Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Msze gregoriańskie
Autor Wiadomość
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #1
Msze gregoriańskie
Msze gregoriańskie

Msze gregoriańskie są powszechnie znane i odprawiane we Włoszech i w innych częściach świata. W swoich Dialogues św. Grzegorz opowiada nam historię mnicha o imieniu Gusto, który za zgodą swoich przełożonych spełniał funkcję lekarza.
Któregoś razu przyjął pewną sumę w złocie, a przecież był to grzech ciężki przeciw ślubowi ubóstwa. Został więc ekskomunikowany. Bardzo upokorzony, ciężko zachorował, wyspowiadał się i odszedł z tego świata pojednany z Bogiem. Jednak św. Grzegorz nie uwolnił zmarłego zakonnika od ekskomuniki i kazał pochować go na oddzielnym miejscu, gdzie wyrzucano śmieci. Złoto zakopał w grobie ze zmarłym, nakazując pozostałym zakonnikom powtarzać słowa św. Piotra; „Niech pieniądze twoje przepadną razem z tobą” (Dz 8, 20); chcąc swoim zakonnikom wpoić bojaźń przed łamaniem ślubów ubóstwa, tej jednej z najważniejszych cnót życia zakonnego.
Kilka lat później św. Grzegorz, który był wówczas opatem, poczuł żal z powodu tego nieszczęśliwego mnicha. Zawezwał do siebie brata sprawującego funkcję ekonoma i powiedział: „Nasz zmarły brat od długiego czasu znosi męki czyśćcowe. Miłość bliźniego nakazuje nam uwolnienie go z tej udręki. Idź więc i rozpocznij od dziś ofiarę mszy świętej za niego przez trzydzieści dni. Nie zaniedbaj tego obowiązku ani razu i zawsze ofiaruj Komunię świętą za jego uwolnienie”. Brat-ekonom przyjął to z nakazu posłuszeństwa, lecz z powodu wielu obowiązków nie liczył dni. Aż pewnej nocy ukazał się mu zmarły mnich i powiedział, że został uwolniony z cierpień czyśćcowych i poszedł do Raju. Wtedy policzono dni i stwierdzono, że odprawiano trzydzieści mszy świętych, a więc upłynęło 30 dni od czasu, gdy rozpoczęto ofiarę mszy świętej w jego intencji.
Od tamtej pory przyjął się zwyczaj odprawiania trzydziestu mszy świętych za dusze zmarłych. W wielu objawieniach zostało potwierdzone, że taka ofiara jest przyjmowana przez Pana Boga”.

mój chomik
04-02-2011 13:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Shou Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 572
Dołączył: Aug 2010
Reputacja: 0
Post: #2
 
W mojej parafii od czasu gdy opiekuje się niż dwóch Kapłanów tego typu msze są praktykowane i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Szkoda tylko, że nie widać na nich osób, które owe nabożeństwa "zamówiły."
10-02-2011 15:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #3
Re: Msze gregoriańskie
merkaba napisał(a):Msze gregoriańskie

W wielu objawieniach zostało potwierdzone, że taka ofiara jest przyjmowana przez Pana Boga”.
Ta i daje się nadzieję wiernym zrozpaczonym po śmierci, że zapewnią zmarłemu zbawienie Smutny
jak dla mnie przykład mechanicznego chrześcijaństwa
mam nadzieję, ze to już tylko ginący relikt niechlubnej przeszłości i myślenia
płacisz - masz, kupowanie odpustów itp
w życiu duchowym to nie działa, a Bóg się mamoną brzydzi
24-06-2011 22:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #4
 
Tu nie chodzi o płacisz-masz.
Modlitwa za bliskich jest znakiem wzajemnej miłości i wdzięczności. Szczególną wartość ma Msza św. ofiarowana w czyjejś intencji. Wierni chrześcijanie cenią sobie odprawianie za zmarłych Mszy św. tzw. gregoriańskich.

Kiedy św. papież Grzegorz Wielkiego (540 - 604) był jeszcze opatem benedyktynów w Rzymie, zmarł pewien zakonnik, przy którym znaleziono pieniądze. W owych czasach uważane to było w zakonie za wielkie przestępstwo. Św. Grzegorz dla przestrogi innych nakazał ciało zmarłego pogrzebać poza klasztorem, w miejscu nie poświęconym. Pełen jednak troski o duszę zmarłego zakonnika nakazał odprawić 30 Mszy św., dzień po dniu. Kiedy odprawiała się ostatnia z nich, zmarły zakonnik miał się ukazać opatowi i podziękować mu za odprawione Msze św., oświadczając, że te Eucharystie skróciły mu znacznie czas czyśćca. Odtąd panuje przekonanie, że po odprawieniu 30 Mszy św. Pan Bóg w miłosierdziu swoim wybawi duszę, za którą modlono się podczas nich i wprowadzi ją do nieba.

Msza św. Gregoriańska to 30 Mszy św. odprawianych za zmarłego przez 30 kolejnych dni. Powszechnie Msze św. gregoriańskie odprawiane są za jednego zmarłego. Mszy św. gregoriańskiej przypisuje się szczególną skuteczność dla uwolnienia zmarłego od kary czyśćca.

…Módlcie się jeden za drugiego…. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.
(Jk 5,16)
źródło

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
24-06-2011 22:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #5
 
Nicol@ napisał(a):Tu nie chodzi o płacisz-masz.
Modlitwa za bliskich jest znakiem wzajemnej miłości i wdzięczności. Szczególną wartość ma Msza św. ofiarowana w czyjejś intencji.
A niby czemu szczególną? i niby czemu gregoriańska ma być lepsza od zwykłej? czy 30 zwykłych ma mniejszą wartość od gregoriańskich?
Czy modlić się za naszych bliskich zmarłych nie możemy w domu, przy grobie tylko trzeba zmawiać od razu 30 mszy, na które prawie nikt z bliskich nie chodzi (więc się i nie modli!), bo to działa na zasadzie płace więc nich ksiądz odprawia i czyściec odkupiony Smutny
Na jedną mszę "zwykłą" przychodzi cała rodzina, bliscy, znajomi ...
gregorianka jest odprawiana zazwyczaj "przy okazji", albo gdzieś w zaciszu kaplicy klasztornej ...
Mówiąc bez ogródek, jak dla mnie, jest to sposób na wyciąganie kasy od zrozpaczonych żałobników. Nie wierzę w mechaniczne chrześcijaństwo - nie wierzę w skuteczność takich mszy. Nie widzę sensu w zamówieniu więcej niż jednej mszy za zmarłego , bo nie wierzę w matematyczne zbawienie, które jest wprost proporcjonalne do ilości doprawionych mszy :? :roll:
25-06-2011 21:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #6
 
Cytat:A niby czemu szczególną? i niby czemu gregoriańska ma być lepsza od zwykłej? czy 30 zwykłych ma mniejszą wartość od gregoriańskich?
Czy modlić się za naszych bliskich zmarłych nie możemy w domu, przy grobie tylko trzeba zmawiać od razu 30 mszy, na które prawie nikt z bliskich nie chodzi (więc się i nie modli!)
Skąd to przekonanie :?: Oczywiście, że w domu też się modlimy i tych 30 modlitw - myślę, że w domu możesz też "załatwić". Nie za każdego zmarłego zamawia się msze gregoriańskie.
Ale wtedy ta dusza cierpi w czyśćcu za popełnione grzechy. Chcąc jej ukrócić cierpień czyni się te msze właśnie. Mówisz o tym, że nikt z bliskich nie chodzi na te msze zamówione i tym samym nie się nie modli. Mówisz to z takim przekonaniem, ale skąd to wiesz? Dezerterze , a może temu komuś coś szczególnego wypadło w tym jednym dniu? A pomodlić może się zawsze w domu. Nie uogólniaj, jak dokładnie nie wiesz. Jeśli bliscy zamawiają taki szereg mszy św. to z pewnością na nich bywają.

Dusze w czyśćcu cierpiące, otrzymują przez Mszę św. odpuszczenie kar doczesnych. W jakim stopniu odpuszcza się im ta kara przez jedną Mszę św., zależy od Boga.
Przypomnę ci ponownie to, co już powiedziałam uprzednio.
Św. Grzegorz papież opowiadał, że za czasów jego opactwa w klasztorze św. Andrzeja w Rzymie umarł zakonnik imieniem Justus – oznajmił on mu, że cierpi w czyśćcu za grzech ciężki przeciw ślubowi ubóstwa, chociaż się przed śmiercią z niego wyspowiadał. Św. Grzegorz polecił jednemu z kapłanów, aby przez 30 dni bez przerwy odprawiał za niego Msze św. Po 30 dniach pokazał się ów zakonnik i powiedział: „Dotąd było mi bardzo ciężko, lecz dzisiaj przyjmuje mnie Pan Bóg do swojej chwały”. W kościele św. Andrzeja w Rzymie, pokazują po dziś dzień ołtarz, przy którym odprawiane były te Msze św. Od tego czasu rozpowszechnił się w Kościele zwyczaj odprawiania 30 Mszy św. bez przerwy, za dusze zmarłych, czyli tzw. Mszy Gregoriańskich, które są uważane jako najdzielniejszy sposób ratowania i wybawienia dusz z czyśćca.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
26-06-2011 20:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #7
 
po co mi trzeci raz podajesz tą "pobożna bajkę", jakich wiele krążyło w średniowieczu uzasadniając wiele oszustw, kłamstw czy nadużyć
ta opowieść nawet kupy się nie trzyma, powiem więcej - jest heretycka
zaprzecza skuteczności sakramentu pojednania :
"oznajmił on mu, że cierpi w czyśćcu za grzech ciężki przeciw ślubowi ubóstwa, chociaż się przed śmiercią z niego wyspowiadał"
ale
pomyśl ile Grzegorzowi zysku w złocie przynosiło rozpowszechnianie takich opowiastek
26-06-2011 21:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #8
 
Dezerter napisał(a):po co mi trzeci raz podajesz tą "pobożna bajkę", jakich wiele krążyło w średniowieczu uzasadniając wiele oszustw, kłamstw czy nadużyć
Słuchaj, myślałam, że nie przeczytałeś tego zrozumiale owe dwa razy, ale okazuje się, że i po raz trzeci także.
Przyjmujesz tezę, że średniowiecze to oszustwa, kłamstwa i nadużycia. A zapomniałeś o chrystianizmie (chrzest Polski 966 r), a o św. Augustynie (augustianizm) i św. Tomaszu (tomizm), którzy tworzyli jego podstawy?
Dezerter napisał(a):ta opowieść nawet kupy się nie trzyma, powiem więcej - jest heretycka
Twoja sprawa, że ją za taką uważasz, wolno ci mieć swoje zdanie. Podałam ci poprzednio źródło z sieci.
Dezerter napisał(a):pomyśl ile Grzegorzowi zysku w złocie przynosiło rozpowszechnianie takich opowiastek
Ja mu nie zazdroszczę, bo tych czasów nikt nie wróci i choćbym bardzo chciała dostać od św. Grzegorza połowę tego złota, a św. Grzegorz zechciałby się ze mną podzielić, to i tak targu byśmy nie dobili. Ot i cały problem ](*,)

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
26-06-2011 22:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #9
 
Nicol@ napisał(a):
Dezerter napisał(a):po co mi trzeci raz podajesz tą "pobożna bajkę", jakich wiele krążyło w średniowieczu uzasadniając wiele oszustw, kłamstw czy nadużyć

Przyjmujesz tezę, że średniowiecze to oszustwa, kłamstwa i nadużycia. A zapomniałeś o chrystianizmie
chodziło ci pewnie o chrystianizację
ale proszę nie przyjmuj w moim imieniu fałszywych tez Język

Cytat:
Dezerter napisał(a):ta opowieść nawet kupy się nie trzyma, powiem więcej - jest heretycka
Twoja sprawa, że ją za taką uważasz, wolno ci mieć swoje zdanie. Podałam ci poprzednio źródło z sieci.
ale tobie też wolno - uwierz :!: już nie palą na stosie za swoje zdanie i za samodzielne myślenie
ja podałem uzasadnienie mojego twierdzenia - ustosunkujesz się do niego ...czy się boisz nawet pomyśleć, że Św. Grzegorz mógł się mylić, a może to ja się mylę - wykażesz moje logiczne błędy i obronisz papieża czy zdezerterujesz :wink:

Cytat:Ja mu nie zazdroszczę
i słusznie bo "nie można dwóm Panom służyć Bogu i Mamonie"
26-06-2011 22:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #10
 
Cytat:"oznajmił on mu, że cierpi w czyśćcu za grzech ciężki przeciw ślubowi ubóstwa, chociaż się przed śmiercią z niego wyspowiadał"
Dezerter, co gładzi sakrament pokuty? Winę czy karę?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
26-06-2011 23:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #11
 
omyk napisał(a):
Cytat:"oznajmił on mu, że cierpi w czyśćcu za grzech ciężki przeciw ślubowi ubóstwa, chociaż się przed śmiercią z niego wyspowiadał"
Dezerter, co gładzi sakrament pokuty? Winę czy karę?
grzech ciężki
"a którym odpuścicie będą im odpuszczone"
"po spowiedzi jesteśmy w stanie łaski uświęcającej"
czyżbyś zaprzeczała podstawowym "dogmatom" katolickim :wink:
27-06-2011 20:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #12
RE:
(26-06-2011 20:50 )Nicol@ napisał(a):  Ale wtedy ta dusza cierpi w czyśćcu za popełnione grzechy. Chcąc jej ukrócić cierpień czyni się te msze właśnie (...) Dusze w czyśćcu cierpiące, otrzymują przez Mszę św. odpuszczenie kar doczesnych.
Nicola! Mogłabyś wskazać, w którym fragmencie Biblii mogę o tym przeczytać?
11-01-2012 12:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #13
RE: Msze gregoriańskie
Aloes - błąd. Pismo Święte nie zna pojęcia Msza Św. itp. Ono nie opisuje wszystkiego. Wiele rzeczy (technicznych) zostało później dodanych. Oczywiście wszystko w asystencji D. Św. Chrześcijaństwo to nie tylko Pismo,ale i praktyka oraz wiara Kościoła. Samo Pismo Święte powstało na podstawie praktyk i wiary Koscioła. Najpierw była żywa wiara a potem dopiero Pisma. Podobnie jest ze St. Testamentem. Nie można doszukiwać sie w Piśmie tego czego w nim nie ma.

Dezerter- nie można wszędzie doszukiwać się idolatrii. Napisałeś: -
Cytat:pomyśl ile Grzegorzowi zysku w złocie przynosiło rozpowszechnianie takich opowiastek
Są rzeczy do których nie zawsze dorośliśmy. Nie musimy wszystkiego rozumieć. W życiu nie miałbym odwagi z taką pewnością siebie w sposób tak dogmatyczny wyrokować w tej delikatnej materii.
Zauważ, że różnej maści lewacy, owładnięci żądzą pieniądza, swoje pragnienia i mankamenty przypisują "czarnym" - nie rozumiejąc motywów ich postepowania. Proszę cię, nie przyłączaj się do nich. Zostaw przynajmniej, szczelinę, watpliwość, że jednak mogło być inaczej niż myślisz i rozumiesz.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2012 14:00 przez Sant.)
11-01-2012 13:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #14
RE: Msze gregoriańskie
(11-01-2012 13:39 )sant napisał(a):  Aloes - błąd. Pismo Święte nie zna pojęcia Msza Św. itp. Ono nie opisuje wszystkiego. Wiele rzeczy (technicznych) zostało później dodanych. Oczywiście wszystko w asystencji D. Św.

Jeżeli coś zostaje dodane w asyście D. Św., to powinno mieć odzwierciedlenie w Piśmie. Czy są w Biblii informacje mówiące o modlitwach za zmarłych?

I druga rzecz: Czy nie można by ukrócić podejrzeń, że księża modlą się za pieniądze i nie brać za gregoriankę ani grosza?
11-01-2012 15:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #15
RE: Msze gregoriańskie
Oczywiście że Kościół jeśli coś ogłasza to ma to silne uzasadnienie w Piśmie Świętym, mowa o modlitwie za dusze zmarłych ma miejsce już w 2 księdze Machabejskiej, z niej też bierze początek teologia czyśćca. W odpowiedzi na pytanie tak na początek- mowa o modlitwie za dusze zmarłych, bo terminologia święto zmarłych to komuna wymyśliła aby ośmieszyć św Wszystkich Świętych i stąd bym wolał aby nie używać tego terminu w dalszej rozmowie.

Druga rzecz? Jakie podejrzenia tu wysnuwasz? Czego unikać? Jeśli już takie tezy piszesz to konkret, bo ja domyślać się przecież nie będę.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2012 17:24 przez Scott.)
11-01-2012 17:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów