Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
badacz_pisma_św
Autor Wiadomość
badacz_pisma_św Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: May 2011
Reputacja: 0
Post: #1
badacz_pisma_św
Czy popełnienie grzechu,który z natury jest grzechem ciężkim--nie wiem,czy dobrze się wyrażam-- pod wpływem alkoholu jest też grzechem ciężkim?Trochę pogmatwałem ale myślę,że ksiądz zrozumie. Uśmiech

Cytat:Czy jeśli ktoś w swoim sercu zapiera się wiary w tym przypadku katolickiej, bo uważa to za słuszne, mimo iż według nauki Kościoła błądzi,to czy jest to grzech ciężki?
Czy jeśli wątpi czy neguje któryś z dogmatów czy jakąś naukę Kościoła bo jest przekonany w swoim sercu co do słuszności tego w co wierzy,to czy grzeszy ciężko?

Cytat:Czy jeśli ktoś popełnia grzech np.samogwałtu przez kilkanaście lat to czy to już jest nałóg?
Czy jeśli jest to nałóg to czy grzech nadal jest grzechem ciężkim?
Jeśli nie jest,to czy po popełnieniu tego grzechu można przystąpić do Komunii Św. bez wcześniejszej spowiedzi?

EDIT: Annnika

Sugeruję poczytać regulamin i zasady pisania w dziale. Nie mnożymy tematy na potęgę, zakładamy JEDEN SWÓJ wątek o tytule JAK SWÓJ NICK. Dokleiłam cytaty zawierające pozostałe 2 tematy.

...
22-05-2011 15:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Wit Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 100
Dołączył: Mar 2010
Reputacja: 0
Post: #2
 
Pokój Ci Bracie,

Popełnianie jakiegoś grzechu z powodu alkoholu nie zmniejsza jego ciężaru, ale może jeszcze go zwiększać. Np. jeśli z mojej winy kogoś potrąciłem samochodem i jest kaleką to jest moja wina; ale jeśli zrobiłem to po alkoholu to moja wina jest dodatkowa, bo dodatkowym grzechem było wsiadanie za kierownicą po alkoholu.

Popełnianie jakiegoś grzechu ciężkiego przez kilkanaście lat to oczywiście jest nałóg. Czy dalej jest to grzech ciężki - jeśli masz stałego spowiednika to najlepiej byłoby z nim to rozeznać, a tak generalnie to tak - to jest grzech ciężki i powinno się zawsze iść do spowiedzi przed przystąpieniem do Komunii Świętej.

Polecam poczytać coś na ten temat tutaj - http://adonai.pl/czystosc/

Co do zapierania się wiary i wątpienia w prawdy wiary - tu trzeba by lepiej rozeznać co masz na myśli. Np. same wątpliwości w cale nie muszą być czymś złym, mogą być szansą na dojrzenie w wierze. Jeśli masz wątpliwości to módl się, czytaj Słowo Boże, poczytaj katechizm, dopytaj - a dzięki temu Twoja wiara może wzrosnąć. Nie ma się co bać wątpliwości, ale szukać Prawdy, bo Jezus nią jest i w Kościele jest ta wiara w Prawdę przechowana.

pozdrawiam serdecznie,

Niech Jezus Cię błogosławi +
23-05-2011 13:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów