Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
rege - analiza
Autor Wiadomość
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #16
 
spioh napisał(a):Scott, biblista to jest argument na co tutaj? że jah nie może być formą od jhwh?
No tak że biblista wie Kogo oznacza Imię Boże, jest to ściśle określone. Natomiast to co rastafarianie prezentują jest zwyczajną zabawą, tu oznacza to, tam tamto. Nie ma reguł poza jedną- każdy indywidualnie poszukuje co to znaczy. Tak więc jak wyżej nasza Adminka napisała- troche tego, troche tamtego. A a to Bóg chrześcijan nie jest.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
30-06-2011 09:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #17
 
jako, że dopadł mnie głód i mam w tym momencie mało cierpliwości napiszę średnio dyplomatycznie: czy na tym forum naprawdę mało kto potrafi odpowiedzieć na proste pytanie wprost a nie jakieś eseje "na okrętkę"?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
30-06-2011 19:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #18
 
Scott napisał(a):
spioh napisał(a):Scott, biblista to jest argument na co tutaj? że jah nie może być formą od jhwh?
No tak że biblista wie Kogo oznacza Imię Boże, jest to ściśle określone. Natomiast to co rastafarianie prezentują jest zwyczajną zabawą, tu oznacza to, tam tamto. Nie ma reguł poza jedną- każdy indywidualnie poszukuje co to znaczy. Tak więc jak wyżej nasza Adminka napisała- troche tego, troche tamtego. A a to Bóg chrześcijan nie jest.
Bóg jest jeden JEST KTÓRY JEST
nie jest Bogiem chrześcijan (jak już to Żydów) a wszystkich ludzi
Jah jest formą Jahwe - to fakt! na poparcie którego podałem kilka cytatów - mogę o wiele więcej!
ale fakty można ignorować :?
Rasta w Polsce nie mają żadnej organizacji - nie ma mowy więc o sekcie - stąd taka różnorodność i dowolność i zagubienie.
Dlatego też KK powinien to wykorzystać i wytłumaczyć tym zagubionym duszom, że
Jah = Jahwe,
Lew z plemienia Judy = Jezus Chrystus
Babilon - zło tego świata (polityka, pieniądz władza wojny itp)
Mamy świetne chrześcijańskie/katolickie reggae Maleo Reggae Rokers i wiele innych
więc zamiast wspomagać Malejonka i takich fanów jak ja, którzy tłumaczą i przekonują błądzących i zagubionych młodych ludzi, że KK to nie tylko Rydzyk, ciemnogród i kasa, że jest miejsce i dla nich - skoro Maleo jest katolikiem i Budzyński, Litza i śp.Stopa był, to jeszcze nie jest z "tymi czarnymi" tak źle!
Nie przeszkadzajcie :!: :cry:
Odstraszacie młodych ludzi od Kościoła - dziękuję księdzu za jego wyważona wypowiedź w innym wątku o rasta.
Nigdy nie nosiłem dredów, ale zawsze byłem fanem reggae - jest to muzyka serca, miłości i walki - walki o swoją duszę, walki ze złem, pełna mistycznych uniesień, pełna Boga - nie ma innej muzyki popularnej/rozrywkowej, która by tyle mówiła o Bogu co reggae.
Powinna być promowana w każdym kościele jako alternatywa dla techno, disco polo, dody czy gagi
02-07-2011 21:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #19
 
No dobrze, a skąd pomysł, że Jah = JHWH? Bo wiki tak mówi? Przez pewien czas wiki mówiła, że łabędzie są nielotami... Wiem, bo sama edytowałam ten wpis Uśmiech Wniosek jest jasny: różni ludzie formułują wpisy w Wiki i wielu z nich formułuje je wg zgodności z ich własnym światopoglądem (kwestia łabędzi-nielotów była zakładem). Jakieś inne źródła?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
03-07-2011 00:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #20
 
jedno to czy Jah może być formą od JHWH, ale to dla mnie mniejsze piwo, a drugie czy kul Jah ma coś wspólnego z wiarą w JHWH, bo samo nawiązanie do tekstów Pisma czy symboliki tam zawartej nic nie da. tak per analogiam SJ niby z Biblii czerpią a jednak do chrześcijaństwa im daleko. (ale o tym była mowa już powyżej w tym co Scott cytował i nie tylko)

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
03-07-2011 18:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #21
 
omyk napisał(a):No dobrze, a skąd pomysł, że Jah = JHWH? Bo wiki tak mówi? Przez pewien czas wiki mówiła, że łabędzie są nielotami... Wiem, bo sama edytowałam ten wpis Uśmiech Wniosek jest jasny: różni ludzie formułują wpisy w Wiki i wielu z nich formułuje je wg zgodności z ich własnym światopoglądem (kwestia łabędzi-nielotów była zakładem). Jakieś inne źródła?
na poprzedniej stronie w moim poście do santa, który zignorował kompletnie i nic na niego nie odpowiedział - źródła katolickie, protestanckie a na koniec sama Biblia
ale specjalnie dla Ciebie całkiem nowe przykłady:
Ks. Psalmów
(4) Sing unto God, sing praises to his name: extol him that rideth upon the heavens by his name JAH, and rejoice before him.
(Ks. Psalmów 68:4, King James Version)

(4) Sing to God, sing praises to his name: extol him that rideth upon the heavens by his name JAH, and rejoice before him.
(Ks. Psalmów 68:4 Webster Biblie

(4) Sing ye to God -- praise His name, Raise up a highway for Him who is riding in deserts, In Jah [is] His name, and exult before Him.
(Ks. Psalmów 68:4, Young's Literal Translation)

Przekład Nowego Świata (1997)
Psa 68:4 nwt-pl "(4) Śpiewajcie Bogu, grajcie jego imieniu; wznieście pieśń Temu, który jedzie przez pustynne równiny jako Jah, bo takie jest jego imię; i weselcie się przed jego obliczem."
A jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości to proszę sprawdzić sobie samemu:
http://www.blueletterbible.org/Bible.cfm...KJV#conc/4
Sing to God, sing praises to His name; Extol Him who rides on the clouds, [fn] By His name [b]YAH[/b], And rejoice before Him.

Jest tam nawet hebrajska wymowa (kliknij na głośnik) brzmi o dziwo [jah]
Więc niech Jah was błogosławi
03-07-2011 18:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #22
 
Ok, w porządku, te argumenty to coś więcej niż wikipedia. Tyle tylko, że wielu angielskich przekładach znajdziesz słowo "Jehovah". Czy to znaczy, że Świadkowie Jehowy i ich "kult" jest chrześcijański i generalnie to prawie to samo co katolicyzm? Oczko

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
03-07-2011 19:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #23
 
spioh napisał(a):, a drugie czy kult Jah ma coś wspólnego z wiarą w JHWH, bo samo nawiązanie do tekstów Pisma czy symboliki tam zawartej nic nie da. tak per analogiam SJ niby z Biblii czerpią a jednak do chrześcijaństwa im daleko. (ale o tym była mowa już powyżej w tym co Scott cytował i nie tylko)
ale tu ja przecież nie zaprzeczam i sam piszę, że wielu młodych ludzi jest zagubionych i błądzących...
różnica między nami jest inna
co robić, jak reagować, gdy ktoś zapyta ( np kilka tysięcy fanek Kamila Bednarka)"co z tym Jah i reggae"
czy odpowiadać - "sekta i do spowiedzi bałwochwalco!" i przestań słuchać tego Kamila B. (który z tego co wiem jest normalnym katolikiem)
czy tłumaczyć tak jak ja i wpajać chrześcijańskie rozumienie symboli używanych w reggae
Znam wielu mądrych, dojrzałych katolików, fanów reggae, którzy robią więcej dobrej roboty ewangelizacyjnej w środowisku młodzieży niż niejeden ksiądz
Czy chrześcijanin nie może z czystym sumieniem śpiewać:
Vavamuffin
Jah jest prezydentem - tekst piosenki


Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)
Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)
Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)
Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)

Moja matka i tatka i dziadek i babka tak zawsze mówili mi,
Że bardzo doceniają mój nowy życia styl
Moja matka i tatka i dziadek i babka tak zawsze mówili mi,
Że bardzo doceniają mój nowy życia styl
Bo każdy małolat kombinuje jak tu na topie być
Wozić dupę Volvo, Hondą, ogólnie ponad stan żyć
Każdy małolat kombinuje szybko zarobić cash
Jeśli nie wiesz o czym gadam to zapodam taki tekst:

Jedni drugim na ulicy przystawiają do głowy broń
Potem bez mrugnięcia oka wyciągają po kasę dłoń
Mogliby zrobić legalny biznes, prowadzić jakiś sklep
Oni wolą chodzić po mieście i celować ludziom w łeb
Ale ja wiem oni i tak będą z tego rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni
Ja wiem oni i tak będą z tego rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni

Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)
Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)
Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)
Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)

Każdego dnia jest ze mną bracie tutaj ten,
Który sprowadził mnie tu teraz tak na Ziemię, ja mówię
Każdego dnia pod jego opieką trwam
Falom, nawałnicom dzięki niemu się opieram
Z niewyobrażalnej, nieistniejącej wysokości niemal mal mal
On pilnuje ścieżek, dróg i bezdroży, które ja przemierzam
Ej man! Kim był bym czym oddychał bym, dym dym - oto czym jesteśmy
Jedyne trwanie w nim, nim, nim, jedyne trwanie w o nim pieśni

Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)
Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)
Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)
Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)

To gangsterka na mieście wodę mąci, nie ma to tamto
Pały baseballowe, rewolwery prowokują zło
Kto mieczem wojuje od miecza ginie, bo
Gangsterskie porachunki zaprowadzą go na dno
Powiedział Pan oni będą rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni
Powiedział Pan oni będą rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni
Gangsterka na mieście wodę mąci, nie ma to tamto
Pały baseballowe, rewolwery prowokują zło
Kto mieczem wojuje od miecza ginie, bo
Gangsterskie porachunki zaprowadzą go na dno
Powiedział Pan oni będą rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni
Powiedział Pan oni będą rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni

Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)
Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)
Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)
Jah jest prezydentem, Jah jest kierownikiem
Jah Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem (whoai)
Yegga yo!
03-07-2011 19:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #24
 
ale to teraz mówisz o zchrystianozowanym graniu reggae czy o doszukiwaniu się na siłę wspólnych cech chrześcijaństwa i rastafarianizmu?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
03-07-2011 19:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #25
 
omyk napisał(a):Ok, w porządku, te argumenty to coś więcej niż wikipedia. Tyle tylko, że wielu angielskich przekładach znajdziesz słowo "Jehovah". Czy to znaczy, że Świadkowie Jehowy i ich "kult" jest chrześcijański i generalnie to prawie to samo co katolicyzm? Oczko
Omyku drogi a jak Ci powiem, że w kościele katolickim też jest imię Jehowa to mi uwierzysz?
Cytat:Imię "Jehowa" występuje trzykrotnie w cytacie z Księgi Ezechiela 37,4-6 na epitafium w Kościele Mariackim w Gdańsku. W gdańskim Ratuszu w ozdobnej Sali Czerwonej wielokrotnie występuje tetragram i wersja "Jehowa" na umieszczonych tam obrazach symbolizujących ideały miasta Gdańsk. Widnieje ono również w katedrze w Kamieniu Pomorskim w napisie umieszczonym pod organami zaraz nad wejściem głównym.
polecam całość:
http://pl.wikipedia.org/wiki/JHWH
03-07-2011 19:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #26
 
Wyobraź sobie Dezerterze drogi, że doskonale o tym wiem Uśmiech Zadałam Ci pytanie, i proszę o odpowiedź:
Cytat:Czy to znaczy, że Świadkowie Jehowy i ich "kult" jest chrześcijański i generalnie to prawie to samo co katolicyzm?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
03-07-2011 20:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #27
 
spioh napisał(a):ale to teraz mówisz o zchrystianozowanym graniu reggae czy o doszukiwaniu się na siłę wspólnych cech chrześcijaństwa i rastafarianizmu?
mówię o polskim reggae, gdzie 95% Polaków a więc i muzyków jest przynajmniej wychowanych (jeśli nie wierzących katolików) w kulturze biblijnej/chrześcijańskiej. Więc niby czemu mamy doszukiwać się jakichś "jamajskich" udziwnionych i bezsensownych znaczeń typu
Jah = Cesarz Etiopii Hajle Sellasje, który sam był chrześcijaninem, jego dzieci są pobożnymi chrześcijanami itd itp
Należy tylko zwracać uwagę, że są różne zespoły i różne znaczenia, również te błędne i dość przyznacie dziecinne i łatwe do obalenia
A powołać można się na np na najważniejszy zespół reggae w Polsce Izrael. który w 84 roku pięknie i mistycznie śpiewał:
Cytat:Przyjdzie, przyjdzie, jeszcze raz
Przyjdzie, przyjdzie, jeszcze raz
Przyjdzie, przyjdzie
Chrystus narodów, Król narodów
Wróci na Ziemię pełen chwały
Wróci na Ziemię Lew niepokonany
Przyjdzie, przyjdzie, jeszcze raz
Przyjdzie, przyjdzie, jeszcze raz
Przyjdzie, przyjdzie
Chrystus narodów, Król narodów

...Oddajmy chwałę Bogu – mówi Brylewski na koniec koncertu
a mi nawet do głowy nie przyszło, by myśleć i kontemplować w tańcu kogoś innego niż Jahwe
03-07-2011 20:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #28
 
ano dlatego ze całej tej subkultury reggae sobie sami nie wyprodukowali tylko czerpią z konkretnego źródła

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
03-07-2011 20:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #29
 
omyk napisał(a):Wyobraź sobie Dezerterze drogi, że doskonale o tym wiem Uśmiech Zadałam Ci pytanie, i proszę o odpowiedź:
Cytat:Czy to znaczy, że Świadkowie Jehowy i ich "kult" jest chrześcijański i generalnie to prawie to samo co katolicyzm?
omyku ..... :wink: , czy ktoś kto nie uważa Jezusa za Boga jest jeszcze chrześcijaninem?, chyba nie i te ich pomysły z tym ciałem kierowniczym, przyjściem proroków, końcami świata itp, ale obrzeża chrześcijaństwa już tak.
omyku - ja nie proponuje zaakceptowania "jamajskiego " rasta - bo to głupie bałwochwalstwo, na dodatek człowieka - krwawego dyktatora, który ma na sumieniu tysiące czarnych braci i sióstr
ja proponuje promować chrześcijańskie reggae, w którym będą występować biblijne symbole w ich właściwym i pierwotnym znaczeniu
Nie pozwólmy ich sobie odebrać Pomysł
Ja podczas mszy wymawiam HalleluJah podobnie jak wielu innych świadomych katolików tak czyni
http://www.hallelujah.pl/czytelnia/start
czy to co ja proponuję nie jest dobre i pożyteczne dla Kościoła i dla tych zagubionych małolatów? powiedzcie szczerze co serce wam podpowiada?
czy widzicie coś złego i niewłaściwego w tych tekstach?
O kim myśli? statystyczny młody człowiek , który z wielkim entuzjazmem na koncercie Vavamuffin śpiewa, że Jah jest jego Prezydentem, Kierownikiem, Trenerem - a on jego zawodnikiem?
O Jezusie czy Cesarzu Etiopii :?:
Powinniśmy więc ?:
przygarniać i przytulać takich młodych ludzi do serca i tłumaczyć im
czy
potępiać tekstami typu - sekta!, bałwochwalstwo!, do spowiedzi!
04-07-2011 23:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #30
 
ale to chodzi to fakt ze sam beat jest ok, a tylko całą ideologię z Jah jamajskim odrzucić, a elementy pośrednie zchrystianizować?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
05-07-2011 02:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów