Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
Autor Wiadomość
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
Na wstępie proszę się zapoznać z różnymi Credo, czyli wyznaniami wiary. Ciekawe czemu pierwsi Apostołowie mieli by się mylić, co do istoty problemu, skoro za ich życia, byli tacy co pamiętali Uczniów Mesjasza.?!.

http://www.cyf-kr.edu.pl/~zjpietra/credo.htm


"Didache" 16:7 (ok.90)
odnosi słowa Za 14:5 ("nadciągnie Pan, mój Bóg, i z Nim wszyscy święci") do Jezusa.

Św.Ignacy Antiocheński (+107)

"List do Kościoła w Efezie": "Bóg nasz bowiem, Jezus Chrystus począł się w łonie Maryi zgodnie z planem Bożym, z rodu Dawida i z Ducha Św." 18:2.

Poganin Pliniusz Młodszy (ok.114):
"Mieli zwyczaj w określonym dniu o świcie zbierać się i śpiewać (...) ku czci Chrystusa jako Boga". (Pliniusz do Trajana).

List Barnaby (ok.130)

"Mówił bowiem Bóg, że rany swego ciała od nich otrzymał" 5:12.

Meliton z Sardes ("Homilia Paschalna" ok.160)

"Zamiast baranka Bóg przyszedł, i zamiast owcy człowiek, a w człowieku Chrystus, który ogarnia wszystko." 5; Frg 6 "ukrywał oznaki boskości, choć był prawdziwym Bogiem od wieków".

Tzw. "II List do Koryntian" (Homilia z ok.150r.) 1:1:

"Bracia, musimy patrzeć na Jezusa jak na Boga, jak na Tego, który będzie sądził żywych i umarłych".

Justyn Męczennik (ur.100) "Dialog z Żydem Tryfonem" (68:3):

"Czy myślicie, że według Pism czcić i nazywać Panem Bogiem należy kogo innego oprócz Stwórcy tego wszechświata oraz Chrystusa"; "Apologia" (I:63,15) "Ojciec wszechrzeczy ma Syna, który jest Slowem, Pierworodnym Synem Bożym i Bogiem".

Poganin Celsus (IIw.) "Oddają Chrystusowi hołd Boski".

Poganin Lukian z Samostaty (ok.190)
"Bo boską cześć jeszcze teraz oddają owemu wielkiemu człowiekowi, który w Palestynie został ukrzyżowany".

Na Pallatynie w Rzymie istnieje rysunek z IIw.
.. człowieka z głową osła na krzyżu wykonany ręką poganina z podpisem: "Aleksamenos czci swego Boga" dot. Jezusa ("Świat symboliki chrześcijańskiej" D.Forstner OSB s.287).

"Do Diogneta" (IIw.)

: "Któż bowiem z ludzi zdołał kiedykolwiek dojść do zrozumienia, czym jest Bóg zanim On sam przyszedł".

Arystydes (ok.140) "Apologia" 2:6:
"Chrześcijanie wreszcie wzięli swą religię od Jezusa Chrystusa, którego nazywają Synem Bożym, głosząc, że to sam Bóg zstąpił z nieba na ziemię".

Tacjan (ur.130) "Mowa przeciw Grekom"

: "Te zaś, które mądrości nie przyjęły, lecz odrzuciły (...) Boga cierpiącego uznane zostały raczej za wrogów Boga".

"Męczeństwo św.Justyna" (+163)
"Czcimy Jezusa Chrystusa, Syna Bożego (...) Ja jestem tylko człowiekiem, więc wiem, że słowa moje są nędzne w porównaniu z Jego nieskończonym Bóstwem".

Klemens Aleks. (ur.150) "Zachęta Greków" X:110,1:

"Boski Logos, który bez najmniejszego sprzeciwu stawiany jest na równi z Bogiem i Panem wszechświata, ponieważ był Jego Synem a 'Słowo było u Boga'".

Tertulian (ur.155) "Przeciw Marcjonowi" V,20:4:

"w kształcie i w obrazie Boga, jako Syn Ojca, jest prawdziwie Bogiem (...) w kształcie i w obrazie, czyli wyobrażeniu człowieka, jako Syn Człowieczy, okazał się prawdziwym człowiekiem". Patrz pkt 3.10.

Św.Cyprian (+258) List 11:5:

"Mamy rzecznika i orędownika, który jest przebłaganiem za nasze grzechy, Jezusa Chrystusa, Pana i Boga naszego". Por. Militjades (IIw.) "Historia Kościoła" (V:28,4) Euzebiusza (ur.260) oraz inne teksty w pkt. 2.1.3 (Wszechmocny) i rozdz. "Trójca Św. w Pismach Ojców Kościoła"

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
30-01-2011 23:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
A co o Jezusie napisali w Piśmie pierwsi chrześcijanie?
26-01-2012 15:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #3
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
Np Św. Jan stwierdził że jest Bogiem.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
26-01-2012 16:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #4
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
Aloes, Sant - nie offtopować. ;p (Aloes, użyj "szukajki" i dołącz do wątku lub załóż, jeśli takiego nie ma)

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
26-01-2012 20:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #5
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
Ja offtopuję?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
27-01-2012 00:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #6
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
A gdzie Ty widzisz offtop?

A wracając do Jana:

"A ja widziałem to i złożyłem świadectwo, że ten jest Synem Bożym" (Jana 1:34).
27-01-2012 15:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #7
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
Tak, jednakże należy widzieć i czytać całościowo a nie wyrywać z kontekstu- Wszak tenże Jan również napisał:
"Wiemy także, że Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością rozumu,
abyśmy poznawali Prawdziwego.
Jesteśmy w prawdziwym Bogu,
w Synu Jego, Jezusie Chrystusie.
On zaś jest prawdziwym Bogiem"

(3 J 5,20)
Wyraźnie uznaje Go za Boga.
Również Elżbieta po przyjściu do Niej ciężarnej Maryji, woła- "A skąd, że mi to że Matka mojego Pana, przychodzi do mnie."(Łk 1,42-43)
Jeśli wiemy kogo żydzi nazywali i nazywają Panem - Kyriosem, nie możemy mieć wątpliwości. Elżbieta była gorliwą żydówką i słowem Kyrios mogła nazywać tylko samego Jahwe. Jeśli pod spolszczone słowo Pan (Kyrios) podstawisz słowo ktorego żydzi nigdy nie używali (z szacunku) i stosowali zamienniki jak właśnie Kyrios czy Adonai - czyli słowo Jahwe, to co wyczytasz?: "A skąd, że mi to że Matka mojego Jahwe, przychodzi do mnie"
Czyli, uznaje Dziecko w łonie Maryji za Boga Wszechmogącego, co wcześniej potwierdził nienarodzony jeszcze Jan
Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę.."([/i]Łk 1,41).
Zauważ, że owa proklamacja boskości Jezusa nastapiła za sprawą Ducha Świętego. Dlatego napełniona tym Duchem mogła uznać to dziecko za Boga. W innym wypadku byłoby to niemożliwe dla praktykującej żydówki. Gdyby słyszeli to faryzeusza - byłaby ukamienowana za wg ich mniemania- bluźnierstwo - że człowieka czyni Bogiem. Wszak za to właśnie już dorosły Jezus został ukrzyżowany - za to że będąc człowiekiem sam uznał się za Boga. (Tak przynajmniej to zrozumieli)
A to oskarżenia pada z nie byle jakich ust - z ust członków Sanhedrynu - najwyższego autorytetu religijno-moralnego. Wystarczy, bo faktycznie zaraz będzie floodowanie. Wpisz w wyszukiwarce i przejrzyj moje posty. Pisałem kilka razy o podobnych problemach.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-01-2012 16:17 przez Sant.)
27-01-2012 15:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #8
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
Sięgnijmy do oryginału:
[Obrazek: grecko_polski_nowy_testament.JPG]
I tutaj weźmy Flp 2,6:

[Obrazek: IMAGE0171a.JPG]
"Morfe" - postać, natura, forma. Jak poprawnie rozumieć Flp 2,6:
[Obrazek: IMAGE0205a.JPG]
[Obrazek: IMAGE0224.JPG]

A co do Jana, to weźmy może znowu oryginał:
[Obrazek: IMAGE0157a.JPG]
[Obrazek: IMAGE0224.JPG]
[Obrazek: IMAGE0197.JPG]

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-01-2012 21:12 przez Scott.)
28-01-2012 21:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #9
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
Zacznijmy więc od tego wersetu:

"Ja ustanowiłem króla mego na Syjonie, Świętej górze mojej. Ogłoszę zarządzenie Pana: Rzekł do mnie: Synem moim jesteś, Dziś cię zrodziłem. Proś mnie, a dam ci narody w dziedzictwo I krańce świata w posiadanie (Ps. 2:6-8).

Bóg Jahwe mówi, że On ustanawia swego Syna królem. Dlaczego ten Syn - skoro jest Bogiem - musi prosić Ojca o władzę, skoro jest Mu równy?
31-01-2012 14:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #10
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
Wiesz, ja mógłbym odpisać i tym razem... Ale w ignorowaniu Biblii poszedłeś tak daleko, że to co piszesz nie wchodzi nijak w sens tematu o którym mówimy. Kompromitujesz swoje stanowisko...

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2012 15:48 przez Scott.)
31-01-2012 15:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #11
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
Nie szkodzi. Mam jeszcze około setki podobnych wersetów i je tu po kolei zamieszczę. Jak byś chciał wziąć udział w dyskusji, to się nie krępuj Uśmiech

Pomogę Ci Scott. Bóg Jahwe przekazuje władzę Królewską swemu Synowi, ponieważ wcześniej Syn tej władzy nie posiadał.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2012 15:55 przez Aloes.)
31-01-2012 15:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #12
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
Ale my się nie rozumiemy. Ja bym spokojnie mógł rozmawiać, wiem też że wersetów które mówią o tym co chcesz udowodnić nie ma. O co mi chodzi - to nie ten temat, po prostu załóż nowy, jak nie wiesz jak się odnieść do słów pierwszych chrześcijan, które stoją w sprzeczności z naukami Strażnicy.

Bzdury opowiadasz zwyczajne bo Biblii nie znasz, ale nie chce robić bałaganu przez Twoją niewiedzę i odpisywać tutaj.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2012 16:02 przez Scott.)
31-01-2012 16:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #13
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
Sorry. Faktycznie zagalopowałem się. Psalmy przecież nie pisali pierwsi chrześcijanie. Spróbujmy więc rozważyć tylko wersety z NT. Oto, co napisał Mateusz:

"Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić" (Mat. 11:27).

W zasadzie to jest to samo, co przedstawiono w Psalmie 2:6-8.

Co ciekawe Jezus nie mówi tu nic o duchu świętym. Mówi, że tylko on zna Ojca, i że tylko Ojciec zna Syna - nikt więcej. Czyżby więc duch święty nie należał do Trójcy?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2012 16:10 przez Aloes.)
31-01-2012 16:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #14
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
Chłopie, ale po kolei, bez ignorowania współrozmówców. Co z tego że odpisze i teraz że to wspaniały fragment o Trójcy, że pokazuje jedność natury bo wszechwiedzę Jezusa, przenikanie całkowite Boga przez Chrystusa jak zaczniesz coś innego?

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
31-01-2012 16:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #15
RE: Co o Jezusie mówili pierwsi chrześcijanie i im współcześni?.
No to dawaj. Po kolei. Nie myśl Scott, ze ja ignoruje rozmówców. Po prostu nie raz mam mało czasu, by cokolwiek napisać i pewne rzeczy mi umykają, bo się śpieszę.
31-01-2012 16:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów