Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
Autor Wiadomość
Adam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 211
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
Peregryn z Opola OP napisał(a):To, że Ojciec Syn i Duch Święty jest jedynym Bogiem zostało przedstawione na wielu kartach Pisma św. W Księdze Rodzaju Ojciec mówi do Syna i Ducha Świętego: uczyńmy człowieka na obraz i podobieństwo nasze ( Rdz 1,26 ). Nie powiedział ,,na nasze obrazy" ale na ,,nasz obraz". Również nie zwracał się wówczas do Aniołów lub innych stworzeń. Stworzenia bowiem nie mają mocy stwarzania. Wyraz uczyńmy odnosi się do wielości osób, zaś na obraz świadczy o jedności istoty.

Kazania de tempore i de sanctis T.40 str. 205-206 - Kraków - Opole 2001.

To mówi Pan Wszechmogący. Nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, lecz aby sie nawrócił i żył (Ez 33,11).
06-04-2011 13:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #2
 
i?... 8-[

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
06-04-2011 18:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
(06-04-2011 13:14 )Adam napisał(a):  
Peregryn z Opola OP napisał(a):To, że Ojciec Syn i Duch Święty jest jedynym Bogiem zostało przedstawione na wielu kartach Pisma św. W Księdze Rodzaju Ojciec mówi do Syna i Ducha Świętego: uczyńmy człowieka na obraz i podobieństwo nasze ( Rdz 1,26 ). Nie powiedział ,,na nasze obrazy" ale na ,,nasz obraz". Również nie zwracał się wówczas do Aniołów lub innych stworzeń. Stworzenia bowiem nie mają mocy stwarzania. Wyraz uczyńmy odnosi się do wielości osób, zaś na obraz świadczy o jedności istoty.
W tym fragmencie Bóg mówi do swego Syna. Dlatego też w Liście do Kolosan 1:15,16 czytamy: "On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone".
15-01-2012 19:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #4
RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
???

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
15-01-2012 23:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #5
RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
Co Cię tak zastanawia, sant?
16-01-2012 14:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #6
RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
Nie wiem o co Adamowi chodzi. Reklamuje książkę?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
16-01-2012 19:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #7
RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
(16-01-2012 19:49 )sant napisał(a):  Nie wiem o co Adamowi chodzi. Reklamuje książkę?
a może fora mu się pomyliły i to miało być u Świadków

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
16-01-2012 23:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #8
RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
Aloes - jeżeli chcesz rozumieć "pierworodnym wobec każdego stworzenia" równie dosłownie co "wszystko przez Niego zostało stworzone", to musisz przyjąć do wiadomości, że wszystko = wszystko, matematyczne 100%. Jeżeli zaś wszystko zostało stworzone przez Jezusa (bo o Nim mowa), to nie mogło być ani jednego aktu stwórczego "przed Nim" (piszę w nawiasie, bo "na początko było Słowo", więc nie było nic przed Nim) - "bez Niego nic się nie stało, co się stało". Jeśli więc przyjąć Twoją literalną interpretację, trzeba powiedzieć jasno, że wtedy Pismo przeczy samemu sobie. A ponieważ Pismo - Słowo Boże - przeczyć sobie nie może, musisz uznać, że Twoja interpretacja jest błędna.
Jeżeli natomiast przyjąć, że "pierworodny wobec każdego stworzenia" oznacza bycie zrodzonym przed wiekami, przed jakimkolwiek aktem stwórczym - ba, przed początkiem czasu i odwiecznie - wtedy nic niczemu nie przeczy, a Pismo i wiara pozostają spójne Uśmiech
Możesz oczywiście wybrać dowolny ze sposobów interpretacji, ale jeżeli pozostajesz przy tym osobą wierzącą to wiesz, że te sposoby, za którymi idzie pozorna sprzeczność wewnętrzna w Piśmie Świętym, są po prostu fałszywe.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-01-2012 04:47 przez omyk.)
19-01-2012 04:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #9
RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
(19-01-2012 04:46 )omyk napisał(a):  Aloes - jeżeli chcesz rozumieć "pierworodnym wobec każdego stworzenia" równie dosłownie co "wszystko przez Niego zostało stworzone", to musisz przyjąć do wiadomości, że wszystko = wszystko, matematyczne 100%. Jeżeli zaś wszystko zostało stworzone przez Jezusa (bo o Nim mowa), to nie mogło być ani jednego aktu stwórczego "przed Nim" (piszę w nawiasie, bo "na początko było Słowo", więc nie było nic przed Nim)

A skąd się wzięło Słowo?
26-01-2012 14:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #10
RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
Słowo jest przedwieczne.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
26-01-2012 16:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #11
RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
No jak przedwieczne. Przecież Słowo został zrodzony przez swego Ojca. Z tego wniosek, że przed nim był jego Ojciec!
31-01-2012 15:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #12
RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
Ja chyba oczom nie wierzę. W innym temacie w którym w moim poście jest mowa o transcendencji Jezusa nie odpisałeś nic, tutaj nagle to zauważasz... Jak ja mam do Ciebie pisać? Bo jest klarownie...

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2012 15:51 przez Scott.)
31-01-2012 15:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #13
RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
Bo to ja decyduję o tym, co napisać - a nie Ty.
31-01-2012 15:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #14
RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
No jasne, tylko że mam tu zdublować coś? Niby można ale po co. Pytanie mam poważne bo zwyczajnie chciałbym tego nie robić. Tam gdzie coś jest to to ignorujesz, a w innym miejscu zaczynasz o tym rozmowę...

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
31-01-2012 16:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #15
RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej
Przecież to jest forum.
31-01-2012 16:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów