2012 15:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #53
RE: Problemy Kościoła
Cytat:Ponad dwa miliardy dolarów - tyle kosztował Kościół na całym świecie skandal pedofilii....
Aloes - A nie zakładasz przypadkiem w tym wypadku czegoś na wzór Raportu Kinsey`ów?
Cytat:Jakie oczernianie. Przecież to czysta prawda.
Skąd ta pewność?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
21-02-2012 15:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #54
RE: Problemy Kościoła
Scott, przecież nie napisałem, że wszyscy kapłani są pedofilami. A jak masz takie dane, to podaj jaka liczba kapłanów jest pedofilami, homoseksualistami, nałogowymi alkoholikami, cudzołożnikami, dzieciorobami, ilu z nich żyje na "kartę rowerową" z innymi kobietami. Ja takich danych nie posiadam.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-02-2012 15:39 przez Aloes.)
21-02-2012 15:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #55
RE: Problemy Kościoła
(21-02-2012 15:36 )Aloes napisał(a):  Scott, przecież nie napisałem, że wszyscy kapłani są pedofilami. A jak masz takie dane, to podaj jaka liczba kapłanów jest pedofilami, homoseksualistami, nałogowymi alkoholikami, cudzołożnikami, dzieciorobami, ilu z nich żyje na "kartę rowerową" z innymi kobietami. Ja takich danych nie posiadam.
Jeśli nie posiadasz, to skąd ta pewność? Czyżby dopasowujesz rzeczywistość do swoich marzeń?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
21-02-2012 15:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #56
RE: Problemy Kościoła
(21-02-2012 15:36 )Aloes napisał(a):  Scott, przecież nie napisałem, że wszyscy kapłani są pedofilami. A jak masz takie dane, to podaj jaka liczba kapłanów jest pedofilami, homoseksualistami, nałogowymi alkoholikami, cudzołożnikami, dzieciorobami, ilu z nich żyje na "kartę rowerową" z innymi kobietami. Ja takich danych nie posiadam.
Załóż śliniaczek dla jeśli chcesz się tak pluć aż tak. Sposób wypowiedzi urąga kapłanom, urąga chrześcijańskim standardom wypowiedzi, niezależnie o kim byś się wypowiadał jest to zwykły brak kultury co najmniej. Obrzucasz błotem tak że robi się po prostu niesmacznie.
Zmień ton.

O tym że pedofilia w Kościele to zjawisko marginalne mówił Jarosław Gowin, obecny minister sprawiedliwośći. Sam Gowin współuczestniczył w wyjaśnianiu takich przypadków.

Cytat:W ogóle uważam, że problem pedofilii jest w naszym Kościele problemem marginalnym. Jestem przekonany, że wśród księży zdarza się znacznie rzadziej niż wśród świeckich mężczyzn.
http://tygodnik.onet.pl/32,0,7506,pedofi...tykul.html

Gdzie indziej powiedział:
Cytat:Według Jarosława Gowina, przytłaczająca większość patologii, w tym pedofilia, zdarza się w związkach nieformalnych. "Sprawcami nadużyć seksualnych na ogół są konkubenci"
http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/a...lnych.html

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-02-2012 16:28 przez Scott.)
21-02-2012 16:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #57
RE: Problemy Kościoła
Za wikipedią:

Cytat:Przestępstwa i wykroczenia popełnione przez duchownych i podwładnych Kościoła katolickiego, którzy dopuścili się przemocy i wykorzystania seksualnego chłopców, dziewczynek i kobiet. Dotyczyły one na przestrzeni ponad pół wieku tysięcy księży i dziesiątek tysięcy ich ofiar, którym wypłacono odszkodowania warte miliardy USD. Sprawy miały miejsce m.in. w Argentynie, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, Chorwacji, Czechach, Danii na Filipinach, we Francji, w Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Kenii, na Malcie, w Meksyku, Niemczech, Norwegii[, Nowej Zelandii, Peru, Polsce, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Tanzanii Wielkiej Brytanii i we Włoszech. O tuszowanie skandali seksualnych obarczono winą hierarchów Kościoła, w tym niektórych biskupów i papieża Benedykta XVI, kiedy był jeszcze kardynałem i prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Papieża Jana Pawła II skrytykowano za brak interwencji w sprawach księży-pedofili, o których miał informacje.

Choć oskarżenia i wyroki za nadużycia seksualne wśród kapłanów katolickich w wielu krajach zapadały od lat 50 XX wieku, to jednak dopiero od początku lat 90. za sprawą doniesień medialnych stały się głośne i publicznie dyskutowane. Dzięki doniesieniom medialnym szeroki zasięg i liczba przestępstw mogła dotrzeć do wiadomości ogółu społeczeństwa. Niektóre z przypadków molestowania dzieci były ukrywane przez instytucje kościelne, a oskarżonych księży przenoszono do innych parafii. Sprawa wzbudziła kontrowersje ze względu na głoszone przez Kościół katolicki poglądy dotyczące życia seksualnego. W świetle nauczania Kościoła wszelkie molestowanie seksualne dzieci stanowi grzech śmiertelny, jednak kodeks prawa kanonicznego nie przewiduje za ten czyn automatycznej ekskomuniki. W praktyce przestępstwa te często były ukrywane, a winni nie ponosili odpowiedzialności karnej.

Dokument Crimen sollicitationis obowiązujący od 1962 roku przewidywał automatyczną ekskomunikę dla osób, które publicznie ujawniłyby przestępstwo seksualne duchownego. Obowiązywał on we wszystkich parafiach i był opatrzony nakazem "pieczołowitego przechowywania w tajnym archiwum kurii do użytku wewnętrznego" oraz zakazem publikacji i opatrywania komentarzami. Crimen sollicitationis zgodnie z jednym źródłem zniesiono w 2001 roku, a według innego źródła w latach 80 XX wieku. Według amerykańskich ekspertów, przestępstwa pedofilskie w Kościele pochłonęły dwa miliardy dolarów.

Nie ma co, ładny pasztet !
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-02-2012 20:25 przez Aloes.)
21-02-2012 20:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #58
RE: Problemy Kościoła
A teraz przytocz z Crimen sollicitationis fragment na który się powołujesz.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
21-02-2012 22:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #59
RE: Problemy Kościoła
ej, co mu dajesz takie podchwytliwe zadania? Podejrzany jemu przecież nie wolno czytać katolickich pism, a co dopiero dokumentów kościelnych, bo to grozi nawróceniem na katolicyzm Anioł

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
22-02-2012 00:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #60
RE: Problemy Kościoła
Aloes jest pewny siebie jakby nie wiadomo jaką prawdę pisał. Tylko że jak to w rozmowach ze śJ i tutaj wystarczy odwołać się do tego na co się powołuje i już szczena opada/zmieniają temat/nie chcą dalszej rozmowy i "musimy już iść"".

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
22-02-2012 08:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów