Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruch Nowego Życia?
Autor Wiadomość
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Ruch Nowego Życia?
Miałbym jedno pytanko:

Co wiecie bądź co sądzicie o Ruchu Nowego Życia? To taka organizacja z którą co rusz się spotykam, nie jedno czytałem o tym. Ponoć są już jakims ala wyznaniem ponad denominacyjnym, tylko tego nie jestem pewien może to plotka...

Na ich stronie jest taki tekst: "Ruch Nowego Życia stwarza możliwość wspólnej pracy misyjnej członkom różnych Kościołów chrześcijańskich. Ruch nie jest Kościołem, lecz organizacją, która chce pomagać istniejącym Kościołom w prowadzeniu ewangelizacji oraz budowaniu w wierze osób pozyskanych dla Chrystusa."

Tak sie zastanawiam jak ma wyglądać wspólna praca misyjna. Czyli co na początku głosimy 4 prawa życia duchowego a np. katolicka nauka o Kościele i Eucharystii to dodatek. Napisałem o tym, ponieważ katolicy też w tym biorą udział. Np. na przystanku Jezus jest taka zasada: osoby po kursie "Paweł" robią scenki, natomiast ci, którzy jeszcze nie byli są uczeni 4 prawd życia duchowego i jak to przekazywać. Owa książeczka nmie zawiera stricte katolickiej nauki więc się zastanawiam jak to jest? Chyba osoby mają prawo wiedzieć, kto je uczy? Dla mnie to przynajmniej dziwne...

Oczywiscie nie przeczę, że ich praca prowadzi ludzi do Jezusa ale jako katolik zastanawiam się czy to jest dobre? Co się kryje pod enigmatycznym stwierdzeniem jesteśmy organizacją? Może to kolejna wspólnota wyznaniowa? Tego konkretnie nie wiem a z chęcią bym się dowiedział...

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
16-05-2005 00:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Właśnie zaczałem przeglądać Protestanckie aksjomaty, które napisał Jacek Śiecki. Chciałbym zacytować sam jego wstęp:
Cytat:Uświadomiłem sobie jak trudny jest dialog ekumeniczny z naszymi bracmi odłączonymi ! Oni rzeczywiście zyją w "innej czasoprzestrzeni", dla nich te same słowa znaczą niekiedy zupełnie coś innego !
IMHO całe niebezpieczeństwo "4ch prawd" to przemycanie niekatolickiej wizji zbawienia przez subtelna zamianę sensu takich pojęc jak grzech, zastępstwo Chrystusa, uznanie Panem itd. To moze się dokonywać bardzo subtelnie i w bardzo katolickiej oprawie, ale w pewnym momencie "rybka moze chwycić haczyk" protestanckiej logiki zbawienia i wtedy może być za późno !

Przyznam szczerze,że całkiem niedawno dowiedziałem sie, że podczas zeszłorocznej ewangelizacji Przystanka Jezus na której miałem przyjemnośc być, była przeprowadzana ewangelizacja ekumeniczna. Właśnie jesli to tak naprawdę można nazwać.
Zastanawia mnie czy ta ewangelizacja jest napewno ekumeniczna... :roll:

Czytajac zacytowane słowa Jacka nasówa sie mi pytanie. Czy tegoroczna ewangelizacja na Przystnku Jezus, która zapewne znów bedzie miała charakter ekumeniczny jest dobra.

Kim jest "Ruch Nowego Życia" :?: Czy to wspólnota protestancka :?: Czy to jest juz osobny kościół protestancki :?: A może ruch całkiem odłonczony :?: :roll:

Przyznam, że nie podoba mi się to. Nie podoba mi sie, że katolicy są uczeni na polu jak ewangelizować. I nie to mi sie podoba, że są uczeni jak ewangelizowac, ale to, że nie sa uczeni jak ewangelizowac po katolicku.
Przecież ten pan co jest z Ruchu Nowego Życia nic nie powie nam o chociażby eucharystji. Osoba uczona przez niego bedzie ewangelizować jak protestant. CZy tez jak członek tego ruchu.

To mi sie nie podoba na Przystnaku Jezus. Że włąściwie osoby bez Kursu "Paweł" nie maja właściwie wyboru, jak chocby siedzieć i słuchać wykładów tego pana.
16-05-2005 10:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tek de Cart Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 14
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
w tym przypadku zle zostało postawione pytanie:
czy lepiej zeby byl chrzecjaniniem (niekoniecznie katolikiem) czy lepiej zeby byl katolikiem ?

lepiej zeby byl katolikiem Uśmiech

natomiast w przypadku ogólnym
lepiej zeby człowiek byl prostestantem niz npo. buddystą (upraszczajac)

Nie sprzedawaj duszy diab?u, Bóg da Ci za ni? wi?cej!
16-05-2005 13:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Gepardzik napisał(a):Czy lepiej, żeby człowiek był ateistą, niewierzącym wogóle, czy lepiej, żeby był chrześcijaninem (niekoniecznie katolikiem)?

Nie o to chodzi w tym problemie. Nie przeczę, że działają dla Jezusa i konkretni ludzie w sposób konkretny się nawracają dla Jezusa tylko o sens ewangelizacji ekumenicznej czy wogóle jest takowa możliwa. Zresztą jeżeli jestem katolikiem i ma mie uczyć jak ewangelizować protestant to chcę wiedzieć czy to jest dobre dla mnie. Chcę wiedzieć co to za organizacja i tyle.

Tek de Cart napisał(a):natomiast w przypadku ogólnym
lepiej zeby człowiek byl prostestantem niz npo. buddystą (upraszczajac)

Tak bym to ujął.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
16-05-2005 16:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
O ile wiem "Ruch Nowego Życia" to dawny ruch "Agape" współpracujacy z "Ruchem Światło Życie" od 1976 r. potem dyskretnie od współpracy odsunięty, ale teraz zdaje się ponownie przywrócony do łask.

Ich cel: propagowanie kerygmatu 4-punktowego i doprowadzenie do "zbawiania" maksymalnej liczby lidzi przez doprowadzenie do "uznania Jezusa osobistym Panem i Zbawicielem". W ten sposób "zbawionych" uczy się następnie jak "zbawiać" innych...

PS.
Daidoss, jak do Ciebie dotarły moje "Protestanckie aksjomaty" ? Co o nich sądzisz ? Czy masz jakieś uwagi ? To jest pokłosie mojej lektury luteranskich ksiąg wyznaniowych, a także fundamentalistycznego dziełka o zbawieniu.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
18-07-2005 12:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
jswiec napisał(a):Daidoss, jak do Ciebie dotarły moje "Protestanckie aksjomaty" ? Co o nich sądzisz ? Czy masz jakieś uwagi ? To jest pokłosie mojej lektury luteranskich ksiąg wyznaniowych, a także fundamentalistycznego dziełka o zbawieniu.
Fajna sprawa. Jednego nie lubie w teksyach, które czytam. Ciężkie i niezrozumiałe dla mnie słowa. Język

A tak bardzo mi sie podoba ten podział. Np Zbawienie u protestanta, Zbawienie u katolika. Pokazane dokładnie jak to wygląda a potem Podsumowanie Uśmiech
18-07-2005 17:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #7
 
Szczerze mówiąc to jestem w Ruchu Światło-Życie od roku(no dobra, nie od roku tylko od końca września Oczko ) i nigdy nic nie słyszałam o Ruchu Nowego Życia.Rzeczywiście są tam sprawy, które się wiążą z tym, co mamy na spotkaniach i rekolekcjach, np. przyjęcie Chrystusa jako osobistego Pana i Zbawiciela, ale u nas nie ma nic na siłę i nigdy nie mieliśmy założenia żeby "zbawić jak najwięcej ludzi". Zaciekawił mnie ten temat i spróbuję dowiedzieć się czegoś na ten temat od lepiej poinformowanych ludzi (animatorów).
18-07-2005 23:46
Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Cytat: Jednego nie lubie w tekstach, które czytam. Ciężkie i niezrozumiałe dla mnie słowa.
W jakich tekstach, Daidossie ? W moich, cytowanych przeze mnie, czy też chodzi o to, co musisz czytać o protestantyzmie w ramach Twoich studiów ?
Na razie przeczytało to kilka osób, które skończyły teologię [katolicką] i stwierdzili, ze jest to pozyteczna synteza, ponieważ na studiach to wszystko omawia się tak szczegółowo, że czasem ginie praktyczny aspekt sprawy.
Najbardziej zastanawiający był dla mnie powtarzający się wielokrotnie w "Apologii konfesji augsburskiej" zwrot [powtarzany do upadłego]: "Istotą Ewangelii jest odpuszczenie grzechów". I tu jest właśnie podnoszony przeze mnie "negatywny aspekt" zbawienia...
Owszem, w nauce katolickiej odpuszczenie grzechów jest bardzo ważne, ale to nie jest "istota Dobrej Nowiny" ! Istotą jest bowiem uświęcenie w prawdzie zgodnie ze słowami
Chrystusa:
A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie. [J 17,19]
Uświęcenie w prawdzie zakłada:
- podobienstwo do Tego, który jest Prawdą
- złączenie się z Nim na wzór więzi małżeńskiej
- życie Jego życiem
- przebóstwienie

Cytat:[...] mamy na spotkaniach i rekolekcjach, np. przyjęcie Chrystusa jako osobistego Pana i Zbawiciela, ale u nas nie ma nic na siłę i nigdy nie mieliśmy założenia żeby "zbawić jak najwięcej ludzi".
Trzeba przyznać, że w formacji oazowej ten akt jest w praktyce pojmowany jako akt świadomego zawierzenia Jezusowi i to jest bardzo dobre. Niestety materiały formacyjne oazu Igo stopnia przedstawiają to inaczej i tu jest właśnie nasz pies pogrzebany [hau, hau] :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
26-07-2005 11:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anies Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 107
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Temat bardzo dyskusyjny, gdyż mało wiemy o tej wspólnocie. Ja spotkałam sie z RNŻ bezpośrednio na PJ i mam dobre doświadczenia. W tym roku były wyświetlane filmy ewangelizacyjne i na PJ i w małych wioskach,z ciekawości pojechałam by pomóc. Było nas 4 osoby.Wyglądało to tak ze wyświetlalismy z projektora film, w trakcie zmiany taśm kolega mówił świadectwo ( kolega katolik ze wspolnoty gubińskiej) po filmie kazdy dostał karteczkę z pytaniami typu jak sie podobał film, czy przyjął Jezusa jako swojego Pana i czy chciałby uczestniczyć w spotkaniach biblijnych ( jesli tak, niech zostawi swój adres). Przed rozdaniem karteczek złożyłam krótkie swiadectwo co mi daje wspólnota.
Co mnie urzekło to to ze te karteczki miały byc przekazane proboszczowi parafii, jako konkretny dowód ze ludzie chcą czegos wiecej.(podobno na pytanie czy mają w swojej parafii jakąś wspólnote proboszczowie odp ze nikt tu nic nie chce robic).

Nasz brat protestant pytał sie nas czy jest sens wyswietlać film dla 15 osób w takiej zabitej dechami wiosce? Tak naprawdę nigdy juz tam nie wrócimy..
Patrząc na wzruszonych ludzi, spragnionych Boga uważam że warto.

Jesli chodzi o ewangelizację na polu..miałam pójść z nimi by zobaczyć jak to robią, ale nie wyszło..

"Jestem Polakiem - wi?c ca?? rozleg?? stron? swego ducha ?yj? ?yciem Polski, jej uczuciami i my?lami, jej potrzebami, d??eniami i aspiracjami."
17-09-2005 12:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #10
 
Znam ewangelizacją na polu i jej zasady, rozumiem , akceptuje... i stosuję. Za to miałam drobne nieprzyjemnosci jeśli chodzi o oazowe podejście do ewangelizacji polowej, ale moze to moje antypatie osobiste... Więc nie dopowiadam Smutny Inaczej byłoby nie fair.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
18-09-2005 21:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anies Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 107
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
szkooooda Duży uśmiech bo jestem ciekawa ..

"Jestem Polakiem - wi?c ca?? rozleg?? stron? swego ducha ?yj? ?yciem Polski, jej uczuciami i my?lami, jej potrzebami, d??eniami i aspiracjami."
18-09-2005 23:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Gregoriano napisał(a):Nie o to chodzi w tym problemie. Nie przeczę, że działają dla Jezusa i konkretni ludzie w sposób konkretny się nawracają dla Jezusa tylko o sens ewangelizacji ekumenicznej czy wogóle jest takowa możliwa.
Moim zdaniem nie jest mozliwa. Katolicyzm i Biblijny Protestantyzm to dwie różne religie - nie ma mowy o żadnej współpracy na tle ewangelizacyjnym.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
19-09-2005 16:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
Anies, ja w tym roku także byłem na jednej projekcji filmów. Na Przystanku Jezus jak puszczali film w kościele. I w miedzy czasie jak zmieniali szpulę wyszedł na środek pan i powiedział swoje świadectwo, po którym ja wyszedłem z Kościoła z wielkim znakiem zapytania kto mu pozwolił wejść z takim świadectwem :coo:

Jego świadectwo brzmiało mniej węcej tak:

Że wychowany był w Kościele Katolickim. Był fanem i kibicem piłki nożnej. Że nigdy nie rozumiał Mszy Świetej. Chodził w niedziele do kościaoła i nie myślał o niczym innym jak o meczu który był w sobotę lub jak o tym co bedzie miał się odbyć.

W pewnym momecie swego życia spotkał na swojej drodze Chrześcijan, którzy pokazali mu Jezusa. I od tamtego momentu zaczął z nim przygodę.

Dla mnie to nie było budujące świadectwo. Specjalnie podkreśliłem to co mnie udeżyło u niego, że był katolikiem i to nuda a został Chrześciajanem i dopiero spotkał Boga.
26-09-2005 13:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anies Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 107
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Takie sprawy zgłasza się organizatorom przystanku Jezus, lub lepiej - biskupowi. Gośc powiedział prawde..ale czy te prawde nalezy mówić w kosciele katolickim? czy w ogóle wolno katolikowi który odszedł z KK głosic w kosciołach..mysle ze nie.

"Jestem Polakiem - wi?c ca?? rozleg?? stron? swego ducha ?yj? ?yciem Polski, jej uczuciami i my?lami, jej potrzebami, d??eniami i aspiracjami."
26-09-2005 14:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
No podzieliłem się tym z moimi księżmi z grupy i się także zdziwili. Dawno sie juz zastanawiam dlaczego ten ruch nadal może działać za pozwoleniem PJ i Biskupa na terenie Przystanka Jezus. zastanawia mnie dlaczego oni zostali wpuszczeni z projekcją do kościoła. Projektor był w stronę Tabernakulum. czy tam nie było Jezusa, że on tam tak chodziła jakby Go nie było tam :?:

Jest to smutne Smutny
26-09-2005 19:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów