Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kościół szykuje zmiany w zasadach udzielania ślubu
Autor Wiadomość
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #76
RE: Kościół szykuje zmiany w zasadach udzielania ślubu
Mario - pogrzeb jest pożegnaniem człowieka przez wspólnotę. jeśli człowiek za życia nie chciał kontaktu ze wspólnotą, to kto ma się z nim żegnać? sam pogrzeb nic zmarłemu nie doda, a dla otoczenia jest w tym momencie zakłamaniem.
natomiast nikt nie odmówi odprawienia mszy o zbawienie takiego człowieka. i w sensie niesienia pomocy duchowej zmarłemu nie ma znaczenia czy to jest msza z takiego czy innego formularza, więc nie ma się po co upierać czy oburzać.

Cytat:Tak, pogrzeb jest po to żeby pokazać że dana osoba była/jest rzeczywistym członkiem KK ale to nie oznacza że jeżeli dany człowiek pod koniec swojego życia trochę się pogubił czy też po prostu opuścił należy odmówić mu mszy czy pogrzebu, mówimy o członkach KK a nie o apostatach.
jeśli człowiek się pogubił i to widzi najbliższa rodzina, to czemu idzie na łatwiznę usypiania swojego sumienia, że "będzie pogrzeb i msza to wszystko cacy" a nie zadba o pojednanie sakramentalne tuż przed śmiercią a potem święte oburzenie "może się nawrócił w momencie śmierci". nawrócić się mógł póki żył, a nie po śmierci jak nagle przejrzał na oczy "ooo Bóg....".
a co do apostazji to nie świadczy o niej tyle papier co postawa serca, która przekłada się na sposób życia.

Cytat: Wątpię aby ludzie proszący o pogrzeb czy mszę bliskiej osoby kpili sobie z kościoła.
może i są takie przypadki, kiedy to ma być kpina, ale też sądzę, że to wątpliwe. w zdecydowanej większości to niezrozumienie podstawowych kwestii w wierze, stąd liczenie na pośmiertne uregulowanie sprawy.

Cytat:jeżeli rodzina prosi o mszę czy pogrzeb wbrew woli zmarłej/zmarłego to moralna odpowiedzialność spoczywa na rodzinie
o serio? jeśli mnie ktoś o coś prosi, a ja to robię to nie ponoszę odpowiedzialności za to, że słucham czyjejś prośby, nie rozważając czy dany czyn jest słuszny? w takim razie tylko czekam, aż mnie ktoś poprosi, żeby obrabować bank, a w razie czego proszę puszkować tylko tego, który mnie prosił Oczko

Cytat:Bardzo łatwo wam przychodzi szafowanie tym, kto na co zasługuje.
nikt tu nie szafuje tym kto na co zasługuje, tylko próbujemy wyjaśnić co do czego służy i kiedy się z czegoś da skorzystać a kiedy nie. Uśmiech

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-02-2012 00:33 przez spioh.)
01-02-2012 00:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #77
RE: Kościół szykuje zmiany w zasadach udzielania ślubu
Temat nie jest o pogrzebach, ale o ślubach - i proponuję do tego wrócić Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
02-02-2012 19:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #78
RE: Kościół szykuje zmiany w zasadach udzielania ślubu
No właśnie, pogadajcie o czymś przyjemnym, ja wiem, że pogrzeby teraz sa dosyc często - jakby moda na nie nastała, ale takie jest życie a skoro temat dotyczy ślubów to trza Szczerbol rozmawiać o ślubach.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
03-02-2012 20:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
fraszka Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 0
Post: #79
RE: Kościół szykuje zmiany w zasadach udzielania ślubu
no to co z ta zmianą w zasadach wzięcia ślubu?
03-04-2012 12:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #80
RE: Kościół szykuje zmiany w zasadach udzielania ślubu
Na to wychodzi że nic ...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
04-04-2012 00:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów